Ściany działowe z pustaków szklanych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Ściany działowe z pustaków szklanych

Ścianki działowe z pustaków szklanych najczęściej wykonuje się wtedy, gdy trzeba doświetlić pomieszczenie nie mające żadnej ściany zewnętrznej. Jednak coraz częściej wykorzystywane są jako element wystroju wnętrza.

Pustaki szklane na ściany działowe

Z pustaków szklanych można wykonywać całe ścianki działowe, jak też rozmaite półścianki - proste i zakrzywione. Pustaki mogą być przezroczyste, matowe, bezbarwne lub kolorowe; w zależności od koloru, jego nasycenia i rodzaju szkła przepuszczają od 50 do 80% światła.

Nie stanowią przegród o zbyt dobrej izolacyjności termicznej (U=2,34-2,97 W/m²K), ale są zupełnie przyzwoite pod względem izolacyjności akustycznej (RA1=38-45 dB). Z tego względu stanowią bardzo dobry materiał na ścianki działowe, tym bardziej, że są bardzo dekoracyjne.

Mają jednak wady - najważniejsza to wysoki koszt, od kilku do kilkunastu razy wyższy od typowej ścianki gipsowo-kartonowej lub ceglanej. Drugim dość istotnym ograniczeniem są niewielkie maksymalne wymiary ścianki - ze względu na rozszerzalność termiczną ich powierzchnia nie powinna przekraczać 12 m² (różnie - w zależności od systemu).

Trzeba też pamiętać, że w systemach suchej zabudowy można konstruować tylko płaszczyzny proste, natomiast atrakcyjne i chętnie stosowane przez architektów ścianki łukowe możliwe są do wykonania tylko metodą tradycyjną (ze zbrojeniem i zaprawą cementową lub klejową).

Przegroda z pustaków szklanych - schemat wykonania
Przegroda z pustaków szklanych - schemat wykonania

Wznoszenie ścian z pustaków szklanych na zaprawę

Wznosząc szklaną ściankę w sposób tradycyjny, czyli murując, możemy wykonać także płaszczyzny zakrzywione, co nie jest możliwe przy łączeniu elementów w systemach tzw. suchych. Z pustaków szklanych łączonych zaprawą często wykonuje się ścianki w pomieszczeniach wilgotnych.

Ściany z kształtek szklanych powinny być ujęte w ramę obwodową o szerokości 35-100 mm. Trzeba zastosować zbrojenie. Nie jest konieczne jedynie zbrojenie płaszczyzn nieprzekraczających 1,5 m².

Wznoszenie ścianki ułatwiają wkładki (krzyżyki) dystansowe z tworzywa sztucznego. Zapewniają one pomiędzy poszczególnymi pustakami równą spoinę o szerokości 10 mm.

Ścianki z pustaków szklanych można murować na zaprawę cementową lub mieszankę betonową.

Do montażu pustaków szklanych nadaje się też zaprawa klejowa. Montaż konstrukcji należy rozpocząć od wykonania zbrojonego stalowymi prętami cokołu, który wraz z pasem górnym i pasami bocznymi tworzy ramę obwodową.

Ścianka z pustaków szklanych w łazience - aranżacja
Ścianka z pustaków szklanych w łazience - aranżacja (fot. Ravak)

Ścianka działowa z pustaków szklanych - wznoszenie w systemie

Ścianki z pustaków szklanych można też wznosić bez użycia zaprawy. Dostępne są systemy wykorzystujące profile z różnych materiałów zamiast stalowego zbrojenia. Ścian nie trzeba spoinować, ponieważ wykończenie stanowią odpowiednio wyprofilowane listwy PVC.

Dostępny jest także system modułowy, w którym fragmenty ścian są prefabrykowane u producenta, a następnie dostarczane na budowę i montowane podobnie, jak okna. Jednak do budowy ścian działowych najchętniej stosowany jest jeden z trzech systemów suchej zabudowy.

Ścianka z pustaków szklanych w łazience
Pustaki szklane znakomicie nadają się do wznoszenia ścianek w łazienkach (fot. ABH Nomos)

Profile z PVC - rama obwodowa jest zbudowana z profili PVC o maksymalnej wysokości 274 cm i szerokości 156 cm, w którą następnie wkleja się pustaki szklane, przekładając je odpowiednio dopasowanymi profilami poziomymi i pionowymi (o wysokości pustaka) - również z PVC. Po 24 godzinach szczeliny w ścianie fuguje się lub wypełnia silikonem.

Konstrukcja ta nie jest zbyt stabilna i dlatego nie nadaje się do wykonywania ścianek wolno stojących, a przy maksymalnych rozmiarach musi być mocowana do trzech płaszczyzn (np. podłoga-ściana-sufit, ściana-podłoga-ściana). Za to jest łatwa w montażu i może być stosowana w pomieszczeniach mokrych, np. jako ścianka kabiny prysznicowej.

Profile aluminiowe - ten system także ma ramę obwodową, tyle że wykonaną z aluminium. Po jej zamontowaniu wkłada się profile kompensacyjne oraz zbrojenie z płaskowników stalowych lub aluminiowych (co drugi pustak).

Następnie układa się pustaki szklane, oddzielając je od siebie specjalnymi klipsami z poliamidu, stanowiącymi przekładki montażowo-dystansowe. Na koniec wszystkie spoiny wypełnia się silikonem.

Po zamocowaniu do dwóch płaszczyzn, tego rodzaju ścianka jest na tyle wytrzymała i sztywna, że przy wysokości 3,5 m teoretycznie może być nieskończenie długa, na dodatek można w niej montować okna i drzwi. Konstrukcja ta nadaje się do wydzielenia pomieszczeń mokrych.

Profile drewniane - system wykorzystuje drewno iroko do wykonania ramy obwodowej oraz łączników poziomych i pionowych zastępujących fugę. Do montażu potrzebne są jeszcze specjalne zaczepy (do mocowania pustaków szklanych) i kątowniki stalowe (do łączenia listew drewnianych), które w gotowej ściance są niewidoczne. Tego typu przegroda może być stosowana w pomieszczeniach nienarażonych na bezpośredni kontakt z wodą, a jej maksymalne wymiary w pionie i poziomie nie mogą przekraczać 3 m.

Anna Grocholska
fot. otwierająca: Vitrosilicon

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje