Za schody, balustrady i poręcze zapłaciliśmy ponad 45 000 zł

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Za schody, balustrady i poręcze zapłaciliśmy ponad 45 000 zł

Schody są u nas częścią reprezentacyjnej strefy dziennej, dlatego starałam się wykończyć je solidnie i materiałami pasującymi do wystroju parteru. Podłogi wykończyłam szarym granitem, więc poleciłam kamieniarzom położyć go również na schodach - mówi Bogusia, Członkini Klubu Budujących Dom, która schody użytkuje od 2016 r.

Parametry domu:

 • Murowany, o pow. 420 m2, 3 kondygnacje. 
 • Schody: o szer. 120 cm, jednobiegowe do piwnicy, zabiegowe na poddasze użytkowe. 
 • Konstrukcja - żelbetowa, w szalunku z desek. 
 • Stopnie - wys. 17 cm, gł. 29 cm, wykończone płytami granitu multicolor green. 
 • Podstopnice - z granitu w kolorze czarnym. 
 • Balustrada - wys. 100 cm, ze stali nierdzewnej i hartowanego szkła. 
 • Oświetlenie - halogeny na ścianie zamontowane co 3-4 stopnie. 
 • Lokalizacja - w wewnętrznym holu.

Decyzja: schody są u nas częścią reprezentacyjnej strefy dziennej, dlatego starałam się wykończyć je solidnie i materiałami pasującymi do wystroju parteru. Podłogi wykończyłam szarym granitem, więc poleciłam kamieniarzom położyć go również na schodach, z tym że na podstopnicach zastosowałam czarny kamień. Wybrałam taki kamień, ponieważ jest bardzo twardy i trwały, z nim na pewno uniknę remontu przez kilkadziesiąt lat. Jeśli nawet polerowane stopnie lekko się zarysują, łatwo będę mogła je odnowić specjalnymi środkami.

Zamówiłam balustrady ze stali nierdzewnej i hartowanego szkła, a projektantka wnętrz podpowiedziała jeszcze dodanie wzdłuż bocznej ściany poręczy ze stali. Ze względu na bezpieczeństwo sześcioletniego synka, balustrada jest pełna. Na ścianie, co 3-4 stopnie, kazałam zamontować halogeny LED. Zapytałam kamieniarza, co myśli o oświetleniu stopni taśmami LED. Absolutnie mi to odradził, mówiąc że LED-y będą odbijać się w kamieniu i wszystkiego będzie za dużo.

Schody z granitu i poręcz ze stali
Nawet zabiegowy bieg z nieforemnymi stopniami ma wygodną głębokość, chodzenie ułatwia poręcz zamontowana na ścianie.

Schody z granitu - rady i przestrogi:

 • Nie mogę ukrywać - polerowany granit jest twardy i śliski, a kanty schodów ostre. Dlatego kupiłam wszystkim domownikom obuwie z gumowanymi podeszwami i nauczyłam syna, że po schodach chodzi się tylko powoli, trzymając poręczy. Na początku trochę się bałam o jego bezpieczeństwo. Na szczęście ani on, ani nikt inny dotąd nie pośliznął się na schodach. Balustrada o wys. 1 m bardzo pomaga w chodzeniu od poziomu -1, przez parter, do poziomu +1, a sama poręcz na ścianie jest jeszcze wygodniejsza. Radzę koniecznie założyć poręcze z obu stron.
 • Jestem zadowolona z wyglądu schodów, bo cały wystrój parteru jest spójny i elegancki, tak jak chciałam. Celowo wybrałam granit z niebrudzącym się wzorem i kolorem, ale i tak w praktyce okazało się, że oświetlone z boku halogenami stopnie są na wysokości wzroku i widać na nich każdy pyłek i okruch. Granit jest bardzo łatwy w pielęgnacji, kamieniarze zaimpregnowali go i zalecili mycie tylko ciepłą wodą. Ja niekiedy używam jeszcze wilgotnych chusteczek z preparatem do kamienia, wtedy pięknie się błyszczy. Szerokość i nachylenie biegów oceniam jako komfortowe. Nikt się na nich nie męczy, nie mieliśmy żadnego kłopotu podczas meblowania domu.

Koszty zakupu i montażu schodów z granitu:

 • schody z materiałem i robocizną 32 500 zł, 
 • balustrady i poręcze 12 900 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Schody wykończono trwałymi materiałami - granitem, stalą nierdzewną, szkłem - oraz oświetlono halogenami LED (założono je co 3-4 stopnie).

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość fghnb

13 Lis 2021, 14:12

pewnie komornik albom notariusz

time image

Gość EDEK

07 Paź 2020, 15:12

TE SCHODY T JAK MAUZOLEUM LENINA CZY CMENTARZ ZERO GUSTU PRYMITYW

time image

Gość suchy

22 Wrz 2020, 19:37

juz mi zimno w nogi od tego kamienia...brr

time image

Gość

03 Sie 2020, 20:56

Raczej nie chce podjąć się montażu tych balustrad... ryzykowne jest wiercenie otworów do montażu słupków...

time image

03 Sie 2020, 19:46

Witam,również mam takie schody z ciemnego granitu i tutaj pojawia się mały problem ponieważ żadna firma nie chce się podjąć wykonania balustrady mocowanej w płytach granitowych, chodzi nam o balustradę z szybami a elementy metalowe w wysokim połysku  

time image

Gość gawel

19 Gru 2018, 09:52

A mnie z domem pogrzebowym

time image

19 Gru 2018, 08:24

Mi to się kojarzy z urzędem... Za takie pieniądze można było tyle fajnych rzeczy zrobić

time image

Gość Darvin

30 Lis 2018, 20:40

Hehe. 45 tysi i pocieszyliscie chopoka :p lol

time image

Gość tommy

13 Lis 2018, 17:26

Straszny efekt...

time image

22 Paź 2018, 11:47

No to wygląda trochę jak w kiepskim gabinecie dentystycznym, mi się nie podoba ale są gusta i guściki. Co kto lubi Jeśli chodzi o wykonanie to nie ma się do czego przyczepić.  

time image

13 Sie 2018, 20:27

O matko, to pomysł projektantki wnętrz? Warto podać nazwisko, by ostrzec potencjalnych klientów. Efekt - coś pomiędzy schodami w urzędzie (barierki) a w zakładzie pogrzebowym (kolorystyka).

time image

Gość Antek

13 Sie 2018, 10:00

Tyle kasy i straszna wiocha!

time image

Gość L.

09 Sie 2018, 08:49

masakra...

time image

Gość Bob budowniczy

07 Sie 2018, 21:37

Wieś tańczy i śpiewa - masakra

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!