Pionowe elementy 3D z oświetleniem LED w wysokim salonie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Pionowe elementy 3D z oświetleniem LED w wysokim salonie

Wybrałem pionowe, prostoliniowe elementy 3D o wysokości 7 m, podkreślające wysoką przestrzeń w salonie. Na drewnianej instalacji zaplanowałem oświetlenie LED oraz powieszenie telewizora i opuszczanego lustra - mówi Bartek, Czytelnik Budujemy Dom, który ściany w salonie wykańczał w 2019 r.

Salon: powierzchnia 22 m2 (cała przestrzeń dzienna 72 m2), ściany z ceramiki poryzowanej, wysokość 7 m.

Opis dekoracji ścian.

  1. Na ścianie z telewizorem - pionowe elementy o wysokości 7 m, wykonane ze sklejki (10 × 2,5 cm i wys. 2 m) oklejonej fornirem dębowym.
  2. Na ścianie z kominkiem płyty gresowe imitujące biały marmur (120 × 240 cm).
  3. Resztę przegród wykończono farbą ceramiczną w kolorze białym i grafitowym (RAL 7016).

Materiały i narzędzia:

  • Ad 1. Do wiercenia, do drewna, drabina, rusztowanie.
  • Ad 2. Poziomnica, pace zębate.
  • Ad 3. Wałki i pędzle do malowania.

Decyzja: Drewniane wykończenia ścian spodobały mi się na jednym z portali internetowych. Postanowiłem je zastosować, bo mieszczą się w najnowszych trendach. Wybrałem pionowe, prostoliniowe elementy 3D o wysokości 7 m, podkreślające wysoką przestrzeń w salonie. Przeznaczyłem na taką ozdobę jedną ścianę o szerokości 3,5 m. Na drewnianej instalacji zaplanowałem oświetlenie LED oraz powieszenie telewizora i opuszczanego lustra, które okresowo miało go zasłaniać.

Głowiłem się, jak to rozwiązać. Na szczęście, miałem czas na rozeznanie możliwości, wyszukanie wykonawcy i przygotowanie ścian, ponieważ wykończenia obmyślałem na wczesnym etapie budowy domu. Po skrystalizowaniu się planów i wizualizacji komputerowej z architektką wnętrz, natychmiast poprosiłem murarzy i tynkarzy o staranne postawienie ściany w pionie i jej równe otynkowanie. Oczywiście, taka sama prośba dotyczyła wysokiej przegrody z kominkiem, którą postanowiłem wykończyć wielkimi płytami gresu.

Pionowe elementy 3D
Pionowe elementy 3D przyczepiono do ściany za pomocą kotew stalowych.
Ściana z kominkiem wykończona płytami gresu 120 × 240 cm
Ścianę z kominkiem wykończono płytami gresu 120 × 240 cm.

Ze znajomym stolarzem, który jest znakomitym drewnoznawcą i nie przestraszył się mojego trudnego zlecenia, wybrałem materiał. Na początku zapytałem, czy na pionowe elementy lepiej wziąć drewno, czy fornirowaną płytę MDF - ten drugi wariant zastosował mój kolega do wykończenia ścian w kuchni i chciałem wiedzieć, czy sprawdzi się w moim salonie. Jednak stolarz ocenił opcję z MDF lub innymi płytami tego rodzaju jako niedobrą, ze względu na potencjalne pochłanianie wilgoci, a co za tym idzie - rozwarstwianie się, niekontrolowane wichrowanie i oszpecenie tak potężnej aranżacji ściennej.

Radził wykorzystać drewno z pięknymi słojami, lecz wtedy cena wzrośnie dwukrotnie, albo sklejkę z fornirem. Rekomendował użycie sklejki. Powiedział - "wytrzyma duże naprężenia i zachowa prostoliniowy układ elementów, nie będzie się odkształcać pod wpływem suchego i wilgotnego powietrza, ani zmiennej temperatury w pomieszczeniach". Uznałem, że mocny efekt obiektu zapewniają równe i wysokie na dwie kondygnacje linie pionowe, a nie uroda drewna, dlatego wybrałem sklejkę i fornir dębowy. Nie żałuję!

Mając tak wyrazistą dekorację, poprosiłem malarzy o pomalowanie reszty ścian białą farbą ceramiczną. Jedynie na tej z kominkiem zastosowałem płyty gresu, lecz użyłem identycznych jak na posadzce.

Złote opuszczane pleksi służy do maskowania telewizora
Złote opuszczane pleksi służy do maskowania telewizora.
Pionowe elementy 3D składają się z kilku odcinków połączonych na styk
Każdy pojedynczy pion składa się z kilku odcinków, połączonych na styk.

Wykonanie: Elementy drewniane stolarz przytwierdził wprost do ściany kotwami stalowymi. Mówił, że opatentował własny sposób montażu. Trzy lub cztery odcinki, tworzące jeden długi pionowy obiekt, układał na styk. Trzymają się one tylko ściany, nie mają połączeń między sobą.

Kolejne piony nie są spięte razem. Stolarz zrobił w nich lokalne zagłębienia na przewody zasilające i taśmy LED, wcześniej zaznaczył na ścianie miejsca na przewody. Elektryk przed otynkowaniem ścian ułożył instalację i wyciągnął kable.

Zamiast lustra do maskowania telewizora ostatecznie użyłem złotego pleksi, usztywnionego płytą MDF. Mechanizm do opuszczania, w postaci mocnego silnika do rolet o udźwigu 80 kg, zamontowałem w pokoju fitness na piętrze i przez ścianę wyprowadziłem stalową linkę.

Pionowe elementy 3D - rady i przestrogi:

Kiedy stolarz przyjechał na pomiary, okazało się, że ściana do wysokości 4 m trzyma pion, lecz wyżej już lekko się od niego odchyla. Musiał więc maskować nierówność. Rada - naśladowcom radzę dopilnować wykonawców i często robić pomiary.

Druga rzecz. Maszyny do fornirowania mają ograniczenia dotyczące długości elementów. Każdy pionowy obiekt stolarz musiał utworzyć z kilku części o długości do 2 m. Podczas pracy wykazał się znakomitą fachowością - miejsca ich styku są prawie niewidoczne!

Do tej pory wysokie elementy zachowują się bez zarzutu. Nie wichrują się, fornir przylega do sklejki. Ostrzegam - montaż tak wysokiej konstrukcji wymaga doświadczenia i umiejętności, byle fachowiec polegnie!

Podobnie rzecz się ma z układaniem na ścianie olbrzymich ciężkich płyt gresu. Trzeba koniecznie zobaczyć poprzednie realizacje stolarza i glazurnika.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Elementy dekoracyjne na ścianach salonu - koszty:

  • Ozdoba z drewna (razem z drewnianą konstrukcją przy schodach) 30 000 zł;
  • Złote lustrzane pleksi i mechanizm jego opuszczania 5500 zł;
  • Płyty gresu 239 zł/szt.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość

25 Cze 2020, 07:37

No coś ty, kto bogatemu estecie zabroni...    

time image

Gość cichy

25 Cze 2020, 07:05

czyli koszt wykonania 1/3 domu systemem gospodarskim w Krakowie, człowieku zejdź na ziemię, kogo na to stać!

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje