Od nowoczesnej łazienki oczekujemy wiele. Powinna zapewnić nam wieczorny relaks w wannie, sprzyjać rozluźnieniu i regeneracji sił, ale też umożliwić szybką i sprawną poranną toaletę wszystkich członków rodziny. Właściwa aranżacja łazienki powinna pozwolić na stworzenie pomieszczenia funkcjonalnego i wygodnego.
Joanna Dąbrowska
Data publikacji: 2020-09-11
Data aktualizacji: 2020-09-11
Projekt i wycinanki. Czas na wstępne projektowanie. Będzie to łatwe, jeżeli przed nami zadanie zagospodarowania łazienki dużej. Stwarza nam ona możliwość wyraźnego podziału na strefy - suchą, zwaną też wypoczynkową oraz mokrą: kąpielowo-pielęgnacyjną (umywalka, kabina prysznicowa i wanna) i sanitarną (WC i bidet).
Należy jednak uważać, by nie przeholować - zbyt duża łazienka też może sprawiać problemy, bo źle zaplanowana może wydawać się nieprzytulna i niewygodna. Na początek warto na papierze milimetrowym narysować plan łazienki oraz skompletować wycięte z papieru modele sprzętów i mebli, w które chcemy ją wyposażyć. W ten sposób możemy spróbować różnych ustawień, co pomoże w podjęciu wielu ważkich decyzji.
Planując wnętrze musimy pamiętać, że wokół umywalki, wanny, kabiny prysznicowej, sedesu i bidetu trzeba zostawić wolną przestrzeń - to niezbędny warunek wygodnego z nich korzystania.
Ile miejsca potrzeba na wannę, umywalkę, kabinę prysznicową, sedes i bidet?
Wanna
brzegi nie wyżej niż 50-55 cm
może przylegać do dwóch a nawet trzech ścian
przed wanną należy zostawić wolną przestrzeń o wymiarach 100-120x70-100 cm
Umywalka
na wysokości 80-85 cm
30 cm od prostopadłej ściany
przed umywalką należy zostawić prostokąt o bokach 100x70 cm
Kabina prysznicowa
może przylegać do prostopadłych ścian
przed kabiną zostawiamy prostokąt o bokach 80-100x90-110 cm ważne jest, by otwierające się na zewnątrz drzwi kabiny nie kolidowały z drzwiami
wejściowymi czy drzwiczkami szafki
Sedes
20 cm od prostopadłej ściany
przed nim zostawiamy prostokąt o wymiarach 80x60-80 cm
Bidet
30 cm od prostopadłej ściany
przed nim zostawiamy prostokąt o bokach 100x70 cm
Rozmieszczenie sprzętów w łazience
Jeśli wiemy już, ile i jakie urządzenia będą potrzebne w naszej łazience, trzeba zastanowić się w jaki sposób je funkcjonalnie i estetycznie rozmieścić. Właściwe rozwiązania mogą nam podpowiedzieć wymiary i kształt łazienki oraz usytuowanie drzwi i okna.
Okno. O ile to możliwe, pozostawmy swobodny dostęp do niego. Gdy pod oknem ustawimy umywalkę nie powiesimy nad nią lustra. Gdy pod oknem ustawimy wannę, utrudni ona jego otwieranie i mycie.
Drzwi. Odległość od drzwi do prostopadłej ściany może zadecydować o funkcjonalności całej łazienki. Jeśli wynosi 60 cm, w kącie pomieszczenia można ustawić pralkę. Nieco więcej miejsca (min. 70 cm) potrzeba, aby na prostopadłej ścianie zainstalować standardowej wielkości sedes.
Aby w rogu łazienki między drzwiami a ścianą można było umieścić kabinę prysznicową, odległość musi wynosić co najmniej 90 cm. Czasem opłaca się przesunąć drzwi do łazienki, aby ułatwić rozmieszczenie urządzeń. Drzwi do łazienki powinny otwierać się na zewnątrz. To nie tylko kwestia wygody, ale i bezpieczeństwa.
Grzejnik. Najlepiej drabinkowy, służy również za suszarkę, na której suszymy ręczniki, dlatego najkorzystniej zainstalować go w pobliżu prysznica lub wanny, by po kąpieli sięgnąć po ciepły ręcznik. Drabinki nie musimy wieszać, można postawić ją prostopadle do ściany.
Grzejnika nie należy umieszczać nad sedesem. Grzejnik wodno-elektryczny (z grzałką) należy montować, zachowując bezpieczną odległość - 60 cm od wanny, umywalki i natrysku.
Pralka. Aby zdecydować, gdzie ją postawić, musimy wiedzieć, czy będzie ładowana z przodu czy z góry. Te pierwsze najczęściej mają wys. 85 cm, szer. 60 cm i gł. od 33 do 60 cm. Pralki ładowane z góry mają tę samą wysokość, gł. 60 cm, ale najczęściej są węższe - 40 cm.
Wybierając pralkę ładowaną z przodu, możemy całą wysokość nad nią wykorzystać na półki czy szafki do przechowywania środków piorących.
Taką pralkę możemy też schować do "szafy". Przed urządzeniem trzeba będzie zostawić wolną przestrzeń, aby można było wygodnie wkładać i wyjmować pranie. Pralka ładowana z góry zajmie mniej miejsca, ale otwierana klapa uniemożliwi zamontowanie półek tuż nad nią.
Doskonałym miejscem dla pralki jest wnęka, którą łatwo zasłonić (np. drzwiami suwanymi, składanymi lub roletą) lub sąsiedztwo umywalki - pod wspólnym blatem.
Ścianki działowe. Dodatkowe możliwości aranżacyjne dają samonośne ścianki montażowe. Pomogą nam podzielić łazienkę na strefy, co poprawi proporcje pomieszczenia. Murek z umywalką na wprost wejścia może osłaniać część sanitarną z WC i bidetem, ścianka oddzieli wannę od natrysku, a dodatkowo wygospodarujemy na niej półki. Innym sposobem na podział dużego pomieszczenia mogą być ścianki z pustaków szklanych (tzw. luksfery) lub usytuowana na środku wyspa - wanna w nietypowym kształcie - okrągła lub eliptyczna.
Tak dużej pomieszczenie aż się prosi o podział na strefy. Na pierwszej linii frontu - umywalki, z których korzysta się najczęściej. Za to w dyskretnie osłoniętej ścianką wannie można poczuć się naprawdę intymnie (fot. Ceramika Paradyż)
O czym pamiętać przy rozmieszczeniu sprzętów w łazience?
Przesuwając papierowe modele musimy liczyć się z ograniczeniami. Pierwsze związane są z instalacją wodno-kanalizacyjną. I tak:
Sedes musi standardowo znajdować się nie więcej niż o metr od niej.
Na ustawienie innych urządzeń połączonych z instalacją przewidziane są już 3 metry.
Jeśli brodzik lub miskę ustępową chcemy mieć dalej, musimy umieścić je na podwyższeniu.
Pamiętajmy o wystarczającej liczbie bryzgoszczelnych gniazdek elektrycznych i punktów świetlnych oraz wentylacji mechanicznej. Rozważmy, czy chcemy mieć ogrzewanie podłogowe.
Łazienka ze skosami, wbrew pozorom, nie ma tak wielu ograniczeń. Bez problemu możemy ustawić pod skosami wannę, bidet, sedes czy szafki lub pralkę. Należy jedynie pamiętać o tym, aby można było przed nimi swobodnie stanąć, czyli trzeba zapewnić minimalną wysokość - 190 cm. Przy najniższych miejscach pod skosami możemy wpasować szafki i półki, które mogą idealnie wypełnić pozornie nieużyteczne miejsca.
Instalacje. Po ustaleniu położenia wszystkich sprzętów, w tym również gniazdek elektrycznych i źródeł światła wykonuje się odpowiednie instalacje wodne, kanalizacyjne i elektryczne. Jeśli decydujemy się na armaturę podtynkową lub naścienną trzeba przygotować podejścia do takich ujęć. Podobnie jest z podłączeniem hydromasażu w wannie lub panelu prysznicowym. Decyzje o elektrycznym ogrzewaniu podłogowym należy podjąć przed ułożeniem podłogi.
Każdą łazienkę można zaprojektować efektownie. Duża i wysoka, hojnie obdarzona naturalnym światłem, obliguje do szczególnego wysiłku. Szkoda zmarnować szansę - ona po prostu musi być wyjątkowa! Zasługuje na "klejnoty" w postaci niebanalnego, unikalnego wyposażenia, jak choćby ta widowiskowa wanna. Urządzeń o tak oryginalnej formie szukajmy w sklepach i na targach wyposażenia wnętrz, w internecie, a także w pismach wnętrzarskich. Najpiękniejsze modele nie będą tanie, ale można je uzupełnić niedrogimi w realizacji pomysłami; kamyki w niszy podłogowej, czy tworzące klimat egzotyki rośliny mogą stworzyć - jak tutaj - wspaniały nastrój. Pomysł nic nie kosztuje! (fot. Fakro)
Montaż urządzeń i wykończenie. Po ułożeniu instalacji można przystąpić do montażu urządzeń sanitarnych oraz wykańczania ścian i podłogi. Najczęściej wybieramy płytki ceramiczne, gres lub kamień rzadziej drewno egzotyczne. Jeżeli zdecydujemy się na podwieszany sufit, z umieszczonym w nim halogenowym oświetleniem, trzeba będzie wykonać odpowiedni stelaż i zamontować do niego płyty g-k. Najlepiej zrobić to przed wykończeniem ścian, zwłaszcza, gdy glazurę układamy aż do sufitu. Na koniec pozostanie zamontowanie półek, wieszaczków i wstawienie mebli.
Aranżacja łazienki - oszukać przestrzeń i poprawić proporcje
Kolor:
Przezroczysta czy półprzezroczysta umywalka lub szafka wydadzą się mniejsze i lżejsze od podobnych w pełnym kolorze.
W małej łazience nie należy stosować dużych płaszczyzn o ciemnych, nasyconych barwach. Lepiej pomyśleć o kolorach pastelowych, zimnych i rozbielonych. Kolory zimnej palety barw (niebieski, szary, zielony) mają właściwości oddalające, kolory ciepłe (żółty, czerwony, brązowy) przybliżające.
Wzory:
Układając na ścianach glazurę w wąskie poziome pasy, optycznie poszerzymy łazienkę, a w pionowe podwyższymy niskie wnętrze.
Drobny podział kafelków, różne ich odcienie powodują, że mała przestrzeń się powiększa.
W małej łazience nie powinno się układać dużych wzorów i używać materiałów o wyraźnych fakturach, ponieważ optycznie zmniejszają przestrzeń.
Światło:
Oświetlenie ogólne - górne lub boczne spłaszcza pomieszczenie i optycznie je zmniejsza. Warto więc zainstalować kilka punktów świetlnych.
Dobrego oświetlenia wymaga umywalka. Trzeba je tak zainstalować, by nie świeciło w oczy, a jednocześnie dobrze oświetlało twarz (najlepiej z trzech stron: z góry i boków).
Jeśli lubimy czytać w wannie, możemy obok niej umieścić lampkę, najlepiej z regulowanym kątem padania światła.
Dla bezpieczeństwa należy stosować oprawy hermetycznie zamykane, przeznaczone do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności.
Kolejny wariant salonu kąpielowego, tym razem pełen radosnego światła - miejsce wymarzone na otrząśnięcie się z resztek snu i poranną energetyzującą toaletę. (fot. Hansgrohe)
Lustra:
Kombinacja kilku luster poszerzy lub wydłuży łazienkę,
Wąskie pomieszczenie poszerzymy montując szerokie tafle luster na dłuższych, równoległych do siebie ścianach,
Ruchome lustra mogą być osłonami ekranów, za którymi ukryjemy półki do przechowywania kosmetyków, przyborów toaletowych i środków czystości.
Zaprojektować jedną czy dwie łazienki w domu?
Co zrobić, gdy przy niewielkim metrażu naszego domu możemy sobie pozwolić tylko na jedną łazienkę, z której będą korzystały np. cztery osoby? Koniecznie trzeba postarać się, by w sąsiedztwie części dziennej umieścić osobną toaletę z umywalką.
Jeżeli wejście zaplanujemy poza zasięgiem wzroku osób przebywających w części wypoczynkowej lub jadalni, będzie można korzystać z niej bez skrępowania.
Jest to rozwiązanie wygodne dla gości, którzy w jej poszukiwaniu nie będą zagłębiali się w bardziej prywatne rejony domu. Tam, w pobliżu sypialni i pokoi dzieci jest miejsce na rodzinną łazienkę.
Dla wygody domowników, a przede wszystkim w celu rozładowania porannych "korków", zasadne jest zamontowanie w niej dwóch umywalek, a także zainstalowanie podwójnych gniazdek elektrycznych.
Do niewielkiej łazienki nie radzimy na siłę wpychać i wanny, i kabiny prysznicowej - lepiej słuchawkę prysznica zamontować nad wanną, a przed zalaniem łazienki zabezpieczyć się specjalną osłoną prysznicową.
Jeżeli nie zmieści się nam bidet, a nie chcemy zrezygnować z wygody, jaką on zapewnia, warto skorzystać z innego rozwiązania, wymyślonego specjalnie do małych wnętrz - kupujemy baterię umywalkową z wyciąganą rączką, sedes instalujemy w pobliżu umywalki i mamy "dwa w jednym".
Co zaprojektować w łazience na wprost drzwi wejściowych?
Ogólną zasadą, jaką powinniśmy się kierować, jest umieszczenie najatrakcyjniejszego urządzenia na wprost drzwi wejściowych, tak aby wzrok w pierwszej kolejności kierował się właśnie na to, co najładniejsze. Zwykle jest to umywalka i lustro, ale może to być wolno stojąca wanna lub brodzik. Z pewnością nie powinien to być sedes, bidet czy pralka.
Minimalizm ma wiele twarzy. Może być industrialny - z surowym betonem i połyskliwą stalą, ale też skandynawski - wykładany klejonym drewnem, sklejką i drobnymi kwadratowymi płytkami. Na zdjęciu widzimy jego wariant dalekowschodni, nadal modny, bo w łazience szczególnie uzasadniony. Formy sprzętów i elementy wystroju, po japońsku proste i powściągliwe, kojarzą się z oczyszczeniem, wyciszeniem, skupieniem, regeneracją sił. Takie wnętrza są piękne, ale wymagające. Orient w wydaniu dalekowschodnim nie znosi bałaganu: nie ma tu miejsca na feerię barw plastikowych słoiczków i atomizerów, na miseczki z kosmetykami czy gumowe zabawki kąpielowe. Wszystko skrzętnie poukrywano, a jedyne widoczne detale: ręczniki czy rośliny, zostały starannie dobrane. Wymaga to pewnego wysiłku, ale wnętrze odwdzięczy się nastrojem odnowy i ukojenia. (fot. Kludi)
Najważniejsza wygoda, czyli łazienka łatwa w utrzymaniu w czystości
Myśląc o tym, jak uczynić łazienkę piękną, nie zapominajmy o tym, jak ważną rzeczą jest łatwość utrzymania jej w czystości:
zainstalujmy podwieszane urządzenia sanitarne,
wybierzmy ceramikę i szkło pokryte powłoką odporną na zabrudzenie,
unikajmy trudnych do umycia zakamarków,
pochowajmy wszystkie zbędne rzeczy: sprzęty gospodarcze w innym pomieszczeniu, a kosmetyki w zamkniętych szafkach i szufladach.
W prasie budowlano-wnętrzarskiej od początku drogi zawodowej. W miesięczniku „Budujemy Dom” pracuję od kilkunastu lat. Moja ulubiona tematyka to architektura i aranżacja wnętrz. Śledzę trendy i nowości rynkowe. Cenię sobie kontakt z naturą. Kocham jazdę na nartach i pływanie kajakiem. W wolnym czasie spełniam marzenia podróżnicze - bliskie i dalekie.
dziękuję za rewelacyjny artykuł, bardzo mi pomógł.
Gość karolajna
27-07-2012 19:14
doradzam wszystkim biale płytki z białą fuga + czarne elementy- jakieś dekory i szafki w jakims soczystym olorze zeby nie bylo szpitalnie. Robiliśmy kilka projektów w i taka opcja naprawdę powiększa..