Jak rozwiązać problem z twardą wodą i kamieniem, który osadza się na bateriach, w czajniku, pralce? Ten sposób jest najbardziej skuteczny!
Jak rozwiązać problem z twardą wodą i kamieniem, który osadza się na bateriach, w czajniku, pralce? Ten sposób jest najbardziej skuteczny!
Mam twardą wodę i problem z kamieniem, który osadza się na armaturze, w czajniku i w pralce. Wrzucałem do niej nawet specjalne tabletki, ale działają one tylko miejscowo. Czy problem kamienia bierze się stąd, że czerpię wodę ze studni, a nie z wodociągu? Co zrobić, żeby temu zapobiec? Czy kamień w wodzie jest groźny i jak się go pozbyć? Na pytanie naszego czytelnika odpowiada ekspert.
Problemy z twardą wodą i kamieniem mogą być różnorodne, a ich przyczyny wynikają nie tylko z tego, skąd jest czerpana. Faktycznie, ta z wodociągu jest często lepszej jakości, bo jest uzdatniana w zakładzie oczyszczania wody i podlega stałej kontroli. Natomiast woda czerpana z własnej studni często zawiera różne niepożądane związki i oczyszczanie jej leży w gestii właściciela domu.
Co to jest twarda woda? Dlaczego powstaje kamień w wodzie?
Problem występowania kamienia w wodzie jest uniwersalny - nie ma znaczenia, czy woda jest dostarczana przez zakład wodociągowy, czy też czerpana ze studni. Przyczyną powstawania kamienia w wodzie jest bowiem jej nadmierna twardość, a ta cecha jest stała, charakterystyczna dla wody pochodzącej z konkretnego ujęcia.
Co to jest twarda woda?Stopień twardości wody zależy od tego, jak dużo jest w niej zawartych związków wapnia i magnezu. Pierwiastki te występują w gruncie powszechnie, ale ich stężenie jest różne. Jak pokazuje grafika obrazująca twardość wody, mapa naszego kraju jest bardzo poszatkowana - sąsiadują ze sobą tereny, gdzie woda jest bardzo miękka i bardzo twarda. Generalnie najwięcej jest tej średnio twardej i twardej, miękka i średnio miękka występuje głównie na terenach położonych na południu kraju.
Tabela: Stopnie twardości wody (w dH, stopniach niemieckich)
Woda bardzo miękka
< 5,6
Woda miękka
5,6-11,2
Woda średnio twarda
11,2-19,6
Woda twarda
19,6-30,8
Woda bardzo twarda
> 30,8
Mapa twardości wody w Polsce. W naszym kraju dominuje woda średnio twarda i twarda. Średnio miękką mogą cieszyć się nieliczni mieszkańcy rejonów położonych przede wszystkim na południu kraju.
Twarda woda w domu: problem z kamieniem w wodzie
Zgodnie z przepisami woda przeznaczona do spożycia przez ludzi powinna mieć twardość 3,4-28 dH (stopni niemieckich). Dopuszczalne zróżnicowanie jest więc bardzo duże. Tak więc nawet jeśli woda spełnia normy, to i tak korzystanie ze zbyt twardej wody może być problematyczne. Zarówno wapń, jak i magnez łatwo się bowiem krystalizują, czego efektem są osady kamienne pojawiające się na domowych urządzeniach. Czajnik, z którym taki kamień się najbardziej kojarzy, jest w sumie najmniejszym problemem. Podobnie jak pokryte kamieniem baterie czy ściany kabiny prysznicowej. Przywyknąć też można do utrudnionego mycia naczyń, włosów i ciała - mydło i inne środki czystości słabiej się pienią w twardej wodzie. Dużo większe kłopoty czekają nas, gdy kamień w dużej ilości pojawi się w kotle, podgrzewaczu wody, pralce czy zmywarce. Osad kamienny zmniejsza sprawność urządzeń AGD i znacznie skraca okres ich eksploatacji, a nawet powoduje uszkodzenie, co wymusza kosztowną wymianę.
Warto też dodać, że woda nie powinna być też zbyt miękka - niedobór wapnia i magnezu może skutkować zaburzeniami trawienia, a także podrażnieniami skóry i włosów.
Zmiękczacz wody - najlepsze urządzenie do usuwania kamienia z wody
Czy są skuteczne filtr do twardej wody? Rozwiązaniem powyższych problemów związanych z pojawieniem się kamienia w wodzie jest zakup zmiękczacza wody. Urządzenia takie umieszcza się na początku domowej instalacji wodnej (więcej o montażu poniżej).
Jak działa zmiękczacz wody? Jego zasadniczym elementem jest złoże filtracyjne, zwane żywicą jonowymienną, do którego trafia zbyt twarda woda. Złoże zawiera związki, które wyłapują kationy wapnia i magnezu, zastępując je jonami sodu. Zmiękczona woda trafia następnie do kranów.
W momencie, gdy złoże nasyci się jonami wapnia i magnezu, konieczna jest jego regeneracja. Proces ten polega na przepłukiwaniu go solanką - jony wspomnianych pierwiastków zastępowane są jonami sodu. Wbrew niektórym opiniom zmiękczona woda nie staje się bardziej słona. Co prawda zawiera nieco więcej jonów sodu, ale nie wpływa to na jej smak. Wspomniana solanka powstaje dzięki temu, że zmiękczacz wyposażony jest również w zbiornik z solą tabletkowaną, którą trzeba regularnie uzupełniać.
Sposobem na zbyt twardą wodę jest zakup urządzenia do zmiękczania wody, które usuwa z niej nadmiar wapnia i magnezu, fot. ECOWATER SYSTEMS
Trzecim elementem zmiękczacza do wody jest głowica sterująca, która kieruje przebiegiem filtracji wody i regeneracji złoża. Do wyboru są różne rodzaje zmiękczaczy. Niektóre, poza podstawową funkcją, dodatkowo odżelaziają wodę, a inne także usuwają z niej nadmiar manganu. Poza ceną, renomą producenta czy okresem gwarancji zmiękczacze do wody te różnią się takimi parametrami, jak wydajność, objętość złoża jonowymiennego, która ma wpływ na częstotliwość przeprowadzania regeneracji, zużycie wody czy soli na przeprowadzenie tego procesu.
Jeżeli o soli mowa, skuteczność działania zmiękczacza do wody zależy również od jej jakości. Warto wybierać tę renomowanych producentów, która nie ma zbędnych domieszek. Najpopularniejsza jest sól w tabletkach, która jest łatwa w użyciu. Dobrze, gdy rozpuszcza się długo i równomiernie i się nie kruszy. W przeciwnym razie w zbiorniku zmiękczacza będą się tworzyły złogi solne, co negatywnie wpłynie na jakość pracy urządzenia.
Pomieszczenie, w którym zamontowany będzie zmiękczacz wody, musi mieć podłączenie do kanalizacji. To tam będą kierowane popłuczyny powstałe podczas regeneracji złoża, fot. KLARSAN
Czym są filtry prysznicowe i czy pomogą na problemy z kamieniem?
Warto jeszcze wspomnieć o oddzielnej grupie produktów do usuwania kamienia z wody, jaką są filtry prysznicowe. Również zmiękczają wodę, ale tylko miejscowo, dlatego nie rozwiązują kompleksowo opisywanego tu problemu.
Gdzie zamontować zmiękczacz wody w domu?
Zmiękczacz wody umieszcza się wewnątrz domu, za filtrem wstępnym i ewentualnie odżelaziaczem. Aby uchronić urządzenia grzewcze przed kamieniem kotłowym, należy go zamontować przed podgrzewaczem wody, kotłem czy pompą ciepła. Może to być np. wydzielone miejsce kotłowni, piwnicy albo garażu. Jeżeli dysponujemy odpowiednią powierzchnią, możemy zaaranżować oddzielne pomieszczenie, w którym urządzimy domową stację uzdatniania wody i umieścimy w niej również te filtry, których nie montuje się w pobliżu miejsc poboru wody. Ważne, by w pomieszczeniu tym urządzenia nie były narażone na zamarznięcie.
Ponadto do zamontowania zmiękczacza wody niezbędne jest przyłącze wody, prądu i kanalizacji. Do ścieków muszą bowiem trafiać popłuczyny powstałe podczas regeneracji złoża w zmiękczaczu czy wytrącone z wody żelazo.
Do stacji uzdatniania musi być zapewniony swobodny dostęp, bo urządzenia do oczyszczania wody wymagają regularnych przeglądów i uzupełniania materiałów filtracyjnych. Przykładowo w zmiękczaczu sól trzeba uzupełniać średnio raz w miesiącu.
Cena zmiękczacza do wody waha się w granicach 2000-3500 zł - w zależności od wielkości urządzenia i głowicy sterującej.
Z mediami jestem związany od 20 lat. Bardzo lubię pisać i redagować, starając się dopasować przekaz do konkretnej grupy odbiorców. W AVT Korporacja pracuję od dekady. Początkowo zajmowałem się infrastrukturą sportową, potem budownictwem - w miesięczniku „Budujemy Dom” i w tematycznych dodatkach specjalnych.
Moją największą pasją jest zwiedzanie bliższych i dalszych miejsc, o których piszę na swoim blogu podróżniczym. Poza tym interesuję się tematyką międzynarodową i geografią polityczną. W wolnych chwilach jeżdżę na rowerze, pływam i gram w koszykówkę.