Salon: powierzchnia 22 m2 (cała przestrzeń dzienna 72 m2), ściany z ceramiki poryzowanej, wysokość 7 m.
Opis dekoracji ścian:
- Na ścianie z telewizorem - pionowe elementy o wysokości 7 m, wykonane ze sklejki (10 × 2,5 cm i wys. 2 m) oklejonej fornirem dębowym.
- Na ścianie z kominkiem płyty gresowe imitujące biały marmur (120 × 240 cm).
- Resztę przegród wykończono farbą ceramiczną w kolorze białym i grafitowym (RAL 7016).
Materiały i narzędzia:
- Ad 1. Do wiercenia, do drewna, drabina, rusztowanie.
- Ad 2. Poziomnica, pace zębate.
- Ad 3. Wałki i pędzle do malowania.
Decyzja: Drewniane wykończenia ścian spodobały mi się na jednym z portali internetowych. Postanowiłem je zastosować, bo mieszczą się w najnowszych trendach. Wybrałem pionowe, prostoliniowe elementy 3D o wysokości 7 m, podkreślające wysoką przestrzeń w salonie. Przeznaczyłem na taką ozdobę jedną ścianę o szerokości 3,5 m. Na drewnianej instalacji zaplanowałem oświetlenie LED oraz powieszenie telewizora i opuszczanego lustra, które okresowo miało go zasłaniać.
Głowiłem się, jak to rozwiązać. Na szczęście, miałem czas na rozeznanie możliwości, wyszukanie wykonawcy i przygotowanie ścian, ponieważ wykończenia obmyślałem na wczesnym etapie budowy domu. Po skrystalizowaniu się planów i wizualizacji komputerowej z architektką wnętrz, natychmiast poprosiłem murarzy i tynkarzy o staranne postawienie ściany w pionie i jej równe otynkowanie. Oczywiście, taka sama prośba dotyczyła wysokiej przegrody z kominkiem, którą postanowiłem wykończyć wielkimi płytami gresu.
Pionowe elementy 3D przyczepiono do ściany za pomocą kotew stalowych.
Ścianę z kominkiem wykończono płytami gresu 120 × 240 cm.
Ze znajomym stolarzem, który jest znakomitym drewnoznawcą i nie przestraszył się mojego trudnego zlecenia, wybrałem materiał. Na początku zapytałem, czy na pionowe elementy lepiej wziąć drewno, czy fornirowaną płytę MDF - ten drugi wariant zastosował mój kolega do wykończenia ścian w kuchni i chciałem wiedzieć, czy sprawdzi się w moim salonie. Jednak stolarz ocenił opcję z MDF lub innymi płytami tego rodzaju jako niedobrą, ze względu na potencjalne pochłanianie wilgoci, a co za tym idzie - rozwarstwianie się, niekontrolowane wichrowanie i oszpecenie tak potężnej aranżacji ściennej.
Radził wykorzystać drewno z pięknymi słojami, lecz wtedy cena wzrośnie dwukrotnie, albo sklejkę z fornirem. Rekomendował użycie sklejki. Powiedział - "wytrzyma duże naprężenia i zachowa prostoliniowy układ elementów, nie będzie się odkształcać pod wpływem suchego i wilgotnego powietrza, ani zmiennej temperatury w pomieszczeniach". Uznałem, że mocny efekt obiektu zapewniają równe i wysokie na dwie kondygnacje linie pionowe, a nie uroda drewna, dlatego wybrałem sklejkę i fornir dębowy. Nie żałuję!
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej
Zobacz mniej
Mając tak wyrazistą dekorację, poprosiłem malarzy o pomalowanie reszty ścian białą farbą ceramiczną. Jedynie na tej z kominkiem zastosowałem płyty gresu, lecz użyłem identycznych jak na posadzce.
Złote opuszczane pleksi służy do maskowania telewizora.
Każdy pojedynczy pion składa się z kilku odcinków, połączonych na styk.
Wykonanie: Elementy drewniane stolarz przytwierdził wprost do ściany kotwami stalowymi. Mówił, że opatentował własny sposób montażu. Trzy lub cztery odcinki, tworzące jeden długi pionowy obiekt, układał na styk. Trzymają się one tylko ściany, nie mają połączeń między sobą.
Kolejne piony nie są spięte razem. Stolarz zrobił w nich lokalne zagłębienia na przewody zasilające i taśmy LED, wcześniej zaznaczył na ścianie miejsca na przewody. Elektryk przed otynkowaniem ścian ułożył instalację i wyciągnął kable.
Zamiast lustra do maskowania telewizora ostatecznie użyłem złotego pleksi, usztywnionego płytą MDF. Mechanizm do opuszczania, w postaci mocnego silnika do rolet o udźwigu 80 kg, zamontowałem w pokoju fitness na piętrze i przez ścianę wyprowadziłem stalową linkę.
Pionowe elementy 3D - rady i przestrogi:
Kiedy stolarz przyjechał na pomiary, okazało się, że ściana do wysokości 4 m trzyma pion, lecz wyżej już lekko się od niego odchyla. Musiał więc maskować nierówność. Rada - naśladowcom radzę dopilnować wykonawców i często robić pomiary.
Druga rzecz. Maszyny do fornirowania mają ograniczenia dotyczące długości elementów. Każdy pionowy obiekt stolarz musiał utworzyć z kilku części o długości do 2 m. Podczas pracy wykazał się znakomitą fachowością - miejsca ich styku są prawie niewidoczne!
Do tej pory wysokie elementy zachowują się bez zarzutu. Nie wichrują się, fornir przylega do sklejki. Ostrzegam - montaż tak wysokiej konstrukcji wymaga doświadczenia i umiejętności, byle fachowiec polegnie!
Podobnie rzecz się ma z układaniem na ścianie olbrzymich ciężkich płyt gresu. Trzeba koniecznie zobaczyć poprzednie realizacje stolarza i glazurnika.
Koszty wykonania elementów dekoracyjnych na ścianach salonu:
- Ozdoba z drewna (razem z drewnianą konstrukcją przy schodach) 30 000 zł;
- Złote lustrzane pleksi i mechanizm jego opuszczania 5500 zł;
- Płyty gresu 239 zł/szt.
Redaktor: Lilianna Jampolska