Rośliny oczyszczają wodę, czyli hydroponiczna oczyszczalnia ścieków
Rośliny oczyszczają wodę, czyli hydroponiczna oczyszczalnia ścieków
Najbardziej cieszę się z tego, że hydroponiczny system w sposób ekologiczny oczyszcza ścieki, że rośliny, posadzone na głównym reaktorze, wykorzystują uzyskaną ciecz do bujnego wzrostu - mówi Lidka, która hydroponiczną oczyszczalnię użytkuje od 2013 r.
Hydroponiczna, z plastikowym i keramzytowym złożem biologicznym, porośniętym roślinnością.
Elementy składowe - rura kanalizacyjna o średnicy 160 mm; dwukomorowy żelbetowy osadnik gnilny o pojemności 10 m3 (w drugiej komorze przepompownia); główny reaktor o pojemności 5 m3, zbudowany na zasadzie koncentrycznych rowów cyrkulacyjnych ze złożem filtracyjnym (ma formę walca o średnicy i wysokości 2 m, jest wykonany z tworzywa sztucznego i wypełniony rozmaitymi filtrami), rosną na nim rośliny wodne, m.in. kosaćce wodne; kaskada z elementów betonowych jako odbiornik oczyszczonej wody.
Grunt:
Ilasty.
Liczba stałych mieszkańców: 2 osoby.
Decyzja:Znajomi podpowiedzieli mi jak rozsądnie rozwiązać problem odprowadzania ścieków z nowego domu. Polecili mi autora innowacyjnej hydroponicznej technologii i wykonawcę oczyszczalni w jednej osobie, który znakomicie wykonał usługę od A do Z. Musiałam tylko przekazać mu mapę posesji i budynku, oraz oświadczenie na druku ze starostwa powiatowego, że jestem ich właścicielką. Wybór technologii okazał się doskonały z wielu względów.
Główny reaktor, w formie walca o średnicy 2 m, obsypano ziemią, na jego zboczu - kaskada wodna.
Hydroponiczna oczyszczalnia ścieków - rady i przestrogi:
Najbardziej cieszę się z tego, że hydroponiczny system w sposób ekologiczny oczyszcza ścieki, że rośliny, posadzone na głównym reaktorze, wykorzystują uzyskaną ciecz do bujnego wzrostu, poza tym - że uniknęłam kłopotliwego użytkowania szamba i wysokich kosztów jego eksploatacji. Z takim typem oczyszczalni mieszka mi się wygodnie, jest ona prawie bezobsługowa. Wystarczy co dwa lata zamówić szambiarkę do opróżnienia osadnika gnilnego, w sezonie wegetacyjnym wyrywać chwasty wyrastające na reaktorze i to wszystko.
Zgodnie z wyraźnym zaleceniem wykonawcy, nie wrzucam do domowej instalacji kanalizacyjnej preparatów bakteryjnych. Zaraz po uruchomieniu systemu oczyszczania, wlał bowiem do niego starter (czyli duży słoik zsiadłego mleka) i pouczył, żeby nie dodawać innych szczepów bakterii. W domu, ani przy elementach składowych oczyszczalni, ulokowanych we frontalnej strefie nieruchomości, nigdy nie pojawił się przykry zapach.
Ja mam dużą działkę, zatem na niej jest dość miejsca na każdy rodzaj urządzenia, natomiast polecam hydroponiczną odmianę właścicielom małych posesji, bo jej składowe zajmują mało przestrzeni. Na końcową kaskadę wypływa czysta i bezwonna woda, dlatego ten element i roślinność porastająca główny reaktor (np. kosaćce wodne, tatarak) wytwarzają przyjemny mikroklimat, ładnie wyglądają. Kiedy przebywam blisko oczyszczalni, słyszę działanie pomp (przelewowej i napowietrzającej), ale nie jest to hałas uciążliwy. Wcześniej wyłączałam je na okres nieobecności w domu, jednak od kilku lat mieszkam tu na stałe i cały czas są czynne. Dotąd nie musiałam żadnej naprawiać, wymieniać, natomiast nasłuchuję, czy płynnie pracują.
Koszty założenia i użytkowania oczyszczalni ścieków:
Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.
Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.