Kiedy i jak przesadzać drzewa w ogrodzie?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Kiedy i jak przesadzać drzewa w ogrodzie?

Wielu inwestorów spotyka się z sytuacją, że drzewo, bądź drzewa, rosnące na działce, przeszkadzają w danym miejscu. Może być to związanie z planowaną budową domu, altany czy basenu - a więc z koniecznością pozyskania przestrzeni. Innym razem - ze zbyt bliskim sąsiedztwem drzew i określonych obiektów. Zamiast karczować, lepiej przesadzać.

aktualizacja: 2022-02-11 09:03:45

Na to, aby kolejne młode egzemplarze urosły i "zalesiły" posesję, trzeba bowiem czekać wiele lat. Powodzenie całej operacji w znacznym stopniu zależy jednak od gatunku i wieku rośliny, pory roku w której przeprowadzamy prace oraz poprawności ich wykonania.

Czy wszystkie drzewa można przesadzać?

W przypadku starszych, należy traktować to jako ostateczność. Tych rosnących w danym miejscu od ponad 25 lat w ogóle nie powinno się przesadzać. Zabieg taki najłatwiej przeprowadzać na młodych, 2-3 letnich egzemplarzach (iglastych, liściastych czy owocowych). Najlepiej znoszą go klony, lipy, daglezje, jodły, cisy, jesiony, miłorzęby. Sporo uwagi (zarówno podczas przenoszenia, jak i późniejszej pielęgnacji) wymagają głogi, jarzęby, świerki, sosny - nawet niewielki ubytek korzeni może spowodować problemy - wymagane jest więc przesadzanie z dużą bryłą ziemi i częste podlewanie.

Przesadzanie młodych - maksymalnie 5-7 letnich okazów - można na ogół wykonać we własnym zakresie. Jeśli są starsze i większe - lepiej wynająć wyspecjalizowaną ekipę dysponującą odpowiednim sprzętem. Wielkie drzewa przenosi się przy użyciu platform, dźwigów i może wiązać się to z wysokimi kosztami.

Kiedy najlepiej przeprowadzić prace?

Drzewa liściaste najlepiej przesadzać późną jesienią (od października do końca listopada) oraz wczesną wiosną (od momentu rozmarznięcia ziemi do końca kwietnia). Panuje wtedy umiarkowana temperatura i często pada deszcz. Mniejsze jest też parowanie wody z roślin. Są w fazie spoczynku, w stanie bezlistnym, prawie nie rosną, ale mają aktywne korzenie, co sprzyja przyjęciu się w nowym miejscu.

Drzewo z żółtymi liśćmi
Jesień to dobra pora na przesadzanie drzew. W przypadku tych dużych prace należy rozłożyć na dwa sezony. (fot. archiwum BD)

Nie oznacza to jednak, że nie można przesadzać latem, szczególnie gdy jest to dla nas jedyny możliwy termin w planowanych pracach. Warto jednak wtedy zadbać o wykopanie drzewa z większą bryłą korzeniową i codzienne, wieczorne, intensywne podlewanie go w nowym miejscu. Gatunki liściaste, zimozielone najlepiej przesadzać późnym latem (w drugiej połowie sierpnia).

Podobnie jest w przypadku gatunków iglastych, choć podane terminy można traktować mniej restrykcyjnie. Z pewnością należy omijać okres intensywnych wiosennych przyrostów - przesadzanie w tym czasie grozi więdnięciem i zamieraniem młodych gałązek.

Drzew nie powinno się przesadzać zimą. Zmarzlina utrudnia kopanie w gruncie. Ponadto ujemna temperatura może powodować przemarzanie korzeni, słabe ukorzenianie oraz osłabienie rośliny!

Drzewa liściaste najlepiej przesadzać, gdy są w stanie bezlistnym
Drzewa liściaste najlepiej przesadzać, gdy są w stanie bezlistnym. Jeżeli w trakcie tego zabiegu znaczna część korzeni zostanie uszkodzona, należy dla równowagi zredukować koronę drzewa - to jednak powinien ocenić fachowiec. (fot. archiwum BD)

Przesadzenie młodych drzew - jak to zrobić?

Najłatwiej przesadza się maksymalnie kilkuletnie egzemplarze. Jednak nawet gdy są nieduże, warto dobrze przygotować się do całego zabiegu.

Na początku szykujemy nowe stanowisko. Kopiemy tak duży dół, aby bez problemu zmieścić w nim całą bryłę korzeniową naszego drzewa. Dno wypełniamy warstwą próchniczej, przekompostowanej ziemi i mocno zwilżamy wodą. Roślina powinna zostać umieszczona na takim samym poziomie, na jakim znajdowała się wcześniej - nie głębiej, ani nie płycej.

Teraz możemy przystąpić do wykopania drzewa. Najpierw oznaczamy wstążeczką tę stronę korony, która jest skierowana np. na południe (przy sadzeniu najlepiej bowiem ustawić ją w ten sam sposób względem stron świata). Przy określaniu wielkości bryły korzeniowej przyjmuje się zasadę, że na każde 2,5 cm średnicy pnia przypada 30 cm średnicy bryły. A zatem w przypadku 5 cm pnia bryła powinna mieć 60 cm. Wykopane drzewo umieszczamy na płachcie i przewozimy lub przeciągamy na docelowe miejsce. Uważajmy, aby bryła się nie rozpadła.

Po umieszczeniu w dole, korzenie obsypujemy żyzną ziemią i obficie podlewamy, aby zamulić puste przestrzenie w glebie i dobrze zespolić ją z systemem korzeniowym. Zapobiegnie to jego przesychaniu. Na koniec rozkładamy na wierzchu grubą warstwę kory lub trocin, aby zmniejszyć parowanie wody z podłoża.

Szpadel wbijany w ziemię
Przesadzając małe drzewa przygotujmy ostry szpadel oraz sekator do odcinania połamanych albo martwych gałęzi. (fot. Fotolia)

Przesadzenie starszych drzew - jak to zrobić?

Przebieg prac w przypadku takich egzemplarzy jest podobny, jednak rozkładamy je na dwa sezony. W roku poprzedzającym przeniesienie drzewa, wokół pnia (w odległości 50-150 cm - zależnie od jego wielkości i wymaganej średnicy bryły) wykopujemy rowek o głębokości ok. 60 cm i szerokości ok. 35 cm. Wypełniamy go żyzną ziemią. Jeśli dodatkowo przez cały sezon będziemy podlewać roślinę, utworzy ono liczne korzonki przybyszowe, dzięki którym łatwiej przyjmie się na nowym stanowisku. Przesadzanie najlepiej wykonać jesienią kolejnego roku, wykopując drzewo wzdłuż rowka.

Jeśli egzemplarz jest duży (pień ma średnicę 25-30 cm) najlepiej użyć specjalnej przesadzarki, która ułatwia i przyspiesza wykonanie prac (czasami wystarczy godzina). Najpierw za jej pomocą wykopuje się dół, później drzewo, i umieszcza się je od razu w wykopie. Bryła korzeniowa nie rozsypuje się i jest idealnie dopasowana do dołu.

Bardzo dużych drzew nie da się jednak wyrwać w ten sposób - trzeba je obkopać i przetransportować przy użyciu dźwigu oraz platformy. Niestety, trwa to przynajmniej jeden dzień, a w tym czasie korzenie są narażone na wysychanie.

Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: L. Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!