Praktyczne wskazówki dotyczące malowania, tapetowania i wyklejania ścian

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Praktyczne wskazówki dotyczące malowania, tapetowania i wyklejania ścian

Niezależnie od tego, czy malujemy, tapetujemy czy wyklejamy ściany innymi materiałami, powinniśmy zapoznać się z zasadami dotyczącymi takiego doboru kolorów i wzorów, który pozwolił by uwypuklić zalety, ukryć wady i niekorzystne proporcje niektórych wnętrz.

Przede wszystkim w każdym pomieszczeniu należy zastosować odpowiednie odcienie kolorów, tak by pełniło ono swoją funkcję i było urządzone w zgodzie z naszym temperamentem i wpływało pozytywnie na nasz nastrój. Jednocześnie warto zastosować znane triki poprawiające proporcje, a także wziąć pod uwagę sprawdzone zasady dotyczące kolorystyki wnętrz o różnym przeznaczeniu.

Wnętrze w kolorach ciemnych i jasnych - wizualizacja
Wnętrze w kolorach ciemnych i jasnych
Wnętrze w gamie ciepłej i zimnej - wizualizacja
Wnętrze w gamie ciepłej i zimnej
Paski pionowe optycznie podwyższają wnętrze, a poziome poszerzają - wizualizacja
Paski pionowe optycznie podwyższają wnętrze, a poziome poszerzają

Teoria barw, czyli pory roku a kolory

Najbardziej podstawowy i powszechnie znany podział na kolory ciepłe i zimne jest pomocny w harmonijnym urządzaniu wnętrz, w których mieszkamy, pracujemy czy odpoczywamy.

Jest on również kluczem do rozpoznawania kolorów posegregowanych bardziej szczegółowo, według prostej zasady czterech pór roku. Sama natura uczy nas doboru barw, wystarczy obserwować przyrodę. Kolory wiosny to prawdziwy fajerwerk ciepłych, żywych barw kwiatów, pąków, traw, świeżych liści. Barwy lata są różnorodne, ale zawsze sprawiają wrażenie wyblakłych od palącego słońca.

Jesień charakteryzują tzw. barwy ziemi, bardzo ciepłe - są nasycone słońcem, kojarzą się z dojrzałością i okresem plonów. Zima okrywa przyrodę iskrzącą bielą i takie lodowe kolory charakteryzują tę paletę. Dopełniają ją barwy żywe, intensywne, czyste, kontrastowe (biel i czerń). Kolory lata i zimy są chłodne, bo zawierają dużą ilość bieli lub wchłonęły barwnik niebieski, barwy wiosenno-jesienne są ciepłe, podszyte słoneczną żółcią.

Praktyczne wskazówki dotyczące malowania, tapetowania i wyklejania ścian

Zestawienie tonalne jednej barwy (od najjaśniejszego do najciemniejszego odcienia). Monotonię kolorów warto przełamać detalami w kontrastowym kolorze. Np. gama czerwieni od różowego beżu, przez łososiowy po czerwonobrązowy uzupełniona niebieskimi lub zielonymi elementami dekoracyjnymi.

Barwy o tym samym stopniu jasności. To zestawienie różnych kolorów z tej samej chłodnej lub ciepłej palety, ale zawsze o takiej samej sile nasycenia.

Zestawienia monochromatyczne. Jedna zasadnicza barwa wyznacza ton wszystkich odcieni kompozycji wnętrza.

Kolory dopełniające się na kole barw. Na przykład niebieski-pomarańczowy; fioletowy-żółty; czerwony-zielony. Mogą to być łączenia czystych kolorów z czystymi lub rozbielonych z rozbielonymi albo zestawienia takich samych, przyciemnionych czernią, tzw. barw ziemi.

Farby w tym samym kolorze, ale o różnym stopniu połysku. Dają zupełnie inny efekt wizualny. Matowa ściana będzie wydawała się jaśniejsza niż ta z połyskiem.

Wysoka, kasetonowa boazeria ociepla wnętrze i dodaje klasy - przykładowy szkic
Wysoka, kasetonowa boazeria ociepla wnętrze i dodaje klasy
Białe meble najlepiej prezentują się na tle ścian w kontrastowym kolorze - przykładowy szkic
Białe meble najlepiej prezentują się na tle ścian w kontrastowym kolorze. Najkorzystniej pomalować je na odcień z ciepłej gamy kolorów

Wpływ otoczenia na odbieranie koloru. Pomarańczowy obok żółtego wyda się jaśniejszy, a w zastawieniu z brązem - ciemniejszy.

Ciepłe kolory. Zarówno pastelowe, jak i ciemne zastosowane na dużych powierzchniach wydają się o ton ciemniejsze i bardziej intensywne niż w rzeczywistości. Natomiast barwy chłodne na dużych płaszczyznach tracą swoją intensywność. Stąd częste rozczarowanie efektem malowania, jeśli decyzję o wyborze koloru farby na ścianę podjęliśmy na podstawie kilkucentymetrowej karteczki próbnika, nie robiąc próby na ścianie. Przed wyborem odcienia zawsze warto pomalować mały fragment ściany (0,5 x 0,5 m²), żeby ocenić kolor we wnętrzu, przy świetle dziennym i sztucznym.

Oświetlenie. Rodzaj, rozmieszczenie i intensywność barwy światła ma duży wpływ na odbiór koloru. Słoneczny żółty w świetle jarzeniowym wygląda jak żółć cytrynowa, a zachodzące słońce nadaje mu odcień pomarańczowy. Inne zmiany możemy zaobserwować, oświetlając ścianę tradycyjną żarówką lub halogenem.

Dostatecznie wysokie poddasze można wykończyć szeroką boazerią lub panelami poziomymi - przykładowy szkic
Dostatecznie wysokie poddasze można wykończyć szeroką boazerią lub panelami poziomymi, unikniemy w ten sposób efektu studni. Proporcje wnętrza można dodatkowo poprawić malując ściany szczytowe na kontrastowy kolor
Odważny kolor ścian do brązowych mebli - przykładowy szkic
W polskich tradycyjnych domach dominują białe ściany i meble w odcieniach brązu i beżu. Odważmy się i wprowadźmy jeden mocny kolor, który doda wnętrzu szyku i charakteru

Ewa Milbert, architekt wnętrz
fot. otwierająca: Dulux

Zdaniem naszych Czytelników

time image

09 Lis 2015, 09:58

Jak tutaj ktoś powyżej napisał - fajnym pomysłem na aranżację ścian w sposób oryginalny i nietuzinkowy jest fototapeta. Dobrze wybrana i położona może służyć przez wiele lat. Mało tego, jak sami ją zaprojektujemy to będziemy mieć pewność, że nikt takiej nie będzie miał. ...

time image

09 Paź 2015, 14:57

Podkład do tapet.

time image

Gość smoaga

09 Paź 2015, 14:56

Witam! Czy użycie tapety z dodatkiem włókna szklanego faktycznie pomoże zniwelować niewielkie pęknięcia i nierówności? Tapeta po przyklejeniu maluje się na dowolny kolor.Jaki rodzaj farby wybrać?

time image

Gość Klaudia

09 Lip 2009, 08:57

Mam w pokoju meble z jasnego drewna i rolety bambusowe. Chciałabym odświeżyć nieco ściany, ale nie wiem jaki kolor wybrać. Chodzi o jakąś ciepłą barwę. Prosiłabym o radę ;)

time image

Gość Tapety dekoracyjne

28 Maj 2009, 12:30

polecamy Państwa uwadze wysmakowane kolekcje tapet dekoracyjnych renomowanych firm: Arte, DecorMaison, Eijffinger, Sandberg, Zoffany. Warto zwrócić na nie uwagę, gdyż nawet jedna rolka tapety jest w stanie zupełnie odmienić charakter wnętrza. Obecnie w trendach królują duże, geometryczne ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje