Jakie są rodzaje syfonów i jak je montować?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jakie są rodzaje syfonów i jak je montować?

Czym właściwie - poza kształtem - różnią się od siebie syfony kanalizacyjne? Czy przekłada się to na jakieś istotne cechy? Z mieszkania w bloku mam złe doświadczenia z kanalizacją, bo np. w trakcie pracy zmywarki słychać było bulgotanie z syfonu zlewu, co było dość irytujące.

Odpowiedź eksperta: Syfony nazywane są zamknięciami wodnymi i to określenie najlepiej opisuje ich funkcję. Każdy syfon, niezależnie od kształtu, budowy i wielkości, jest urządzeniem zabezpieczającym przed przedostawaniem się gazów z instalacji kanalizacyjnej do pomieszczeń, w których zainstalowane są przybory sanitarne.

Dzieje się tak dzięki temu, że stale znajduje się w nim pewna ilość wody, przez którą gazy zgromadzone w kanalizacji musiałyby się przedostać. Zabezpieczenie jest proste i pewne, o ile tylko rury kanalizacyjne ułożono zgodnie ze sztuką budowlaną. No i w miarę regularnie korzystamy z umywalki czy zlewu. Po dłuższym czasie bowiem woda może po prostu odparować z syfonu. Jest elementem każdej miski ustępowej, do innych przyborów sanitarnych montuje się go jako osobne urządzenie.

Syfon kanalizacyjny - schemat
Stale obecna w syfonie woda stanowi przegrodę, która uniemożliwia przenikanie gazów z kanalizacji ściekowej do pomieszczeń.

Najdłużej stosowane są tzw. syfony rurowe. To po prostu rura o kształcie litery U. Mieszczą sporą ilość wody, przez co są dość odporne na wysychanie. Ponadto najczęściej da się je oczyścić bez rozbierania, płucząc je silnym strumieniem wody. Zwykle odpływ z nich wykonuje się o jeden rozmiar mniejszy niż rurociąg (typowo 40 i 50 mm). Dzięki temu wszystko co było w stanie przepłynąć przez syfon nie utknie też nigdzie dalej.

Syfon tego rodzaju zajmuje niestety najwięcej miejsca, co jest kłopotliwe szczególnie w małych szafkach podumywalkowych. Zaletą jest natomiast możliwość obracania jego elementów w miejscach połączeń, dzięki czemu można umywalkę czy zlew przesunąć dość znacznie na lewo lub prawo względem rury odpływowej.

Obecnie najczęściej stosowane są tzw. syfony butelkowe. Ze względu na małe wymiary łatwo je bowiem ukryć w szafce pod umywalką lub zlewem (nie stosuje się ich do wanien i brodzików). Koniecznie trzeba jednak pozostawić przynajmniej kilka centymetrów wolnej przestrzeni pomiędzy syfonem i podłożem. Dolna część syfonu jest bowiem odkręcana do czyszczenia. Działa ona po trosze jak osadnik, co uratowało już niejeden kolczyk lub inny drobny przedmiot, który wpadł do umywalki. Zależnie od tego ile mamy wolnego miejsca, syfon tego rodzaju można łatwo i w sporym zakresie przesuwać w pionie (góra-dół) oraz do i od ściany, ale już nie na boki (lewo-prawo).

Syfon butelkowy - aranżacja
Obecnie do umywalek i zlewów najczęściej stosuje się tzw. syfony butelkowe. Wyróżniają je małe wymiary, co pozostawia nam więcej miejsca do zagospodarowania w szafkach. (fot. Tycner)
Syfon butelkowy
Dolną część syfonu butelkowego odkręcamy do czyszczenia. Ten model ma zintegrowany zawór napowietrzający, nie trzeba już stosować osobnego na rurach. (fot. Tycner)

Trzeci powszechnie stosowany rodzaj to tzw. syfony dzwonowe. Przeznaczone są do wanien i brodzików. Mają bardzo małą wysokość zabudowy, co w przypadku tych przyborów jest istotną zaletą. Jednak jeszcze ważniejsze, że można je rozebrać i wyczyścić od góry, wyjmując kolejne elementy.

Syfon dzwonowy - schemat
Syfony dzwonowe, powszechnie stosuje się do brodzików i wanien. Ich atutem są małe wymiary i możliwość czyszczenia od góry.

Znacznie mniej powszechne są tzw. syfony suche, czyli działające również bez wody. W nich mamy element mechaniczny (klapa, piłeczka) zamykający przepływ. Pierwotnie stosowano je z konieczności w pomieszczeniach, w których z racji wysokiej temperatury szybko odparowywała woda z syfonów (kotłownie, piekarnie itd.). Obecnie jednak spotyka się je i we wpustach podłogowych w pralniach i kotłowniach domów jednorodzinnych. Czyli miejscach, gdzie do tradycyjnych syfonów zwykle trzeba co jakiś czas dolewać wody.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Co musimy zrobić, by syfony kanalizacyjne działały prawidłowo?

Żeby syfony działały prawidłowo, rurociągi kanalizacyjne muszą być wentylowane. Spływ ścieków powoduje zasysanie powietrza do rur, co przy braku wentylacji pionów powoduje wysysanie wody z syfonów. Przez wywiewki na pionach wydostają się też gazy kanalizacyjne. Przynajmniej jeden pion musi być w związku z tym wyprowadzony ponad dach (położony najdalej od odpływu z budynku). Pozostałe można ewentualnie zakończyć zaworami napowietrzającymi, zakłada się je też niekiedy na końcu długich podejść. Jednak zawór - jak każde urządzenie - może się zepsuć. Dlatego musi być dostępny do kontroli i ewentualnej wymiany.

Praca syfonów - schemat
Zakłócenia w pracy syfonów najczęściej spowodowane są brakiem właściwego napowietrzenia pionów kanalizacyjnych lub długich podejść do przyborów sanitarnych.

Dodanie tradycyjnych zaworów napowietrzających podejścia jest często kłopotliwe i zabiera miejsce. Dlatego dostępne są też syfony ze zintegrowanym napowietrzeniem. Montuje się je tak jak i zwykłe syfony do umywalek i zlewów. Najbardziej przydają się, gdy podejścia są długie, albo wspólne dla zlewu i zmywarki lub pralki. Odpływ ścieków z tych urządzeń bardzo często powoduje opisane przez Pana bulgotanie. To właśnie skutek braku właściwego napowietrzenia. Wówczas powietrze zasysane jest do rur przez zlew i syfon.

Tradycyjny zawór napowietrzający
Tradycyjne zawory napowietrzające montuje się na długich (ponad 3 m) przewodach kanalizacyjnych wanien, zlewów, umywalek. Zapobiegają one wysysaniu wody z syfonów. (fot. J. Antkiewicz)

Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: J. Antkiewicz

Dodaj komentarz

time image
time image
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny