Porównanie kosztów dekoracyjnej ściany w 5 wariantach

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Porównanie kosztów dekoracyjnej ściany w 5 wariantach

Kiedyś na ścianach dominowała biel. Później popularne stały się intensywne kolory, nawet różne na sąsiadujących ścianach oraz wyróżniające się faktury. Obecnie znów na topie są gładkie powierzchnie pomalowane na chłodne odcienie bieli i szarości oraz rozmaite nowoczesne okładziny, zdobiące najczęściej jedną, reprezentacyjną ścianę salonu. Oto pięć propozycji takich dekoracji.

W salonie nie tylko się wypoczywa, czyta, ogląda telewizję, ale również przyjmuje gości, powinien więc być funkcjonalny i efektownie wykończony. W pomieszczeniu tym dowolność aranżacji jest największa i nie obowiązują tu żadne sztywne reguły. W zależności od upodobań właścicieli, można go urządzić w stylu nowoczesnym, lub do modernistycznego wnętrza dodać zabytkowe meble. Najlepiej zwrócić się o pomoc do architekta wnętrz, który zaaranżuje przestrzeń zgodnie z naszymi oczekiwaniami i dopasuje ją do reszty pomieszczeń w domu. Taka usługa jednak kosztuje. Chcąc wykończyć ściany w salonie samodzielnie, warto poszukać inspiracji w Internecie, przejrzeć zdjęcia i wizualizacje producentów oraz zamieszczane przed właścicieli domów, którzy własnymi siłami je wykańczają.

Oprócz najpopularniejszych farb różnego typu, do wyboru mamy masę przeróżnych okładzin, począwszy od drewnianych lub imitujących drewno przez płytki, cegły, kamienie, po panele gipsowe lub z tworzyw sztucznych, dające efekt trójwymiarowości. Obecnie do trendów wracają też fototapety, przedstawiające ciekawe zabytki architektury, krajobrazy albo np. nowoczesną grafikę. Możliwości jest dużo, lecz zanim zdecydujemy się na wykończenie salonu w wybrany sposób, powinniśmy zastanowić się, którą ze ścian w ten sposób ozdobić, bowiem tego typu okładziny najlepiej wyglądają tylko we fragmencie wnętrza.

Do dekoracji najlepiej wybrać główną ścianę, którą widać bezpośrednio po wejściu do salonu i której nie zasłaniają meble i liczne obrazy, bowiem wykończona w ten sposób powierzchnia sama będzie efektowną dekoracją.

Aby ułatwić dokonanie wyboru, przygotowaliśmy kilka wycen wykończenia jednej ze ścian w salonie. Żeby koszty można było porównać – przyjęliśmy, że ściana ma 4,5 m szerokości i 2,7 m wysokości. Brak na niej okien i drzwi.

Wszystkie dekoracje można wykonać samodzielnie (w kosztorysie przyjęliśmy takie założenie) lub skorzystać z usług fachowców.

Oto 5 nowoczesnych, popularnych materiałów wykończeniowych stosowanych na ścianach wewnętrznych:

Rozwiązanie nr 1. - Płyty z betonu architektonicznego, struktura porowata z otworami

 Łączna wycena wykonania całej ściany – 2204,04 zł 

 Zobacz szczegóły wyceny

Rozwiązanie nr 2. - Płyty gipsowe Luna

Łączna wycena wykonania całej ściany – 1753,34 zł 

 Zobacz szczegóły wyceny

Rozwiązanie nr 3. - Fototapeta na fizelinie Mr Perswall Adventures 

Łączna wycena wykonania całej ściany – 1850,50 zł 

Zobacz szczegóły wyceny

Rozwiązanie nr 4. - Płytki ręcznie formowane 29 Primula

 Łączna wycena wykonania całej ściany – ok. 2588,60 zł 

Zobacz szczegóły wyceny

Rozwiązanie nr 5. - Panele drewniane Wood Collection Cube

Łączna wycena wykonania całej ściany – 1990,50 zł 

Zobacz szczegóły wyceny

Joanna Dąbrowska
fot. otwierająca: JVD

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje