Norweska technologia oczyszczania ścieków VFL w praktyce

Norweska technologia oczyszczania ścieków VFL w praktyce

Po trzech latach od przeprowadzki oceniam, że model oczyszczalni jest świetny. Natomiast co do tuneli, to ten położony przy reaktorze ścieków powinien być nieco dłuższy - mówią Ania i Bartek, którzy biologiczną oczyszczalnię użytkują od 2020 r.

Oczyszczalnia ścieków:

  • Certyfikowana biologiczna z osadem czynnym; norweska opatentowana technologia oczyszczania VFL; efektywność oczyszczania 98,2% (BZT5).
  • Elementy składowe - cylindryczny, sześciokomorowy zbiornik (m.in. z komorą beztlenową, napowietrzania, klarowania końcowego, retencyjną), wykonany ze wzmocnionego polipropylenu; dyfuzory drobnopęcherzykowe do napowietrzania; pompa mamutowa; elektroniczny regulator itp.

Grunt:

  • Ilasty, okresowo podmokły.
  • Liczba stałych mieszkańców: 2.

Decyzja: Ania - Posesja ma ilasty grunt i rozciąga się w zagłębieniu terenu, ponadto - na terenie nieskanalizowanym, znajdującym się przy parku krajobrazowym. Nawiązaliśmy zatem kontakt z pracownikiem Nadleśnictwa i Państwowego Gospodarstwa Wodnego "Wody Polskie" (w jednej osobie) i poprosiliśmy o dobranie aparatury do - oczyszczania ścieków oraz zagospodarowania wody opadowej na działce.

Od niego dowiedzieliśmy się, że nie możemy zastosować drenażowej oczyszczalni, za to polecił firmę, zajmującą się montażem odmian biologicznych i systemów retencyjno-rozsączających. Jeżeli chodzi o ścieki, to wykonawca zarekomendował innowacyjny i energooszczędny model biologiczny z osadem czynnym. Taki zajmuje bowiem mało miejsca, można go zastosować bez względu na rodzaj gruntu, wysokość wód gruntowych. W umówionym terminie realizował oba systemy.

Oczyszczalnia ścieków - rady i przestrogi:

Bartek: Ekipa jednym transportem przywiozła wszystkie elementy składowe (też do pięciu tuneli rozsączających o różnej długości). Sam musiałem zamówić koparko-ładowarkę oraz dostawę 30 t żwiru frakcji 8/16 lub 16/32. Montaż trwał dzień.

Po trzech latach od przeprowadzki oceniam, że model oczyszczalni jest świetny. Natomiast co do tuneli, to ten położony przy reaktorze ścieków powinien być nieco dłuższy, żeby lepiej odebrać deszczówkę z dachu domu i oczyszczoną ciecz, która sporadycznie wylewa się z komory retencyjnej. Jest nieszkodliwa dla środowiska, nadmiar wypompowuję (1-2 razy w roku) i przez długi wąż przekazuję dalej do ogrodu, unikając grzęzawiska przy budynku. Rada - warto zlecić badanie geotechniczne i przesiąkliwości gruntu w różnych porach roku (wykonaliśmy takie tylko w październiku) i zaplanować system rozsączający z zapasem.

Polecam ten model oczyszczalni, bo ma wiele zalet. Pionowy, cylindryczny reaktor zajmuje mało miejsca, wszystkie procesy dotyczące ścieków odbywają się w jego obrębie, obsługa nie jest skomplikowana - raz w roku w wiadrze rozpuszczam w wodzie preparat z bakteriami, wlewam do systemu, zamawiam usługę wybrania osadu nadmiernego. Chociaż w systemie jest elektroniczny regulator, to zwracam uwagę na odgłosy działania pompy mamutowej, dyfuzorów napowietrzających, oraz czy przy reaktorze nie ma rozlewiska. Wykonawcy zabronili wrzucania do instalacji kanalizacyjnej resztek jedzenia, dopuścili jedynie papier toaletowy. Przestrzegamy tego.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej

Do tej pory oczyszczalnia działa bezusterkowo, bezwonnie. Jest efektywna, energooszczędna, dzięki zaawansowanej technologii VFL spełnia wszelkie wymagania z zakresie ochrony środowiska. Koszt inwestycyjny zamortyzował się po dwóch latach.

Cylindryczny, sześciokomorowy zbiornik oczyszczalni biologicznej ulokowano w odległości kilkanaście metrów od domu
Cylindryczny, sześciokomorowy zbiornik oczyszczalni biologicznej ulokowano w odległości kilkanaście metrów od domu.

Koszty założenia i użytkowania oczyszczalni ścieków:

  • Biologiczna oczyszczalnia ścieków, tunele rozsączające deszczówkę z dachu, montaż 16 500 zł;
  • Wybranie ścieków raz w roku 350 zł;
  • Preparat bakteryjny 100 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz