Wykończenie ścian wewnętrznych oddaliśmy w ręce fachowców

Wykończenie ścian wewnętrznych oddaliśmy w ręce fachowców

Wykończenie przegród oddaliśmy w ręce fachowców, ale w naszej sypialni ozdobę z plastrów drewna na czołowej i bocznej ścianie wykonałem własnoręcznie - mówi Adam, który wraz z Mariolą są Członkami Klubu Budujących Dom, a ściany wykańczali w 2018-2019 r.

Ściany: z ceramiki poryzowanej, otynkowane zaprawą gipsową, wysokość 2,90 m.

Materiały wykończeniowe:

  1. farba lateksowa biała i szara.
  2. W salonie (na ścianie z telewizorem i suficie) panel z płyt g-k przykryty betonem architektonicznym i betonową kostką.
  3. W sypialni panele z plastrami drewna.
  4. W gabinecie tapeta winylowa.

Niezbędne materiały i narzędzia:

  • Ad 1. Wałki i pędzle do malowania.
  • Ad 2. Do nałożenia podkładu, masy architektonicznej, masy zabezpieczającej - pędzle i pace; klej do betonu, narzędzia do nakładania kleju.
  • Ad 3. Klej do drewna, poziomnica, impregnat.
  • Ad 4. Klej do tapet, wałki.

Decyzja: Mariola - Podczas budowy domu podwyższyliśmy ściany. Tynkarze wykończyli je maszynowo gipsem, później malarze zagruntowali farbą podkładową i przykryli farbami lateksowymi w kolorze białym i szarym. Kupiliśmy emulsje od markowego producenta, bo zależało nam na wysokiej jakości i dobrych właściwościach powłok, trwałym wybarwieniu i możliwości miejscowego umycia. Lubimy minimalizm oraz odcienie szarości i bieli więc wszędzie nimi operowaliśmy. W urozmaiceniu wykończeń na ścianach pomocne okazały się też aranżacje 3D.

Na głównej ścianie w salonie zaprojektowaliśmy szeroki panel z płyt g-k, który zachodzi na fragment sufitu. W ten wypukły element wstawiliśmy telewizor z dużym ekranem, łatwiej było zamaskować kable przyłączeniowe. Powierzchnię panelu wykończyliśmy betonem architektonicznym, natomiast ścianę wokół niego - kostkami z betonu, zabarwionego fabrycznie na kolor grafitowy. Oszczędną tonację ożywiliśmy elementami z drewna i naturalną zielenią.

Drewno pojawia się pod różną postacią we wszystkich pomieszczeniach. Na przykład w małżeńskiej sypialni jest to zagłówek z paneli ściennych z naklejonymi plastrami drewna.

Zagłówek z gotowych paneli drewnianych i dekor na bocznej ścianie - z okrąglaków
Zagłówek z gotowych paneli drewnianych i dekor na bocznej ścianie - z okrąglaków.

Wykończenie ścian wewnętrznych - rady i przestrogi:

  • Adam: Wykończenie przegród oddaliśmy w ręce fachowców, ale w naszej sypialni ozdobę z plastrów drewna na czołowej i bocznej ścianie wykonałem własnoręcznie. Do utworzenia zagłówka wykorzystałem gotowe panele (z hipermarketu budowlanego), elementy do dekoru bocznego sam przygotowałem. Pociąłem okrąglaki i przykleiłem je. Wszystkie elementy zaimpregnowałem.
  • Jeżeli chodzi o panel 3D w salonie, to wykonawcy uformowali go podczas budowy i pomalowali. Na nałożenie betonu architektonicznego i kostek z betonu zdecydowaliśmy się już po przeprowadzce. W hipermarkecie budowlanym kupiliśmy komplet trzech gotowych produktów - podkład, ozdobny beton i powłokę zabezpieczającą. Nanosił je malarz. Zajęło to dwa dni, bo potrzebne były przerwy na wyschnięcie warstw. Kostki z betonu przyczepił do ściany klejem. Lubimy tę dekorację. Od czasu do czasu odkurzamy ją, albo przecieramy wilgotną ściereczką.
  • Dobrze wybraliśmy rodzaj farby - lateksowa wersja od dobrego producenta jest trwała i można ją wielokrotnie myć - robimy to na mokro, np. w kuchni i przy łącznikach. Z tapetą winylową w gabinecie (pokoju fitness) też możemy tak postępować, ale na razie nie było to potrzebne. Wykończenie ścian oceniamy jako udane i na razie nie zamierzamy go zmieniać.
Tapeta winylowa w gabinecie (pokoju fitness)
W gabinecie (pokoju fitness) jedną ze ścian obłożono tapetą winylową.

Koszty wykończenia ścian wewnętrznych:

  • Podkład, beton architektoniczny, lakier - 257 zł za 15 m2 plus robocizna.
  • Kamień dekoracyjny kostka (z betonu) 48 zł za opakowanie 0,38 m2.
  • Panele z plastrami drewna 84 zł/szt.
  • Emulsja lateksowa 115 zł/2,5 l.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Panel 3D wykończono betonem architektonicznym, a ścianę wokół kostkami z betonu.

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz