Kiedy warto podnieść ściankę kolankową i jakie mogą być tego skutki?
Kiedy warto podnieść ściankę kolankową i jakie mogą być tego skutki?
W większości nowych budynków ścianka kolankowa ma minimum metr wysokości. Niektórzy inwestorzy już podczas wznoszenia ścian decydują się ją podnieść o wysokość pustaka lub dwóch. W remontowanych budynkach podwyższenie tej przegrody na ogół związane jest z adaptacją poddasza na mieszkalne i zależy od kilku czynników.
Joanna Dąbrowska
Data publikacji: 2022-03-08
Data aktualizacji: 2024-08-27
W nowych budynkach ścianka kolankowa zazwyczaj ma minimum metr wysokości, ale niektórzy inwestorzy podnoszą ją o pustak lub dwa. W remontowanych budynkach podwyższenie tej ścianki jest często związane z adaptacją poddasza na cele mieszkalne. Wysokość ścianki kolankowej wpływa na komfort użytkowania pomieszczeń na poddaszu. W sypialni optymalna wysokość to 75-95 cm, w łazience 80-110 cm, w gabinecie 110-130 cm, a w kuchni minimum 130 cm. Podwyższenie ścianki w remontowanym budynku zależy od stanu ścian i dachu, a także od planowanego przeznaczenia poddasza. Podwyższenie można wykonać, stosując technologię murowaną, żelbetową lub drewnianą. Ważne jest też, aby przed podjęciem decyzji sprawdzić zgodność z warunkami zabudowy i przewidzieć, jak zmiana wysokości ścianki wpłynie na wygląd budynku i funkcjonalność wnętrz.
Wysokość ścianki kolankowej w nowym budynku
W większości domów jednorodzinnych z dachem skośnym na poddaszu użytkowym urządza się sypialnie, pokoje dla dzieci, gabinet, łazienki i garderobę. Aby korzystanie z nich było komfortowe muszą mieć odpowiednią powierzchnię i wysokość. O tym drugim parametrze decyduje wysokość ścianki kolankowej, która przesądza o nachyleniu i wysokości skosów.
W zależności od przeznaczenia wnętrza minimalne wysokości ścianki kolankowej są różne:
w sypialni - wygodne ustawienie łóżka pod skosem lub mebli wymaga wysokości 75-80 cm; wygodny dostęp do komody czy szafki zapewni 90-95 cm;
w łazience - jeśli chcemy zaplanować pod skosem wannę to ścianka kolankowa musi mieć 80-90 cm, w przypadku tradycyjnej toalety wystarczy 90-100 cm, przy wersji podwieszanej - 100-110 cm;
w gabinecie - aby pod skosem można było ustawić biurko o wysokości 70-80 cm i wygodne z niego korzystać ścianka musi mieć 110-130 cm;
w kuchni - zalecana wysokość to minimum 130 cm.
Wysokość ścianki działowej w sypialni
Wysokość ścianki działowej w łazience
Wysokość ścianki działowej w gabinecie
Wysokość ścianki działowej w kuchni
Wysokość ścianki działowej w garderobie
Wysokość ścianki działowej w WC
Wysokość ścianki kolankowej w remontowanym budynku
Wysokość ścianki kolankowej w remontowanym budynku zależy od tego, w jaki sposób planujemy wykorzystywać poddasze. Jeśli chcemy zorganizować tam dodatkową przestrzeń mieszkalną musi ona umożliwiać swobodną aranżację wnętrz i komfortowe z nich korzystanie. Jeżeli ma ona poniżej 70 cm, konieczne będzie jej podwyższenie.
Takie przedsięwzięcie jest skomplikowane, dlatego wykonuje się je najczęściej wtedy, gdy planujemy wymianę lub bardzo poważny remont więźby dachowej. Najłatwiejszy sposób to podniesienie całego dachu, ale w budownictwie jednorodzinnym praktycznie się tego nie robi.
Ważne jest to, aby przed ostatecznym podjęciem decyzji o wysokości ścianki kolankowej choć wstępnie przewidzieć aranżację poszczególnych pomieszczeń (wskazówki zamieszone powyżej). Oczywiście należy zwrócić się o pomoc do konstruktora, który po inwentaryzacji stanu ścian i dachu oceni możliwości przeprowadzenia takiej inwestycji i dopierze optymalną metodę.
Ściankę kolankową można podwyższyć na kilka sposobów:
wymurowanie w taki sam sposób, jak wznosi się nową przegrodę zewnętrzną - elementami nośnymi są żelbetowe słupy mieszczące się w grubości ścianki oraz łączący je u góry wieniec. Pomiędzy nimi znajduje się wypełnienie z cegieł lub bloczków. Wykończenie stanowią najczęściej te same materiały, co na istniejących ścianach. Trzeba pamiętać, że po rozebraniu dachu budynek nie jest chroniony przed ewentualnymi opadami, dlatego w tej technologii należy stosować specjalne betony szybko wiążące, dzięki którym skrócimy proces budowy;
z żelbetu - zaletą takiego rozwiązania jest krótszy czas budowy - w porównaniu do technologii murowanej. Warunkiem sukcesu jest jednak dobra organizacja pracy - wcześniejsze przygotowanie zbrojenia i szalunków;
z drewna - w tej technologii praktycznie wyeliminowane są prace mokre, a drewnianą ściankę szkieletową można obciążyć od razu po zamontowaniu. Konstrukcję przegrody stanowi pozioma belka umieszczona na wieńcu stropowym, pionowe słupy i oczep, czyli belka odpowiadająca murłacie. Wolne przestrzenie wypełnia się zazwyczaj wełną mineralną, a całość obudowuje - od zewnątrz drewnianą oblicówką lub płytami cementowo-włóknowymi, a od środka płytami gipsowo-kartonowymi bądź drewnopochodnymi. W tej technologii można wyeliminować na budowie prace mokre. Jej zaletą jest możliwość obciążenia ścianki kolankowej od razu po zamontowaniu.
Trzy rodzaje konstrukcji ścianek kolankowych: murowana (a), żelbetowa (b), drewniana (c). Przy zastosowaniu wiązarów mogą ją zastąpić słupy, będące ich elementem konstrukcyjnym (d).
Zarówno w przypadku budowy nowego domu jak i remontu istniejącego, trzeba pamiętać, że wyższa ścianka kolankowa oznacza zwiększenie wysokości całego budynku (liczonej do kalenicy dachu). Wysokość ta jest określona w tzw. decyzji o warunkach zabudowy lub w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Zanim zdecydujemy o jej podwyższeniu - sprawdźmy czy zgodnie z tymi zapisami jest to w ogóle dozwolone.
Ponadto, jeśli mamy taką możliwość poprośmy architekta o zrobienie wizualizacji elewacji budynku z podniesioną ścianką kolankową. Pozwoli to nam zorientować się jak budynek będzie się prezentował przy takim podziale proporcji ścian i dachu, bo oczywiście względy funkcjonalne są najważniejsze, ale liczy się też wygląd budynku. Jeśli będzie to zmiana w granicach jednego lub dwóch pustaków, różnica nie powinna być widoczna. Jeśli jednak zdecydujemy się na takie podwyższenie ścianki kolankowej, by np. móc wstawić w niej okna kolankowe, proporcje budynku zmienią się znacząco.
Ważne jest też odpowiednie dobranie okien i sposobu ich otwierania. Może się bowiem okazać że zbyt wysoka ścianka kolankowa utrudni otwieranie wysoko osadzonych okien, przez które w dodatku będziemy widzieć jedynie niebo. Dotyczy to w szczególności przypadków lokalizacji okien nad biurkiem, łóżkiem czy nad wanną. Dolna krawędź okna połaciowego powinna znaleźć się na wysokości 90-110 cm, natomiast górna (w zależności od jego wymiarów) na poziomie 170-190 cm.
Jaka wysokość ścianki kolankowej - podsumowanie
Podsumowując, nie da się podać jednoznacznej recepty jaką wysokość powinna mieć ścianka kolankowa w danym budynku. Decydujące zdanie powianiem mieć architekt projektujący bryłę domu i uwzględniający planowaną aranżację wykończonych wnętrz poddasza.
Joanna Dąbrowska fot. otwierająca: Velux
FAQ Pytania i odpowiedzi
Jaką wysokość powinna mieć ścianka kolankowa w nowym budynku?
W większości nowych budynków ścianka kolankowa ma minimum metr wysokości, jednak niektórzy inwestorzy decydują się na jej podwyższenie o wysokość pustaka lub dwóch.
Jakie są minimalne wysokości ścianki kolankowej w poszczególnych pomieszczeniach na poddaszu?
Minimalne wysokości ścianki kolankowej zależą od przeznaczenia pomieszczenia: w sypialni 75-80 cm, w łazience 80-110 cm, w gabinecie 110-130 cm, a w kuchni minimum 130 cm.
Co wpływa na decyzję o podwyższeniu ścianki kolankowej w remontowanym budynku?
Decyzja o podwyższeniu ścianki kolankowej w remontowanym budynku zależy od planowanej adaptacji poddasza na przestrzeń mieszkalną oraz od stanu technicznego ścian i dachu.
Jakie są metody podwyższenia ścianki kolankowej?
Ściankę kolankową można podwyższyć poprzez wymurowanie, zastosowanie konstrukcji żelbetowej lub drewnianej, z odpowiednim doborem technologii do warunków budowy.
Na co zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o podwyższeniu ścianki kolankowej?
Przed podjęciem decyzji należy sprawdzić, czy podwyższenie jest zgodne z warunkami zabudowy, rozważyć wpływ na wygląd budynku oraz zaplanować odpowiednią aranżację wnętrz.
W prasie budowlano-wnętrzarskiej od początku drogi zawodowej. W miesięczniku „Budujemy Dom” pracuję od kilkunastu lat. Moja ulubiona tematyka to architektura i aranżacja wnętrz. Śledzę trendy i nowości rynkowe. Cenię sobie kontakt z naturą. Kocham jazdę na nartach i pływanie kajakiem. W wolnym czasie spełniam marzenia podróżnicze - bliskie i dalekie.
scianka kolankowa 120 cm i wiecej o to od gotowej posadzki i od sufitu podwieszanego. Dlaczego 120cm i wiecej poniewaz jest to wysokosc komod i innych regalow ktore wciska sie pod ściankę kolankowa i upycha tam ksiazki i inne ,,przydasie" jezeli ktos zrobi scinke kolankowa 40 cm to praktycznie ...