Obsługa drenażowej oczyszczalni jest tania i prosta

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Obsługa drenażowej oczyszczalni jest tania i prosta

Użytkowałam szambo przez 3 miesiące - do momentu, kiedy na kilka dni zjechali się goście. Szybko zapełnili zbiornik, a ja złapałam się za głowę. Błyskawicznie zdecydowałam się na oczyszczalnię - mówi Mira, Czytelniczka Budujemy Dom, która drenażową oczyszczalnię użytkuje od 2016 r.

Działka: pow. 19 500 m2, grunt piaszczysty.

Oczyszczalnia ścieków:

 • Z drenażem rozsączającym
 • Elementy instalacji – istniejące szambo o poj. 10 m3 przekształcono w osadnik gnilny (dodano pompę); dwukomorowy zbiornik ze złożem filtracyjnym i studzienka rozprowadzająca wykonane z polietylenu. 
 • W poletku filtrującym o wym. 2 × 10 × 0,6 m dwie rury perforowane o dł. 10 m, ułożone na warstwie grubego kruszcu, zakończone kominkiem napowietrzającym. 
 • Liczba mieszkańców – 2, okresowo 3 osoby.

Decyzja: na początku zbudowałam szczelne betonowe szambo. Użytkowałam je w nowym domu przez 3 miesiące do momentu, kiedy na kilka dni zjechali się goście. Szybko zapełnili zbiornik, a ja złapałam się za głowę. Błyskawicznie zdecydowałam się na oczyszczalnię. Zadzwoniłam do fachowca, który się tym zajmuje i od niego dowiedziałam się o możliwości uzyskania dotacji.

Pełna nadziei pojechałam do gminy, lecz tam okazało się, że mogę wybrać jedno z trzech wskazanych biologicznych urządzeń. Każde za kilkanaście tysięcy złotych, a dotacja pokrywała zaledwie część kosztów. Do zapłaty zostawało ok. 10 000 zł. Podziękowałam i za połowę tej ceny zbudowałam prostą oczyszczalnię drenażową, której elementem jest istniejące szambo – chciałam je wykorzystać, bo wydałam na nie 2200 zł. Montaż oczyszczalni nastąpił po tygodniu, akurat wstrzeliłam się w moment, kiedy ktoś inny zrezygnował z usług mojego fachowca.

W drugiej komorze zbiornika z PVC zbiera się tzw. szara woda, która potem przepływa do drenów w poletku filtrującym.
W drugiej komorze zbiornika z PVC zbiera się tzw. szara woda, która potem przepływa do drenów w poletku filtrującym.

Oczyszczalnia drenażowa - porady i przestrogi:

 • Pan Łukasz przyjechał ze swoim pracownikiem, materiałami, ciężkim sprzętem. Wkopali plastikowy dwukomorowy zbiornik z filtrem nieopodal szamba, wykonali poletko filtrujące o gł. ok. 80 cm. Do jego utworzenia w piaszczystym rodzimym gruncie zużyli wywrotkę kruszywa, włókninę, dreny o śr. 200 mm.

  Ponieważ istniejące szambo jest głębokie, założyli w nim pompę, która miesza ścieki i podaje je do następnej komory oczyszczalni. Prace trwały 2 dni. Monter wręczył mi na końcu certyfikaty i aprobaty oczyszczalni, udzielił gwarancji na 2 lata.

 • Dobrze, że tak szybko zdecydowałam się na zmianę w instalacji odprowadzającej ścieki, choć dwukrotnie poniosłam koszty. Pewnie przepłaciłam o te 2200 zł. Za 4–5 lat wyjdę na swoje. Obsługa oczyszczalni jest tania i prosta. Raz w roku umawiam szambiarkę, która opróżnia osadnik gnilny, czyli stare szambo. Ciekawe, że cena tej usługi od razu skoczyła o 100 zł, choć polega na tym samym, co wcześniej. Żeby nie podrażać kosztów obsługi, razem z synem wyjmujemy raz na rok kosz filtracyjny z plastikowego zbiornika. Elementy filtracyjne, wyglądające jak węgiel, rozsypujemy na trawniku i płuczemy wodą z węża.

  Do domowej instalacji kanalizacyjnej zapuszczam co 20 dni, przez zlew, bakterie. Kupuję dobry i drogi preparat, mając nadzieję, że co droższe to lepsze. Dawkę w tabletkach dobieram do ilości mieszkańców. Zużywam rocznie 1,5 opakowania. Unikam silnych środków do mycia prysznica i zlewu, używam octu. Sedes wolę częściej myć szczotką i wodą z octem, zamiast wlewać chemię. Do prania stosuję łagodne płyny, a nie agresywne proszki.

Oczyszczalnia drenażowa - koszty:

 • budowy – 5500 zł, 
 • eksploatacji – raz w roku wybranie ścieków 300 zł;
 • preparat bakteryjny 105 zł.

Prosta oczyszczalnia drenażowa, której elementem jest szambo

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Obie pokrywy dwukomorowego zbiornika łatwo się zdejmuje.

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny