Koszty domu murowanego i szkieletowego trudno porównać, patrząc tylko na różnicę pomiędzy kosztami wybudowania surowego muru (o nawet podobnej ciepłochronności) a kosztami postawienia całkowicie wykończonej ściany szkieletowej. Podobnych kłopotów przysparza porównywanie kosztów elewacji: inne będą w przypadku tynkowania ściany murowanej, a inne dla tynku nakładanego na ściany budynku szkieletowego.
Można założyć, że przy podobnym wykończeniu i zbliżonej ciepłochronności koszty domu murowanego a szkieletowego ściana szkieletowa może być nawet o 30% tańsza, niż murowana.
W praktyce jednak rynkowe ceny domów szkieletowych budowanych "pod klucz" tylko nieznacznie różnią się od ceny domów murowanych.
Bezsprzecznym atutem technologii szkieletowej jest krótki cykl inwestycyjny, który przy sprawnej organizacji powinien zamknąć się w przedziale 3-4 miesięcy.
Dom murowany natomiast trudno jest zasiedlić przed upływem roku, co może stanowić poważną przeszkodę, jeśli zależy nam na szybkiej "zmianie adresu". Aspekt ten ma również wpływ na sposób finansowania inwestycji - jeżeli zaciągamy kredyt na budowę domu szkieletowego, raty spłacamy praktycznie już po zasiedleniu; a w przypadku domu murowanego, musimy zwracać już zainwestowane, ale nie przynoszące jeszcze korzyści środki finansowe.
Bywają jednak sytuacje, w których korzystniejszym sposobem na wzniesienie własnego lokum będzie wybór technologii murowanej. Będzie tak wówczas, gdy korzystamy z własnych, często niewystarczających do prowadzenia prac w szybkim tempie, środków finansowych.
Rozciągnięcie budowy w czasie nie zaszkodzi budynkowi murowanemu, w przypadku szkieletowego zaś niekorzystnie wpłynie na trwałość wznoszonych elementów. W skrajnych warunkach może nawet doprowadzić do całkowitego zniszczenia konstrukcji.
Redakcja BD
fot. pixabay.com