Czy formalności związane z przyłączem wodno-kanalizacyjnym są kłopotliwe?

Czy formalności związane z przyłączem wodno-kanalizacyjnym są kłopotliwe?

Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania… Tym razem opowiada o formalnościach związanych z przyłączem wodno-kanalizacyjnym.

Dociekliwy Inwestor:- Czy załatwienie formalności jest kłopotliwe?

Majster Guru: - W znacznej mierze zależy to od sytuacji lokalnej. Otóż - teoretycznie - najpierw trzeba wystąpić do lokalnego zakładu wodociągowego o tzw. warunki techniczne przyłączenia, a potem zlecić sporządzenie projektu i uzyskać dla niego odpowiednie aprobaty. Na szczęście, w praktyce zwykle można po prostu pójść do biura obsługi klientów i zlecić wykonanie przyłącza służbom techniczno-eksploatacyjnym "wodociągów" bądź wskazanej przez to przedsiębiorstwo firmie. W takiej sytuacji wykonawca na ogół sam załatwia całą dokumentację, a inwestorowi pozostaje podpisać formularze i wnieść stosowne opłaty.

Zazwyczaj idzie to sprawnie - z kłopotami spotkać można się najczęściej na obrzeżach wielkich miast, gdzie spółki wodociągowe to molochy, dla których indywidualny inwestor wciąż pozostaje nie klientem, ale petentem. Po wykonaniu przyłącza i tzw. wcinki do wodociągu podpisujemy umowę na dostarczanie wody, instalowany jest wodomierz i możemy już z niej korzystać.

- Czy owo przyłącze to rzecz skomplikowana?

- Bynajmniej - proszę zerknąć na rysunek. Ważny element, który musi się na nim znaleźć, to zawór antyskażeniowy. Zapobiega on cofaniu się wody z instalacji domowej do sieci wodociągowej w przypadku spadku ciśnienia w wodociągu. Dalej mamy wodomierz, który należy ulokować tak, by pracownicy zakładu wod.-kan. mieli do niego swobodny dostęp - nawet wtedy, gdy jest to spotykany coraz częściej wodomierz odczytywany zdalnie drogą radiową. Za wodomierzem należy zamontować filtr do wody, choćby prosty, zatrzymujący zanieczyszczenia takie jak piasek, bo zapobiegnie to przyspieszonemu zużyciu elementów armatury w instalacji wodnej.

Na pytania odpowiadał: Adam Jamiołkowski

Materiały do pobrania:
pdf icon Konsultacje z Majstrem Guru cz. 8
Komentarze

Fakt, że użyte określenie i rysunek (brak zaznaczenia zasuwy) sugeruje lokalizację "studni" o dużej średnicy. W rzeczywistości jest to rura umożliwiająca zamknięcie zasuwy (długim kluczem nasadowym) i i osłonięta żeliwną pokrywą , chodź formalnie nazywana jest studzienką ...
Gość Rambo 9 w TV
18-01-2021 15:16
...i do całego bełkotu dołączony rysunek na którym jest studzienka z zasuwą wodomierzową.... STUDZIENKA... Skąd  się wzięła ta studzienka na przyłączu?
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz