Wykończenie ścian wewnętrznych oddaliśmy w ręce fachowców

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Wykończenie ścian wewnętrznych oddaliśmy w ręce fachowców

Wykończenie przegród oddaliśmy w ręce fachowców, ale w naszej sypialni ozdobę z plastrów drewna na czołowej i bocznej ścianie wykonałem własnoręcznie - mówi Adam, który wraz z Mariolą są Członkami Klubu Budujących Dom, a ściany wykańczali w 2018-2019 r.

Ściany: z ceramiki poryzowanej, otynkowane zaprawą gipsową, wysokość 2,90 m.

Materiały wykończeniowe:

 1. farba lateksowa biała i szara.
 2. W salonie (na ścianie z telewizorem i suficie) panel z płyt g-k przykryty betonem architektonicznym i betonową kostką.
 3. W sypialni panele z plastrami drewna.
 4. W gabinecie tapeta winylowa.

Niezbędne materiały i narzędzia:

 • Ad 1. Wałki i pędzle do malowania.
 • Ad 2. Do nałożenia podkładu, masy architektonicznej, masy zabezpieczającej - pędzle i pace; klej do betonu, narzędzia do nakładania kleju.
 • Ad 3. Klej do drewna, poziomnica, impregnat.
 • Ad 4. Klej do tapet, wałki.

Decyzja: Mariola - Podczas budowy domu podwyższyliśmy ściany. Tynkarze wykończyli je maszynowo gipsem, później malarze zagruntowali farbą podkładową i przykryli farbami lateksowymi w kolorze białym i szarym. Kupiliśmy emulsje od markowego producenta, bo zależało nam na wysokiej jakości i dobrych właściwościach powłok, trwałym wybarwieniu i możliwości miejscowego umycia. Lubimy minimalizm oraz odcienie szarości i bieli więc wszędzie nimi operowaliśmy. W urozmaiceniu wykończeń na ścianach pomocne okazały się też aranżacje 3D.

Na głównej ścianie w salonie zaprojektowaliśmy szeroki panel z płyt g-k, który zachodzi na fragment sufitu. W ten wypukły element wstawiliśmy telewizor z dużym ekranem, łatwiej było zamaskować kable przyłączeniowe. Powierzchnię panelu wykończyliśmy betonem architektonicznym, natomiast ścianę wokół niego - kostkami z betonu, zabarwionego fabrycznie na kolor grafitowy. Oszczędną tonację ożywiliśmy elementami z drewna i naturalną zielenią.

Drewno pojawia się pod różną postacią we wszystkich pomieszczeniach. Na przykład w małżeńskiej sypialni jest to zagłówek z paneli ściennych z naklejonymi plastrami drewna.

Zagłówek z gotowych paneli drewnianych i dekor na bocznej ścianie - z okrąglaków
Zagłówek z gotowych paneli drewnianych i dekor na bocznej ścianie - z okrąglaków.

Wykończenie ścian wewnętrznych - rady i przestrogi:

 • Adam: Wykończenie przegród oddaliśmy w ręce fachowców, ale w naszej sypialni ozdobę z plastrów drewna na czołowej i bocznej ścianie wykonałem własnoręcznie. Do utworzenia zagłówka wykorzystałem gotowe panele (z hipermarketu budowlanego), elementy do dekoru bocznego sam przygotowałem. Pociąłem okrąglaki i przykleiłem je. Wszystkie elementy zaimpregnowałem.
 • Jeżeli chodzi o panel 3D w salonie, to wykonawcy uformowali go podczas budowy i pomalowali. Na nałożenie betonu architektonicznego i kostek z betonu zdecydowaliśmy się już po przeprowadzce. W hipermarkecie budowlanym kupiliśmy komplet trzech gotowych produktów - podkład, ozdobny beton i powłokę zabezpieczającą. Nanosił je malarz. Zajęło to dwa dni, bo potrzebne były przerwy na wyschnięcie warstw. Kostki z betonu przyczepił do ściany klejem. Lubimy tę dekorację. Od czasu do czasu odkurzamy ją, albo przecieramy wilgotną ściereczką.
 • Dobrze wybraliśmy rodzaj farby - lateksowa wersja od dobrego producenta jest trwała i można ją wielokrotnie myć - robimy to na mokro, np. w kuchni i przy łącznikach. Z tapetą winylową w gabinecie (pokoju fitness) też możemy tak postępować, ale na razie nie było to potrzebne. Wykończenie ścian oceniamy jako udane i na razie nie zamierzamy go zmieniać.
Tapeta winylowa w gabinecie (pokoju fitness)
W gabinecie (pokoju fitness) jedną ze ścian obłożono tapetą winylową.

Koszty wykończenia ścian wewnętrznych:

 • Podkład, beton architektoniczny, lakier - 257 zł za 15 m2 plus robocizna.
 • Kamień dekoracyjny kostka (z betonu) 48 zł za opakowanie 0,38 m2.
 • Panele z plastrami drewna 84 zł/szt.
 • Emulsja lateksowa 115 zł/2,5 l.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Panel 3D wykończono betonem architektonicznym, a ścianę wokół kostkami z betonu.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje