Montaż baterii umywalkowej i wannowej - krok po kroku

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Montaż baterii umywalkowej i wannowej - krok po kroku

W 10 krokach opisujemy, jak samodzielnie zamontować baterię umywalkową i wannową. Jakie narzędzia i materiały będą nam potrzebne? Od czego zacząć i na co zwracać uwagę?

aktualizacja: 2024-05-10 10:32:37

Montaż baterii umywalkowej i wannowej - krok 1. Dobieramy baterie

Montaż baterii umywalkowej i wannowej - krok 1. Dobieramy baterie
Dobieramy baterie

Różnorodność modeli baterii umywalkowych i wannowych pozwala na idealne dopasowanie ich do każdego stylu wykończenia łazienki. Oprócz walorów estetycznych, istotny jest również typ baterii, jaką chcemy zamontować - jednootworową, dwuotworową, stojącą na ceramice czy montowaną do ściany.

W praktyce, baterie dwuotworowe, instalowane do dwóch otworów przyłączeniowych (standardowo oddalonych o 150 mm), stosowane są głównie jako naścienne nad wanną. Rzadziej spotyka się je przy umywalkach, choć niektóre modele można również montować jako stojące, o ile w ceramice znajdują się odpowiednie otwory lub istnieje możliwość ich wykonania. Wykorzystując kątowe przyłącza adaptacyjne, do pozycji stojącej można również zaadaptować niektóre baterie naścienne.

Sposób sterowania strumieniem wody nie ma wpływu na montaż baterii - zarówno modele jedno-, jak i dwuuchwytowe montuje się w ten sam sposób. W przypadku wymiany starej baterii, nową należy dopasować do istniejącego sposobu podłączenia, jednak bez problemu można zmienić sposób sterowania wypływem wody (z jedno- na dwuuchwytowy lub odwrotnie).

Montaż baterii umywalkowej i wannowej - krok 2. Narzędzia

Montaż baterii umywalkowej i wannowej - krok 10. Narzędzia
Narzędzia potrzebne do montażu baterii umywalkowej i wannowej

Przy odpowiednim przygotowaniu instalacji wodociągowej, montaż baterii nie wymaga skomplikowanych narzędzi. Wystarczą podstawowe pozycje z zestawu hydraulicznego: klucze nastawne, obcęgi, wkrętaki, klucz rurkowy (niezbędny w przypadku baterii jednootworowej).

Uwaga! Podczas dokręcania chromowanych elementów dekoracyjnych należy stosować klucz z nakładkami ochronnymi lub zabezpieczyć jego szczęki paskiem grubej skóry lub gumy. Zapobiegnie to trwałemu uszkodzeniu powierzchni baterii.

W przypadku baterii zespolonej z korkiem odpływu może okazać się konieczne skrócenie pręta sterującego zamknięciem. W tym celu potrzebna będzie piłka do metalu lub nożyce.

Dysponując wymienionym zestawem narzędzi, uzupełnionym o nożyce do rur i opcjonalnie kalibrator, bez problemu poradzimy sobie z samodzielnym rozbudowaniem fragmentu instalacji wodnej. W przypadku baterii naściennej niezbędna będzie również poziomica.

Jeśli montaż baterii odbywa się na ścianie nie pokrytej jeszcze płytkami ceramicznymi, przed przystąpieniem do prac hydraulicznych należy wykonać glazurnictwo. Do tego celu potrzebne będą: kielnia, paca zębata, łata kontrolna i wiertarka z kompletem wierteł.

Montaż baterii umywalkowej i wannowej - krok 3. Materiały dodatkowe

Montaż baterii umywalkowej i wannowej - krok 9. Materiały
Montaż baterii umywalkowej i wannowej - materiały dodatkowe

Podstawowym zakupem jest bateria dostosowana do miejsca jej zamontowania. Armatura sprzedawana jest z różnym wyposażeniem. Standardowe baterie umywalkowe zazwyczaj zawierają wszystko do podłączenia, a dokupić trzeba jedynie syfon. Jeśli instalacja nie posiada zaworów odcinających, należy je wybrać, zwracając uwagę na średnicę gwintów (3/8 cala do wężyków i 1/2 cala do instalacji). Czasami konieczna jest wymiana wężyków na dłuższe, o takich samych zakończeniach.

Do baterii wannowej (oprócz stojącej) dokupić trzeba kolanka przyłączeniowe (przyłącza kątowe) pasujące do korpusu baterii. Niezbędne będą też wężyki o odpowiedniej długości z przyłączami 1/2 cala. W przypadku baterii naściennej z zamontowaną konsolą wystarczą zazwyczaj mimośrodowe przyłącza (dołączone do baterii), a do uszczelnienia potrzebna będzie taśma teflonowa.

Jeśli instalacja wodociągowa wymaga przeróbek, należy dokupić rury (najlepiej typu Pex-Al-Pe) oraz złączki, kształtki i przyłącza.

Montaż baterii umywalkowej i wannowej - krok 4. Montujemy baterie stojące

Montaż baterii umywalkowej i wannowej - krok 2. Montujemy baterie stojące
Montujemy baterie stojące

Baterie stojące, najczęściej jednootworowe, cieszą się coraz większą popularnością, szczególnie w aranżacjach nowoczesnych łazienek. Zazwyczaj montuje się je na umywalkach z fabrycznie przygotowanymi otworami, jednak dostępne są również modele dedykowane do starszych umywalek dwuotworowych. Montaż baterii stojącej jest prosty i nie wymaga specjalistycznych narzędzi. Wystarczy od spodu przykręcić nakrętki mocujące króćce w otworach umywalki i podłączyć wężyki do instalacji wodnej.

Baterie stojące mogą być również montowane na obrzeżu wanny, co dodaje łazience elegancji i funkcjonalności. W przypadku wanien akrylowych otwory montażowe można wykonać w dowolnym miejscu. W wannach prostokątnych najczęściej wybiera się krótszy bok, od strony odpływu wody. Taka lokalizacja ułatwia dostęp do podłączeń wodnych i syfonu w razie koniecznej naprawy (zazwyczaj wystarczy otworzyć jedne drzwiczki rewizyjne w obudowie wanny). Otwory o średnicy 25 mm i rozstawie 150 mm najlepiej wiercić otwornicą. Pod spodem otworów warto umieścić wzmacniającą płytkę z rezoteksu lub impregnowanego drewna, która ochroni brzeg wanny przed uszkodzeniem, np. gdy bateria służy jako uchwyt podczas wychodzenia z wanny.

Ze względu na to, że baterie wannowe są zazwyczaj produkowane jako naścienne, ich montaż w pozycji stojącej wymaga zastosowania ozdobnych przyłączy kątowych. Należy umieścić je w otworach montażowych w wannie i przykręcić od spodu dużymi nakrętkami, dokręcając je ostatecznie dopiero po zamontowaniu baterii. Oprócz standardowych modeli jednootworowych, dostępne są również baterie stojące dwuotworowe, które dają większą swobodę aranżacji.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Montaż baterii umywalkowej i wannowej - krok 5. Doprowadzamy rury do umywalki

Montaż baterii umywalkowej i wannowej - krok 3. Doprowadzamy rury do umywalki
Doprowadzamy rury do umywalki

Istnieją dwa sposoby poprowadzenia rur z ciepłą i zimną wodą do baterii.

Pod tynkiem: Ukrycie rur w ścianie zapewnia estetyczny wygląd, jednak wymaga prac remontowych. Miejsce na końcówki przyłączeniowe nie musi być precyzyjnie wyznaczone, gdyż wystarczy, aby znalazły się w pobliżu baterii. W przypadku baterii umywalkowej, optymalny rozstaw końcówek to 15-20 cm symetrycznie względem środka baterii, na wysokości 20-25 cm poniżej rantu umywalki. W starych budynkach, wyprowadzenia rur mogą być schowane w ścianie, co wymusza dostosowanie lokalizacji umywalki i długości wężyków.

Na wierzchu ściany: Ten sposób jest łatwiejszy w montażu, ale mniej estetyczny. Rury prowadzone po powierzchni ściany kończą się kolanami ustalonymi. Zaleca się stosowanie rur z tworzyw sztucznych i złączek zaciskanych, mocując je uchwytami co 60-80 cm.

Na końcówkach rur należy zamontować zawory odcinające, najlepiej kątowe z filtrem wyłapującym zanieczyszczenia szkodliwe dla baterii. Gwinty zaworów owijamy taśmą teflonową przed wkręceniem w kolanka ustalone. Pozycja zaworów powinna ułatwiać podłączenie wężyków do baterii (w przypadku baterii nawannowej będą one dłuższe). Jeśli wanna jest obudowana, należy zapewnić wygodny dostęp do zaworów i filtrów.

Montaż baterii umywalkowej i wannowej - krok 6. Montujemy baterie naścienne

Montaż baterii umywalkowej i wannowej - krok 4. Montujemy baterie naścienne
Montujemy baterie naścienne

Decydując się na baterię naścienną, musimy liczyć się z ograniczeniami w kwestii lokalizacji umywalki lub wanny. Ostateczne zamocowanie armatury możliwe jest dopiero po zakończeniu prac wykończeniowych w pomieszczeniu. Dlatego już na etapie instalacji wodno-kanalizacyjnej należy precyzyjnie wyznaczyć i przygotować miejsce pod baterię.

Baterie naścienne montowane są najczęściej jako nadwannowe lub z wyprowadzeniem z możliwością zawieszenia na drążku. Standardowe umiejscowienie baterii nad wanną to około 1/3 jej długości, licząc od odpływu. W przypadku szerokiego rantu wanny należy sprawdzić, czy wylewka baterii sięga do jej wnętrza - w razie potrzeby konieczne będzie zastosowanie ozdobnych przedłużek.

Końcówki podłączeniowe baterii nadwannowej powinny znajdować się na wysokości 15-20 cm nad brzegiem wanny. Rzadziej spotykane baterie umywalkowe naścienne wymagają doprowadzenia podłączeń na wysokość 110-115 cm nad podłogę, symetrycznie względem środka przyboru. Podobna wysokość obowiązuje dla podłączeń baterii natryskowej w kabinie prysznicowej.

Montaż baterii umywalkowej i wannowej - krok 7. Instalujemy konsolę przyłączeniową

Montaż baterii umywalkowej i wannowej - krok 5. Instalujemy konsolę przyłączeniową
Instalujemy konsolę przyłączeniową

Rzadko stosowane indywidualne mocowanie przyłączy ciepłej i zimnej wody sprawia wiele problemów podczas montażu baterii. Niepołączone końcówki mogą przyjmować różne pozycje, co utrudnia lub uniemożliwia prawidłowe przykręcenie i uszczelnienie baterii.

Obecnie standardem jest stosowanie konsoli z kolankami przyłączeniowymi w rozstawie 150 mm jako szablonów do mocowania armatury. Należy jednak dokładnie sprawdzić położenie konsoli we wszystkich płaszczyznach. Poziome ustawienie końcówek przyłączeniowych (w płaszczyźnie prostopadłej do muru) uzyskuje się poprzez wkręcenie w kolanka długich rurek i skorygowanie ich położenia poziomnicą. Konieczne jest również uwzględnienie głębokości osadzenia w odniesieniu do ostatecznej powierzchni ściany.

W razie wątpliwości lepiej jest umieścić konsolę nieco za głęboko (przedłużki umożliwiają późniejszą korekcję) niż za płytko - nieosłonięty ozdobną rozetką gwint nie będzie prezentował się estetycznie. W praktyce płaszczyzna czoła kolanek powinna znajdować się na głębokości 0,5-1 cm od lica pokrytej płytkami ceramicznymi ściany.

Montaż baterii umywalkowej i wannowej - krok 8. Sprawdzamy wyprowadzenia rur

Montaż baterii umywalkowej i wannowej - krok 6. Sprawdzamy wyprowadzenia rur
Sprawdzamy wyprowadzenia rur

Przed zakryciem bruzd instalacyjnych i położeniem okładziny ściennej należy dokładnie skontrolować wyprowadzenia ścienne, które zamontowano bez użycia konsoli. Jest to kluczowe, ponieważ tylko wtedy możliwe będą ewentualne korekty ich rozstawu i ustawienia.

W tym celu wykorzystamy złączki mimośrodowe wkręcone na sucho w wyprowadzenia rur oraz baterie, które posłużą jako punkt odniesienia. Na mimośrody wstępnie nakręcamy baterię, ustawiając ją w poziomie i dokręcając ręcznie. Następnie oceniamy, czy bateria nie jest pochylona lub krzywo ustawiona względem płaszczyzny ściany. W razie potrzeby korygujemy położenie i ostatecznie unieruchamiamy rury.

Prawidłowość ustawienia końcówek możemy również sprawdzić po wkręceniu dwóch dłuższych rurek. Mierzymy ich rozstawienie przy ścianie i na końcach oraz kontrolujemy poziom wzdłuż ich osi.

Podczas prac tynkarskich i glazurniczych w końcówki przyłączeniowe należy wkręcić specjalne plastikowe korki, które zapewnią niezbędny luz wokół podłączenia.

Montaż baterii umywalkowej i wannowej - krok 9. Montujemy baterię stojącą

Montaż baterii umywalkowej i wannowej - krok 7. Montujemy baterię stojącą
Montujemy baterię stojącą

Montaż jednootworowej baterii umywalkowej przebiega sprawniej, jeśli dokonamy go przed zamocowaniem umywalki, szczególnie gdy jest ona niewielka i dostęp do jej spodu utrudniony. Sposób mocowania może się różnić w zależności od modelu baterii, dlatego zawsze należy postępować zgodnie z instrukcją montażu producenta (dołączoną do produktu lub dostępną online).

W pierwszej kolejności należy wkręcić wężyki do korpusu baterii - najpierw ręcznie, a następnie dociskamy kluczem płaskim. Następnie przekładamy wężyki przez otwór montażowy w umywalce i ustawiamy baterię w docelowym miejscu, sprawdzając, czy długość wężyków jest wystarczająca (nie powinny być napięte). Lewy wężyk podłączamy do ciepłej wody, prawy do zimnej. W przypadku niezgodności wyprowadzeń rur z wymaganym położeniem wężyków, dopuszczalne jest ich skrzyżowanie.

Po sprawdzeniu długości wężyków, wyjmujemy baterię z umywalki i nakładamy na trzpień mocujący kolejno pierścień ozdobny, uszczelkę gumową. Wkręcamy trzpień w otwór montażowy. Następnie przewlekamy wężyki przez otwór w umywalce, od spodu nakładamy na trzpień podkładkę i nakrętkę mocującą "księżycową". Dokręcamy ją kluczem rurkowym. Na koniec zakładamy odpływ i sterowanie korkiem.

Wkładamy korpus korka z uszczelką do otworu odpływowego umywalki i dokręcamy go dużą nakrętką od spodu. Następnie wsuwamy dźwignię z przegubem kulowym do gniazda sterującego korkiem, przekładając jej koniec przez ucho u dołu korka. Dokręcamy nakrętkę gniazda. Nakładamy na dźwignię jarzmo, łączące ją z prętem sterującym w korpusie baterii. Regulujemy położenie jarzma, aby korek zamykał się i otwierał po pociągnięciu lub wciśnięciu uchwytu. Dźwignię sterującą skracamy nożycami, piłką do metalu lub szlifierką.

Osadzamy umywalkę na szafce lub mocujemy do ściany. Podłączamy wężyki do odpowiednich końcówek przyłączeniowych. Na odpływie montujemy syfon łączący z kanalizacją. Podczas mocowania wężyków należy uważać, aby ich nie skręcić. W końcowej fazie metalowe okucie elastycznego przewodu przytrzymujemy obcęgami i dokręcamy nakrętkę. Uszczelnienia podłączenia wężyków są doczołowe, nie wymagają stosowania taśmy teflonowej ani pakuł.

Montaż baterii umywalkowej i wannowej - krok 10. Osadzamy baterię naścienną

Montaż baterii umywalkowej i wannowej - krok 8. Osadzamy baterię naścienną
Osadzamy baterię naścienną

Jeśli armatura naścienna została prawidłowo przymierzona do końcówek przyłączeniowych, ostateczny montaż przebiegnie bezproblemowo. Mimośrodowe złącza należy wkręcić z użyciem taśmy teflonowej na taką głębokość, aby rozetki maskujące (zamontowane obok złączek) umożliwiały bezproblemowe przykręcenie baterii. Głębokość można precyzyjnie ustalić, nakręcając nakrętkę baterii na jeden z mimośrodów i zaznaczając flamastrem głębokość połączenia. Następnie regulujemy położenie mimośrodów tak, aby bez oporów można było ręcznie nakręcić obie nakrętki baterii, a sama bateria przyjęła poziomą pozycję.

Ostatnim krokiem jest przytwierdzenie ozdobnych rozetek na mimośrody, założenie uszczelek pod nakrętki mocujące, dokręcenie ich ręcznie do oporu i dociągnięcie naprzemiennie o pół obrotu kluczem z ochronnymi nakładkami. Przed pierwszym uruchomieniem baterii należy odkręcić perlator, na którym mogłyby się zatrzymać zanieczyszczenia z instalacji.

W przypadku baterii wannowych dodatkowo podłączamy wąż ze słuchawką oraz montujemy drążek do natrysku (jeśli jest przewidziany). Na koniec sprawdzamy działanie przełącznika strumienia.

Baterię do przyłączy kątowych montujemy w analogiczny sposób, jeśli ma ona być instalowana w pozycji stojącej. Pozycję baterii regulujemy obracając przyłączami, które po założeniu baterii ostatecznie przykręcamy do brzegu wanny.

Redaktor: Redakcja BudujemyDom
fot. otwierająca: jarmoluk / pixabay.com

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!