Koszty domu murowanego i szkieletowego

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
aktualizacja: 2019-02-11 11:15:15
Koszty domu murowanego i szkieletowego

Porównanie kosztów budowy domu w technologii szkieletowej z konstrukcjami murowanymi wymaga przede wszystkim precyzyjnego określenia stopnia wykończenia poszczególnych ścian.

Koszty domu murowanego i szkieletowego trudno porównać, patrząc tylko na różnicę pomiędzy kosztami wybudowania surowego muru (o nawet podobnej ciepłochronności) a kosztami postawienia całkowicie wykończonej ściany szkieletowej. Podobnych kłopotów przysparza porównywanie kosztów elewacji: inne będą w przypadku tynkowania ściany murowanej, a inne dla tynku nakładanego na ściany budynku szkieletowego.

Koszty domu murowanego i szkieletowego 
 (fot. Terranova)

Można założyć, że przy podobnym wykończeniu i zbliżonej ciepłochronności koszty domu murowanego a szkieletowego ściana szkieletowa może być nawet o 30% tańsza, niż murowana.

W praktyce jednak rynkowe ceny domów szkieletowych budowanych „pod klucz” tylko nieznacznie różnią się od ceny domów murowanych.

Bezsprzecznym atutem technologii szkieletowej jest krótki cykl inwestycyjny, który przy sprawnej organizacji powinien zamknąć się w przedziale 3-4 miesięcy.

Dom murowany natomiast trudno jest zasiedlić przed upływem roku, co może stanowić poważną przeszkodę, jeśli zależy nam na szybkiej „zmianie adresu”. Aspekt ten ma również wpływ na sposób finansowania inwestycji – jeżeli zaciągamy kredyt na budowę domu szkieletowego, raty spłacamy praktycznie już po zasiedleniu; a w przypadku  domu murowanego, musimy zwracać już zainwestowane, ale nie przynoszące jeszcze korzyści środki finansowe.

Bywają jednak sytuacje, w których korzystniejszym sposobem na wzniesienie własnego lokum będzie wybór technologii murowanej. Będzie tak wówczas, gdy korzystamy z własnych, często niewystarczających do prowadzenia prac w szybkim tempie, środków finansowych.

Rozciągnięcie budowy w czasie nie zaszkodzi budynkowi murowanemu, w przypadku szkieletowego zaś niekorzystnie wpłynie na trwałość wznoszonych elementów. W skrajnych warunkach może nawet doprowadzić do całkowitego zniszczenia konstrukcji.

 

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość janaa 59

23 Paź 2017, 20:09

Mój Wykonawca buduje dom szkieletowy już 5 m-cy a końca jeszcze nie widać. Nawet okien jeszcze nie ma , a i część poddasza na zewnątrz nie ocieplona.Wymieniać mogła bym jeszcze długo. Jestem na skraju wyczerpania nerwowego.

time image

Gość AnnaZ85

02 Cze 2016, 10:08

My również mieszkamy od lat w kanadyjczyku. Ba, teraz buduję własny. Cała rodzina jest zadowolona z tej technologii i dla mnie to po prostu normalny dom, taki jak każdy inny.

time image

Gość specjalT

31 Lip 2015, 14:40

Od 2 lat mieszkam w 'kanadyjczyku' [przedtem 35 lat też w czymś tego rodzaju]. Co do trwałości domu, to na razie trudno powiedzieć, ale na 100% taki dom jest korzystniejszy pod względem temperatury: zimą [choć ostatnio co to za zimy:) ] 2 szczapy ogrzewają 90m2 w ciągu 1 godz. i trzyma ...

time image

Gość lili

21 Lip 2015, 13:12

wlasnie jestem na etapie wybierania domu w wersi szkieletowej i szukam kogos kto by się podja wyceny i budowy takiego domu może by się z kontaktowal pan który pisze ze buduje takie domy na maila 1141993@wp.pl

Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny