Okładzina z gipsu i tapeta wprowadziły francuski styl do salonu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Okładzina z gipsu i tapeta wprowadziły francuski styl do salonu

Podobają mi się pomieszczenia w stylu francuskim i angielskim. Ściana z gipsową okładziną wprowadza klimat starego domu. Więcej francuskiego stylu nadaje salonowi tapeta z wzorem lekko połyskującym w świetle - mówi Ada - Członkini Klubu Budujących Dom, która ściany w salonie wykańczała w 2015 r.

Salon: powierzchnia 37 m2 (wraz z jadalnią), ściany wykończone gipsem, wysokość 2,60 m.

Opis dekoracji ścian.

  1. Okładzina z gipsu imitująca cegły, pomalowana emulsją na kolor jasnoszary.
  2. Tapeta winylowa w kolorze ecru.
  3. Listwy podsufitowe wykończone tą samą farbą ścienną, przypodłogowe - farbą alkilową w kolorze białym.

Materiały i narzędzia:

  • Ad. 1. Okładzina gipsowa, grunt, klej gipsowy, pistolet do aplikacji kleju, paca zębata, farba, wałki i pędzle, drabina.
  • Ad. 2. Grunt, tapeta i klej do tapet, stalowa linijka, nóż do cięcia tapet, wałek do kleju, długi plastikowy dociskacz i gumowy wałek do krawędzi, ściereczka.

Decyzja: Podobają mi się pomieszczenia w stylu francuskim i angielskim, bo są jasne i przytulne. Podczas urządzania nowego domu starałam się podążać za wybranymi wzorami.

Główną ścianę o wymiarach 4,80 × 2,60 m i kominek w salonie postanowiłam przykryć okładziną z gipsu naśladującą cegłę, a resztę ścian wytapetować. Pod sufitami i nad posadzką zaplanowałam szerokie listwy - takie szczegóły wykończeniowe podkreślają charakter aranżacji. Wszystkie elementy położył mój mąż.

Okładzina gipsowa imitująca cegłę
Okładzinę gipsową imitującą cegłę zagruntowano i pomalowano farbą.
Tapeta winylowa z eleganckim wzorem
Na reszcie ścian ułożono tapetę winylową z eleganckim wzorem.

Wykonanie: Wybraliśmy gipsową okładzinę w formie pojedynczych plastrów i kupiliśmy ją wprost od producenta - paczki dostarczył kurier. Na odkurzonej i zagruntowanej ścianie mąż przyklejał je klejem gipsowym, dozując go na półcentymetrowy grzebień.

Prawie nie pozostawiał przerw między cegłami, ale w utrzymaniu poziomu pomagał sobie listwami montażowymi - to bardzo ważne. Później szpary wypełniał klejem gipsowym w tubie i wygładzał palcem, bo chodziło o efekt lekkiej niedbałości. Na końcu zagruntował okładzinę i pomalował oddychającą, antyalergiczną farbą w kolorze jasnoszarym. Używał wałka z długim włosiem i pędzla. Tak samo wykończył kominek.

Pod sufitem przykleił listwy ze styroduru o szerokości 12 cm i pomalował, jak sufit. Na drewniane frezowane listwy przypodłogowe o wysokości 15 cm naniósł farbę alkidową w kolorze biel antyczna. Jeśli chodzi o tapetowanie - kupiliśmy winylową tapetę w pionowe pasy z wzorami. Po zagruntowaniu ściany w salonie i w jadalni, mąż rozprowadzał na brytach klej do tapet przy pomocy wałka. Potem dociskał elementy plastikowym dociskaczem i wałkiem.

Gipsowa okładzina i tapeta winylowa w salonie - rady i przestrogi:

Ściana z gipsową okładziną ciągle wygląda jak nowa, na razie nie myliśmy jej, nie odkurzamy. Wprowadza klimat starego domu, tworzy neutralne tło mebli i bibelotów.

Więcej francuskiego stylu nadaje salonowi tapeta z wzorem lekko połyskującym w świetle. Również ona nie przybrudziła się, chociaż chętnie palimy w kominku. Podoba mi się, że w zależności od pory dnia jej kolor się zmienia. Z tapety jestem najbardziej zadowolona, bo jest elegancka, a zarazem zapewnia wrażenie przytulności.

Gipsowa okładzina i tapeta winylowa w salonie - koszty:

  • okładzina gipsowa "cegła" 40 zł/m2;
  • farba 86 zł/2,7 l;
  • tapeta 70 zł/rolka.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje