Zalety zastosowania okładziny z korka (reportaż)

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Zalety zastosowania okładziny z korka (reportaż)

W sypialniach dziewczynek na poddaszu i w gabinecie na parterze zastosowaliśmy, na fragmentach ścian, okładzinę z korka. Wykorzystanie tego materiału było jednym z naszych marzeń! - mówią Ania i Piotr, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy ściany wykańczali w 2018 roku.

Ściany: ściany z bloczków betonu komórkowego, wewnątrz otynkowanych tradycyjną zaprawą cementowo-wapienną.

Materiały wykończeniowe:

  1. Biała farba lateksowa, hydrofobowa farba lateksowa w kolorze granatowym, ceramiczna i hypoalergiczna farba w kolorze różowym.
  2. Okładzina z korka o grubości 6 mm - w gabinecie i dwóch pokojach córek.

Niezbędne materiały i narzędzia:

  • Ad 1. Wałki i pędzle, taśma malarska, drabina.
  • Ad 2. Nóż do cięcia korka, stalowa linijka, pędzel do kleju, gumowy wałek do dociskania okładziny.

Decyzja: Kiedy kupiliśmy od dewelopera dom do wykończenia, wszystkie ściany pomalowaliśmy na biało zwykłą, ale nietoksyczną i antyalergiczną, farbą lateksową z hipermarketu budowlanego. Z ewentualnym dodaniem kolorów woleliśmy poczekać do całkowitego urządzenia wnętrza i zaobserwowania układu światła.

W sypialniach dziewczynek na poddaszu i w gabinecie na parterze zastosowaliśmy, na fragmentach ścian, okładzinę z korka (też z hipermarketu). Wykorzystanie tego materiału było jednym z naszych marzeń! Głównie ze względów estetycznych - doceniamy jego naturalny oryginalny wygląd. Kryteria funkcjonalne także były istotne, m.in. wygłuszanie pomieszczeń (nie zastosowaliśmy dywanów i zasłon tłumiących dźwięki), nie brudzenie się i antystatyczność (jest gładki i fabrycznie zabezpieczony), dodatkowe ocieplenie ścian, możliwość używania jako tablicy do ekspozycji itp.

Okładzina z korka w pokoju dziecka
Okładzina z korka tworzy antystatyczną, praktyczną i neutralną powierzchnię. Przyklejono je w pokojach obu córek.

Wykończenie ścian - rady i przestrogi:

  • Jesteśmy bardzo zadowoleni z okładziny z korka, bo ma uniwersalny ponadczasowy charakter - nie poddaje się modzie i w każdej aranżacji znajduje miejsce. Krótko mówiąc, stary poczciwy korek jest piękny i szlachetny w swojej prostocie, praktyczny, ekologiczny, niedrogi. Nie nudzi się, nie kruszy, nie wyblakł od słońca (leciutko odbarwia się, gdy jakiś element wisi na nim długo, jednak to go nie oszpeca). Okazuje się materiałem trwałym - przypuszczaliśmy, że co kilka lat będziemy musieli go wymieniać, ale nie zachodzi taka potrzeba. To neutralne tło mebli. Córki traktują go jako galerię do eksponowania najnowszych rysunków.

    Natomiast na ten wybór trochę narzekał wykonawca, któremu zleciliśmy wykończenie wnętrza. Okładzinę kupiliśmy w postaci płatów w rolce i najpierw należało je wyprostować, później przytwierdzić do ścian specjalnym klejem. Lecz montaż okazał się trudny, bo płaty odskakiwały od podłoża. Udało się dopiero po kilku zmianach kleju.

  • Na początku roku 2021 pomalowaliśmy ścianę w salonie na granatowo, w naszej sypialni - na pudrowy róż. Tym razem kupiliśmy ceramiczną wersję farb lateksowych i sami przeprowadziliśmy malowanie. Odkurzyliśmy przegrody i wałkiem nałożyliśmy dwa razy emulsję. Zwykłe lateksowe farby dobrze znoszą towarzystwo dzieci, ale ceramiczne jeszcze lepiej.

Koszty wykończenia ścian:

  • okładzina z korka 108 zł/rolka, klej do korka 15,70 zł/szt.;
  • farba lateksowa (granat) 108 zł/5 l, ceramiczna (róż) 63 zł/2,5 l.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje