Przydomowa oczyszczalnia ścieków - budowa i formalności

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Przydomowa oczyszczalnia ścieków - budowa i formalności

O budowie własnej oczyszczalni, jeżeli tylko pozwalają na to warunki, najlepiej zdecydować jeszcze na etapie projektowania budynku. Jeśli jej lokalizacja znajdzie się na zatwierdzonym planie zagospodarowania działki, to nie trzeba już potem załatwiać żadnych formalności.

Wady przydomowej oczyszczalni ścieków

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to rozwiązanie względnie tanie w eksploatacji, ale mające kilka istotnych wad:

  • jeśli ma być naprawdę niekłopotliwe, to prace trzeba wykonać bardzo solidnie, a wydatki inwestycyjne nie będą małe;
  • musi być ono dopuszczone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a jeśli tego planu nie przyjęto - w decyzji o warunkach zabudowy;
  • działka winna mieć rozmiary pozwalające na wybudowanie oczyszczalni zgodnie z przepisami, z których najtrudniejszym do spełnienia jest najczęściej warunek zachowania 30-metrowej odległości między drenażem rozsączającym a studnią (eliminuje to w praktyce oczyszczalnie z drenażem na małych działkach).

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - formalności

O budowie własnej oczyszczalni, jeżeli tylko pozwalają na to warunki, najlepiej zdecydować jeszcze na etapie projektowania budynku. Jeśli jej lokalizacja znajdzie się na zatwierdzonym planie zagospodarowania działki, to nie trzeba już potem załatwiać żadnych formalności. W innych przypadkach konieczne jest zgłoszenie w starostwie, do którego dołączyć trzeba m.in. plan lokalizacji oraz dokumentację techniczną wraz z odpowiednimi certyfikatami (dokumentację i pomoc na tym etapie powinien zapewnić wykonawca).

Oczyszczalnie z drenażem rozsączającym

Największą popularnością cieszą się oczyszczalnie z drenażem rozsączającym. Spływające z domu ścieki trafiają w nich najpierw do osadnika gnilnego, przypominającego zwykłe szambo, którego zadaniem jest oddzielenie zanieczyszczeń stałych. Jego pojemność powinna być tak obliczona, by ścieki "leżakowały" w nim nie krócej niż 48 godzin (czym dłużej, tym lepiej).

Następnie przez studzienkę rozdzielczą przepływają one do perforowanych rur drenażowych, ułożonych w warstwie żwiru lub tłucznia na głębokości 0,6-1,2 m poniżej poziomu gruntu, ale co najmniej 1,5 m powyżej tzw. najwyższego poziomu wód gruntowych (gdy jest on zbyt wysoki, problem można rozwiązać poprzez budowę wypiętrzonego ponad poziom terenu kopca, w którym prowadzi się dreny).

Warunkiem wykonania takiej oczyszczalni jest spełnienie wspomnianego już wymogu minimalnej odległości od studni (licząc od najbliższego przewodu rozsączającego), a jej prawidłowe funkcjonowanie zależy przede wszystkim od odpowiedniej przepuszczalności gruntu (odpadają grunty gliniaste). Decydując się na oczyszczalnię tego typu, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że:

  • zajmuje ona sporą powierzchnię (ok. 100 m2 dla 4-osobowej rodziny, a w niekorzystnych warunkach nawet trzy razy tyle), na której (i w odległości 3 m wokół niej) można uprawiać tylko płytko korzeniącą się roślinność;
  • błędy wykonawcze mogą spowodować, że - mimo sporych wydatków - pewnego dnia (niekiedy w środku zimy) dowiemy się, że mamy tylko... niewielkie szambo za domem;
  • nawet dobrze wykonany system drenażowy wymaga zwykle po 10-15 latach oczyszczenia i przełożenia rur, czyli - w praktyce - wykonania od nowa.
Schemat funkcjonalny oczyszczalni z drenażem rozsączającym
Schemat funkcjonalny oczyszczalni z drenażem rozsączającym

Oczyszczalnie kompaktowe

Lepszym, przede wszystkim ze względu na trwałość i wymagania co do zajmowanego miejsca, ale też droższym rozwiązaniem są różnego rodzaju oczyszczalnie kompaktowe. Rozmaitość rozwiązań oferowanych przez ich producentów jest ogromna, a największą popularność zdobyły oczyszczalnie ze złożem biologicznym.

Niezależnie jednak od biochemicznych szczegółów procesu oczyszczania ścieków, wszystkie konstrukcje tego rodzaju łączy to, że proces ten odbywa się nie w gruncie, lecz w szczelnych zbiornikach (lub wydzielonych komorach jednego zbiornika), przez które ścieki przepływają do momentu, kiedy ich stan pozwala na odprowadzenie do studni chłonnej albo wód powierzchniowych, np. rowu melioracyjnego (w tym drugim przypadku konieczne jest pozwolenie wodno-prawne).

Jakość oczyszczonej wody pozwala też najczęściej używać jej bez problemu do podlewania ogrodu.

Schemat: Po przejściu przez oczyszczalnię kompaktową ścieki kieruje się najczęściej do studni chłonnej
Po przejściu przez oczyszczalnię kompaktową ścieki kieruje się najczęściej do studni chłonnej

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - o czym warto pamiętać?

Przy ocenie rozmaitych konstrukcji należy uwzględnić obecność i zapotrzebowanie na energię elektryczną rozmaitych komponentów mechanicznych, takich jak pompy czy napowietrzacze. Konieczność ich zasilania generuje bowiem koszty eksploatacyjne, to samo dotyczy utrzymania w pełnej sprawności technicznej. Zawsze trzeba też oszacować koszty okresowego czyszczenia, ewentualnej wymiany wkładów czy złóż filtracyjnych itd.

Niezależnie od rodzaju oczyszczalni, decyzja o wyborze firmy, której powierzymy jej wykonanie, powinna być poprzedzona starannym rozeznaniem, przy czym konieczność przedstawienia referencji od zadowolonych klientów (ale nie takich sprzed trzech miesięcy!) wydaje się właściwie oczywista.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Adam Jamiołkowski
fot. otwierająca: L. Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość ktos

11 Paź 2018, 06:57

"działka winna mieć rozmiary pozwalające na wybudowanie oczyszczalni zgodnie z przepisami, z których najtrudniejszym do spełnienia jest najczęściej warunek zachowania 30-metrowej odległości między miejscem odprowadzania ścieków a studnią (eliminuje to w praktyce wszystkie małe ...

time image

18 Lut 2015, 11:24

Cytat Szanowny Panie ile oczyszczalni wybudował Pan i jakie ma Pan rzeczywiste doświadczenie i dlaczego nie wspomina Pan o nowych oczyszczalniach biologicznych? Rozumiem, że najlepsze Pana zdaniem jest rozwiązanie bezodpływowego zbiornika, ...

time image

Gość Instalator

13 Lut 2015, 01:50

Przepraszam za negację Pan artykułu, ale zawiera on szereg informacji wyrwanych z kontekstu. Chyba nie ma Pan żadnego doświadczenia w dziedzinie budowy oczyszczalni ścieków. Wiedza, chyba też niewielka. Obecnie mamy stosowne normy i regulacje, o których zupełnie Pan zapomniał. Najważniejsza ...

time image

Gość Darek

12 Lut 2015, 07:11

Szanowny Panie ile oczyszczalni wybudował Pan i jakie ma Pan rzeczywiste doświadczenie i dlaczego nie wspomina Pan o nowych oczyszczalniach biologicznych? Rozumiem, że najlepsze Pana zdaniem jest rozwiązanie bezodpływowego zbiornika, które nazywa Pan "szambem"?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA