Artykuły: Domy pod klucz

Domy szkieletowe Y-Home - nowoczesne rozwiązanie dla wymagających
W świecie współczesnego budownictwa coraz większą popularnością cieszą się gotowe domy prefabrykowane, które łączą innowacyjną technologię szkieletową z dbałością o detale i estetykę wykończenia. Grupa Burkietowicz oferuje dwa główne warianty powierzchni - 82 m² oraz 107 m², przekonując, że budownictwo prefabrykowane stanowi przyszłość dla osób szukających prostego i szybkiego sposobu na spełnienie marzeń o własnym domu.
Artykuł promocyjny

Poznaj tajniki domów prefabrykowanych WOLF Haus
WOLF Haus to firma z bogatym doświadczeniem zarówno w Polsce, jak i za granicą. Ciężka praca i zaangażowanie na przestrzeni wielu lat pozwoliły tworzyć domy, które poza tym, że wyróżniają się nieprzeciętną estetyką, mają także szereg innych zalet, dzięki którym życie staje się niezwykle komfortowe, a sam proces budowy nie budzi przykrych wspomnień.
Artykuł promocyjny

Dom z keramzytobetonu: czy warto budować dom prefabrykowany? Technologia budowy z keramzytu
Domy z keramzytobetonu mogą być nie tylko energooszczędne, ale nawet pasywne. Jakie są ich zalety i wady? Czym charakteryzuje się technologia budowy z keramzytobetonu? Wyjaśniamy.

Dom z dobrą energią. Ekologiczna i ekonomiczna w eksploatacji technologia szkieletu drewnianego
Domy szkieletowe z drewna łatwiej ogrzać w zimie, a latem utrzymać w nich chłód - to przeważający argument jeżeli chcemy racjonalnie gospodarować energią grzewczą i płacić niższe rachunki. Na korzyść technologii działa także krótszy czas budowy, a domy trwałością nie odbiegają od murowanych. Zapewniają za to lepszy klimat w pomieszczeniach i bardziej sprzyjają zdrowiu mieszkańców.
Artykuł promocyjny

Domy modułowe - co warto o nich wiedzieć?
Dążenie do optymalizacji procesu budowlanego w latach 70. XX wieku w Polsce zaowocowało popularyzacją technologii "składania" budynków z prefabrykowanych wielkowymiarowych elementów. Stosowanie gotowych modułów przyspieszyło wznoszenie domów mieszkalnych, jednakże rodzime modyfikacje technologiczne, niedobory materiałowe oraz częste błędy wykonawcze doprowadziły do zrezygnowania z tej metody. Obecnie prefabrykacja wraca na łaskę, oferując nowe warianty materiałowe i stopnie zaawansowania, stając się coraz bardziej popularną opcją przy budowie domów jednorodzinnych. Jej główną zaletą jest niewątpliwie znaczne skrócenie czasu budowy, sięgające nawet kilku dni.

Planujesz zakup domu z prefabrykatów? Sprawdź ich największe wady i zalety!
Większość elementów domu nie musi powstawać wcale na placu budowy. Znaczną część prac, nawet do etapu wykańczania powierzchni ścian, osadzenia okien i ułożenia większości elementów instalacyjnych, można przygotować w fabryce. Na placu budowy jedynie składa się utworzone wcześniej elementy.

Czy warto budować mały dom (do 35 m2)?
Mały dom to niższe koszty budowy oraz późniejszej eksploatacji. Ponadto można go postawić szybciej, a mając nieco zdolności i czasu - wiele prac wykonać samemu. W trudnych czasach zainteresowanie nimi zawsze rośnie. Szczególnie tymi najmniejszymi, o powierzchni zabudowy do 35 m2.

Technologia budowy domu o szkielecie drewnianym
Drewno przez wielu postrzegane jest jako materiał mniej trwały od cegły czy betonu. A przecież ten naturalny budulec wykorzystuje się w budownictwie od wieków i bez problemu można spotkać drewniane domy liczące sto i więcej lat. Może warto pomyśleć o wykorzystaniu tej technologii w nowoczesnym wydaniu.

Technologia budowy domu z bali
Domy z bali kojarzą się z tradycyjnym budownictwem drewnianym. Jednak te wznoszone obecnie bardzo istotnie różnią się od dawnych chat i dworków. Przede wszystkim ze względu na wymaganą izolacyjność cieplną.

Technologie domów gotowych
Dom z kształtek styropianowych, z bali, prefabrykowany, a może tzw. kanadyjczyk? Alternatywne technologie budowlane nie są tak rozpowszechnione jak murowane, co nie znaczy, że pozbawione są zalet.

Co daje zastosowanie ROZWIĄZAŃ SYSTEMOWYCH w budownictwie jednorodzinnym?
Czy rozwiązania systemowe są warte uwagi przeciętnego inwestora, czyli niezwiązanego z budownictwem laika stawiającego pierwszy w życiu dom jednorodzinny? Z całą pewnością tak. W praktyce zresztą i tak ich nie unikniemy, choćby ze względu na instalacje.

Technologia budowy domu z płyt zrębkowo-cementowych
Płyty zrębkowo-cementowe, z których robi się szalunek wypełniany następnie betonem, to kolejny pomysł na szybkie wznoszenie ścian.

Technologia budowy domu z kształtek styropianowych
W tym systemie specjalne kształtki styropianowe składa się niczym klocki Lego. Tworzą one szalunek, w którego otworach układa się stalowe zbrojenie, a następnie wypełnia mieszanką betonową. Po jej związaniu otrzymujemy solidny, żelbetowy rdzeń nośny z obu stron otoczony styropianem.

Domy o szkielecie drewnianym
Proces budowy domu musi potrwać. Jednak wybierając prefabrykowany domy o szkielecie drewnianym możemy to pod pewnymi warunkami skrócić nawet do trzech tygodni, a z wykończeniem pod klucz potrwa to najwyżej trzy miesiące.

Budowa małych domów to moda czy konieczność?
Na Zachodzie nasila się ostatnio moda na budowanie małych domów. Średnia wielkość domów w Anglii, Włoszech czy Austrii, to ok. 80 m2! Oczywiście, w krajach tych jest inna specyfika rynku – znacząca większość domów jest budowana przez deweloperów.

Budować z architektem czy według projektu katalogowego?
Od lat w środowisku prywatnych inwestorów - czyli po prostu budujących własny dom - trwa dyskusja: czy lepiej wydać pieniądze na "własnego" architekta, czy może na jacuzzi, kupując sporo tańszy projekt gotowy... Głosy w tej sprawie pojawiały się także na łamach Budujemy Dom, a na co dzień słyszę je choćby z ust znajomych i sąsiadów, którzy właśnie się budują albo już szczęśliwie pobudowali.

Dlaczego będę budował drugi dom...
Mieszkamy z żoną i dwójką dzieci we własnym domu zaledwie od 7 lat, a już przymierzamy się do budowy następnego. Wbrew pozorom nie dlatego, że ten jest za mały. Wręcz przeciwnie, nawet trochę za duży. Okazuje się, że całe planowanie, wszystkie dyskusje, przeczytane księgi i poradniki to nic w porównaniu z własnym doświadczeniem.

Czemu domy szkieletowe są takie drogie?
Chciałbym napisać o sprawie, nad którą myślę od miesięcy: czemu domy szkieletowe kosztują u nas tyle samo, a czasem więcej od murowanych? Czemu nie są od nich wyraźnie tańsze, tak jak to jest na Zachodzie i w Stanach?

Dom szkieletowy - nietrafiony wybór
Mieszkamy od ośmiu lat w Piasecznie, do niedawna z dwoma synami (11 i 20 lat). Dziś już tylko z młodszym, bo starszy wyprowadził się do Warszawy, gdzie wynajmuje pokój na spółkę z kolegą.

Mały dom kontra wille
Buduję swój pierwszy dom i przy tej okazji poczyniłem ciekawą obserwację, którą chciałbym się podzielić z Redakcją i czytelnikami.

Koszty domu murowanego i szkieletowego
Porównanie kosztów budowy domu w technologii szkieletowej z konstrukcjami murowanymi wymaga przede wszystkim precyzyjnego określenia stopnia wykończenia poszczególnych ścian.