Udrażnianie rur domowymi sposobami

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Udrażnianie rur domowymi sposobami

Udrażnianie rur jest stosunkowo proste i zazwyczaj można przeprowadzić je samodzielnie, wykorzystując domowe sposoby. Chcąc uniknąć większych problemów, zaleca się czyszczenie rur przy pierwszych oznakach powstawania zatoru. Co powoduje zapychanie kanalizacji? Jakie są najlepsze sposoby na jej udrożnienie?

aktualizacja: 2022-07-12 07:49:37
Czego dowiesz się z artykułu?
 • Co powoduje zapychanie kanalizacji?
 • Jakie są najlepsze domowe sposoby na przepychanie rur?
 • Kiedy sprawdza się czyszczenie rur środkami chemicznymi?
 • Czy warto samemu przepychać rury?
 • Jak rury udrażniają fachowcy?

Co powoduje zapychanie kanalizacji? 

Główne przyczyny zatorów w kanalizacji są resztki pokarmowe i tłuszcz, które stopniowo gromadzą się w rurach i doprowadzają do zatoru, a także włosy oraz nieodpowiednie rzeczy wrzucane do kanalizacji, np. trudno rozpuszczalne chusteczki czy środki higieny osobistej.

Innymi przyczynami zatykania się kanalizacji mogą być m.in.: 

 • nieprawidłowe rozmieszczenie pionów kanalizacyjnych,
 • zbyt duże odległości między sanitariatami a głównym pionem kanalizacyjnym,
 • brak zachowania minimalnego spadku 2%.

Przepychanie zatkanych rur - najlepsze domowe sposoby

Do przepychania rur kanalizacyjnych warto wykorzystywać domowe sposoby, szczególnie te naturalne, jeśli problem jest niewielki. Są one tanie, łatwo dostępne i szybkie, a przy tym skuteczne. 

 1. Oczyszczenie syfonów - to najskuteczniejszy sposób zapobiegania zapychania się kanalizacji. Należy go przeprowadzać regularnie, aby usunąć zgromadzone zabrudzenia. Syfony znajdują się pod urządzeniami sanitarnymi i można je łatwo zdemontować, wyczyścić i zamontować ponownie. 
 2. Sitko na odpływ - umieszczenie gęstego sitka na odpływie to prosta metoda na zapobieganie zapychania się kanalizacji. 
 3. Ocet i soda - regularne stosowanie pomoże utrzymać rury w czystości, zmniejszając ryzyko zatorów. Do odpływu należy wsypać ¾ szklanki wody i zalać ½ szklanki octu spirytusowego. Odpływ zatyka się korkiem, a po około ½ godziny całość należy dokładnie spłukać gorącą wodą. 
 4. Przepychaczka, czyli przepychacz sanitarny - zbudowana jest z gumowego kielicha i drewnianego uchwytu. Przepychaczkę stosuje się jedynie do udrażniania odpływów. Kielich należy energicznie przycisnąć do odpływu, a następnie odciągnąć. Czynność powtarza się kilkukrotnie aż do odetkania odpływu. 
  Udrażnianie kanalizacji przepychaczką sanitarną
  Udrażnianie kanalizacji przepychaczką sanitarną, fot. Pixel-shot / stock.adobe.com.
 5. Sprężyna udrażniająca kanalizację - to drut stalowy z ostrą końcówką, który zakończony jest korbą. Kręcąc korbą, drut należy wprowadzić do zatkanej rury, a ostra końcówka rozbije zator. Sprężyny nie stosuje się w sedesie, gdyż można go uszkodzić. 

Kiedy sprawdza się czyszczenie rur środkami chemicznymi? 

Czasem przepychanie kanalizacji i stosowanie naturalnych metod nie jest wystarczające, a rozwiązaniem mogą okazać się chemiczne środki do udrażniania rur, które poradzą sobie z większymi zatorami. Trzeba jednak pamiętać, że są one silnie żrące i drażniące, a dodatkowo mogą uszkodzić sanitariaty i rury, dlatego zawsze należy używać ich zgodnie z instrukcją i pamiętać o wentylowaniu pomieszczenia. Takie preparaty poradzą sobie jedynie z udrożnieniem syfonu, ale nie z zatkaną rurą odpływową. 

Czy warto samemu przepychać rury? 

Samodzielne odtykanie rur jest proste i bezpieczne, a ryzyko uszkodzenia kanalizacji związane z niewłaściwym stosowaniem środków lub urządzeń do udrażniania jest niewielkie. Warto pamiętać, że np. przepychaczka może powodować zbijanie się i twardnienie zanieczyszczeń. Jeżeli rury są całkowicie niedrożne, trzeba wezwać hydraulika.

Jak rury udrażniają fachowcy? 

Przy rozległych zatorach kanalizacji lepiej wezwać fachowca, który zastosuje odpowiednie środki i urządzenia, np. głowicę z dyszami czyszczącymi rury wodą pod wysokim ciśnieniem lub automatyczną sprężynę. 

Opracowanie: Martyna Nowak-Ciupa

fot. otwierająca: Pixel-shot / stock.adobe.com.

 

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!