Przydomowa oczyszczalnia ścieków - budowa i formalności
Przydomowa oczyszczalnia ścieków - budowa i formalności
O budowie własnej oczyszczalni, jeżeli tylko pozwalają na to warunki, najlepiej zdecydować jeszcze na etapie projektowania budynku. Jeśli jej lokalizacja znajdzie się na zatwierdzonym planie zagospodarowania działki, to nie trzeba już potem załatwiać żadnych formalności.
Data publikacji: 2019-10-15
Data aktualizacji: 2022-11-22
Przydomowa oczyszczalnia ścieków to rozwiązanie względnie tanie w eksploatacji, ale mające kilka istotnych wad:
jeśli ma być naprawdę niekłopotliwe, to prace trzeba wykonać bardzo solidnie, a wydatki inwestycyjne nie będą małe;
musi być ono dopuszczone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a jeśli tego planu nie przyjęto - w decyzji o warunkach zabudowy;
działka winna mieć rozmiary pozwalające na wybudowanie oczyszczalni zgodnie z przepisami, z których najtrudniejszym do spełnienia jest najczęściej warunek zachowania 30-metrowej odległości między drenażem rozsączającym a studnią (eliminuje to w praktyce oczyszczalnie z drenażem na małych działkach).
Przydomowa oczyszczalnia ścieków - formalności
O budowie własnej oczyszczalni, jeżeli tylko pozwalają na to warunki, najlepiej zdecydować jeszcze na etapie projektowania budynku. Jeśli jej lokalizacja znajdzie się na zatwierdzonym planie zagospodarowania działki, to nie trzeba już potem załatwiać żadnych formalności. W innych przypadkach konieczne jest zgłoszenie w starostwie, do którego dołączyć trzeba m.in. plan lokalizacji oraz dokumentację techniczną wraz z odpowiednimi certyfikatami (dokumentację i pomoc na tym etapie powinien zapewnić wykonawca).
Oczyszczalnie z drenażem rozsączającym
Największą popularnością cieszą się oczyszczalnie z drenażem rozsączającym. Spływające z domu ścieki trafiają w nich najpierw do osadnika gnilnego, przypominającego zwykłe szambo, którego zadaniem jest oddzielenie zanieczyszczeń stałych. Jego pojemność powinna być tak obliczona, by ścieki "leżakowały" w nim nie krócej niż 48 godzin (czym dłużej, tym lepiej).
Następnie przez studzienkę rozdzielczą przepływają one do perforowanych rur drenażowych, ułożonych w warstwie żwiru lub tłucznia na głębokości 0,6-1,2 m poniżej poziomu gruntu, ale co najmniej 1,5 m powyżej tzw. najwyższego poziomu wód gruntowych (gdy jest on zbyt wysoki, problem można rozwiązać poprzez budowę wypiętrzonego ponad poziom terenu kopca, w którym prowadzi się dreny).
Warunkiem wykonania takiej oczyszczalni jest spełnienie wspomnianego już wymogu minimalnej odległości od studni (licząc od najbliższego przewodu rozsączającego), a jej prawidłowe funkcjonowanie zależy przede wszystkim od odpowiedniej przepuszczalności gruntu (odpadają grunty gliniaste).
Decydując się na oczyszczalnię tego typu, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że:
zajmuje ona sporą powierzchnię (ok. 100 m2 dla 4-osobowej rodziny, a w niekorzystnych warunkach nawet trzy razy tyle), na której (i w odległości 3 m wokół niej) można uprawiać tylko płytko korzeniącą się roślinność;
błędy wykonawcze mogą spowodować, że - mimo sporych wydatków - pewnego dnia (niekiedy w środku zimy) dowiemy się, że mamy tylko... niewielkie szambo za domem;
nawet dobrze wykonany system drenażowy wymaga zwykle po 10-15 latach oczyszczenia i przełożenia rur, czyli - w praktyce - wykonania od nowa.
Schemat funkcjonalny oczyszczalni z drenażem rozsączającym
Oczyszczalnie kompaktowe
Lepszym, przede wszystkim ze względu na trwałość i wymagania co do zajmowanego miejsca, ale też droższym rozwiązaniem są różnego rodzaju oczyszczalnie kompaktowe. Rozmaitość rozwiązań oferowanych przez ich producentów jest ogromna, a największą popularność zdobyły oczyszczalnie ze złożem biologicznym.
Niezależnie jednak od biochemicznych szczegółów procesu oczyszczania ścieków, wszystkie konstrukcje tego rodzaju łączy to, że proces ten odbywa się nie w gruncie, lecz w szczelnych zbiornikach (lub wydzielonych komorach jednego zbiornika), przez które ścieki przepływają do momentu, kiedy ich stan pozwala na odprowadzenie do studni chłonnej albo wód powierzchniowych, np. rowu melioracyjnego (w tym drugim przypadku konieczne jest pozwolenie wodno-prawne).
Jakość oczyszczonej wody pozwala też najczęściej używać jej bez problemu do podlewania ogrodu.
Po przejściu przez oczyszczalnię kompaktową ścieki kieruje się najczęściej do studni chłonnej
Przydomowa oczyszczalnia ścieków - o czym warto pamiętać?
Przy ocenie rozmaitych konstrukcji należy uwzględnić obecność i zapotrzebowanie na energię elektryczną rozmaitych komponentów mechanicznych, takich jak pompy czy napowietrzacze. Konieczność ich zasilania generuje bowiem koszty eksploatacyjne, to samo dotyczy utrzymania w pełnej sprawności technicznej. Zawsze trzeba też oszacować koszty okresowego czyszczenia, ewentualnej wymiany wkładów czy złóż filtracyjnych itd.
Niezależnie od rodzaju oczyszczalni, decyzja o wyborze firmy, której powierzymy jej wykonanie, powinna być poprzedzona starannym rozeznaniem, przy czym konieczność przedstawienia referencji od zadowolonych klientów (ale nie takich sprzed trzech miesięcy!) wydaje się właściwie oczywista.
Redaktor: Adam Jamiołkowski fot. otwierająca: L. Jampolska
"działka winna mieć rozmiary pozwalające na wybudowanie oczyszczalni zgodnie z przepisami, z których najtrudniejszym do spełnienia jest najczęściej warunek zachowania 30-metrowej odległości między miejscem odprowadzania ścieków a studnią (eliminuje to w praktyce wszystkie małe ...
Cytat
Szanowny Panie ile oczyszczalni wybudował Pan i jakie ma Pan rzeczywiste doświadczenie i dlaczego nie wspomina Pan o nowych oczyszczalniach biologicznych? Rozumiem, że najlepsze Pana zdaniem jest rozwiązanie bezodpływowego zbiornika, ...
Gość Instalator
13-02-2015 02:50
Przepraszam za negację Pan artykułu, ale zawiera on szereg informacji wyrwanych z kontekstu. Chyba nie ma Pan żadnego doświadczenia w dziedzinie budowy oczyszczalni ścieków. Wiedza, chyba też niewielka. Obecnie mamy stosowne normy i regulacje, o których zupełnie Pan zapomniał. Najważniejsza ...