Bidet - co to jest i do czego służy?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Bidet - co to jest i do czego służy?

W Polsce popularność stosowania bidetów nie jest jeszcze tak duża, jak w wielu innych krajach, gdzie społeczeństwo nie może wyobrazić sobie funkcjonalnej łazienki bez tego elementu. Wyjaśniamy, co to jest bidet i jak z niego korzystać?

aktualizacja: 2021-07-20 05:30:24
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Czym jest bidet?
  • Jak prawidłowo korzystać z bidetu?
  • Jak zamontować bidet w łazience?
  • Jak zamontować bidet?
  • Jakie rozmiary ma bidet?
  • Ile kosztuje bidet?

Czym jest bidet?

Bidet swoim wyglądem bardzo przypomina miskę ustępową (w przeciwieństwie do niej nie ma deski), choć jego zastosowanie jest nieco inne. Ze względu na swoją funkcjonalność, bidet umieszczany jest najczęściej przy WC. Stosowany do podmywania miejsc intymnych i odświeżenia, tuż po skorzystaniu z toalety. Bidet jest niezwykle przydatnym urządzeniem w wielu sytuacjach, tym bardziej, że często użycie samego papieru toaletowego może być niewystarczające. Chodzi tu przede wszystkim o osoby starsze oraz kobiety w ciąży, czyli osoby, które bardzo często mają ograniczone możliwości ruchowe.

Jak prawidłowo korzystać z bidetu?

Aby bidet był przydatny (mając na względzie pełnioną przez niego funkcję), powinien być zamontowany tuż obok WC. W zależności od preferencji, z bidetu można korzystać, siedząc przodem lub tyłem do baterii (większość osób uznaje pierwszą pozycję za najbardziej komfortową, jednak nie należy się tym kierować, a jedynie mieć na względzie własne preferencje). Wybierając pozycje przy korzystaniu z bidetu, nie należy zapominać również o ewentualnych ograniczeniach ruchowych.

Jak zamontować bidet w łazience?

W montażu bidetu w łazience jedną z najistotniejszych kwestii jest ustalenie optymalnej wysokości, na jakiej się znajdzie. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest umieszczenie go na równi z miską ustępową - taka sama wysokość w tym przypadku będzie ułatwiała komfortowe wykorzystanie obu elementów łazienkowej armatury. Wysokość podobnie jak sposób użytkowania bidetu powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb.

WC i bidet powinny się znajdować na tej samej wysokości, jednak należy pamiętać o zachowaniu pomiędzy nimi odpowiedniej odległości, która nie powinna być mniejsza niż 20 cm. Dla ułatwienia należy również wokół bidetu zostawić co najmniej 70 cm pole manewrowe.

Niezbędną częścią bidetu jest syfon. Z tego też względu należy pamiętać o tym, by nie montować bidetu na wysokości mniejszej niż 20 cm. W przeciwnym wypadku może okazać się, że montaż syfonu jest niemożliwy, w związku z czym bidet nie będzie pełnił swojej funkcji.

Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest umieszczenie bidetu na równi z miską ustępową
Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest umieszczenie bidetu na równi z miską ustępową

Jak zamontować bidet?

  1. Przygotowanie przyłącza wodociągowego w ścianie. Prace będą się różniły w zależności od tego, czy będzie to bidet stojący, czy wiszący. Kolejnym etapem prac jest montaż kolan/zaworów kątowych na oczkach wodociągowych.
  2. Montaż baterii i syfonu - w tym przypadku prace są niemal identyczne jak przy montażu umywalki.
  3. Podłączenie bidetu do zimnej i ciepłej wody.
  4. Wykończenie miejsc łączenia, co ma zapobiegać wnikaniu wody w szczeliny. Można wykorzystać do tego przezroczysty silikon.

Jakie rozmiary ma bidet?

Bidety są dostępne w różnych wielkościach, dzięki czemu każdy będzie mógł znaleźć najodpowiedniejszy dla własnych potrzeb model. Najczęściej montowane w łazienkach modele mają szerokość około 40 cm, natomiast ich długość mieści się w przedziale 55-60 cm. Bidety mają nie tylko różne wielkości, poszczególne modele różnią się pomiędzy sobą także kształtem czy kolorystyką.

Może cię zainteresować
Jak optycznie powiększyć łazienkę? Instrukcja montażu spłuczki JOMOTech Jaki grzejnik elektryczny do małej łazienki? Wentylatory - istotny element w łazience. Niezmiernie ważny szczegół w kominku Jak czyścić odpływ liniowy - poradnik praktyczny Jak dobrać oświetlenie LED do łazienki? Jak przykleić lustro na ścianie? Silia w łazience i kuchni - udany mariaż art deco i minimalizmu Jak odnowić fugę? Jak prać wełnę? Rosnąca inflacja nie daje spokoju? Dowiedz się, jak oszczędzać wodę i energię w swoim domu Jak powinna wyglądać łazienka bez barier? Ona jest harmonią. Nowa kolekcja ceramiki łazienkowej Roca Jak mądrze zagospodarować przestrzeń pod prysznicem dla wszystkich domowników? Zsyp na pranie w domu Jak dobrać stelaż, misę WC i przyciski do zabudowy podtynkowej w łazience? Nowoczesne aranżacje prysznica Aqua Blocker® - przeciwwodna masa uszczelniająca Ona jest nowoczesna. Nowe technologie w kolekcji ceramiki Roca Jakie oświetlenie zastosować w łazience? Ma być stylowo i funkcjonalnie Funkcjonalna łazienka na poddaszu - praktyczne porady Efektywna hydroizolacja w łazience - jakie uszczelnienia zastosować? Nowoczesna łazienka - inspiracje i pomysły na modny wystrój Na co należy zwrócić uwagę układając płytki ścienne i podłogowe? Baterie podtynkowe - znakomite rozwiązanie dla osób ceniących wygodę oraz nowoczesny design Nowy poziom luksusu - systemy hydromasażu do wanien akrylowych do zabudowy Zasady dobierania baterii do wanien w różnych stylizacjach Zagłębienie wanny spa - jak zrobić to dobrze?
Zobacz więcej Zwiń

Ile kosztuje bidet?

Ze względu na to, że wybór modeli bidetów jest na rynku obecnie niezwykle szeroki, nie ma się co dziwić temu, że ich ceny są mocno zróżnicowane. To akurat pozytywna cecha, ponieważ pozwala to na dobór odpowiedniego elementu dostosowanego do możliwości finansowych. Na koszty zakupu bidetu znaczący wpływ ma również producent. Im bardziej znany i reklamowany, tym ceny jego produktów będą wyższe (co wbrew pozorom nie zawsze wiąże się z wyższą jakością).

Za bidet dobrej jakości nieznanego producenta należy zapłacić 200-400 zł, natomiast w przypadku najbardziej znanych producentów modele o porównywalnej jakości mogą kosztować nawet w granicach 1000 zł.

Redakcja BD
fot. Pixabay.com / sferrario1968

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły