Działka: pow. 1000 m2; grunt ilasty, z wysoko zawieszonymi wodami podskórnymi.
Oczyszczalnia ścieków:
- Z filtrem biologicznym (materiałem nośnym dla bakterii jest moduł wykonany z pofałdowanej geowłókniny), z przepompownią i kopcem.
- Osadnik gnilny o poj. 2 m3.
- Przepustowość 0,86 m3/doba.
- W kopcu dren o dł. 10 m.
- Liczba mieszkańców - 3 osoby.
Decyzja: mieszkam na terenie bez sieci kanalizacyjnej i nie zanosi się, żeby powstała, a na dodatek badania geotechniczne wykazały, że na mojej działce są wysoko zawieszone wody podskórne. Geodeci od razu podpowiedzieli, żebym szukał technologii z kopcem filtrującym. Wybrałem innowacyjną szwedzką technologię biologiczną, której częściami składowymi jest przepompownia i kopiec filtracyjny ze specjalnymi pakietami drenującymi.
Producent i krajowy dystrybutor modeli zadbali o nadanie im certyfikatów i polskich aprobat technicznych. Musiałem je dołączyć do zgłoszenia inwestycji w starostwie powiatowym. W zasadzie wszelkie wymagane papiery wręczyli mi do ręki monterzy z firmy dystrybuującej i montującej ten rodzaj oczyszczalni. Powiedzieli, że za 30 dni od ich złożenia zaczynają u mnie kopać. I tak zrobili. Zainteresowałem się dotacjami, ale wtedy lokalne władze nie pomagały w takich inwestycjach.
Biologiczna oczyszczalnia ścieków - kopiec
Biologiczna oczyszczalnia ścieków - dach z wentylacją
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej
Zobacz mniej
Biologiczna oczyszczalnia ścieków - porady i przestrogi:
Monterzy przywieźli do mnie gotowy zestaw elementów oraz materiały do utworzenia kopca - piasek, żwir, geowłókninę. Na grubej warstwie kruszywa ułożyli gotowe poduchy filtracyjne z - jak podają opisy techniczne - reduktorami biologicznymi, a na nich jeden dren o dł. 10 m. Całość przykryli geowłókniną i obsypali ziemią. Jako obsługę zalecali co rok lub co 2 lata opróżniać osadnik gnilny.
Nie zakazali stosowania proszków, tabletek do zmywarek, chemii gospodarczej. Do mycia sedesu i prania mogę używać typowych, nawet silnych preparatów. Dozowanie bakterii nie jest konieczne, można to robić, albo nie. Ja ich nie wsypuję.
Choć za osadnikiem gnilnym jest przepompownia, nie słychać pracy pompy. Dwa lata temu się zepsuła, kupiłem nową i sam ją zamontowałem na miejscu poprzedniej. Żadna sztuka. Oczyszczalnia zamortyzuje się u mnie po 8-10 latach. Dzięki niej 3 osoby codziennie używają wanny o poj. 350 l i prysznica.
Koszty założenia i eksploatacji biologicznej oczyszczalni ścieków:
- budowa - urządzenie, materiały na kopiec, robocizna 15 000 zł;
- badanie geotechniczne 800 zł;
- eksploatacja - wybranie ścieków raz w roku 180 zł;
- wymiana pompy w przepompowni ścieków 200 zł.
Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Wnętrze przepompowni z zanurzoną pompą