Jak i z czego postawić stelaż pozwalający na pokrycie płytami gipsowo-kartonowymi półokrągły barek?

Jak i z czego postawić stelaż pozwalający na pokrycie płytami gipsowo-kartonowymi półokrągły barek?

Chciałbym między kuchnią a jadalnią zbudować półokrągły barek. Zamierzam w jego ściance umieścić dekoracyjne oświetlenie ledowe w postaci przezroczystych paneli. Początkowo myślałem o postawieniu konstrukcji murowanej, ale ze względu na instalację elektryczną chyba będzie lepiej zbudować ją jako szkieletową. Jak i z czego postawić stelaż pozwalający na pokrycie płytami gipsowo-kartonowymi i częściowo np. płytami z pleksi?

Streszczenie artykułu
Porada dotyczy budowy półokrągłego barku między kuchnią a jadalnią, szczególnie wykonania jego konstrukcji nośnej i obudowy. Skupia się na: wyborze odpowiednich materiałów (profile stalowe, drewno, płyty g-k lub flex), technikach gięcia płyt, zasadach konstrukcyjnych zapewniających stabilność barku. Jest praktycznym przewodnikiem dla osób planujących samodzielną realizację tego typu projektu.

Samo wygięcie płyt nie będzie stanowić problemu. Jeżeli łuk ma być bardzo łagodny da się użyć zwykłych płyt g-k. Przed gięciem należy lekko zwilżyć ich powierzchnię, co zmniejszy ryzyko pęknięcia. Gdy zaś potrzebujemy bardziej ciasnego łuku należy użyć specjalnych, elastycznych płyt typu flex. W ich przypadku minimalny promień krzywizny wynosi 100 cm dla powierzchni wypukłych i 60 cm dla powierzchni wklęsłych.

Płyty tego rodzaju są o połowę cieńsze od standardowych (zaledwie 6 mm), mają rdzeń wzmocniony włóknem szklanym i są obustronnie pokryte matą z włókna szklanego. Zapewnia to dużą elastyczność, a płytę można giąć na sucho, bezpośrednio na konstrukcji nośnej, przykręcając ją stopniowo do profili.

Konstrukcja nośna barku będzie nieco trudniejsza do wykonania niż szkielet ścianki działowej, bo w jego przypadku nie mamy stabilizującego całość mocowania zarówno do podłogi jak i do sufitu. Dlatego barek musi być zdecydowanie grubszy, minimalnie ok. 25 cm. Przede wszystkim trzeba precyzyjnie wyznaczyć na podłodze jego zarys - łuk wewnętrzny i zewnętrzny. Konstrukcje nośną będą tworzyć rozstawione bardzo gęsto, co 30-40 cm, przęsła w kształcie odwróconej litery "U".

Można je wykonać z typowych stalowych profili sufitowych CD do ścianek szkieletowych lub z łat drewnianych (np. 4 × 5 cm). Mocowanie do podłogi można zrobić na kilka sposobów - z wykorzystaniem naciętego i wygiętego profilu UD, pojedynczych kątowników, bądź dodatkowo wygiętych na kształt nóżek końcówek profilu CD. Wbrew pozorom, w przypadku konstrukcji drewnianej łatwiej będzie uzyskać wymaganą sztywność.

Redakcja BD
Na zdjęciu: Płyty typu flex są bardzo elastyczne. Zwykłe płyty g-k można wygiąć tylko w lekki łuk. (fot. Rigips)

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Z czego wykonać stelaż dla barku z płytami g-k i pleksi?

    Stelaż można zbudować z typowych stalowych profili sufitowych CD lub z łat drewnianych o wymiarach np. 4 × 5 cm.
  • Jakie płyty g-k zastosować do gięcia na łuk?

    Przy łagodnym łuku można użyć zwykłych płyt g-k, natomiast przy bardziej ciasnym łuku konieczne są elastyczne płyty typu flex.
  • Jak przygotować płyty g-k do gięcia?

    Zwykłe płyty g-k należy lekko zwilżyć, aby zmniejszyć ryzyko pęknięcia. Płyty typu flex można giąć na sucho bezpośrednio na konstrukcji.
  • Jakie są minimalne promienie krzywizny dla płyt typu flex?

    Minimalny promień krzywizny dla powierzchni wypukłych wynosi 100 cm, a dla powierzchni wklęsłych 60 cm.
  • Jak zapewnić stabilność konstrukcji barku?

    Barek musi być grubszy (minimalnie 25 cm), a przęsła w kształcie odwróconej litery "U" powinny być rozmieszczone gęsto, co 30-40 cm. Mocowanie do podłogi można wykonać na kilka sposobów, np. z użyciem naciętego i wygiętego profilu UD, kątowników lub wygiętych końcówek profilu CD. Konstrukcja drewniana pozwala łatwiej uzyskać wymaganą sztywność.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz