Porównanie 26 gładzi i szpachli

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Porównanie 26 gładzi i szpachli

Wykańczanie przegród budowlanych zleca się z reguły fachowcom. Wyrównywanie ścian czy sufitów wymaga bowiem dużej wprawy. Warto jednak wiedzieć, czym różnią się gładzie i szpachle mające zastosowanie w tego typu pracach. Istotny jest nie tylko ich skład, ale także sposób nakładania, czas wiązania, temperatura stosowania oraz wydajność.

Otynkowane ściany i sufity przeznaczone do malowania lub tapetowania często wymagają wyrównania. W tym celu stosuje się gładzie i szpachle. Szpachle wykorzystuje się przede wszystkim do uzupełniania ubytków oraz korygowania większych nierówności. Gładzie służą natomiast z założenia do nadania przegrodom gładkości.

W praktyce podział ten się zaciera, o czym najlepiej świadczy fakt, że najpopularniejszym produktem z omawianej grupy są gładzie szpachlowe. Dlatego w naszym zestawieniu potraktowaliśmy te wyroby jako jedną kategorię. Poniżej najważniejsze parametry, którymi należy się kierować przy ich wyborze.

Zobacz nasze porównanie:

Porównanie 26 gładzi i szpachli

RODZAJE GŁADZI

Podstawową cechą różniącą gładzie jest ich skład. W sprzedaży są następujące rodzaje produktów:

  • gipsowe - to najczęściej spotykany rodzaj. Są chętnie wybierane przez wykonawców, gdyż bardzo łatwo się je nanosi. Ponadto długo można korygować ich powierzchnię, co ułatwia prace. Dzięki nim można uzyskać idealnie gładką ścianę i sufit;
  • cementowe i cementowo-wapienne - mają grubsze uziarnienie od gipsowych, dlatego nie zapewniają tak gładkiej powierzchni. Ponadto trudniej się je nanosi. Są natomiast bardziej od gipsowych odporne na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne;
  • wapienne i gipsowo-wapienne - są przeznaczone do wygładzania ścian wykończonych tynkami wapiennymi lub gipsowo-wapiennymi. Podobnie jak gładzie gipsowe nie powinny być stosowane w pomieszczeniach wilgotnych;
  • polimerowe - są łatwiejsze w nakładaniu i obróbce niż gładzie gipsowe. Pozwalają uzyskać bardzo gładką powierzchnię. Można nimi wykańczać przegrody w pomieszczeniach o podwyższonym poziomie wilgotności.

PORÓWNUJEMY SZPACHLE I GŁADZIE - POSTAĆ I SPOSÓB NAKŁADANIA

Gładzie oferowane są w postaci sypkiej, do rozrobienia z wodą, lub jako gotowa masa. Ta druga postać jest wygodniejsza, a użycie takiego produktu pozwala przyspieszyć prace. Podobnie jest z innym parametrem - sposobem aplikowania. Może być ręczny lub maszynowy, z użyciem agregatu. Maszynowe nakładanie jest dużo szybsze, sprawdza się zwłaszcza w przypadku dużych powierzchni do wykończenia. Z tego punktu widzenia lepsze są też gładzie przeznaczone do wygładzania na mokro, nie wymagające pracochłonnego szlifowania.

Każda gładź ma określoną przez producenta minimalną i maksymalną grubość warstwy. Zazwyczaj wynosi ona 2-3 mm. Warto również zwrócić uwagę na maksymalną dopuszczalną wielkość pojedynczych ubytków. Standard to 3 mm, ale można też kupić gładzie, którymi można uzupełnić 20, a nawet 30-milimetrowe nierówności.

Wygładzanie ściany
W obecnych realiach rynkowych podział na gładzie i szpachle się zaciera, ponieważ większość gładzi nadaje się także do uzupełniania nawet większych pojedynczych ubytków. (fot. Baumit)
Nakładanie gładzi na ścianę
Gładź to cienka, nie przekraczająca 3 mm warstwa, pozwalająca uzyskać idealnie gładką ścianę lub sufit. (fot. Alpol)

PORÓWNUJEMY SZPACHLE I GŁADZIE - WARUNKI STOSOWANIA

To, czy gładź można stosować w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, zależy zasadniczo od jej składu. Najpopularniejsze gładzie gipsowe nie powinny być stosowane tam, gdzie wilgotność powietrza utrzymuje się powyżej 70% i gdzie ściany mogą być narażone na zachlapanie wodą. Takich obostrzeń nie ma w przypadku wyrobów polimerowych i cementowych.

Większość producentów podaje, że gładź można stosować w temperaturze 5-25°C. Podczas prac należy unikać przeciągów, aby powierzchnia przegród równomiernie wysychała.

Czas schnięcia (wiązania) jest bardzo zróżnicowany. Jedne produkty wiążą w kilka, kilkanaście minut, inne nawet w kilka albo kilkadziesiąt godzin.

PORÓWNUJEMY SZPACHLE I GŁADZIE - CENA I WYDAJNOŚĆ

Jednym z głównych kryteriów wyboru materiałów budowlanych jest cena. Aby porównać opłacalność zakupu gładzi nie wystarczy jednak spojrzeć na ich cenę na półce. Produkty te oferowane są bowiem w opakowaniach o bardzo różnej pojemności - od 1 do nawet 30 kg. Dlatego najlepiej przeliczyć, ile zapłacimy za kilogram wyboru. Ale i to za mało, ponieważ opisywane wyroby dość mocno różnią się pod względem wydajności. W związku z tym w naszym zestawieniu znalazła się pozycja "zużycie przy grubości warstwy 1 mm", pozwalająca oszacować, ile kilogramów będzie potrzebne, aby wykończyć przegrody o danej powierzchni.

WYKOŃCZENIE ŚCIANY GŁADZIĄ W 4 KROKACH

Gruntowanie podłoża.
Krok 1. Gruntowanie podłoża. W zależności od rodzaju tynku niezbędne może być zagruntowanie podłoża. (fot. Knauf)
 Przygotowanie zaprawy.
Krok 2. Przygotowanie zaprawy. Gładzie dostępne są jako gotowa masa lub w postaci sypkiej, do rozrobienia z wodą. Proporcje mieszanki muszą być zgodne z zaleceniami zawartymi na opakowaniu produktu. (fot. Knauf)
Nakładanie gładzi.
Krok 3. Nakładanie gładzi. Zaprawę aplikuje się za pomocą nierdzewnej pacy, na grubość zalecaną przez producenta. Liczba warstw zależy od stanu podłoża i efektu, jaki chcemy uzyskać. (fot. Knauf)
Wykończenie powierzchni.
Krok 4. Wykończenie powierzchni. Gładź wygładza się na mokro lub za pomocą szlifowania. Sposób określony jest przez producenta. (fot. Knauf)

Norbert Skupiński
fot. otwierająca: Baumit

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny