Gabinet pomalowany w szerokie pionowe pasy

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Gabinet pomalowany w szerokie pionowe pasy

Spodobał mi się pomysł pomalowania ścian w szerokie pionowe pasy, które wniosły elegancję i męski styl. Pasy w kolorze jadeitu i białym pasują do siebie i wyglądają nowocześnie - mówi Krzysiek, Czytelnik Budujemy Dom, który malował ściany w 2013 r.

Rodzaj pomieszczenia: gabinet o pow. 12 m2.

Opis dekoracji: wcześniej białe ściany z farbą akrylową, obecnie pionowe pasy z farby silikatowej w kolorze białym i jadeitowym.

Decyzja: w poprzednim wcieleniu gabinet wyglądał trochę szkolnie, miał białe ściany i szwedzkie meble, które przywiozłem z poprzedniego mieszkania. Po przeprowadzce zabrakło mi czasu, żeby go porządnie urządzić. Zabrałem się za to 5 lat później. Chciałem mieć wygodne biurko i regały oraz bardziej gabinetowy klimat. Spodobał mi się pomysł pomalowania ścian w szerokie pionowe pasy, które wniosły elegancję i męski styl. Pasy w kolorze jadeitu i białym pasują do siebie i wyglądają nowocześnie. Doskonale powiększają optycznie niedużą przestrzeń do pracy, jednocześnie ją uspokajając.

Dekoracja ścian: Pasy w kolorze jadeitu kończą się 8 cm od sufitu, a białe płynnie się z nim łączą
Pasy w kolorze jadeitu kończą się 8 cm od sufitu, a białe płynnie się z nim łączą.

Wykonanie: malowanie ścian w pasy trwało aż tydzień. Malarze najpierw umyli starą powłokę, a potem dwukrotnie pomalowali sufit i ściany na kolor biały. Po wyschnięciu farby malowali ciemniejsze pasy. Powiedziałem im, że: wszystkie pasy, białe i jadeitowe, muszą mieć jednakową szerokość i podałem przedział 20-25 cm, przy czym ciemniejsze pasy powinny kończyć się 8 cm poniżej sufitu, a białe płynnie łączyć z białym sufitem. Doradzono mi taki zabieg, żeby pomieszczenie nabrało więcej oddechu. Dawniej zawsze pozostawiano górną część ścian w kolorze sufitu!

Fachowcy obmierzyli wtedy ściany i precyzyjnie, zaczynając od wyznaczonego rogu, do ich szerokości dopasowali ostateczną szerokość pasów. Potem kreślili ołówkiem piony i odcięcie pod sufitem, a następnie brzegi pasów obklejali taśmą malarską. Na końcu dwukrotnie kładli kolor.

Ściany gabinetu, pełniącego również funkcję pokoju gościnnego, pomalowano w szerokie pasy
Ściany gabinetu, pełniącego również funkcję pokoju gościnnego, pomalowano w szerokie pasy

Niezbędne narzędzia: miara, poziomnica i pion murarski, ołówek, taśmy malarskie, wałki i pędzle do malowania, kuweta, drabina.

Gabinet pomalowany w szerokie pionowe pasy - rady i przestrogi:

Wykonanie pasów wymaga starannych obliczeń, pracy i czasu. To uciążliwa robota, ale dająca świetny efekt - wzór wygląda szlachetnie poprzez prostotę i dopasowaną kolorystykę. Polecam pozostawienie odstępu od sufitu, bo taki zabieg rzeczywiście powiększa małe pomieszczenia. Bez niego wydawałoby się, że sufit w gabinecie znajduje się niżej i spada na głowę.

Koszty pomalowania gabinetu w szerokie pionowe pasy:

  • farby i taśmy malarskie - 320 zł; 
  • robocizna - 1500 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje