Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe rur wodociągowych

Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe rur wodociągowych

Rury wodociągowe w nieogrzewanych pomieszczeniach, takich jak piwnice, garaże i strychy, trzeba zabezpieczyć przed mrozem. Ich ewentualne uszkodzenie oznacza poważny kłopot i niemałe straty.

Niejednokrotnie sama otulina izolacyjna może okazać się niewystarczająca. Wówczas lepiej - zamiast ogrzewać całą przestrzeń garażu lub strychu - zadziałać miejscowo i podgrzewać wyłącznie rury. Stosuje się do tego specjalne przewody o niewielkiej mocy, rozgrzewające się do niskiej temperatury. Mocuje się je do rur, a następnie nakłada izolację. Dzięki temu zużycie prądu jest bardzo małe.

Do sterowania całością wystarczy prosty termostat z czujnikiem temperatury, mocowanym na przewodzie wodociągowym. Ogrzewanie włącza się gdy temperatura pod otulina spada do 3-5°C.

Redaktor: Jarosław Antkiewicz
Na zdjęciu otwierającym: Rurociągi zabezpiecza się specjalnymi przewodami i otula izolacją. (fot. Pentair (Raychem)

Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz