Artykuły: Ściany wewnętrzne
Co na ściany wewnętrzne? Oryginalne pomysły i koszty wykonania
Dekorowanie ścian salonu czy sypialni to już prawie standardowy etap urządzania własnego domu. Patentów na ich efektowny wygląd jest wiele. Ważne by przeznaczyć do tego najbardziej wyeksponowaną powierzchnię i dobrać materiał pasujący do stylistyki całego wnętrza, oraz pamiętać, że w aranżowaniu pomieszczeń cenny jest umiar.
Ściany w domu alergika - tynkować, malować, czy tapetować?
Ściany w domu alergika powinny być przede wszystkim gładkie, by nie osadzał się na nich kurz i by łatwo je było czyścić - także na mokro, gdy zajdzie potrzeba. Nie zaleca się stosować dekoracyjnych tynków fakturowych.
Wykańczanie ścian - oryginalne i efektowne rozwiązania
Każdy budujący własny dom chce stworzyć miejsce, które będzie wyjątkowe i będzie spełniało wszystkie jego oczekiwania, również te dotyczące wystroju wnętrz. Szczególną uwagę poświęca się zatem aranżacji pomieszczeń oraz efektownemu wykończeniu ścian - zajmują bowiem największą ich powierzchnię. Oto pięć najmodniejszych obecnie propozycji.
Praktyczne wskazówki dotyczące malowania, tapetowania i wyklejania ścian
Niezależnie od tego, czy malujemy, tapetujemy czy wyklejamy ściany innymi materiałami, powinniśmy zapoznać się z zasadami dotyczącymi takiego doboru kolorów i wzorów, który pozwolił by uwypuklić zalety, ukryć wady i niekorzystne proporcje niektórych wnętrz.
Ściany działowe z pustaków szklanych
Ścianki działowe z pustaków szklanych najczęściej wykonuje się wtedy, gdy trzeba doświetlić pomieszczenie nie mające żadnej ściany zewnętrznej. Jednak coraz częściej wykorzystywane są jako element wystroju wnętrza.
Koszt udekorowania ściany płytami z betonu architektonicznego
Prezentujemy orientacyjny koszt udekorowania ściany o wymiarach 4,5 m szerokości i 2,7 m wysokości, płytami z betonu architektonicznego, o strukturze porowatej z otworami.
Jakie są zalety i wady płyt gipsowo-kartonowych?
Oprócz ogólnych zalet związanych z wyeliminowaniem robót mokrych, dla wielu osób bardzo ważne jest to, że gips jest materiałem ekologicznym. To po prostu naturalny materiał mineralny (skała) uformowany w płyty i oklejony papierem. Nie zawiera więc substancji chemicznych, które mogłyby być szkodliwe dla zdrowia lub środowiska.
Drewno na ścianach ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym
Boazeria typowa dla lat 80. ubiegłego stulecia jest prawdopodobnie pierwszym skojarzeniem, kiedy słyszymy o ścianach wykończonych drewnem. Współczesne sposoby wykorzystania tego materiału w aranżacji wnętrz pozwalają na osiągnięcie pięknych kompozycji na bardzo wiele sposobów.
6 oryginalnych pomysłów na wykańczanie ścian
Moda dotyczy każdej dziedziny, również wykańczania wnętrz. Pomysły na nowe ściany można czerpać zewsząd, dopasowując je do swoich potrzeb. Jeśli nie korzystamy z fachowego wsparcia architekta, przyda się własne wyczucie smaku i... umiarkowanie w łączeniu materiałów. Możliwości jest wiele, my przedstawiamy 6 najpopularniejszych i najciekawszych, naszym zdaniem, choć nie wszystkie są nowościami.
Kącik z kominkiem ze stuletniej cegły rozbiórkowej
Chciałam w jakiś ciekawy sposób zaaranżować i optycznie wydzielić kącik przy kominku, więc wokół wkładu i na granicy z kuchnią postawiłam ścianę ze stuletniej cegły rozbiórkowej - mówi Kasia, Członkini Klubu Budujących Dom, która ściany w salonie dekorowała w 2010 r.
Pionowe elementy 3D z oświetleniem LED w wysokim salonie
Wybrałem pionowe, prostoliniowe elementy 3D o wysokości 7 m, podkreślające wysoką przestrzeń w salonie. Na drewnianej instalacji zaplanowałem oświetlenie LED oraz powieszenie telewizora i opuszczanego lustra - mówi Bartek, Czytelnik Budujemy Dom, który ściany w salonie wykańczał w 2019 r.
Okładzina z gipsu i tapeta wprowadziły francuski styl do salonu
Podobają mi się pomieszczenia w stylu francuskim i angielskim. Ściana z gipsową okładziną wprowadza klimat starego domu. Więcej francuskiego stylu nadaje salonowi tapeta z wzorem lekko połyskującym w świetle - mówi Ada - Członkini Klubu Budujących Dom, która ściany w salonie wykańczała w 2015 r.
Gipsowe panele 3D są dekoracją ścian w salonie
W jednym z centrów wnętrzarskich zobaczyłam panele 3D z gipsu, które bardzo przypadły mi do gustu. Zamówiłam je z akcesoriami i czekałam na nie ponad 2 tygodnie - mówi Bogusia, Członkini Klubu Budujących Dom, która ściany w salonie dekorowała w 2016 r.
Porównanie właściwości ścian działowych z cegieł, płyt g-k, betonu komórkowego i luksferów
Wybierając materiały, z jakich wykonana będzie ściana działowa, pod uwagę należy wziąć przede wszystkim to, aby przegroda uzyskała parametry odpowiednie dla danego pomieszczenia. W większości przypadków sprawdzą się najpopularniejsze technologie - ściana murowana lub szkieletowa z płyt g-k. Jeżeli jednak będziemy chcieli wygłuszyć pomieszczenie lub je doświetlić, warto zdecydować się na rzadziej stosowane rozwiązania.
Z czego ścianka działowa? 5 sprawdzonych pomysłów
Opisujemy, jakie są główne zalety i koszty wykonania ścian działowych wykonanych z: cegły, betonu komórkowego, płyt g-k. Opisujemy również cechy ściany działowej szkieletowej akustycznej oraz z pustaków szklanych.
Wykańczamy ściany wewnętrzne kamiennymi płytkami
Ciekawą propozycją wykończenia ścian wewnętrznych jest położenie na nich płytek z kamienia naturalnego, klinkierowych, czy cegłopodobnych. Fantastycznie sprawdzają się w kuchni, pomiędzy blatem a górnymi szafkami, jak też jako okrycie zewnętrznej ściany wyspy. Takie rozwiązanie równie często stosuje się w salonie lub sypialni, w których ściana przykryta kamieniem staje się głównym punktem pomieszczenia.
Tapety sposobem na wykończenie ścian wewnętrznych
Tapetowanie daje równie wiele możliwości podczas wykańczania wnętrza, co farby. Wzory jakie mogą znaleźć się na tapecie są przeróżne, zaczynając od prostych geometrycznych, kończąc na fototapetach.
Sposoby na malowanie ścian wewnętrznych
Sposobów na malowanie ścian może być tyle, ile osób, które się tego podejmują. Wszystko zależy od naszych chęci, głowy pełnej pomysłów oraz czasu, który jesteśmy w stanie przeznaczyć na pracę nad konkretnym pomieszczeniem.
Tynki z płyt gipsowych - krok po kroku
Suche tynki, czyli płyty gipsowo-kartonowe oraz nieco od nich wytrzymalsze - gipsowo-włóknowe, są sposobem na uzyskanie idealnie gładkich i równych ścian. Dzięki nim można wykańczać wszystkie pomieszczenia w budynku.
Porównanie kosztów dekoracyjnej ściany w 5 wariantach
Kiedyś na ścianach dominowała biel. Później popularne stały się intensywne kolory, nawet różne na sąsiadujących ścianach oraz wyróżniające się faktury. Obecnie znów na topie są gładkie powierzchnie pomalowane na chłodne odcienie bieli i szarości oraz rozmaite nowoczesne okładziny, zdobiące najczęściej jedną, reprezentacyjną ścianę salonu. Oto pięć propozycji takich dekoracji.
Koszt udekorowania ściany panelami drewnianymi
Prezentujemy orientacyjny koszt udekorowania ściany o wymiarach 4,5 m szerokości i 2,7 m wysokości, panelami drewnianymi Wood Collection Cube firmy Stegu.
Koszt udekorowania ściany płytkami ręcznie formowanymi
Prezentujemy orientacyjny koszt udekorowania ściany o wymiarach 4,5 m szerokości i 2,7 m wysokości, płytkami ręcznie formowanymi 29 Primula firmy Vandersanden.
Koszt udekorowania ściany fototapetą na fizelinie
Prezentujemy orientacyjny koszt udekorowania ściany o wymiarach 4,5 m szerokości i 2,7 m wysokości, fototapetą na fizelinie Mr Perswall Adventures firmy JVD.
Koszt udekorowania ściany płytami gipsowymi Luna
Prezentujemy orientacyjny koszt udekorowania ściany o wymiarach 4,5 m szerokości i 2,7 m wysokości, płytami gipsowymi Luna firmy Bruk-Bet.
Zwierzęcy wzór w sypialni dodaje pazura aranżacji
Kiedy modernizowałam strefę małżeńską, w ścianie sypialni zamontowałam tzw. secret door. Chciałam nimi zamaskować przejście z sypialni do garderoby i dalej do łazienki z sauną. Żeby osiągnąć taki efekt, potrzebna mi była jeszcze odpowiednia tapeta... - Magdalena, Czytelniczka Budujemy Dom, która modernizowała ściany w 2013 r.
Gabinet pomalowany w szerokie pionowe pasy
Spodobał mi się pomysł pomalowania ścian w szerokie pionowe pasy, które wniosły elegancję i męski styl. Pasy w kolorze jadeitu i białym pasują do siebie i wyglądają nowocześnie - mówi Krzysiek, Czytelnik Budujemy Dom, który malował ściany w 2013 r.
Ściany na poddaszu udekorowane miękkimi gąbkami 3D
Długo upieraliśmy się przy fototapetach, ale projektantka odradzała je ze względu na trudność ułożenia na ukośnych ścianach. Poza tym duże wzory stwarzają optyczny chaos. Przypadkiem znalazła miękkie gąbki 3D, przeznaczone do ozdabiania ścian, i to było to! - mówi Jarek, Czytelnik Budujemy Dom, który modernizował ściany w 2014 r.
Trzeba uważać, by sypialnia nie przypominała pokoju hotelowego
Tapeta miała wywołać efekt "łał", ale dla męża nie mogła być krzykliwa. Ta czarno-złota jest super. Przy takiej tapecie i dążeniu męża do symetrii musiałyśmy z architektką uważać, żeby sypialnia nie przypominała pokoju hotelowego - mówi Grażyna, Czytelniczka Budujemy Dom, która odnawiała ściany w 2014 r.
Dekoracje ścian fototapetami i tynkiem z masy gipsowej
W sypialni zdecydowałam się na ułożenie dekoracyjnego tynku z masy gipsowej. Murarz wykonał z niej kilka próbnych zacierek i wybrałam jedną z nich. Kiedy wróciłam z pracy i zobaczyłam tynk na całej powierzchni ścian, załamałam się. Wyglądał okropnie! - mówi Ewelina, Członkini Klubu Budujących Dom, która dekorowała ściany 2,5 roku temu.
Ściana wodna w holu i na klatce schodowej
Ściana wodna sprawdza się. Początkowo woda płynęła po lustrze i po fragmentach kamiennej ściany po jego bokach. Jednak musiałem odpiąć nitki wody na kamiennych częściach, ponieważ woda płynęła po fakturowanej powierzchni zbyt głośno, rozchlapywała się i uciekała bruzdami na schody, podłogę i boczne ściany - mówi Mariusz, Członek Klubu Budujących Dom, który dekorował ściany 3 lata temu.
Klatka schodowa udekorowana okładziną z korka
Wybraliśmy korek, ponieważ zależało nam na nieoklepanej dekoracji klatki schodowej oraz, co szybko wynikło w praktyce, na wytłumieniu hałasu w pomieszczeniach na parterze, które ze względu na ogrzewanie podłogowe mają ceramiczne posadzki - mówi Marta, czytelniczka Budujemy Dom, która dekorowała ściany w 2007 roku.
Beton i naturalne drewno na ścianach wewnętrznych
Niektórzy właściciele domów decydują się na przyklejanie okładzin przypominających industrialny beton albo naturalne drewno. Czym charakteryzują się te dwa rodzaje okładzin?
Dekoracja ściany wewnętrznej kamieniem gipsowym
Żałujemy, że podczas remontu domu nie podłączyliśmy instalacji elektrycznej do oświetlenia kamienia do włącznika przy wejściu. Włączanie oświetlenia byłoby zdecydowanie wygodniejsze niż jest to teraz - mówią Patrycja i Andrzej, członkowie Klubu Budujących Dom.
Aranżacja holu czerwoną cegłą
Polecamy taki sposób dekoracji jednej ze ścian. Jest efektowny i ociepla wnętrze - mówi Grzegorz, Czytelnik Budujemy Dom.
Aranżacja salonu w odcieniach szarości
Nie należy wykonywać poprawek na podeschniętej powierzchni, gdyż może to spowodować nierównomierne rozłożenie pigmentu - mówi Dorota, Czytelniczka Budujemy Dom.
Szkieletowe ściany działowe
Szkieletowe ściany działowe wznosi się zwykle już po wykonaniu tynków. Ponieważ nie wymagają prac mokrych (murowania, tynkowania), można je budować także wówczas, gdy temperatura spadnie poniżej 0°C.