Hydroponiczna oczyszczalnia ścieków to był doskonały wybór!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Hydroponiczna oczyszczalnia ścieków to był doskonały wybór!

Niedaleko naszego domu działa firma, która montuje systemy hydroponiczne z roślinnością. Zgłosiliśmy się do niej, bo ich urządzenia są zwarte, zajmują mało miejsca i ładnie się prezentują na posesji. Poza tym wygodnie jest mieć serwis tak blisko. Wybór okazał się doskonały! - mówią Magda i Paweł, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy hydroponiczną oczyszczalnię ścieków użytkują od 2014 r.

Działka: wierzchnia warstwa o gr. 40 cm słabo przepuszczalna (ziemia gliniasta), poniżej przepuszczalna, piaszczysta.

Oczyszczalnia ścieków:

 • Hydroponiczna, z plastikowo-mineralnym złożem biologicznym, porośniętym roślinnością wodną. 
 • Elementy składowe - I dwukomorowy betonowy osadnik wstępny o poj. 10 m3 (w drugiej komorze przepompownia); II główny moduł (reaktor), zbudowany na zasadzie koncentrycznych rowów cyrkulacyjnych ze złożem filtracyjnym; III kaskada z elementów betonowych jako odbiornik oczyszczonej wody.

Liczba mieszkańców: 5 osób.

Decyzja: postanowiliśmy rozsądnie rozwiązać problem odprowadzania ścieków z nowego domu. Szambo uznaliśmy za kosztowny i kłopotliwy w użytkowaniu półśrodek, woleliśmy założyć oczyszczalnię. Choć parcela jest duża, odrzuciliśmy budowę klasycznej drenażowej, ponieważ w jej pobliżu i na rozległym poletku filtracyjnym nie można sadzić drzew, ani przejeżdżać cięższymi samochodami.

Niedaleko naszego domu działa firma, która montuje systemy hydroponiczne z roślinnością. Zgłosiliśmy się do niej, bo ich urządzenia są zwarte, zajmują mało miejsca i ładnie się prezentują na posesji. Poza tym wygodnie jest mieć serwis tak blisko. Wybór okazał się doskonały!

Na pierwszym planie betonowy element rozsączenia
Na pierwszym planie betonowy element rozsączenia.

Hydroponiczna oczyszczalnia ścieków - rady i przestrogi:

 • Paweł: Z takim typem urządzenia jest wygodnie, bezzapachowo, prawie bezobsługowo, z przyzwoitym efektem wizualnym. Od kilku lat z przyjemnością obserwuję oczyszczoną wodę w donicach przelewowych przy głównym reaktorze - po przejściu przez elementy składowe wypływa czysta i bezwonna. Oczyszczalnia zajmuje mało miejsca.

  Najpierw rura kanalizacyjna doprowadza ścieki do betonowego dwukomorowego zbiornika, tam jest osadnik gnilny i przepompownia, następnie podczyszczone ścieki trafiają do głównego reaktora, zagłębionego w ziemi. To walec o średnicy i wysokości 2 m, wykonany z tworzywa sztucznego i wypełniony rozmaitymi filtrami. Jego brzegi wystają ponad nasyp na 30 cm, a w obrębie walca rosną rośliny wodne, m.in. kosaćce wodne. W końcu lata, zgodnie z zaleceniem monterów, co roku obcinam je, żeby zmniejszyć ciężar i nacisk na elementy oczyszczalni. Roślinność nie może niszczyć filtrów.

  Obsługa polega też na wybieraniu raz w roku gęstych ścieków z pierwszej komory betonowego zbiornika oraz na kontrolowaniu pracy pomp przelewowych i napowietrzających. Oczyszczalnia działa bezawaryjnie. Serwis kontrolny zamówiłem dopiero niedawno, po czterech latach użytkowania, bo zauważyłem, że poziom wody w reaktorze opadł. Lato było gorące, więc może szybciej odparowywała.

  Nie wrzucamy do domowej instalacji kanalizacyjnej preparatów bakteryjnych. Zaraz po uruchomieniu monter wlał do systemu duży słoik zsiadłego mleka i pouczył, żeby nie dodawać innych szczepów bakterii. W domu nigdy nie pojawił się przykry zapach z rur kanalizacji.

 • Monterzy załatwili sprawę wykopów małą koparką. Pierwszego dnia zakopali w gruncie betonowy zbiornik, drugiego - reaktor, rury instalacji i uruchomili system. Żałowaliśmy, że nasza gmina nie dofinansowuje takich inwestycji.

Hydroponiczna oczyszczalnia ścieków - koszty:

 • budowa - z robocizną 13 000 zł; 
 • eksploatacja - raz w roku wybranie ścieków 120 zł; serwis do 300 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Walec reaktora (ze złożem plastikowym i mineralnym, porośniętym kosaćcami wodnymi) ma średnicę 2 m i został obsypany niskim ziemnym nasypem.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje