Technologie domów gotowych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
aktualizacja: 2019-02-11 11:14:25
Technologie domów gotowych

Budowa domu nie zawsze musi trwać kilka lat. Potrwa ona najkrócej jeśli zdecydujemy się na jedną z technologii domów gotowych; wybierzemy projekt z katalogu, dokonamy wpłaty, wskażemy miejsce i najpóźniej za kilka miesięcy będziemy przyjmować gości w wymarzonym domu.

Technologia domów gotowych rodem z Kanady

Domy szkieletowe, zwane popularnie "kanadyjczykami", to budynki, których konstrukcję stanowi drewniany szkielet. Budowa domu szkieletowego to zadanie dla wyspecjalizowanej ekipy montażowej. W klasycznym rozwiązaniu najpierw stawiany jest szkielet, składający się z pionowych słupów zamykanych od góry oczepem, a od dołu podwaliną.

Pomiędzy słupami wydziela się otwory okienne i drzwiowe. Konstrukcję nośną usztywnia się poprzez przybicie poszycia z desek lub twardych płyt OSB, które w zależności od odmiany są używane na poszycie ścian zewnętrznych lub wewnętrznych ścianek działowych, podłóg, sufitów itp. Instalacje sanitarne i elektryczne prowadzi się pod poszyciem.

Między elementami nośnymi umieszcza się materiał termoizolacyjny (najczęściej jest to wełna mineralna) i folię: od zewnątrz wiatroizolacyjną, a od wewnątrz domu – paroizolacyjną. W domu budowanym w tej technologii stropy oraz dach również wykonane są jako konstrukcje drewniane.

Tempo prac przy domu szkieletowym również jest duże Tempo prac przy domu szkieletowym również jest duże
 Tempo prac przy domu szkieletowym również jest duże (fot. Unibud)

Okładzinę ścian wewnętrznych stanowią najczęściejpłyty gipsowo-kartonowe. Elewacja domu może być wykonana z desek tzw. szalówek, sidingu winylowego, płytek elewacyjnych imitujących klinkier lub może to być ściana osłonowa z naturalnego klinkieru. 

Izolacyjność termiczna ścian szkieletowych jest wystarczająco dobra. Ich współczynnik przenikania ciepła U wynosi od 0,3 do 0,2 W/(m²K). Zwiększając grubość ścian i warstwy ociepleniowej można osiągnąć współczynnik U równy nawet 0,13 W/(m²K). Taka izolacyjność termiczna zapewnia komfort cieplny domownikom i, co ważne, pozwala znacznie zaoszczędzić na kosztach ogrzewania.

Niewątpliwą zaletą "kandyjczyków" jest szybki czas budowy, ok. 3 miesiące. Poza tym za wyjątkiem fundamentów, wszystkie prace "są suche", a więc budowę można prowadzić o każdej porze roku. Niestety, jak każda technologia, ma pewne wady. Domy szkieletowe budowane w tym systemie nie są tak wytrzymałe i trwałe jak domy murowane.

Mają też mniejszą odporność na działanie ognia i podwyższonych temperatur, ale zastosowanie od zewnątrz elewacji z niepalnych materiałów, a od wewnątrz wykończenie domu ogniochronną płytą g-k (o oznaczeniu GKF) skutecznie zabezpiecza drewniany dom przed ewentualnym pożarem. W trakcie użytkowania domu trzeba zwracać uwagę na wentylację.

Jeśli będzie nieprawidłowo działała w domu może pojawić się wilgoć, ponieważ folia paroizolacyjna na ścianie znacznie ogranicza jej paroprzepuszczalność. Drewniane domy szkieletowe słabo akumulują ciepło. Dodatkowo w takim domu nie powinno się instalować ogrzewania podłogowego. Konieczne jest również wzmocnienie szkieletu w miejscach, gdzie będą mocowane ciężkie przedmioty.

Inne technologie domów gotowych to stawianie domów z beli oraz z prefabrykatów.

Zaczerpnięte z gór

Domy gotowe z bali można budować na dwa sposoby. Pierwszy – bale drewniane układa się jeden na drugim i łączy na pióro i wpust. Ze względu na trudność wykonania naroży ścian konstrukcja wieńcowa wymaga wysokich kwalifikacji rzemieślniczych.

Zaczerpniete z gór
 (fot. Findrewno)

Drugi sposób przypomina trochę stawianie ogrodzenia lub konstrukcję szkieletową – najpierw stawia się pionowe słupy i między nie wsuwa poziome bale. Słupy umieszcza się również przy oknach i drzwiach. 

Domy z bali ociepla się – jeśli jest taka potrzeba – wełną mineralną, którą układa się od wewnętrznej strony i zabezpiecza przed zawilgoceniem folią paroizolacyjną od wewnątrz i wiatroizolacyjną od zewnątrz. Wnętrze domu można wykończyć np. płytami g-k lub boazerią. W nowoczesnych rozwiązaniach konstrukcji z bali drewnianych stosuje się ściany z dwóch rzędów bali, a przestrzeń między nimi wypełnia np. wełną mineralną zabezpieczoną folią wiatroizolacyjną.

Ściany mają dobrą izolacyjność termiczną, która wzrasta wraz z grubością bali – współczynnik U wynosi w granicach 0,24-0,3 W/(m²K). Jeśli fundament wykonamy wcześniej, budowę będzie można prowadzić nawet zimą. Tempo prac jest imponujące, bo wystarczą jedynie 3 miesiące.

 Dom z bali także wewnątrz ukazuje swoją konstrukcję
 Dom z bali także wewnątrz ukazuje swoją konstrukcję (fot. Findrewno)

Minusem tej technologii jest konieczność zatrudnienia wyspecjalizowanej ekipy z umiejętnościami ciesielskimi i dużym doświadczeniem w tej materii. Niewątpliwą zaletą domu z bali jest efektowny, ponadczasowy wygląd natomiast wadą jest to, że szybko się nagrzewa i szybko wychładza.

Domy z klocków

Inna technologia domów gotowych to drewniane domy z prefabrykatów nie są w Polsce tak popularne, jak inne "szybkie" technologie, ale mają masę zalet, które skutecznie przekonują coraz więcej inwestorów. Przede wszystkim podstawową, ale nie jedyną, zaletą takich domów jest ekspresowe tempo budowy. Drewniany dom gotowy  prefabrykowany można bowiem wznieść w ciągu 2-3 dni. Tyle potrzeba, by zmontować wszystkie elementy do stanu surowego zamkniętego.

Elementy domu przygotowane są w hali fabrycznej, niezależnie od pogody. Decydując się na budowę domu z drewnianych prefabrykatów mamy do wyboru dwie opcje: prefabrykację otwartą i zamkniętą.

Przekrój przez ścianę kanadyjczyka
Przekrój przez ścianę kanadyjczyka

Ta pierwsza obejmuje montowanie w fabryce konstrukcji ścian (słupów, podwalin oraz oczepów) i pokrycie ich płytami poszycia - bez wypełniania ścian izolacją cieplną. W prefabrykacji zamkniętej ściany (po wypełnieniu izolacją cieplną) są w fabryce w całości wykańczane: od wewnątrz płytą g-k, a od zewnątrz warstwą elewacyjną.

W prefabrykatach ściennych montuje się też w fabryce stolarkę okienną i drzwiową, a także wszystkie instalacje. Prefabrykowana jest również konstrukcja dachu. Elementy więźby dachowej dostosowane do pokrycia dachowego montuje się na budowie.

W najbardziej zaawansowanych systemach prefabrykacji konstrukcji dachowych na plac budowy przywożone są elementy połaci dachu z gotowym pokryciem. Dom gotowy o tak zaawansowanej prefabrykacji można zmontować w kilka lub kilkanaście godzin.

Niezależnie od technologii domów gotowych trzeba pamiętać, że każdą inwestycję może zepsuć nieprawidłowe wykonawstwo. Dlatego ważne jest żeby ekipa specjalizowała się w wybranej przez nas technologii i miała długoletnią praktykę. Warto również dobrze przemyśleć decyzję, wybrać funkcjonalny i efektowny projekt, spisać korzystną umowę i... pilnować wykonawców, by nie tylko dom rósł jak na drożdżach, ale przede wszystkim był solidny i trwały.

Joanna Dąbrowska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Jaśkowiak

26 Lip 2017, 19:02

Dom z bala to bardzo dobre rozwiązanie do budowy domu. Mam właśnie taki i jestem bardzo zadowolony z mieszkania w nim. Co prawda wykonawca zastosował trochę inną technologię niż tu opisana. W artykule przy belkach jest napisane, że stosuje się ocieplenie z wełny mineralnej. U mnie ...

time image

Gość Pytanie ?

12 Sty 2009, 09:53

Proszę o namiary na solidną i sprawdzoną firmę do budowy domku szkieletowego w okolicach Głogowa woj. Dolnośląskie (60 km od Zielonej Góry) może ktoś w pobliżu Głogowa mieszka w domku szkieletowym i mógłbym podjechać taki dom obejrzeć i porozmawia jak się mieszka z góry dziękuję ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny