Jaki fundament pod dom modułowy będzie najlepszy?

Domy modułowe już jakiś czas temu szturmem wkroczyły na rynek nieruchomości, stając się jego bardzo ważną gałęzią. Zawdzięczają to swoim licznym zaletom, na czele których stoi szybki montaż. Przed przystąpieniem do budowy domu modułowego ważne jest, aby odpowiednio przygotować działkę oraz dokonać wyboru odpowiedniego fundamentu. Jakie są najlepsze opcje fundamentów pod domy modułowe?

Jaki fundament pod dom modułowy będzie najlepszy?
George Domy z bali
george.pl
Dane kontaktowe:
18 44 33 111
Zobacz firmę w innym dziale: Okna drewniane

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?

Domy modułowe - tak się teraz buduje

Domy modułowe składają się z prefabrykowanych modułów, które są łączone w całość na miejscu budowy. Montaż takiego domu zajmuje zwykle kilka dni, ale aby to możliwe, konieczne jest odpowiednie przygotowanie fundamentu. W zależności od typu domu i warunków gruntowych, istnieje kilka rodzajów fundamentów, które można rozważyć. Najpopularniejsze z nich to płyta fundamentowa, fundament punktowy, ławy fundamentowe i stopa fundamentowa.

Płyta fundamentowa

Jest to najczęściej wybierany rodzaj fundamentu pod domy modułowe. Płyta fundamentowa jest solidna, zapewnia wysoką stabilność budynku oraz dobrą termoizolację. Jej wykonanie jest stosunkowo szybkie, a efektywność termiczna jest znacznie lepsza niż w przypadku innych rodzajów fundamentów.

Dlatego też ten rodzaj fundamentu sprawdza się najlepiej w przypadku wszelkiego rodzaju domów modułowych, od niewielkich, jak domy letniskowe do 20 m2 (np. Ferr, Oxy czy Expo firmy George), jak i znacznie większych, przekraczających 100 m2 (np. Ural, Plattini czy Olimpe firmy George).

Fundament punktowy

Jeśli na działce występuje grunt o podmokłej lub słabej nośności, dobrym wyborem może być fundament punktowy. Ten rodzaj fundamentu sprawdza się szczególnie w trudnych warunkach gruntowych. Stopy fundamentowe, które umieszcza się pod słupami, umożliwiają właściwy rozkład sił przenoszonych przez budynek na grunt nośny.

Ławy fundamentowe

Fundamentem wykorzystywanym pod budowę domów modułowych są także ławy fundamentowe. Jednak ze względu na dłuższy czas wykonania i gorszą termoizolację w porównaniu z płytą fundamentową, ławy fundamentowe nie są tak popularne jak płyta.

Stopa fundamentowa

Stopa fundamentowa jest rodzajem fundamentu bezpośredniego, który znajduje zastosowanie przede wszystkim pod słupami lub kolumnami. Ta forma fundamenty umożliwia przenoszenie i prawidłowy rozkład sił przenoszonych przez pojedyncze słupy na grunt nośny. Dobrze wykonane stopy fundamentowe, mogą zapewnić trwałość i bezpieczeństwo nawet sporych rozmiarów domów modułowych, takich jak

Wybieramy fundamenty

Wybór odpowiedniego fundamentu zależy od warunków gruntowych na działce, od masy i powierzchni budynku a także od decyzji inwestora. Warto jednak skonsultować się z kierownikiem budowy, producentem budynku lub architektem, aby wybrać najlepszą opcję.

Firma George stawia domy na płytach betonowych lub - w przypadku trudniejszych warunków gruntowych - na płytach bądź bloczkach betonowych. Warto przy tym zaznaczyć, że to, jaka forma fundamentu zostanie wybrana, może wpłynąć na koszty posadowienia domu modułowego.

Czy dom modułowy może nie mieć fundamentu?

Odpowiedź na tak postawione pytanie jest twierdząca, jednak nie jest to zalecane ze względu na zagrożenia związane z podmywaniem, podciąganiem wody oraz osiadaniem gruntu. Domy modułowe bez fundamentów są mniej stabilne i bardziej narażone na uszkodzenia.

źródło i zdjęcie: George