Amortyzacja kosztów biologicznej oczyszczalni nastąpi już po 8 latach!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Amortyzacja kosztów biologicznej oczyszczalni nastąpi już po 8 latach!

Wybrałem innowacyjną szwedzką technologię biologiczną, której częściami składowymi jest przepompownia i kopiec filtracyjny ze specjalnymi pakietami drenującymi. Producent i krajowy dystrybutor modeli zadbali o nadanie im certyfikatów i polskich aprobat technicznych - mówi Artur, Czytelnik Budujemy Dom, który biologiczną oczyszczalnię użytkuje od 2011 r.

Działka: pow. 1000 m2; grunt ilasty, z wysoko zawieszonymi wodami podskórnymi.

Oczyszczalnia ścieków:

  • Z filtrem biologicznym (materiałem nośnym dla bakterii jest moduł wykonany z pofałdowanej geowłókniny), z przepompownią i kopcem. 
  • Osadnik gnilny o poj. 2 m3. 
  • Przepustowość 0,86 m3/doba. 
  • W kopcu dren o dł. 10 m. 
  • Liczba mieszkańców - 3 osoby.

Decyzja: mieszkam na terenie bez sieci kanalizacyjnej i nie zanosi się, żeby powstała, a na dodatek badania geotechniczne wykazały, że na mojej działce są wysoko zawieszone wody podskórne. Geodeci od razu podpowiedzieli, żebym szukał technologii z kopcem filtrującym. Wybrałem innowacyjną szwedzką technologię biologiczną, której częściami składowymi jest przepompownia i kopiec filtracyjny ze specjalnymi pakietami drenującymi.

Producent i krajowy dystrybutor modeli zadbali o nadanie im certyfikatów i polskich aprobat technicznych. Musiałem je dołączyć do zgłoszenia inwestycji w starostwie powiatowym. W zasadzie wszelkie wymagane papiery wręczyli mi do ręki monterzy z firmy dystrybuującej i montującej ten rodzaj oczyszczalni. Powiedzieli, że za 30 dni od ich złożenia zaczynają u mnie kopać. I tak zrobili. Zainteresowałem się dotacjami, ale wtedy lokalne władze nie pomagały w takich inwestycjach.

Biologiczna oczyszczalnia ścieków - kopiec
Biologiczna oczyszczalnia ścieków - kopiec
Biologiczna oczyszczalnia ścieków - dach z wentylacją
Biologiczna oczyszczalnia ścieków - dach z wentylacją

Biologiczna oczyszczalnia ścieków - porady i przestrogi:

Monterzy przywieźli do mnie gotowy zestaw elementów oraz materiały do utworzenia kopca - piasek, żwir, geowłókninę. Na grubej warstwie kruszywa ułożyli gotowe poduchy filtracyjne z - jak podają opisy techniczne - reduktorami biologicznymi, a na nich jeden dren o dł. 10 m. Całość przykryli geowłókniną i obsypali ziemią. Jako obsługę zalecali co rok lub co 2 lata opróżniać osadnik gnilny.

Nie zakazali stosowania proszków, tabletek do zmywarek, chemii gospodarczej. Do mycia sedesu i prania mogę używać typowych, nawet silnych preparatów. Dozowanie bakterii nie jest konieczne, można to robić, albo nie. Ja ich nie wsypuję.

Choć za osadnikiem gnilnym jest przepompownia, nie słychać pracy pompy. Dwa lata temu się zepsuła, kupiłem nową i sam ją zamontowałem na miejscu poprzedniej. Żadna sztuka. Oczyszczalnia zamortyzuje się u mnie po 8-10 latach. Dzięki niej 3 osoby codziennie używają wanny o poj. 350 l i prysznica.

Koszty założenia i eksploatacji biologicznej oczyszczalni ścieków:

  • budowa - urządzenie, materiały na kopiec, robocizna 15 000 zł; 
  • badanie geotechniczne 800 zł; 
  • eksploatacja - wybranie ścieków raz w roku 180 zł; 
  • wymiana pompy w przepompowni ścieków 200 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Wnętrze przepompowni z zanurzoną pompą

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość goraczek

19 Paź 2017, 16:34

Nikt nie wspomniał o turbinie napowietrzającej ścieki w biologicznej oczyszczalni, której eksploatacja też kosztuje ponad 100 zł rocznie!

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje