Czym można zastąpić linoleum na schodach?

Stare, zużyte i popękane linoleum nie wygląda atrakcyjnie. Co więcej, w miejscach takich jak schody, zły stan nawierzchni może nieść ze sobą zagrożenie potknięcia się i upadku. Zdecydowanie bardziej bezpieczna jest wykładzina dywanowa, która jest nie tylko przyjemnie miękka pod stopami, ale także bardziej estetyczna i bezpieczniejsza. Wymiana starego linoleum, którym pokryte są schody, na wykładzinę wydaje się trudnym zadaniem. Tymczasem przy użyciu zaledwie dwóch produktów, bez rozpuszczalników, można samodzielnie podjąć się wymiany podłoża.

Czym można zastąpić linoleum na schodach?
Uzin Utz Polska Sp. z o.o. Masy szpachlowe i niwelujące, produkty do układania i pielęgnacji podłóg dewnianych
Dane kontaktowe:
76 723 91 50.
Jaworzyńska 287 59-220 Legnica

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Dwa produkty i gotowe - klej i masa szpachlowa

Do wymiany linoleum na wykładzinę na betonowych schodach potrzebne będą dwa produkty - klej neoprenowy na bazie wody, przeznaczony do klejenia kontaktowego wszystkich rodzajów materiałów stosowanych w budownictwie (UZIN WK 222) oraz wytrzymała, szybko utwardzająca się i wyrównująca masa szpachlowa (UZIN NC 880).

Bezrozpuszczalnikowy klej kontaktowy UZIN WK 222
Bezrozpuszczalnikowy klej kontaktowy UZIN WK 222

Dla domowników i dla osób, które będą pracować z tym produktem bardzo korzystne jest to, że klej firmy UZIN spełnia wszelkie wymogi w zakresie zapewnienia odpowiednich warunków pracy w pomieszczeniach i nie jest szkodliwy dla człowieka.

Pod względem użytkowym z kolei warto zwrócić uwagę na to, że UZIN WK 222 może być stosowany w taki sam sposób, jak tradycyjny klej kontaktowy wykonany na bazie rozpuszczalników. Mamy zatem do dyspozycji produkt, który ma zalety standardowego kleju, ale nie ma jego wad, w postaci m.in. szkodliwych oparów.

Dużo zalet ma także masa szpachlowa UZIN NC 880, która umożliwia szybkie i optymalne przygotowanie podłoża. Warto wiedzieć, że produkt ten może być z łatwością stosowany zarówno na powierzchnie poziome, jak i pionowe dając gładką, równą powierzchnię. Można nim także łatwo wypełnić otwory oraz wyrównać powierzchnie drewniane, z betonu i jastrychu.

W jaki sposób wymienić linoleum na wykładzinę?

W pierwszej kolejności należy oczywiście usunąć stare linoleum i oczyścić powierzchnię. Jeśli jest ona mocno chłonna i pyląca, powinno się ją najpierw zagruntować gruntem UZIN PE 360. Jeśli natomiast znajdują się na niej nierówności lub chropowatości, do ich wyrównania wystarczy masa szpachlowa UZIN NC 880.

Masa szpachlowa UZIN NC 880
Masa szpachlowa UZIN NC 880

Proszek wsypujemy do czystej wody, pamiętając o dwóch rzeczach - po pierwsze, należy substancję mieszać bardzo energicznie aż do uzyskania gładkiej konsystencji pozbawionej grudek, a po drugie - warto za każdym razem przygotowywać tylko tyle zaprawy, ile będzie można użyć w ciągu 5-10 minut, taki jest bowiem czas jej przydatności.

Przygotowanie masy szpachlowej UZIN NC 880 przed nałożeniem
Przygotowanie masy szpachlowej UZIN NC 880 przed nałożeniem

Zaprawę należy nakładać kielnią wygładzającą, na żądaną grubość warstwy. Po upływie kwadransa można zacząć wygładzać powierzchnie z naniesioną na nią masą. Po pół godzinie można już układać wykładzinę.

Do mocowania wykładziny konieczne będzie użycie kleju kontaktowego UZIN WK 222. Należy nanieść równomierną i cienką warstwę kleju na podłoże oraz spód wykładziny. Do tego celu wygodnie jest użyć żółtego wałka piankowego o szerokości 25 cm, który został dołączony do produktu.

I tu mała podpowiedź - aby wałek został równomiernie nawilżony, warto najpierw rozprowadzić nałożony na niego klej na kawałku płyty wiórowej lub innego podobnego materiału. Klej trzeba także precyzyjnie rozprowadzić w narożnikach i przy krawędziach. Tu pomocny okaże się pędzel silikonowy UZIN.

Obie warstwy kleju - na podłożu i wykładzinie - należy pozostawić do wstępnego odparowania, aż niemal nie będą się kleiły w dotyku. Można też nanieść klej na wykładzinę dzień wcześniej. W takim wypadku drugą klejoną stronę należy pozostawić do odparowania tylko na tak długo, aż powierzchnia będzie lekko sucha w dotyku.

Warto pamiętać o tym, że wykładzinę trzeba układać natychmiast, a do tego w taki sposób, aby od razu pasowała. To ważne, bowiem późniejsza korekta ułożenia nie będzie możliwa.

Dociskanie wykładziny na schodach po przyklejeniu. fot. UZIN Utz
Dociskanie wykładziny na schodach po przyklejeniu. fot. UZIN Utz

Następnie należy silnie docisnąć wykładzinę na całej powierzchni, np. poprzez rozcieranie. Czynność tę należy powtórzyć po ok. 10-20 minut, w szczególności w obszarze zakładek i krawędzi.

Autor: Damian Żabicki

Opracowanie: Aleksander Rembisz

Zdjęcia: UZIN Utz

Autor
Damian Żabicki
Damian Żabicki

Damian Żabicki to doświadczony autor, który od 2020 roku dostarcza czytelnikom portalu Budujemydom.pl wartościowych treści z zakresu budownictwa. Jego artykuły charakteryzuje połączenie wiedzy technicznej z praktycznym podejściem, co czyni je niezwykle przydatnymi zarówno dla profesjonalistów, jak i osób planujących samodzielne prace remontowe lub budowę domu.