Dofinansowanie budowy oczyszczalni zmniejszyły jej koszty prawie o połowę!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Dofinansowanie budowy oczyszczalni zmniejszyły jej koszty prawie o połowę!

Radzimy sprawdzić, czy istnieje możliwość dofinansowania oczyszczalni. My zmniejszyliśmy koszty inwestycyjne prawie o połowę! Formalności nie były uciążliwe, trwały kilka tygodni - mówią Eliza i Arek, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy oczyszczalnię drenażową z pakietami użytkują od 2017 r.

Działka: pow. 1239 m2, grunt gliniasty.

Oczyszczalnia ścieków:

 • Drenażowa z pakietami rozsączającymi
 • Elementy układu - dwukomorowy osadnik gnilny o poj. 2 m3, przepompownia i studzienka rozdzielcza, w płytkim kopcu poletko filtrujące z pakietami (łączna dł. rur 26 m), 2 kominki napowietrzające.

Liczba mieszkańców: 4 osoby.

Decyzja: mamy dwoje małych dzieci, zużywamy sporo wody, dlatego woleliśmy zbudować oczyszczalnię, nie szambo. Poinformowaliśmy o tym generalnego wykonawcę, który stawiał dom, i to on zorganizował całą inwestycję, w tym ubieganie się w naszym imieniu o dotację ze środków gminnych.

Miał pod górkę, bo działka jest mała, a grunt gliniasty! Na szczęście - znalazł firmę, która zaoferowała nowoczesne rozwiązanie, pasujące do trudniejszych warunków. Jest to technologia drenażowa z pakietem. Jak dotąd znakomicie funkcjonuje i nie sprawia kłopotów.

Kominek napowietrzający
Pakiety filtrujące o łącznej długości 26 m ułożono w niskim kopcu i zakończono kominkiem napowietrzającym.

Oczyszczalnia drenażowa z dofinansowaniem - rady i przestrogi:

 • Generalny wykonawca jest skrupulatny i ostrożny. Wolał nie zagłębiać drenażu w rodzimym podłożu, tylko w usypanym kopcu filtracyjnym. Oczywiście, nie chcieliśmy mieć zbyt wysokiego nasypu, dlatego ucieszyliśmy się z wiadomości, że wystaje z ziemi na 50 cm i nie zakłóca widoków na posesji. Wygląda naturalnie, jakby był tu od zawsze.

  Prowadzący budowę wraz z wykonawcą oczyszczalni zadbali jeszcze o niewielki rozmiar kopca, wybierając technologię wykorzystującą pakiety filtrujące z tworzywa sztucznego. Zastępują one klasyczny drenaż, z rur i żwiru o frakcji 16/32 mm, ale dodatkowo mają ogromną zaletę - rury nie muszą być tak długie, jak tradycyjne dreny. Są krótsze o połowę. To właśnie dzięki temu kopiec jest mały.

  Jak wyglądają pakiety, wykorzystane w układzie oczyszczania ścieków? Są wykonane z polietylenu, mają średnicę 30 cm i każdy z nich składa się z kilku sklejonych ze sobą węższych rur o strukturze bardzo grubej firany. Podłączone są do nich rury wychodzące ze studzienki rozdzielczej. Całkowita długość pakietów to 26 m, z tym że ułożono obok siebie 2 pakiety po 13 m.

  Na razie obsługa układu jest śladowa - po wpuszczeniu startowych bakterii, dozujemy kolejne raz w miesiącu. Kontrolujemy pracę pompy w przepompowni. Jeszcze nie opróżnialiśmy osadnika gnilnego, zrobimy to przed zimą.

 • Radzimy sprawdzić, czy istnieje możliwość dofinansowania oczyszczalni. My zmniejszyliśmy koszty inwestycyjne prawie o połowę! Formalności nie były uciążliwe, trwały kilka tygodni. Musieliśmy podpisać kilka dokumentów, ale składał je w urzędzie prowadzący budowę. On również reprezentował nas podczas kontroli przed i po wykonaniu oczyszczalni - kontroler z urzędu gminy osobiście oglądał inwestycję i robił zdjęcia.
Układ oczyszczający złożony jest z dwóch podziemnych zbiorników i drenów z pakietami
Układ oczyszczający złożony jest z dwóch podziemnych zbiorników i drenów z pakietami

Oczyszczalnia drenażowa z dofinansowaniem - koszty:

 • budowa - badanie geotechniczne 500 zł, 
 • montaż oczyszczalni z robocizną 7800 zł minus dotacja około 3000 zł; 
 • eksploatacja - preparat bakteryjny jedno opakowanie 38 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

27 Gru 2018, 23:21

A gdzie ta woda oczyszczona z tych pakietów z kopca jest usuwana, jak gliniaste podłoże nie pozwala na wsiąkanie w głębsze warstwy??? Odparowuje??? W każdym opisie takiego systemu jak byk napisane, że grunt musi być dobrze lub bardzo dobrze przepuszczalny...

time image

Gość ciekawy

27 Gru 2018, 22:19

opakowanie preparatu raz na m-c, a wywóz z osadnika gnilnego??Raz w roku??Zużycie miesięczne wody??

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny