Oczyszczalnia drenażowa od 2004 r. pracuje bezusterkowo i bez uciążliwej obsługi

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Oczyszczalnia drenażowa od 2004 r. pracuje bezusterkowo i bez uciążliwej obsługi

Ucieszyłam się, że mogę mieć prosty i tani system z drenażem rozsączającym - wiadomo, im mniej skomplikowanej techniki, tym łatwiejsza obsługa i serwis. Do dziś oczyszczalnia pracuje bezusterkowo i bez uciążliwej obsługi - mówi Bożena - Członkini Klubu Budujących Dom, która oczyszczalnię drenażową użytkuje od 2004 r.

aktualizacja: 2018-10-17 12:34:06

Działka: pow. 2200 m2, grunt piaszczysty.

Oczyszczalnia ścieków:

 • Z drenażem rozsączającym. 
 • Elementy instalacji - trzykomorowy zbiornik - w I komorze osadnik gnilny o pojemności 3 m3, w II kosz filtracyjny, w III - studzienka rozprowadzająca. 
 • Poletko filtracyjne z rurami perforowanymi o średnicy 110 mm i długości 30 m każda, dwa kominki wentylacyjne.

Liczba mieszkańców: na początku 5 osób, obecnie mniej.

Na pochyłym terenie rozciąga się poletko filtrujące z drenami.

Decyzja: w mojej miejscowości nie ma szansy na kanalizację zbiorczą. Od razu nastawiłam się więc na własną oczyszczalnię ścieków, a nie szambo. Zaprosiłam fachowców, ocenili warunki środowiskowe i dobrali typ urządzenia. Ucieszyłam się, że mogę mieć prosty i tani system z drenażem rozsączającym - wiadomo, im mniej skomplikowanej techniki, tym łatwiejsza obsługa i serwis.

Po sporządzeniu projektu i dopełnieniu formalności, pojawiła się ekipa z ciężkim sprzętem do wykopów, zbiornikiem, rurami drenującymi, żwirem o frakcji 16/32. Po dwóch dniówkach i wpuszczeniu do instalacji startowego pakietu bakterii, oczyszczalnia ruszyła. Do dziś pracuje bezusterkowo i bez uciążliwej obsługi.

Dwie rury drenujące zakończono kominkami napowietrzającymi.

Oczyszczalnia drenażowa - rady i przestrogi:

 • Obsługa jest prosta. Do domowej instalacji kanalizacyjnej wrzucam co 2 tygodnie, przez sedes, tabletki z bakteriami. Zużywam rocznie dwa opakowania. Piorę ubrania i zmywam naczynia w łagodnych płynach, proszki z agresywnymi detergentami odstawiłam dawno w kąt. Unikam silnych środków do sprzątania, tam gdzie się da używam octu, cytryny, sody oczyszczonej. Dzięki temu oczyszczalnia nie sprawia kłopotu.

  Raz na dwa lata zamawiam szambiarkę i opróżniam osadnik gnilny. Raz w roku wyjmuję ze środkowego zbiornika kosz filtracyjny i myję go wodą z węża, podobnie jak elementy filtracyjne (przypominają węgiel). Zaraz po montażu miałam nakaz dolewania wody do zbiornika gnilnego w najbardziej upalnym okresie. Podnosiłam dekiel i wlewałam wodę z węża.

 • Działka jest duża, ma nachylenie w kierunku końca, różnica wysokości wynosi ok. 1,5 m na całej długości. Mimo że grunt jest piaszczysty, wykonawcy wsypali w wykopy dwie wywrotki grubego kruszywa. Wyprofilowali spadki i dobrze obliczyli powierzchnię poletka filtracyjnego, rury perforowane położyli na głębokości 60-80 cm.

  Przez 14 lat użytkowania oczyszczalni, w okolicy zbiornika i drenów ani razu nie zgromadziła się woda. Drenaż działa. Przed zimą zamierzam poprosić serwisanta o skontrolowanie zbiornika i sączków. Zbiornik gnilny znajduje się kilka metrów od budynku, lecz nigdy nie był źródłem przykrych zapachów. Z instalacji domowej tylko raz się wydobyły, ale była to wina wadliwego syfonu.

Oczyszczalnia drenażowa - koszty:

 • budowy - 4500 zł; 
 • eksploatacji - raz na dwa lata wybranie ścieków 300 zł; preparat bakteryjny 80 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny