Nawierzchnia ogrodowa na gliniastym gruncie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Nawierzchnia ogrodowa na gliniastym gruncie

Spod traktów pieszych i nawierzchni wypoczynkowych pozbyliśmy się gliniastego gruntu na głębokość 40 cm. Brukarz wypełnił wykopy tłuczniem i piachem z cementem, dokładnie zagęścił poszczególne warstwy podbudowy. Jednak wezwiemy go do dwóch poprawek - mówi Renata, Czytelniczka Budujemy Dom, która nawierzchnie układała w 2018 r.

Działka: grunt gliniasty.

Nawierzchnie:

  • Jednowarstwowe płyty betonowe o wymiarach 80 × 20 cm i grubości 8 cm, kostka betonowa w kilku rozmiarach i kolorze antracyt oraz otoczaki greckie (białe) - na opasce, ścieżkach, ganku, tarasie, razem powierzchnia 200 m2.
  • Obrzeża z krawężników betonowych, przy ganku i tarasie - palisada betonowa.

Decyzja: Podczas tworzenia ogrodu chętnie sięgamy po modne materiały. Mąż śmieje się, że jesteśmy gadżeciarzami. To on zaprojektował układ nawierzchni w ogrodzie, ja wybrałam bruk z katalogu dobrego polskiego producenta i kruszec kamienny, nasze pomysły wdrożył brukarz. Część ścieżek jest już gotowa, do zbudowania pozostał podjazd.

Wokół domu położyliśmy płyty i kostkę z betonu, bo to wyroby trwałe, praktyczne i przystępne cenowo. Monotonny antracytowy kolor traktów o strukturze szczotkowanej ożywiliśmy białym otoczakiem greckim - nie oparłam się mu, chociaż jest bardzo drogi. Na rabatach usypaliśmy warstwę tzw. kamiennej kory, czyli niezniszczalnego kruszywa z gnejsu - służy do ozdoby i do powstrzymania wzrostu chwastów.

Wszystkie materiały pasują do kolorystyki domu oraz systemowego ogrodzenia ze stalowych paneli. Jest ciekawiej, niż z samym szarym brukiem.

Chodniki ułożono z płyt betonowych, białych otoczaków greckich, krawężników
Chodniki ułożono z płyt betonowych, białych otoczaków greckich, krawężników.
Przy tarasie i ganku z kostką betonową zastosowano palisadę z betonu
Przy tarasie i ganku z kostką betonową zastosowano palisadę z betonu.
Właściciele obsypali rabaty niezniszczalną tzw. korą kamienną z gnejsu
Właściciele obsypali rabaty niezniszczalną tzw. korą kamienną z gnejsu.
Nad szambem utwardzili placyk na pojemniki do segregowania śmieci
Nad szambem utwardzili placyk na pojemniki do segregowania śmieci.

Nawierzchnia ogrodowa na gliniastym gruncie - rady i przestrogi:

Spod traktów pieszych i nawierzchni wypoczynkowych pozbyliśmy się gliniastego gruntu na głębokość 40 cm. Brukarz wypełnił wykopy tłuczniem i piachem z cementem, dokładnie zagęścił poszczególne warstwy podbudowy. Jednak wezwiemy go do dwóch poprawek, bo lekko chwieją się dwie płyty. Postaraliśmy się, żeby ścieżki o szerokości 1,20 m nie utrudniały chodzenia na obcasach. Wyszukaliśmy płyty 80 × 20 cm - niestety, producent oferował je tylko w grubości 8 cm - i rozmieściliśmy je w odległości kroku. Przestrzeń między nimi i krawężnikami z betonu wypełniliśmy otoczakami.

Ścieżki celowo mają urozmaiconą strukturę, w przeciwieństwie do monolitycznego podestu ganku, tarasu, placyku przed frontem domu i pod śmietnik (płyty i kostkę brukarz połączył cienką fugą piaskową). Producent wyrobów z betonu zaleca impregnację, lecz tego nie zrobiliśmy i na razie nie zamierzamy. Pył, unoszący się z niewykończonego podjazdu, gruntowej drogi i budowy domów sąsiadów, zmywa deszcz. Pyłoodporny nie jest jedynie biały kamień - sprzedawca doradził, żeby w celu zmycia brudu, zebrać go z włókniny do wiaderka z wodą.

Błoto, nanoszone na szczotkowaną fakturę płyt i kostki, nie wżera się w beton, nie pozostawia plam. Piasek zmiatamy z bruku szczotką. Natomiast liście, gromadzące się między otoczakami i kamienną korą, wciągamy odkurzaczem ogrodowym.

Koszty ułożenia nawierzchni na gliniastym gruncie:

  • materiał z ułożeniem 30 000 zł, w tym taras 15 000 zł, otoczak grecki 1500 zł/t, kora kamienna 400 zł/t.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA