Przytulny, ciepły i rodzinny, ale wykonany w fabryce według najwyższych standardów. Tak może wyglądać dom, którego budowa nie musi trwać miesiącami i zależeć od warunków pogodowych.
Możemy przyspieszyć ten proces - zamówić gotowe prefabrykaty z drewna, które można zmontować nawet w kilkanaście godzin. Planujesz budowę domu? Zobacz, dlaczego warto zdecydować się na prefabrykację.
Dom z prefabrykatów drewnianych jest tak samo trwały i bezpieczny, jak wybudowany w sposób konwencjonalny, a po ukończeniu elewacji będzie wyglądał podobnie. Jest jednak znacznie mniej pracochłonny, a szybkość budowy jest bezkonkurencyjna w porównaniu do technologii murowanej.
Zdaniem Eksperta
Co trzeba wiedzieć o prefabrykacji?
Istnieją dwie metody budowy domu - w sposób tradycyjny, czyli wznoszenie go od podstaw na placu budowy, albo skorzystanie z dobrodziejstw prefabrykacji i zamówienie gotowca w zakładzie.
W tym drugim przypadku wszystkie elementy wytwarzane są na zautomatyzowanej linii w hali produkcyjnej, przy pełnej kontroli parametrów, a następnie dostarczane na wskazane miejsce.
Produkcja fabryczna zapewnia odpowiednią jakość i stabilność wymiarową prefabrykatów, które wykonuje się z certyfikowanego surowca.
Pozwala również zredukować znaczną część kosztów budowy, jakie musielibyśmy ponieść w przypadku wielomiesięcznej pracy ekipy budowlanej, powodowanych przez nią zanieczyszczeń i ogranicza emisję dwutlenku węgla do atmosfery, co obecnie staje się jednym z ważniejszych wymogów procesów budowlanych.
Dom gotowy do mieszkania po trzech miesiącach
Montaż konstrukcji o niskim stopniu skomplikowania trwa od 2 dni do 5 dni, a po upływie około 3 miesięcy budynek może być gotowy do zamieszkania. Skrócenie całego procesu budowy to m.in. wynik eliminacji procesów mokrych, np. schnięcia tynku, który wymaga fazy oddawania wilgoci.
Dzięki prefabrykatom oszczędzamy czas potrzebny na tworzenie szalunków, murowanie ścian czy docinanie elementów; znacznie upraszcza się również wiele innych prac. Nie jesteśmy uzależnieni ani od przerw technologicznych, ani od warunków pogodowych.
Pora roku czy niekorzystna aura nie mają wpływu na prace montażowe, co stanowi gwarancję tego, że budowa nie przedłuży się niespodziewanie. Dodatkowo, jeżeli szukamy oszczędności, dom w technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego wymaga lżejszych, a przez to tańszych fundamentów.
Dom bez poprawek gotowy do montażu
Prefabrykaty przygotowywane są pod konkretny projekt z dokładnością do 1 mm. Na placu budowy nic już nie trzeba docinać, przerabiać czy poprawiać.
Poszczególne moduły idealnie do siebie pasują, wystarczy je zmontować. Fabryczna precyzja minimalizuje ryzyko popełnienia błędów, których trudno się ustrzec na placu budowy.
Przygotowany przez architekta projekt budynku zostaje zaadaptowany na projekt wykonawczy, czyli kompletną i w pełni funkcjonalną konstrukcję. Nic nie stoi na przeszkodzie temu, żeby w przyszłości taki dom rozbudować, co jest kolejnym atutem prefabrykacji.
Wraz ze zmieniającymi się potrzebami rodziny, budynek można przebudować bez strat właściwości użytkowych. Modernizacja będzie łatwiejsza i szybsza niż w budynku wykonanym sposobem tradycyjnym.
Budowanie z drewna - zdrowsze i cieplejsze ściany
Wybór technologii budowy domu to decyzja długofalowa w skutkach - również z uwagi na komfort cieplny i samopoczucie mieszkańców. Drewno nie tylko jest materiałem, który łatwo można prefabrykować, ale oddziałuje na nasz organizm pozytywniej niż materiały budowlane z tworzyw sztucznych.
Prefabrykacja zachowuje wszystkie walory naturalnego surowca, dzięki którym jest materiałem sprzyjającym zdrowiu. W budynku z drewna panuje odpowiedni mikroklimat i optymalna wilgotność. To także dom energooszczędny.
To, jak ciepłe będą nasze ściany, zależy od grubości materiału termoizolacyjnego. W domach prefabrykowanych ich konstrukcja niemal w całości wykonana jest z materiałów termoizolacyjnych z włókien drzewnych, które mają bardzo dobre parametry przewodności cieplnej.
Taki dom będzie tańszy w eksploatacji, ponieważ poniesiemy mniejsze nakłady na energię niezbędną do jego ogrzania zimą lub ochłodzenia latem.
Źródło i zdjęcia: Steico