Bidet - co to jest i do czego służy?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Bidet - co to jest i do czego służy?

W Polsce popularność stosowania bidetów nie jest jeszcze tak duża, jak w wielu innych krajach, gdzie społeczeństwo nie może wyobrazić sobie funkcjonalnej łazienki bez tego elementu. Wyjaśniamy, co to jest bidet i jak z niego korzystać?

Czym jest bidet?

Bidet swoim wyglądem bardzo przypomina miskę ustępową (w przeciwieństwie do niej nie ma deski), choć jego zastosowanie jest nieco inne. Ze względu na swoją funkcjonalność, bidet umieszczany jest najczęściej przy WC. Stosowany do podmywania miejsc intymnych i odświeżenia, tuż po skorzystaniu z toalety. Bidet jest niezwykle przydatnym urządzeniem w wielu sytuacjach, tym bardziej, że często użycie samego papieru toaletowego może być niewystarczające. Chodzi tu przede wszystkim o osoby starsze oraz kobiety w ciąży, czyli osoby, które bardzo często mają ograniczone możliwości ruchowe.

Jak prawidłowo korzystać z bidetu?

Aby bidet był przydatny (mając na względzie pełnioną przez niego funkcję), powinien być zamontowany tuż obok WC. W zależności od preferencji, z bidetu można korzystać, siedząc przodem lub tyłem do baterii (większość osób uznaje pierwszą pozycję za najbardziej komfortową, jednak nie należy się tym kierować, a jedynie mieć na względzie własne preferencje). Wybierając pozycje przy korzystaniu z bidetu, nie należy zapominać również o ewentualnych ograniczeniach ruchowych.

Jak zamontować bidet w łazience?

W montażu bidetu w łazience jedną z najistotniejszych kwestii jest ustalenie optymalnej wysokości, na jakiej się znajdzie. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest umieszczenie go na równi z miską ustępową - taka sama wysokość w tym przypadku będzie ułatwiała komfortowe wykorzystanie obu elementów łazienkowej armatury. Wysokość podobnie jak sposób użytkowania bidetu powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb.

WC i bidet powinny się znajdować na tej samej wysokości, jednak należy pamiętać o zachowaniu pomiędzy nimi odpowiedniej odległości, która nie powinna być mniejsza niż 20 cm. Dla ułatwienia należy również wokół bidetu zostawić co najmniej 70 cm pole manewrowe.

Niezbędną częścią bidetu jest syfon. Z tego też względu należy pamiętać o tym, by nie montować bidetu na wysokości mniejszej niż 20 cm. W przeciwnym wypadku może okazać się, że montaż syfonu jest niemożliwy, w związku z czym bidet nie będzie pełnił swojej funkcji.

Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest umieszczenie bidetu na równi z miską ustępową
Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest umieszczenie bidetu na równi z miską ustępową

Jak zamontować bidet?

  1. Przygotowanie przyłącza wodociągowego w ścianie. Prace będą się różniły w zależności od tego, czy będzie to bidet stojący, czy wiszący. Kolejnym etapem prac jest montaż kolan/zaworów kątowych na oczkach wodociągowych.
  2. Montaż baterii i syfonu - w tym przypadku prace są niemal identyczne jak przy montażu umywalki.
  3. Podłączenie bidetu do zimnej i ciepłej wody.
  4. Wykończenie miejsc łączenia, co ma zapobiegać wnikaniu wody w szczeliny. Można wykorzystać do tego przezroczysty silikon.

Jakie rozmiary ma bidet?

Bidety są dostępne w różnych wielkościach, dzięki czemu każdy będzie mógł znaleźć najodpowiedniejszy dla własnych potrzeb model. Najczęściej montowane w łazienkach modele mają szerokość około 40 cm, natomiast ich długość mieści się w przedziale 55-60 cm. Bidety mają nie tylko różne wielkości, poszczególne modele różnią się pomiędzy sobą także kształtem czy kolorystyką.

Ile kosztuje bidet?

Ze względu na to, że wybór modeli bidetów jest na rynku obecnie niezwykle szeroki, nie ma się co dziwić temu, że ich ceny są mocno zróżnicowane. To akurat pozytywna cecha, ponieważ pozwala to na dobór odpowiedniego elementu dostosowanego do możliwości finansowych. Na koszty zakupu bidetu znaczący wpływ ma również producent. Im bardziej znany i reklamowany, tym ceny jego produktów będą wyższe (co wbrew pozorom nie zawsze wiąże się z wyższą jakością).

Za bidet dobrej jakości nieznanego producenta należy zapłacić 200-400 zł, natomiast w przypadku najbardziej znanych producentów modele o porównywalnej jakości mogą kosztować nawet w granicach 1000 zł.

Redakcja BD
fot. Pixabay.com / sferrario1968

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA