Biologiczna oczyszczalnia ścieków - mały problem podczas urlopów

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Biologiczna oczyszczalnia ścieków - mały problem podczas urlopów

Oczyszczalnia wymaga regularnego dostarczania odpowiedniej ilości ścieków. Przed wyjazdem na dłuższy urlop, prosimy kogoś z rodziny, żeby co kilka dni wziął u nas prysznic, albo po prostu puścił wodę z kranu. Kiedy nie ma prądu, system nie pracuje - mówią Marta i Piotr, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy biologiczną oczyszczalnię użytkują od 2013 r.

Działka: pow. 1200 m2; grunt ilasty, z wysoko zawieszonymi wodami podskórnymi.

Oczyszczalnia ścieków:

 • Biologiczna, z osadem czynnym. 
 • Przepustowość 0,86 m3 na dobę.

Liczba mieszkańców: 4 osoby.

Decyzja: kupiliśmy dom w stanie deweloperskim z szambem. Dla nas, rodziny z dwójką małych dzieci, od początku była to pomyłka! Ciągłe zaglądanie do zbiornika, opłaty związane z wywozem - według nas to złe rozwiązanie. Już miesiąc po przeprowadzce szukaliśmy przydomowej oczyszczalni, odpowiedniej na parcelę z wysokim poziomem wód gruntowych i dużą zawartością gliny w glebie.

Nie chcieliśmy mieć w ogrodzie metrowego kopca z kilkoma kominami. Długo szukaliśmy firmy, która zaoferuje nam coś innego. Nasz fachowiec przyjechał na miejsce i zaproponował oczyszczalnię biologiczną, przy której bez znaczenia jest wielkość posesji i rodzaj gruntu. Dowiedzieliśmy się, że wysokie koszty urządzenia możemy zmniejszyć, ubiegając się o dopłatę do kredytu z NFOŚiGW.

Przez właz betonowej studni chłonnej można podejrzeć oczyszczone ścieki
Przez właz betonowej studni chłonnej można podejrzeć oczyszczone ścieki.

Biologiczna oczyszczalnia ścieków - rady i przestrogi:

 • Montaż trwał 2 dni i nie zrujnował działki. Wykonawcy przygotowali wykopy o głębokości 3 m, używając koparki, ale stała ona albo na ulicy, albo u sąsiada, który budował dom. Ogrodzenie i żywopłoty nie ucierpiały, choć oczyszczalnia znajduje się blisko nich! Elementy składowe zajmują mało miejsca. Prawie nie widać ich wśród roślin. Oczywiście, nie posadziliśmy na rabacie nad urządzeniem drzew i roślin z długimi silnymi korzeniami, więc nic nie zakłóca jego pracy.

  U nas z ziemi wystają 3 wieczka. Pierwsze - nad właściwą komorą na tzw. gęste, drugie nad zbiornikiem przejściowym z częściowo oczyszczoną wodą i pompą, trzecie nad ringiem betonowym, pozostałym po starym szambie. Na jego miejscu, w pogłębionym dole, jest warstwa kamieni, żwiru, piasku i dzięki temu rozprowadzenie wody jest możliwe.

  Jeśli oczyszczonej wody jest dużo, trafia ze studni chłonnej do linii kroplujących, rozłożonych dookoła działki i na rabatach. Ring z betonu pozostał, by ułatwiał podgląd procesu.

 • Do naszych obowiązków należy wezwanie 2 razy w roku firmy asenizacyjnej, która wybiera gęste ścieki za 200 zł. Do zbiorników oczyszczalni zaglądamy częściej, kiedy jest deszczowo - woda opadowa musi być pod kontrolą. Choć za osadnikiem gnilnym znajduje się przepompownia, nie słychać jej pracy. Przed wakacjami zorientowaliśmy się, że pompa nie chodzi. Zadzwoniliśmy do monterów, którzy zalecili zakup nowej.

  Oczyszczalnia wymaga regularnego dostarczania odpowiedniej ilości ścieków. Przed wyjazdem na dłuższy urlop, prosimy kogoś z rodziny, żeby co kilka dni wziął u nas prysznic, albo po prostu puścił wodę z kranu. Kiedy nie ma prądu, system nie pracuje. Dotąd nie odbiło się to na nim źle, lecz wtedy jesteśmy wyjątkowo czujni. Dozowanie bakterii nie jest konieczne, ale wsypujemy je przez sedes raz w roku.

 • Żeby otrzymać dofinansowanie, musieliśmy wziąć w banku kredyt celowy. Zaczęło się gromadzenie i składanie papierów - niestety nie mogliśmy nic załatwić elektronicznie. Procedura ubiegania się, a potem uzyskania kredytu i dopłaty trwała kilka tygodni. Szkoda, że nie możemy spłacić kredytu wcześniej. No, ale zmniejszyliśmy koszty inwestycji. Zamortyzują się po 4-6 latach.

Biologiczna oczyszczalnia ścieków - koszty:

 • budowa - 12 000 zł, dopłata do kredytu 3000 zł. 
 • Badanie 800 zł; 
 • eksploatacja - wybranie ścieków 2 × 200 zł; 
 • wymiana pompy przepompowni 100 zł.
Pod zielonym włazem jest główny zbiornik oczyszczalni, pod czarnym przepompownia, dalej stare szambo zamienione w studnię chłonną
Pod zielonym włazem jest główny zbiornik oczyszczalni, pod czarnym przepompownia, dalej stare szambo zamienione w studnię chłonną.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

17 Maj 2019, 20:34

7 godzin temu, Gość Konradeus napisał: Jeżeli ktoś ma obok studnię to współczuję. Jeśli ktoś ma studnię to musi być ona  w odległości 30 m od drenażu albo drenaż  musi być 30 m od studni, zależy co było pierwsze.

time image

Gość Konradeus

17 Maj 2019, 13:17

Niestety obawiam się, że przydomowe oczyszczalnie są tykająca bombą środowiskową. Tak jak różnymi autami jeżdżą ludzie bo różnie dbają, podobnie będzie pewnie z przydomowymi oczyszczalniami. Wykonywałem wiercenia w pobliżu rozsączalników po dwóch latach funkcjonowania, ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny