Ściany działowe z pustaków szklanych

Ściany działowe z pustaków szklanych

Ścianki działowe z pustaków szklanych najczęściej wykonuje się wtedy, gdy trzeba doświetlić pomieszczenie nie mające żadnej ściany zewnętrznej. Jednak coraz częściej wykorzystywane są jako element wystroju wnętrza.

Streszczenie artykułu
Ścianki działowe z pustaków szklanych są stosowane przede wszystkim do doświetlania pomieszczeń bez okien, a także coraz częściej jako element dekoracyjny. Mogą być przezroczyste, matowe, bezbarwne lub kolorowe i przepuszczają od 50 do 80% światła, choć ich izolacyjność termiczna jest niska, za to akustyczna całkiem dobra. Mają wysokie walory estetyczne, ale ich budowa jest kosztowna i ograniczona do maksymalnej powierzchni 12 m². Ścianki mogą być wznoszone tradycyjnie na zaprawę cementową, co umożliwia tworzenie zakrzywionych powierzchni, lub przy użyciu systemów suchych z profilami PVC, aluminiowymi bądź drewnianymi, które pozwalają na łatwiejszy montaż. Systemy suche są mniej stabilne, ale nadają się do pomieszczeń wilgotnych, jak łazienki, szczególnie jako przegrody w kabinach prysznicowych.

Pustaki szklane na ściany działowe

Z pustaków szklanych można wykonywać całe ścianki działowe, jak też rozmaite półścianki - proste i zakrzywione. Pustaki mogą być przezroczyste, matowe, bezbarwne lub kolorowe; w zależności od koloru, jego nasycenia i rodzaju szkła przepuszczają od 50 do 80% światła.

Nie stanowią przegród o zbyt dobrej izolacyjności termicznej (U=2,34-2,97 W/m²K), ale są zupełnie przyzwoite pod względem izolacyjności akustycznej (RA1=38-45 dB). Z tego względu stanowią bardzo dobry materiał na ścianki działowe, tym bardziej, że są bardzo dekoracyjne.

Mają jednak wady - najważniejsza to wysoki koszt, od kilku do kilkunastu razy wyższy od typowej ścianki gipsowo-kartonowej lub ceglanej. Drugim dość istotnym ograniczeniem są niewielkie maksymalne wymiary ścianki - ze względu na rozszerzalność termiczną ich powierzchnia nie powinna przekraczać 12 m² (różnie - w zależności od systemu).

Trzeba też pamiętać, że w systemach suchej zabudowy można konstruować tylko płaszczyzny proste, natomiast atrakcyjne i chętnie stosowane przez architektów ścianki łukowe możliwe są do wykonania tylko metodą tradycyjną (ze zbrojeniem i zaprawą cementową lub klejową).

Przegroda z pustaków szklanych - schemat wykonania
Przegroda z pustaków szklanych - schemat wykonania

Wznoszenie ścian z pustaków szklanych na zaprawę

Wznosząc szklaną ściankę w sposób tradycyjny, czyli murując, możemy wykonać także płaszczyzny zakrzywione, co nie jest możliwe przy łączeniu elementów w systemach tzw. suchych. Z pustaków szklanych łączonych zaprawą często wykonuje się ścianki w pomieszczeniach wilgotnych.

Ściany z kształtek szklanych powinny być ujęte w ramę obwodową o szerokości 35-100 mm. Trzeba zastosować zbrojenie. Nie jest konieczne jedynie zbrojenie płaszczyzn nieprzekraczających 1,5 m².

Wznoszenie ścianki ułatwiają wkładki (krzyżyki) dystansowe z tworzywa sztucznego. Zapewniają one pomiędzy poszczególnymi pustakami równą spoinę o szerokości 10 mm.

Ścianki z pustaków szklanych można murować na zaprawę cementową lub mieszankę betonową.

Do montażu pustaków szklanych nadaje się też zaprawa klejowa. Montaż konstrukcji należy rozpocząć od wykonania zbrojonego stalowymi prętami cokołu, który wraz z pasem górnym i pasami bocznymi tworzy ramę obwodową.

Ścianka z pustaków szklanych w łazience - aranżacja
Ścianka z pustaków szklanych w łazience - aranżacja (fot. Ravak)

Ścianka działowa z pustaków szklanych - wznoszenie w systemie

Ścianki z pustaków szklanych można też wznosić bez użycia zaprawy. Dostępne są systemy wykorzystujące profile z różnych materiałów zamiast stalowego zbrojenia. Ścian nie trzeba spoinować, ponieważ wykończenie stanowią odpowiednio wyprofilowane listwy PVC.

Dostępny jest także system modułowy, w którym fragmenty ścian są prefabrykowane u producenta, a następnie dostarczane na budowę i montowane podobnie, jak okna. Jednak do budowy ścian działowych najchętniej stosowany jest jeden z trzech systemów suchej zabudowy.

Ścianka z pustaków szklanych w łazience
Pustaki szklane znakomicie nadają się do wznoszenia ścianek w łazienkach (fot. ABH Nomos)

Profile z PVC - rama obwodowa jest zbudowana z profili PVC o maksymalnej wysokości 274 cm i szerokości 156 cm, w którą następnie wkleja się pustaki szklane, przekładając je odpowiednio dopasowanymi profilami poziomymi i pionowymi (o wysokości pustaka) - również z PVC. Po 24 godzinach szczeliny w ścianie fuguje się lub wypełnia silikonem.

Konstrukcja ta nie jest zbyt stabilna i dlatego nie nadaje się do wykonywania ścianek wolno stojących, a przy maksymalnych rozmiarach musi być mocowana do trzech płaszczyzn (np. podłoga-ściana-sufit, ściana-podłoga-ściana). Za to jest łatwa w montażu i może być stosowana w pomieszczeniach mokrych, np. jako ścianka kabiny prysznicowej.

Profile aluminiowe - ten system także ma ramę obwodową, tyle że wykonaną z aluminium. Po jej zamontowaniu wkłada się profile kompensacyjne oraz zbrojenie z płaskowników stalowych lub aluminiowych (co drugi pustak).

Następnie układa się pustaki szklane, oddzielając je od siebie specjalnymi klipsami z poliamidu, stanowiącymi przekładki montażowo-dystansowe. Na koniec wszystkie spoiny wypełnia się silikonem.

Po zamocowaniu do dwóch płaszczyzn, tego rodzaju ścianka jest na tyle wytrzymała i sztywna, że przy wysokości 3,5 m teoretycznie może być nieskończenie długa, na dodatek można w niej montować okna i drzwi. Konstrukcja ta nadaje się do wydzielenia pomieszczeń mokrych.

Profile drewniane - system wykorzystuje drewno iroko do wykonania ramy obwodowej oraz łączników poziomych i pionowych zastępujących fugę. Do montażu potrzebne są jeszcze specjalne zaczepy (do mocowania pustaków szklanych) i kątowniki stalowe (do łączenia listew drewnianych), które w gotowej ściance są niewidoczne. Tego typu przegroda może być stosowana w pomieszczeniach nienarażonych na bezpośredni kontakt z wodą, a jej maksymalne wymiary w pionie i poziomie nie mogą przekraczać 3 m.

Anna Grocholska
fot. otwierająca: Vitrosilicon

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Kiedy warto stosować ścianki działowe z pustaków szklanych?

    Ścianki działowe z pustaków szklanych najczęściej stosuje się, aby doświetlić pomieszczenia bez ścian zewnętrznych, a także jako dekoracyjny element wystroju wnętrza.
  • Jakie są właściwości pustaków szklanych pod względem przepuszczalności światła, izolacyjności termicznej i akustycznej?

    Pustaki szklane przepuszczają od 50 do 80% światła, mają niską izolacyjność termiczną (U=2,34-2,97 W/m²K), ale dobrą izolacyjność akustyczną (RA1=38-45 dB).
  • Jakie są wady ścianek z pustaków szklanych?

    Do głównych wad należą wysoki koszt (znacznie wyższy od ścian gipsowo-kartonowych lub ceglanych) oraz ograniczone maksymalne wymiary (do 12 m² z powodu rozszerzalności termicznej).
  • Jakie są metody budowy ścianek z pustaków szklanych?

    Ścianki z pustaków szklanych można budować tradycyjnie, na zaprawę (umożliwiając budowę ścian zakrzywionych), lub przy użyciu systemów suchych z profilami PVC, aluminiowymi lub drewnianymi.
  • W jakich miejscach warto stosować ścianki działowe z pustaków szklanych?

    Ścianki z pustaków szklanych świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach mokrych, takich jak łazienki, szczególnie w konstrukcjach prysznicowych, pod warunkiem właściwego montażu i stabilizacji.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz