Kiedy warto podnieść ściankę kolankową i jakie mogą być tego skutki?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Kiedy warto podnieść ściankę kolankową i jakie mogą być tego skutki?

W większości nowych budynków ścianka kolankowa ma minimum metr wysokości. Niektórzy inwestorzy już podczas wznoszenia ścian decydują się ją podnieść o wysokość pustaka lub dwóch. W remontowanych budynkach podwyższenie tej przegrody na ogół związane jest z adaptacją poddasza na mieszkalne i zależy od kilku czynników.

W nowym budynku

W większości domów jednorodzinnych z dachem skośnym na poddaszu użytkowym urządza się sypialnie, pokoje dla dzieci, gabinet, łazienki i garderobę. Aby korzystanie z nich było komfortowe muszą mieć odpowiednią powierzchnię i wysokość. O tym drugim parametrze decyduje wysokość ścianki kolankowej, która przesądza o nachyleniu i wysokości skosów.

W zależności od przeznaczenia wnętrza minimalne wysokości ścianki kolankowej są różne:

  • w sypialni - wygodne ustawienie łóżka pod skosem lub mebli wymaga wysokości 75-80 cm; wygodny dostęp do komody czy szafki zapewni 90-95 cm;
  • w łazience - jeśli chcemy zaplanować pod skosem wannę to ścianka kolankowa musi mieć 80-90 cm, w przypadku tradycyjnej toalety wystarczy 90-100 cm, przy wersji podwieszanej - 100-110 cm;
  • w gabinecie - aby pod skosem można było ustawić biurko o wysokości 70-80 cm i wygodne z niego korzystać ścianka musi mieć 110-130 cm;
  • w kuchni - zalecana wysokość to minimum 130 cm.
Wysokość ścianki działowej w sypialni
Wysokość ścianki działowej w sypialni
Wysokość ścianki działowej w łazience
Wysokość ścianki działowej w łazience
Wysokość ścianki działowej w gabinecie
Wysokość ścianki działowej w gabinecie
Wysokość ścianki działowej w kuchni
Wysokość ścianki działowej w kuchni
Wysokość ścianki działowej w garderobie
Wysokość ścianki działowej w garderobie
Wysokość ścianki działowej w WC
Wysokość ścianki działowej w WC

W remontowanym budynku

Wysokość ścianki kolankowej w remontowanym budynku zależy od tego, w jaki sposób planujemy wykorzystywać poddasze. Jeśli chcemy zorganizować tam dodatkową przestrzeń mieszkalną musi ona umożliwiać swobodną aranżację wnętrz i komfortowe z nich korzystanie. Jeżeli ma ona poniżej 70 cm, konieczne będzie jej podwyższenie.

Takie przedsięwzięcie jest skomplikowane, dlatego wykonuje się je najczęściej wtedy, gdy planujemy wymianę lub bardzo poważny remont więźby dachowej. Najłatwiejszy sposób to podniesienie całego dachu, ale w budownictwie jednorodzinnym praktycznie się tego nie robi.

Ważne jest to, aby przed ostatecznym podjęciem decyzji o wysokości ścianki kolankowej choć wstępnie przewidzieć aranżację poszczególnych pomieszczeń (wskazówki zamieszone powyżej). Oczywiście należy zwrócić się o pomoc do konstruktora, który po inwentaryzacji stanu ścian i dachu oceni możliwości przeprowadzenia takiej inwestycji i dopierze optymalną metodę.

Ściankę kolankową można podwyższyć na kilka sposobów:

  1. wymurowanie w taki sam sposób, jak wznosi się nową przegrodę zewnętrzną - elementami nośnymi są żelbetowe słupy mieszczące się w grubości ścianki oraz łączący je u góry wieniec. Pomiędzy nimi znajduje się wypełnienie z cegieł lub bloczków. Wykończenie stanowią najczęściej te same materiały, co na istniejących ścianach. Trzeba pamiętać, że po rozebraniu dachu budynek nie jest chroniony przed ewentualnymi opadami, dlatego w tej technologii należy stosować specjalne betony szybko wiążące, dzięki którym skrócimy proces budowy;
  2. z żelbetu - zaletą takiego rozwiązania jest krótszy czas budowy - w porównaniu do technologii murowanej. Warunkiem sukcesu jest jednak dobra organizacja pracy - wcześniejsze przygotowanie zbrojenia i szalunków;
  3. z drewna - w tej technologii praktycznie wyeliminowane są prace mokre, a drewnianą ściankę szkieletową można obciążyć od razu po zamontowaniu. Konstrukcję przegrody stanowi pozioma belka umieszczona na wieńcu stropowym, pionowe słupy i oczep, czyli belka odpowiadająca murłacie. Wolne przestrzenie wypełnia się zazwyczaj wełną mineralną, a całość obudowuje - od zewnątrz drewnianą oblicówką lub płytami cementowo-włóknowymi, a od środka płytami gipsowo-kartonowymi bądź drewnopochodnymi. W tej technologii można wyeliminować na budowie prace mokre. Jej zaletą jest możliwość obciążenia ścianki kolankowej od razu po zamontowaniu.

Rodzaje konstrukcji ścianek kolankowych:

Schemat: murowana konstrukcja ścianek kolankowych
Schemat: murowana konstrukcja ścianek kolankowych
Schemat: żelbetowa konstrukcja ścianek kolankowych
Schemat: żelbetowa konstrukcja ścianek kolankowych
Schemat: drewniana konstrukcja ścianek kolankowych
Schemat: drewniana konstrukcja ścianek kolankowych
Schemat: Przy zastosowaniu wiązarów, ścianki kolankowe mogą zastąpić słupy, będące elementem konstrukcyjnym
Trzy rodzaje konstrukcji ścianek kolankowych: murowana (a), żelbetowa (b), drewniana (c). Przy zastosowaniu wiązarów mogą ją zastąpić słupy, będące ich elementem konstrukcyjnym (d).

Zarówno w przypadku budowy nowego domu jak i remontu istniejącego, trzeba pamiętać, że wyższa ścianka kolankowa oznacza zwiększenie wysokości całego budynku (liczonej do kalenicy dachu). Wysokość ta jest określona w tzw. decyzji o warunkach zabudowy lub w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Zanim zdecydujemy o jej podwyższeniu - sprawdźmy czy zgodnie z tymi zapisami jest to w ogóle dozwolone.

Ponadto, jeśli mamy taką możliwość poprośmy architekta o zrobienie wizualizacji elewacji budynku z podniesioną ścianką kolankową. Pozwoli to nam zorientować się jak budynek będzie się prezentował przy takim podziale proporcji ścian i dachu, bo oczywiście względy funkcjonalne są najważniejsze, ale liczy się też wygląd budynku. Jeśli będzie to zmiana w granicach jednego lub dwóch pustaków, różnica nie powinna być widoczna. Jeśli jednak zdecydujemy się na takie podwyższenie ścianki kolankowej, by np. móc wstawić w niej okna kolankowe, proporcje budynku zmienią się znacząco.

Ważne jest też odpowiednie dobranie okien i sposobu ich otwierania. Może się bowiem okazać że zbyt wysoka ścianka kolankowa utrudni otwieranie wysoko osadzonych okien, przez które w dodatku będziemy widzieć jedynie niebo. Dotyczy to w szczególności przypadków lokalizacji okien nad biurkiem, łóżkiem czy nad wanną. Dolna krawędź okna połaciowego powinna znaleźć się na wysokości 90-110 cm, natomiast górna (w zależności od jego wymiarów) na poziomie 170-190 cm.

Jaka wysokość ścianki kolankowej - podsumowanie

Podsumowując, nie da się podać jednoznacznej recepty jaką wysokość powinna mieć ścianka kolankowa w danym budynku. Decydujące zdanie powianiem mieć architekt projektujący bryłę domu i uwzględniający planowaną aranżację wykończonych wnętrz poddasza.

Redaktor: Joanna Dąbrowska
fot. otwierająca: Velux

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość baumeister

10 Mar 2022, 08:11

scianka kolankowa 120 cm i wiecej o to od gotowej posadzki i od sufitu podwieszanego. Dlaczego 120cm i wiecej poniewaz jest to wysokosc komod i innych regalow ktore wciska sie pod ściankę kolankowa i upycha tam ksiazki i inne ,,przydasie" jezeli ktos zrobi scinke kolankowa 40 cm to praktycznie ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje