6 oryginalnych pomysłów na wykańczanie ścian

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
6 oryginalnych pomysłów na wykańczanie ścian

Moda dotyczy każdej dziedziny, również wykańczania wnętrz. Pomysły na nowe ściany można czerpać zewsząd, dopasowując je do swoich potrzeb. Jeśli nie korzystamy z fachowego wsparcia architekta, przyda się własne wyczucie smaku i... umiarkowanie w łączeniu materiałów. Możliwości jest wiele, my przedstawiamy 6 najpopularniejszych i najciekawszych, naszym zdaniem, choć nie wszystkie są nowościami.

aktualizacja: 2020-07-21 08:07:40

Szukając pomysłów na wykończenie ścian w nowym lub remontowanym domu, najlepiej zwrócić się o pomoc do architekta wnętrz, który zaaranżuje nie tylko ściany, ale całą domową przestrzeń. Właściciele nowych budynków coraz częściej korzystają z takich usług, bo pozwalają stworzyć spójną i nierzadko oryginalną całość. Architekt przygotuje wizualizacje i precyzyjnie dobierze materiały. Niestety, taka kompleksowa usługa może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Jeśli zdecydujemy się wykończyć ściany samodzielnie, możemy poszukać inspiracji w Internecie, przejrzeć propozycje producentów oraz wizualizacje i zdjęcia zamieszczane przez forumowiczów, skupionych wokół portali poświęconych budownictwu i wykańczaniu wnętrz (np. forum.budujemydom.pl), którzy bardzo chętnie wzajemnie sobie doradzają. To niedoceniana skarbnica wiedzy dla wszystkich inwestorów.

Oprócz najpopularniejszych farb rozmaitego typu, w tym bardzo modnych tablicowych i magnetycznych, do wyboru są przeróżne okładziny, począwszy od drewnianych lub imitujących drewno, przez płytki, cegły, kamienie, po panele gipsowe lub z tworzyw sztucznych, dające efekt trójwymiarowości. Obecnie znów modne są też fototapety, przedstawiające ciekawe zabytki architektury, krajobrazy albo nowoczesną grafikę.

Układamy płytki w stylu Stara Cegła - krok po kroku
Zobaczcie film z układania cementowych płytek w stylu Starej Cegły firmy ELKAMINO DOM. Każda płytka ma nieco inny nieregularny kształt i porowatą strukturę. Są barwione w masie, wyglądają stuprocentowo jak płytki cięte ze starych cegieł.

Pomysłów na efektowne dekoracje jest wiele, lecz zanim zdecydujemy się na wykończenie ścian danego pomieszczenia w wybrany sposób, powinniśmy zastanowić się, czy wszystkie ściany mają wyglądać tak samo, czy może wyróżnić tylko jedną z nich, na reszcie zachowując harmonijną, "spokojną" powierzchnię.

Do efektownej dekoracji warto przeznaczyć np. główną ścianę w salonie, którą widać od wejścia i której nie dzielą okna, ani nie zasłaniają meble czy obrazy.

Przedstawiamy 6 propozycji nowoczesnych, popularnych materiałów, stosowanych na ściany wewnętrzne. Wszystkie dekoracje można wykonać samodzielnie lub skorzystać z usług fachowców.

1. Sposób wykańczania ścian - farby tablicowe i magnetyczne

Oba rodzaje wyrobów to hit ostatnich sezonów. Farby tablicowe pozwalają uzyskać powierzchnię, po której można pisać kredą (najlepiej kupić niepylącą albo specjalne pisaki) jak po tablicy w szkole. Chętnie malowane są nimi ściany w pokojach dzieci, także w kuchni, przedpokoju - można bowiem na nich nie tylko rysować, ale też zapisywać listy zakupów czy informacje dla domowników.

Farby tablicowe są łatwe do naniesienia i zmywalne. Dostępne na ogół w kolorze czarnym, grafitowym, granatowym, czerwonym. Są z reguły bardzo gęste, lecz producenci zalecają nakładanie kilku ich warstw w celu uzyskania oczekiwanego efektu.

Ściana pomalowana farbą tablicową
Ściana pomalowana farbą tablicową to nie tylko dekoracja, ale też przestrzeń na rozwijanie zdolności plastycznych. (fot. Magnat)

Farby magnetyczne pozwalają utworzyć na powierzchni ściany powłokę przyciągającą magnes. Zawierają drobinki żelaza, które przyciągają magnes (im większa liczba warstw, tym lepsze przyciąganie powierzchni). Są to na ogół farby podkładowe, które wykańcza się dekoracyjną powłoką akrylową, np. tablicową, jeśli chcemy uzyskać ścianę, po której można zarówno pisać kredą, jak i przyczepiać rozmaite rodzaju notatki, zdjęcia czy rachunki.

Wykańczanie ścian tymi rodzajami wyrobów w zasadzie nie różni się od malowania zwykłą farbą akrylową. Powierzchnia musi być gładka, czysta, odtłuszczona i sucha. Zaleca się stosowanie wałka z gąbki lub z bardzo krótkim włosiem (im krótsze, tym gładszą powierzchnię osiągniemy) - pozwoli to uzyskać ładną strukturę malowanej powierzchni.

Ściana pomalowana farbą magnetyczną
Farba magnetyczna przyda się w gabinecie lub domowym biurze. (fot. Benjamin Moore)

Farba tablicowa to wydatek ok. 120 zł/l, magnetyczna ok. 180 zł/l.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

2. Sposób wykańczania ścian - fototapety

Choć tego typu dekoracje były modne w latach 90. obecnie wracają do łask. Najczęściej przedstawiają atrakcyjny pejzaż albo efektowną architekturę. Modne są również geometryczne, abstrakcyjne desenie lub modele z fakturą imitującą skórę bądź tkaninę. Oprócz gotowych wzorów, możemy zlecić wykonanie tapety z naszego zdjęcia. Przed złożeniem zamówienia należy dokładnie wymierzyć ścianę i podać w sklepie jej wymiary. Po upływie ok. 2 tygodni otrzymamy tapetę na konkretną powierzchnię.

Największy wybór tego typu dekoracji znajdziemy w sklepach internetowych, w których oferowane są narzędzia pozwalające dobrać wzór (odpowiednio go wykadrować) do kształtu i wymiaru ściany.

Fototapety są wytrzymałe i trwałe. Na ogół drukowane w technologii cyfrowej na podkładzie flizelinowo-celulozowym. Są oporna na mycie i płowienie pod wpływem słońca. Przykleja się je, aplikując klej tylko na ścianę.

Przed przystąpieniem do tapetowania, bryty trzeba pociąć na kawałki według kolejności zaznaczonej na odwrocie i ułożyć obok siebie, sprawdzając wzór. Następnie na ścianę wałkiem lub pędzlem nanosi się cienką warstwę kleju i przykłada pierwszy pas tapety. Aby elementy utworzyły całość, ważne jest, aby pilnować, gdzie jest dół, a gdzie góra brytu. Nadmiar kleju usuwa się szpachelką do tapetowania. W taki sam sposób przykleja się kolejne pasy. Białe krawędzie odcina się ostrym nożykiem.

Nowo położona fototapeta może zawierać pęcherze, które zwykle znikają po jej wyschnięciu, czyli po 24 godzinach. W tym czasie pokój należy wietrzyć, temperatura powinna wynosić minimum 18°C.

Fototapety można przyklejać na dowolny tynk i płyty gipsowo-kartonowe, kosztują ok.150 zł/m2.

Fototapety mogą być efektowną dekoracją pokoju nastolatka lub salonu. (fot. JVD)

3. Sposób wykańczania ścian - efekt betonu

Beton na przegrodach jest popularny od kilku lat. Nawiązuje do modnego loftowego stylu, cenionego szczególnie przez młodych ludzi. Można go uzyskać w różny sposób. Szybko i sprawnie wykończymy ściany, używając gotowych płyt z betonu architektonicznego, np. o wymiarach 100 x 50 cm, grubość ok. 2 cm. Płyty mocuje się na specjalny klej. Przed przystąpieniem do prac należy usunąć luźne części tynku i zagruntować powierzchnię ściany. Na płyty nakłada się klej i dociska do ściany. Dodatkowo przytwierdza się je za pomocą kołków montażowych i wąsów z blachy perforowanej, zatopionych w każdym elemencie.

Płyty dostępne są w kilku wielkościach z gładką lub porowatą powierzchnią, z otworami lub bez, w kształcie kwadratu, prostokąta lub puzzla. Można je przyklejać na dowolne suche i stabilne podłoże.

Imitację betonu można również uzyskać, stosując specjalne masy. Po nałożeniu jej na ścianę trzeba odczekać min. 12 h, żeby wyschła i następnie powierzchnię zabezpieczyć specjalną, bezbarwną farbą, która pozwoli na mycie i szorowanie ściany bez obawy o jej uszkodzenie czy pojawienie się plam.

Jeśli zależy nam na efekcie metalowego szalunku, wystarczy zrobić linie podziałów imitujące płyty, potem wykonać delikatne, symetryczne wgłębienia. Innym ciekawym wzorem jest tzw. deskowanie. Utworzymy je poprzez nieznaczne nacięcie powierzchni tynku, tuż po jego nałożeniu, które będzie imitować zarys deski. Można też użyć gumowego stempla, który pozostawi na powierzchni wzory przypominające słoje.

Płyty z betonu architektonicznego kosztują ok. 165 zł/m2, masa imitująca beton ok. 20 zł/kg (wystarcza na 1 m2 powierzchni ściany).

Ściana wykończona masą imitującą beton. (fot. po lewej: Elkamino, po prawej: Lakma)

4. Sposób wykańczania ścian - trójwymiarowe płyty gipsowe

Tego rodzaju dekoracje są obecnie bardzo modne. Pozwalają w szybki sposób uzyskać efekt trójwymiarowości. Dostępne są w wielu wzorach, najczęściej geometrycznych, np. koła w formacie 60 x 60 cm i grubości 4,5 cm. Na ogół płyty są białe i przeznaczone do pomalowania farbami do wnętrz, ale można też kupić płyty kolorowe, których już się nie maluje. Podłoże pod płyty powinno być wyrównane, suche, dobrze oczyszczone i odpylone, bez resztek tapet, farb, tynku. W celu zmniejszenia chłonności i wzmocnienia podłoża, ścianę trzeba zagruntować i pozostawić do całkowitego wyschnięcia.

Przed montażem dobrze jest wstępnie rozplanować usytuowanie płyt. Poziom pierwszej warstwy wyznaczamy, korzystając z poziomnicy i przykręcając do ściany łatę, na której będą opierały się przyklejane elementy. Należy je przyczepić na klej gipsowy, nanoszony na płytę grzebieniem na całą powierzchnię lub punktowo (min. 8 placków). Następnie przyciskamy ją do ściany, lekko poruszając, w celu równomiernego rozprowadzenia kleju. Kolejne mocuje się z zachowaniem spoin szerokości 3 mm - stosuje się krzyżyki dystansowe.

Po związaniu kleju i usunięciu krzyżyków, spoiny wypełnia się gipsem szpachlowym. Formaty elementów skrajnych docinamy piłą do gipsu albo drewna i wyrównujemy krawędzie papierem ściernym. Powierzchnię płyt przed malowaniem powinno się zagruntować i pozostawić do wyschnięcia przez ok. 10 godzin. Można je wykończyć dowolną farbą dekoracyjną do wnętrz, przy użyciu pędzla, wałka lub agregatu malarskiego.

Płyty gipsowe białe, przeznaczone do malowania, kosztują ok. 130 zł/m2, kolorowe ok. 200 zł/m2.

Trójwymiarowe płyty gipsowe z geometrycznymi wzorami w nowoczesnym wnętrzu
Trójwymiarowe płyty gipsowe z geometrycznymi wzorami będą pasować do wnętrz urządzonych w nowoczesnym stylu. (fot. Bruk-Bet)

5. Sposób wykańczania ścian - okładziny drewniane

Obecnie oferowane okładziny drewniane w niczym nie przypominają modnej dawniej boazerii. Wykonane są z zaimpregnowanego drewna, a każdy trójwymiarowy panel ma niepowtarzalny wzór i oryginalną fakturę. Dostępne w kilku wzorach i wielkościach, np. 34,5 cm x 34,5 cm, grubość 1,5 cm. Przytwierdza się je do ściany na klej montażowy. Mogą być stosowane i w pionie, i w poziomie, we wnętrzach o niskiej wilgotności.

Przed przystąpieniem do prac, ścianę trzeba oczyścić z kurzu i nierówności. Klej nakłada się punktowo lub pasmami na każdą płytę i mocno dociska do ściany, ewentualnie dobija gumowym młotkiem. Należy unikać kontaktu kleju ze skórą, a pomieszczenie wietrzyć przez 24 h, do czasu utwardzenia się kleju.

Drewniane panele dekoracyjne kosztują ok.150 zł/m2.

Drewniane panele dekoracyjne mogą mieć na przykład wzór przeciętych pni drewna
Drewniane panele dekoracyjne mogą mieć na przykład wzór przeciętych pni drewna. (fot. Stegu)
Drewniane panele dekoracyjne dodadzą wnętrzu ciepła i przytulności. (fot. Stegu)

6. Sposób wykańczania ścian - efekt cegły

Cegły - choć popularne od wieków - na ogół stosowane są jako budulec do stawiania ścian. Od kilku lat chętnie wykorzystywane są też do dekoracji wnętrz. W remontowanych, murowanych z cegieł domach właściciele bardzo często decydują się na usunięcie tynku i odsłonięcie ceglanego muru. W nowych budynkach najszybciej podobny efekt uzyskamy, przyklejając do istniejącej ściany płytki, powstające przez odcięcie lica od oryginalnej, ręcznie formowanej cegły ceramicznej.

Mają tylko 2 cm grubości, są znacznie lżejsze od cegieł i łatwo je układać, ponadto zabierają mniej przestrzeni we wnętrzu. Mogą być również stosowane na elewacje. Oferowane są w kilkudziesięciu kolorach i formatach. Płytki przyczepia się do ściany na elastyczny klej. Po rozrobieniu odpowiednią ilością wody, nanosi się go za pomocą grzebienia na tylną stronę płytek i na ścianę. Należy pamiętać o mieszaniu płytek z różnych opakowań. W rogach przykleja się przeznaczone do tego płytki narożne, lub standardowe - naprzemiennie, w taki sposób, aby zachodziły na siebie.

Po ostrożnym usunięciu nadmiaru kleju spoiny wypełnia się zaprawą o półsuchej konsystencji (uważając, by nie zabrudzić płytek). Przed wyschnięciem fug, trzeba dokładnie wyszczotkować ścianę z nadmiaru piasku i resztek zaprawy miękką szczotką.

Ceglane płytki ręcznie formowane kosztują ok. 200 zł/m2.

Płytki ręcznie formowane na ścianie
Płytki ręcznie formowane to dobra alternatywa dla ścian murowanych z litych cegieł. (fot. Vandersanden)

Joanna Dąbrowska
fot. otwierająca: Benjamin Moore

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Archimaniak

23 Jan 2022, 19:30

Zapomniano o betonie architektonicznym (temat rzeka, ale najlepiej szukać bez sztucznych włókien np beton architektoniczny). Extra rozwiązaniem, ale już dosyć drogim są panele COR-TECH z patynowanej stali kortenowskiej. Warto poszukać. To rozwiązania ponadczasowe, nowoczesne, do ...

31 Jul 2021, 12:03

Trochę dominujący materiał, ale pięknie wg mnie z bielą i drewnem się komponuje.

Dnia 5.07.2021 o 21:18, Marta Mocaruk napisał: Czerwona cegła na ścianie za szarą kanapą, białe ściany plus dębowa podłoga co sądzicie?   Brzmi nieźle. Powinno razem fajnie wyglądać.   Białe ściany i neutralna drewniana podłoga to ...

05 Jul 2021, 21:18

Czerwona cegła na ścianie za szarą kanapą, białe ściany plus dębowa podłoga co sądzicie?  

05 Jul 2021, 10:10

Szanowni Państwo, Podstawą jest stosowanie rozwiązań, które są nie tylko estetyczne, ale również pozwalają na łatwe utrzymanie czystości. W przypadku ścian duże znaczenie ma plamoodporność, co zapobiega konieczności wykonania ponownego, szybkiego remontu. Do malowania ścian ...

Dnia 28.06.2021 o 21:39, daggulka napisał: Uwielbiam czerń, w każdej opcji. I beton Pewnie dlatego lubię oglądać programy Krzyśka Mirucia  Ale zakochałam się ostatnio w czymś takim. Rozłożyło mnie. Na łopatki Lamele. Dużo lameli. Mnóstwo ...

28 Jun 2021, 21:39

Uwielbiam czerń, w każdej opcji. I beton Pewnie dlatego lubię oglądać programy Krzyśka Mirucia  Ale zakochałam się ostatnio w czymś takim. Rozłożyło mnie. Na łopatki Lamele. Dużo lameli. Mnóstwo pionowych lameli. I to tego mleczne szkło. I beton oczywiście Piękne ...

Wszystkie opisane w artykule materiały nadal są bardzo popularne. Ściany można udekorować też panelami z mchem lub tapicerowanymi (pisaliśmy już o tym na forum). fot. leroy merlin

Temat rzeka, ale ta rzeka płynie z prądem czyli z trendami głównie. Nie wiem, kto kształtuje te trendy w świadomości klientów, ale były już tapety, glazura, boazeria i beton architektoniczny, a nawet panele winylowe ścienne oraz różnego rodzaju imitacje tego lub tamtego.To wszystko ...

12 Apr 2019, 14:51

Dnia 17.02.2016 o 13:15, Pomocnik napisał: Oferta artykułów do dekoracji ścian jest bogata, dlatego zwolennicy oryginalnych rozwiązań z pewnością znajdą coś dla siebie. Przedstawiamy kilka sposobów na oryginalne wykańczanie ścian.   Pełna ...

28 Feb 2019, 13:26

Zawsze mnie drażni to, że takie artykuły są pisane po łebkach, bez zaangażowania, byle zgarnąć wierszówkę.    Materiałów na ściany można byłoby wymienić więcej, w tym mniej oczywistych. Bo na oczywiste to każdy potencjalny czytelnik sam wpadnie, nie potrzebuje ...

02 Apr 2018, 20:16

Wybór materiałów jest ogromny więc jak zawsze najwięcej zależy od pomysłu. Sposób realizacji zależy od pomysłu, ale niektóre narzędzia i techniki mogą inspirować. Oto kilka pomysłów.   Pozdrawiam serdecznie E-rzecznik FFiL Śnieżka  

09 Mar 2018, 23:21

Dołożymy od nas małą cegiełkę  Zerknijcie na nasze 6 inspiracji na piękny wystrój z wykorzystaniem kamienia dekoracyjnego: http://www.stegu.pl/plytki-scienne/ Warto też systematycznie odwiedzać naszą zakładkę trendy: http://www.stegu.pl/produkty/trendy/ gdzie pojawiają ...

Gość Maryśka

18 Oct 2016, 12:24

Zabrakło mi paneli 3d, a to jest dopiero ciekawa aranżacja wnętrza, loft design system w decomanii mają tak rewelacyjne wzory, nie widziałam,z ę z gipsu można zrobić takie ciekawe odlewy, czy nie wiem jak to do końca nazwać, moim zdaniem takie właśnie ściany są bardzo nowoczesne.

Gość Kamil

28 Mar 2016, 12:12

Dodałbym jeszcze kamień dekoracyjny. Wybór na rynku jest ogromny - sam mam u siebie w domu i wyglada super.

Gość Karol

17 Feb 2016, 13:15

Świetne pomysły na nietuzinkowe ściany.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zrób to sam! Przewodnik po szpachlowaniu ścian gładzią polimerową
Zrób to sam! Przewodnik po szpachlowaniu ścian gładzią polimerową
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!