Jeśli chodzi o rodzaje kamienia, to w domu najczęściej wykorzystywane są granity, marmury (pasują raczej do wnętrz nowoczesnych), piaskowce oraz trawertyny, a także wapienie, łupki i bazalty. Ich ogromną zaletą jest niepowtarzalność barwy i faktury, co odróżnia kamienie od okładzin produkowanych masowo według określonego wzoru.
Powierzchnia kamiennej wykładziny może być gładka (szlifowana, polerowana, satynowana), szorstka – co uzyskuje się w procesie piaskowania – lub nierówna (łupana, młotkowana). Każda pasuje do innego pomieszczenia i daje inny efekt w kontakcie ze światłem. Powierzchnia polerowana odbija je, zaś nierówna tłumi, dobrze kontrastując z gładkimi ścianami.
![]() |
Okładzina z trawertynu ze względu na naturalną porowatość wymaga impregnacji (fot. Kimar Pro Art) |
Każdy kamień naturalny ma inne właściwości:
- granit jest niezwykle twardy, niepalny, nie wchodzi w reakcje z detergentami i kwasami, nie chłonie wody,
- trawertyn daje wrażenie trójwymiarowości, jest ciepły, nieco ascetyczny, ale też rustykalny,
- marmur także nie chłonie wody, jednak wchodzi w reakcje z kwasami i detergentami, jest "zimny", ale bardzo elegancki,
- piaskowiec to kamień ciepły, lecz ścieralny – jako wykładzina ścienna dobrze pełni swoją rolę, natomiast mniej nadaje się na podłogę.
![]() |
Naturalny łupek doskonale sprawdza się jako kamień dekoracyjny do wnętrz. Można też go stosować na elewacje (fot. Kimar Pro Art) |
Kamienne okładziny występują w szerokiej palecie barw i faktur, dzięki czemu można dopasować je zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i klasycznych. Jeśli zastosujemy je w okolicach kominka, mają dodatkowo tę zaletę, że się nagrzewają, a potem długo oddają ciepło.
Najbardziej bezproblemowym materiałem jest granit, który możemy stosować praktycznie wszędzie. Pozostałe kamienie trzeba impregnować (piaskowiec nawet wielokrotnie), zaś porowatego trawertynu w ogóle nie należy układać w miejscach, gdzie na co dzień będzie miał kontakt z brudem, wodą i chemikaliami.
- Z jakich profili i płyt wykonać suchą zabudowę w wiecznie wilgotnej łazience?
- Czy masy i gładzie szpachlowe to metoda na gładkie ściany?
- Zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych. Praktyczne porady
- Płyty Simfofit® - prosty i skuteczny sposób na wyciszenie ścian
- Jakie płyty, profile i akcesoria będą potrzebne do zabudowy poddasza?
Kamiennych okładzin nie powinno się raczej układać w pokoikach dziecięcych i sypialniach, gdzie lepiej stosować cieplejsze, bardziej "przytulne" i tańsze materiały.
Tomasz Wojciuk
Zdaniem naszych Czytelników
Karol112
09 Paź 2018, 13:35
Taki kamień wygląda naprawdę oszałamiająco :) Jeśli dobrze się rozwiąże różne inne elementy aranżacyjne, to jest naprawdę świetne wyjście :)
Stegu
09 Mar 2018, 22:33
Jeśli ktoś nie jest jeszcze do końca pewny co do montażu kamienia naturalnego to proponujemy ... poznać dokładnie 3 cechy kamienia naturalnego, którym ciężko się oprzeć: http://www.stegu.pl/poznaj-3-cechy-kamienia-naturalnego-ktorym-sie-nie-oprzesz/
Gość Krystian
01 Cze 2016, 11:31
zawsze mi się podobał kamień we wnętrzach mieszkalnych, ale o takie powierzchnie trzeba bardzo dbać i odpowiednio impregnować ten kamień. jak zakładaliśmy łazienkę to panowie od razu mi doradzili żeby zaimpregnować, żeby się i łatwiej czyściło no i żeby nie niszczał.
retrofood
28 Gru 2015, 18:59
Cytat fajny efekt na ścianie bez konieczności kładzenia kamienia można uzyskać dzięki magnatowi style. Jedna z farb daje efekt "surowego" betonu, jeśli odpowiednio ją nałożyć, nawet powstaną przebarwienia takie jak w betonie. Ciekawie ...
Gość mira
28 Gru 2015, 18:43
fajny efekt na ścianie bez konieczności kładzenia kamienia można uzyskać dzięki magnatowi style. Jedna z farb daje efekt "surowego" betonu, jeśli odpowiednio ją nałożyć, nawet powstaną przebarwienia takie jak w betonie. Ciekawie to wygląda.