Jakie są zalety i wady płyt gipsowo-kartonowych?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jakie są zalety i wady płyt gipsowo-kartonowych?

Oprócz ogólnych zalet związanych z wyeliminowaniem robót mokrych, dla wielu osób bardzo ważne jest to, że gips jest materiałem ekologicznym. To po prostu naturalny materiał mineralny (skała) uformowany w płyty i oklejony papierem. Nie zawiera więc substancji chemicznych, które mogłyby być szkodliwe dla zdrowia lub środowiska.

aktualizacja: 2020-09-07 12:42:23

Jakie są zalety płyt gipsowo-kartonowych?

Ważną zaletą gipsu jest jego zdolność do wchłaniania nadmiaru wilgoci z powietrza i oddawania jej, gdy powietrze jest zbyt suche. Dzięki temu w pomieszczeniach tworzy się korzystny mikroklimat. Dawniej ta cecha była wykorzystywana w szpitalach (szczególnie dziecięcych), w których wykonywano tynki gipsowe, a nie znacznie mocniejsze cementowe lub cementowo-wapienne.

Ta specyficzna właściwość gipsu powoduje, że jest on bardzo dobrym materiałem ogniochronnym. Podczas pożaru musi bowiem nastąpić odparowanie prawie całej wody zawartej w gipsie, aby zniszczona została jego struktura (pokruszy się). A na to, oczywiście, potrzeba dość dużo czasu. Z tego względu w domach jednorodzinnych nawet cienkie płyty (grubości 12,5 mm) stanowią wystarczające, przeciwogniowe zabezpieczenie konstrukcji.

Poza tym płyty gipsowo-kartonowe mają niemal idealnie gładką i równą powierzchnię, która jest nieosiągalna dla tynków tradycyjnych. Z tego względu po zagruntowaniu stanowią doskonałe podłoże dla wszystkich rodzajów farb, tapet, płytek ceramicznych itp. Płyty mają tak dobrane wymiary i ciężar, żeby łatwo było je przenosić i montować, a jednocześnie, żeby praca postępowała szybko. Są także łatwe w obróbce, bo można je ciąć zwykłym nożem. Poza tym uszkodzone płyty można w każdej chwili wymienić - wystarczy przecież odkręcić kilka wkrętów i w jej miejsce zamontować nową.

Jakie są wady płyt gipsowo-kartonowych?

Jednak płyty gipsowo-kartonowe mają również wady. Przede wszystkim nie są odporne na bezpośredni kontakt z wodą, ani z mocno zawilgoconym powietrzem. Nawet płyty impregnowane (potocznie nazywane wodoodpornymi) są przeznaczone do pomieszczeń, w których wilgotność powietrza nie może przekraczać 85% w czasie dłuższym niż 10-12 godzin.

Nieprzestrzeganie tych wymogów spowoduje, że płyty spęcznieją i trzeba je będzie wymienić na nowe. Płyty gipsowo-kartonowe nie są również zbyt odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. To dlatego, że gips jest materiałem stosunkowo miękkim i kruchym, który łatwo zarysować, spowodować wgniecenie lub pęknięcie.

Instrukcja montażu płyt gipsowo-kartonowych

Redakcja BD
fot. J. Werner

Zdaniem naszych Czytelników

07 Apr 2021, 21:59

Szanowni Państwo, Płyty gipsowo-kartonowe są wygodnym rozwiązaniem, pozwalającym na stosunkowo szybkie wykończenie wnętrz , pod warunkiem, że dobrze przygotujemy podłoże, wykorzystamy do montażu i spoinowania odpowiednie materiały oraz właściwą  technologię pracy. W przypadku ...

01 Apr 2021, 00:06

 ...rura była własnie z gipsu, wtedy sorry.KwadratowaWysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

31 Mar 2021, 22:58

Dnia 3.10.2020 o 16:02, Gość B. napisał: Gdybym miała te wiedzę 13 lat temu, to bym nie położyła gk w łazience. Sprzedawcy i glazurnik mnie oszukali. Po pęknięciu rury mam grzyba pod glazurą, kilka płyt bezfugowych już skutych, kolejne pewnie też trzeba będzie. ...

Gość zatroskany

31 Mar 2021, 22:43

ja z kolei słyszałem że po ulicach nowego Yorku biega radioaktywny zielony koleś

Gość B.

03 Oct 2020, 16:02

Gdybym miała te wiedzę 13 lat temu, to bym nie położyła gk w łazience. Sprzedawcy i glazurnik mnie oszukali. Po pęknięciu rury mam grzyba pod glazurą, kilka płyt bezfugowych już skutych, kolejne pewnie też trzeba będzie. Łazienka w strasznym stanie, grzyb w pokoju, przedpokoju, ...

Gość Jerzy

08 Mar 2020, 18:03

Obawiam się, plyty regips są robione głównie z gipsu syntetycznego powstającego z odsiarczania spalin w elektrowniach. Jeżeli nawet gips kopalny znajduje się w płytach regips, to w zdecydowanej mniejszości. Słyszałem o radioaktywności gipsu syntetycznego.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zrób to sam! Przewodnik po szpachlowaniu ścian gładzią polimerową
Zrób to sam! Przewodnik po szpachlowaniu ścian gładzią polimerową
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!