Gipsowe panele 3D są dekoracją ścian w salonie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Gipsowe panele 3D są dekoracją ścian w salonie

W jednym z centrów wnętrzarskich zobaczyłam panele 3D z gipsu, które bardzo przypadły mi do gustu. Zamówiłam je z akcesoriami i czekałam na nie ponad 2 tygodnie - mówi Bogusia, Członkini Klubu Budujących Dom, która ściany w salonie dekorowała w 2016 r.

Salon: powierzchnia 50 m2 (razem z jadalnią), wysokość 2,82 m, ściany otynkowane zaprawą z kwarcem i gipsową.

Opis dekoracji ścian:

  1. Panele 3D z gipsu na ścianie z telewizorem, przy wejściu na klatkę schodową, pomalowane farbą lateksową w kolorze białym.
  2. Reszta ścian ma gładką powłokę również z białej emulsji lateksowej.

Materiały i narzędzia:

  • Ad. 1. Panele 3D, grunt, klej do gipsu, gips szpachlowy, gładź gipsowa, farba lateksowa, listwa startowa, poziomnica, metrówka, papier ścierny, piłka do drewna, narzędzia do nakładania kleju, urządzenie do natryskiwania farby.
  • Ad. 2. Wałki i pędzle do malowania.

Decyzja: Podczas wykańczania domu, wielokrotnie odwiedzałam rozmaite centra wnętrzarskie. W jednym z nich zobaczyłam panele 3D z gipsu, które bardzo przypadły mi do gustu. Wzięłam do domu katalog i wybrałam z niego wzór z kwiatem.

Tym roślinnym motywem chciałam nieco ocieplić nowoczesny wystrój salonu, w którym zaplanowałam posadzki z płyt granitu multicolor green i białe ściany. Roślinny motyw powieliłam na zasłonach. Panelami obłożyłam boczną ścianę w salonie, a przy wejściu na klatkę schodową utworzyłam z nich pionowy pas.

Panele 3D z gipsu na całej bocznej ścianie salonu
Panele 3D z gipsu na całej bocznej ścianie salonu

Sposób montażu paneli 3D: Zamówiłam je z akcesoriami i czekałam na nie ponad 2 tygodnie. W trakcie dostawy majster, który wykonywał większość prac wykończeniowych, sprawdził, czy elementy z gipsu nie uszkodziły się podczas transportu. Potem rozpoczął ich przyklejanie. Najpierw oczyścił ściany z pyłu i zagruntował. Oszlifował papierem ściernym panele, które lekko nie trzymały wymiarów, a na wszystkich zmatowił tylną ściankę. Następnie przytwierdził nad posadzką listwę startową.

Panele przyklejał rząd po rzędzie klejem gipsowym. Kolejne mocował dopiero po wyschnięciu kleju na poprzednim. Układał je na styk. W niektórych płytach wycinał piłką do drewna otwory na gniazda i kable. Łączenia wyrównał papierem ściernym i zamaskował gipsem szpachlowym. Po 24 h dekoracje zagruntował i pomalował natryskowo farbą lateksową.

Panele 3D na ścianie - pionowa sekwencja modułów
Pionowa sekwencja modułów ozdabia wejście na klatkę schodową.
Panele 3D z wzorem kwietnym
Panele 3D z wzorem kwietnym przytwierdzono klejem gipsowym.

Panele 3D na ścianie w salonie - rady i przestrogi:

Wzorzyste panele nie opatrzyły mi się z upływem czasu, jestem bardzo zadowolona z ich zastosowania. Pielęgnacja nie jest trudna, choć na dekorach z głębokim wzorem zbiera się kurz. Zawsze, kiedy zarządzam generalne sprzątanie, myję je miękką ściereczką i wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń, bo pozawala na to końcowa powłoka z lateksowej emulsji. Z domu rodziców wyniosłam nawyk odkurzania i przetarcia na mokro mopem lub ścierką wszystkich ścian, więc mam wprawę.

Panele 3D na ścianie w salonie - koszty:

  • panele 3D 130 zł/m2 plus robocizna i kleje;
  • emulsja lateksowa 115 zł/2,5 l.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość mhtyl

30 Cze 2020, 17:34

21 godzin temu, Gość Dar33 napisał: Z takimi elementami wystroju trzeba uważać, żeby nie wyszło tandetnie, ale ogólnie mi się wydaje, że to może być też sposób, jeśli zrobione ze smakiem, na bardzo indywidualne wnętrze. Osobiście zastanawiam się nad takimi ...

time image

Gość Dar33

30 Cze 2020, 08:25

Z takimi elementami wystroju trzeba uważać, żeby nie wyszło tandetnie, ale ogólnie mi się wydaje, że to może być też sposób, jeśli zrobione ze smakiem, na bardzo indywidualne wnętrze. Osobiście zastanawiam się nad takimi akcentami u siebie w domu, do którego niedługo odbieram ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje