Oczyszczalnia drenażowa od 2004 r. pracuje bezusterkowo i bez uciążliwej obsługi

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Oczyszczalnia drenażowa od 2004 r. pracuje bezusterkowo i bez uciążliwej obsługi

Ucieszyłam się, że mogę mieć prosty i tani system z drenażem rozsączającym - wiadomo, im mniej skomplikowanej techniki, tym łatwiejsza obsługa i serwis. Do dziś oczyszczalnia pracuje bezusterkowo i bez uciążliwej obsługi - mówi Bożena - Członkini Klubu Budujących Dom, która oczyszczalnię drenażową użytkuje od 2004 r.

aktualizacja: 2023-01-17 07:56:05

Działka: pow. 2200 m2, grunt piaszczysty.

Oczyszczalnia ścieków:

  • Z drenażem rozsączającym. 
  • Elementy instalacji - trzykomorowy zbiornik - w I komorze osadnik gnilny o pojemności 3 m3, w II kosz filtracyjny, w III - studzienka rozprowadzająca. 
  • Poletko filtracyjne z rurami perforowanymi o średnicy 110 mm i długości 30 m każda, dwa kominki wentylacyjne.

Liczba mieszkańców: na początku 5 osób, obecnie mniej.

Na pochyłym terenie rozciąga się poletko filtrujące z drenami
Na pochyłym terenie rozciąga się poletko filtrujące z drenami.

Decyzja: w mojej miejscowości nie ma szansy na kanalizację zbiorczą. Od razu nastawiłam się więc na własną oczyszczalnię ścieków, a nie szambo. Zaprosiłam fachowców, ocenili warunki środowiskowe i dobrali typ urządzenia. Ucieszyłam się, że mogę mieć prosty i tani system z drenażem rozsączającym - wiadomo, im mniej skomplikowanej techniki, tym łatwiejsza obsługa i serwis.

Po sporządzeniu projektu i dopełnieniu formalności, pojawiła się ekipa z ciężkim sprzętem do wykopów, zbiornikiem, rurami drenującymi, żwirem o frakcji 16/32. Po dwóch dniówkach i wpuszczeniu do instalacji startowego pakietu bakterii, oczyszczalnia ruszyła. Do dziś pracuje bezusterkowo i bez uciążliwej obsługi.

Dwie rury drenujące zakończono kominkami napowietrzającymi
Dwie rury drenujące zakończono kominkami napowietrzającymi.
Może cię zainteresować
Jak zapewnić szczelność połączeń w instalacjach sanitarnych? Jakie są średnice rur odpływowych z PVC w kanalizacji zewnętrznej? Instalacje sanitarne w nowym domu. Co musisz wiedzieć? Dlaczego w instalacji c.o. warto stosować filtr magnetyczny? Jak przebiega montaż sygnalizatora szamba? Co to jest norma ISO 9001:2015 i jakie są korzyści z certyfikacji dla klientów firmy? Jak zapewnić stabilne ciśnienie wody w domu? Jakie powinno być ciśnienie w instalacji wodnej w domu i jak je zapewnić? Jak zabezpieczyć pompę do wody przed pracą na sucho? Jak długo pompa może pracować na sucho? MultiSkin PUSH - idealne rozwiązanie do instalacji wody użytkowej i systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych Polietylenowa czy kauczukowa - którą izolację rur wybrać? Jakie rury służą do wykonania instalacji pneumatycznej? Jak zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków na kopcu nasypowym? Jak działa przewód grzewczy z termostatem? Ochrona rur z wodą przed zamarzaniem Co powinieneś wiedzieć o programie dofinansowania Moja Woda? Jak podłączyć pływak do pompy wody? Rekuperatory do odzysku ciepła z wody szarej: oszczędność i ekologia Kiedy trzeba zamontować reduktor ciśnienia wody w domowej instalacji? Jak montuje się szybkozłączkę do szamba w ogrodzeniu? Co jest potrzebne do poboru wody ze studni? Wszystko o rurach spustowych Jak działa pompa abisynka? ESYBOX MAX - hydroforowa technologia przyszłości! Czym się różni anoda magnezowa od tytanowej? Pompy głębinowe w technologii DRYRUN PRO. Co to jest suchobieg?
Zobacz więcej Zwiń

Oczyszczalnia drenażowa - rady i przestrogi:

  • Obsługa jest prosta. Do domowej instalacji kanalizacyjnej wrzucam co 2 tygodnie, przez sedes, tabletki z bakteriami. Zużywam rocznie dwa opakowania. Piorę ubrania i zmywam naczynia w łagodnych płynach, proszki z agresywnymi detergentami odstawiłam dawno w kąt. Unikam silnych środków do sprzątania, tam gdzie się da używam octu, cytryny, sody oczyszczonej. Dzięki temu oczyszczalnia nie sprawia kłopotu. Raz na dwa lata zamawiam szambiarkę i opróżniam osadnik gnilny. Raz w roku wyjmuję ze środkowego zbiornika kosz filtracyjny i myję go wodą z węża, podobnie jak elementy filtracyjne (przypominają węgiel). Zaraz po montażu miałam nakaz dolewania wody do zbiornika gnilnego w najbardziej upalnym okresie. Podnosiłam dekiel i wlewałam wodę z węża.

  • Działka jest duża, ma nachylenie w kierunku końca, różnica wysokości wynosi ok. 1,5 m na całej długości. Mimo że grunt jest piaszczysty, wykonawcy wsypali w wykopy dwie wywrotki grubego kruszywa. Wyprofilowali spadki i dobrze obliczyli powierzchnię poletka filtracyjnego, rury perforowane położyli na głębokości 60-80 cm. Przez 14 lat użytkowania oczyszczalni, w okolicy zbiornika i drenów ani razu nie zgromadziła się woda. Drenaż działa. Przed zimą zamierzam poprosić serwisanta o skontrolowanie zbiornika i sączków. Zbiornik gnilny znajduje się kilka metrów od budynku, lecz nigdy nie był źródłem przykrych zapachów. Z instalacji domowej tylko raz się wydobyły, ale była to wina wadliwego syfonu.

Koszty budowy oczyszczalni drenażowej:

  • budowy - 4500 zł; 
  • eksploatacji - raz na dwa lata wybranie ścieków 300 zł; preparat bakteryjny 80 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!