Zatkany pomporozdrabniacz: jak udrożnić go samodzielnie, a kiedy wezwać fachowca?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Zatkany pomporozdrabniacz: jak udrożnić go samodzielnie, a kiedy wezwać fachowca?

Pomporozdrabniacz jest rozwiązaniem, które znacząco poprawia funkcjonalność i niezawodność nowoczesnych systemów kanalizacyjnych. Jest to szczególnie ważne w budynkach o utrudnionym odprowadzeniu ścieków, gdzie może zapewnić skuteczne i bezproblemowe działanie całego systemu.

aktualizacja: 2024-01-29 13:14:09
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jak rozpoznać, że pomporozdrabniacz jest zatkany?
  • Jak sprawdzić, czy pomporozdrabniacz jest zatkany?
  • Kiedy wystarczy czyszczenie wewnętrznych komponentów pomporozdrabniacza?
  • Kiedy sprawdzić działanie pompy pomporozdrabniacza?
  • Jak zapobiec zatkaniu pomporozdrabniacza?
  • Kiedy trzeba wezwać fachowca, by udrożnił zatkany pomporozdrabniacz?

Zastosowanie pomporozdrabniaczy

Pomporozdrabniacze to nowoczesne urządzenia stosowane w systemach kanalizacyjnych, które ułatwiają odprowadzanie ścieków szarych oraz fekalnych z pomieszczeń umiejscowionych poniżej poziomu potencjalnego zalewania. Są one niezastąpione w miejscach, gdzie naturalny spadek terenu nie pozwala na efektywne połączenie z kolektorem kanalizacyjnym. Charakterystyczną cechą tych urządzeń jest ich wszechstronność - mogą być one używane nie tylko do podłączenia toalet, ale także bidetów, pisuarów, umywalek oraz pryszniców.

Zaletą pomporozdrabniaczy jest ich zdolność do rozdrabniania ścieków, co pozwala na przetłaczanie ich przez rury o stosunkowo małej średnicy, znacznie ułatwiając instalację w trudno dostępnych miejscach. Dzięki temu możliwe jest zorganizowanie łazienki czy innego pomieszczenia sanitarnego w miejscach, gdzie tradycyjne, grubsze rury kanalizacyjne byłyby problematyczne lub niemożliwe do zainstalowania. Niektóre modele są zaprojektowane tak, aby skutecznie obsługiwać kilka urządzeń sanitarnych jednocześnie, co dodatkowo zwiększa ich funkcjonalność. Pomporozdrabniacze stanowią więc praktyczne i elastyczne rozwiązanie w nowoczesnych systemach kanalizacyjnych, zwłaszcza w skomplikowanych i specyficznych warunkach budowlanych.

Zestaw rozdrabniająco-przepompowujący
Zestaw rozdrabniająco-przepompowujący jest w stanie wymusić przepływ ścieków na większą odległość, nawet pod górę. (fot. Wilo)

Jak rozpoznać, że pomporozdrabniacz jest zatkany?

Zatkanie pomporozdrabniacza może manifestować się na różnorodne sposoby. Najbardziej charakterystycznym sygnałem, że urządzenie nie jest drożne, jest wolniejszy odpływ ścieków z umywalki, prysznica czy muszli klozetowej. Innym sygnałem ostrzegawczym mogą być nietypowe dźwięki dobiegające z pomporozdrabniacza - głośne szumy lub dudnienie mogą wskazywać na problem. O tym, że urządzenie nie działa właściwie, może świadczyć także nieprzyjemny zapach spowodowany zaleganiem ścieków w pomporozdrabniaczu lub w rurach, co prowadzi do ich rozkładu i wydzielania nieprzyjemnych aromatów.

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów, należy natychmiast odetkać urządzenie. W przeciwnym razie może dojść do jego trwałego uszkodzenia.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Przed przystąpieniem do udrożniania pomporozdrabniacza, bezwzględnie należy odłączyć go od prądu. Pozostawienie załączonego zasilania grozi uszkodzeniem ciała przez obracający się wirnik.

Od czego zacząć?

Jeśli wystąpią opisane wyżej symptomy niedrożności, warto w pierwszej kolejności sprawdzić drożność rur doprowadzających i odprowadzających. Ich regularne czyszczenie jest bardzo ważne, bowiem w odpływach mogą się gromadzić odpady, które blokują przepływ ścieków. Ewentualne zatory można spróbować delikatnie przepchnąć za pomocą sprężyny kanalizacyjnej. W niektórych przypadkach, zwłaszcza w dużych systemach, używa się testów dymnych, aby zidentyfikować miejsca, gdzie mogą występować nieszczelności lub zatory.

Czyszczenie wewnętrznych komponentów pomporozdrabniacza

Czasem do udrożnienia pomporozdrabniacza wystarczą domowe sposoby - woda z octem lub - jeśli producent wyraźne wskaże taką konieczność w instrukcji - dedykowane do tego celu produkty. W sytuacji, w której to nie pomoże, należy zdemontować muszlę klozetową lub odłączyć pomporozdrabniacz od przewodów doprowadzających i otworzyć urządzenie. W środku znajdują się noże rozdrabniające, które mogą być zablokowane przez odpadki. Konieczne jest wtedy usunięcie wszystkiego, co znajduje się pod nożami. W tym celu dobrze jest zdjąć całą górną pokrywę urządzenia - to zwiększy dostęp do czyszczonego miejsca. Oprócz usunięcia nieczystości znajdujących się pod nożami, zalecane jest także sprawdzenie kosza rozdrabniacza, w którym zamontowany jest młynek oraz płynności przepływu przez otwory znajdujące się poniżej noża.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
+ Pokaż więcej

Sprawdzanie i czyszczenie pompy

W przypadku, w którym przegląd i dokładne oczyszczenie rur, noży i kosza nie przyniosły oczekiwanego skutku, należy przystąpić do sprawdzenia pompy i jej elementów załączających (najczęściej wyglądających jak przepona). Gdy przepona nie reaguje na dotknięcie, konieczne jest jej wyczyszczenie. W tym celu należy zdjąć jej elementy mocujące i usunąć zanieczyszczenia znajdujące się na niej i w jej okolicach.

Niestety zdarza się, że przepona w trakcie eksploatacji uległa uszkodzeniu i niezbędna jest jej wymiana na nową.

Z kolei pracę samej pompy sprawdza się obracając wirnikiem. Gdy wirnik chodzi łatwo - pompa jest sprawna, ale jeśli się zacina - najczęściej oznacza to konieczność jej wymiany.

Montaż i testowanie urządzenia

Jeśli wykonanie poprzednich kroków doprowadziło do udrożnienia pomporozdrabniacza, należy go złożyć i ponownie zamontować. Trzeba przy tym pamiętać, że kluczowe jest dokładne i szczelne podłączenie wszystkich przyłączy. Jest to tak istotne, że w przypadku, w którym użytkownik nie jest pewien swojej wiedzy i umiejętności, powinien wezwać profesjonalny serwis.

Po zakończeniu prac można przystąpić do testu sprawności, odkręcając wodę i sprawdzając drożność instalacji kanalizacyjnej.

Dobór i montaż pomporozdrabniaczy SFA

Najlepiej zapobiegać!

Oczywiście zawsze lepiej jest zapobiegać takim sytuacjom. Pamiętajmy, że do kanalizacji (z pomporozdrabniaczem i bez) nie powinny trafiać elementy stałe, takie jak torebki foliowe, nici dentystyczne, kobiece artykuły higieniczne czy przypadkowe zanieczyszczenia, np. obudowy kostek toaletowych.

Prawidłowe działanie pomporozdrabniacza wymaga jego cyklicznej konserwacji, polegającej na częstym usuwaniu kamienia, który - zwłaszcza w instalacjach z twardą wodą - bardzo często osadza się na ruchomych elementach urządzenia.

Do usuwania kamienia można używać octu spirytusowego lub dedykowanych produktów - w żadnym wypadku nie należy wlewać silnych, agresywnych środków opartych na chlorze czy sodzie kaustycznej. Dla bezpieczeństwa zalecane jest także okresowe sprawdzanie stanu kabla elektrycznego, a w razie jego uszkodzenia, wymiana na nowy.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Kiedy zawołać fachowca?

Skorzystanie z usług certyfikowanego serwisu jest zalecane w każdej sytuacji, która przekracza kompetencje użytkownika. Warto również zapoznać się z warunkami gwarancji i upewnić się, jakie działania w zakresie udrożnienia pomporozdrabniacza nie skutkują jej utratą.

Zatrudniony przez nas fachowiec powinien mieć odpowiednie doświadczenie i kwalifikacje do pracy z tego typu urządzeniami. Dobrze jest także sprawdzić, czy producent nie określił w warunkach gwarancyjnych listy certyfikowanych serwisów.

Podsumowanie

Prawidłowo działający pomporozdrabniacz efektywnie usuwa odpady i ścieki. Jest niezbędny zwłaszcza tam, gdzie tradycyjne systemy odprowadzania mogą być niewystarczające. Urządzenia te są szczególnie przydatne w miejscach położonych poniżej głównego poziomu kanalizacji, na przykład w piwnicach czy niskich zabudowaniach.

Regularna konserwacja pomporozdrabniacza jest kluczowa, aby zapewnić jego długotrwałą i niezawodną pracę. Zapobiega to poważnym awariom, których naprawa może być kosztowna. Konserwacja obejmuje czyszczenie, sprawdzanie stanu mechanicznego i wymianę zużytych części.

Zatkane urządzenie może dawać różne objawy. Najbardziej oczywistym jest spowolnienie lub całkowite zatrzymanie odpływu ścieków. Może to prowadzić do nieprzyjemnych zapachów, a w skrajnych przypadkach do cofania się ścieków do pomieszczeń. Dźwięk pracy urządzenia również może się zmienić, stając się głośniejszym lub nienaturalnym.

Aby udrożnić zatkany pomporozdrabniacz, najpierw należy odłączyć urządzenie od zasilania, aby zapewnić bezpieczeństwo. Następnie można spróbować usunąć zator mechanicznie, na przykład używając specjalnych narzędzi do czyszczenia rur. W przypadku poważnych zatorów lub gdy nie jesteśmy pewni, jak sobie poradzić, zaleca się skorzystanie z pomocy fachowca. Regularna konserwacja i odpowiednie użytkowanie urządzenia znacznie zmniejszają ryzyko jego zatkania.

Redaktor: Damian Żabicki
fot. otwierająca: SFA Poland

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!