Drewno na ścianach ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Drewno na ścianach ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym

Boazeria typowa dla lat 80. ubiegłego stulecia jest prawdopodobnie pierwszym skojarzeniem, kiedy słyszymy o ścianach wykończonych drewnem. Współczesne sposoby wykorzystania tego materiału w aranżacji wnętrz pozwalają na osiągnięcie pięknych kompozycji na bardzo wiele sposobów.

Ściany wykończone drewnem - możliwości aranżacyjne

Drewno jest o tyle wdzięcznym tworzywem, że bez trudu można łączyć go z pozostałymi materiałami, takimi jak kamień, metal, szkło. Bardzo często drewnianymi elementami podkreśla się nieregularne fragmenty ścian np. wnęki i filary. Dla uzyskania klasycznego, tzw. angielskiego stylu, drewno układa się na ścianach tylko do wysokości parapetu.

W pomieszczeniach o niskiej wilgotności, zarówno na ścianach jak i suficie, sprawdzi się każdy gatunek drewna, w różnej odsłonie - jedną ze ścian możemy wyłożyć zwykłymi panelami podłogowymi, surowymi deskami, lub drewnianymi płytami. Te ostatnie są dostępne w wielu wzorach, od imitujących zwykłe deski, po finezyjnie ułożone słoje.

Jeśli marzy nam się łazienka wykończona drewnianymi elementami musimy pamiętać aby wybrać odpowiednio zaimpregnowany materiał, w przeciwnym razie bardzo szybko przyjdzie nam się zmierzyć z remontem. Duża wilgotność pomieszczenia wymaga odpowiedniego gatunku materiału, stąd najlepszym w tym celu będzie dąb lub modrzew.

Ściany obłożone boazerią w kolorze zielonym

Ściany obłożone boazerią w kolorze brązowym
Boazeria w różnych odsłonach kolorystycznych. (fot. Domalux)

Do montażu desek na ścianie niezbędne będą listwy stelażowe. Potrzebną ilość bez trudu wyliczy dobry sprzedawca, który określi ją na podstawie metrażu jaki będziemy chcieli przeznaczyć na drewnianą ścianę. Również sam wykonawca bez trudu określi jaka ilość materiału będzie mu niezbędna podczas pracy.

W przypadku drewnianych płyt montaż odbywa się na kilka sposobów - do gotowego stelaża na ścianie lub bezpośrednio do niej za pomocą wkrętów, albo przy użyciu kleju montażowego, który będzie musiał być odpowiedni dla drewnianych elementów, a także wytrzymały. Wiele zależy od wagi materiału jaki mamy do dyspozycji.

Dzięki szerokiej palecie barw dostępnej na rynku możemy również odnowić starą boazerię, stosując wybraną bejcę, lakierobejcę, olej lub wosk. Wspomniany już styl angielski, charakteryzujący się ułożeniem drewnianych elementów tylko do wysokości parapetu uzyskamy dzięki przemalowaniu ich farbą kryjącą. Najczęściej wybierane do tego kolory oscylują wokół bieli i błękitów.

Innym ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym, a także tańszym, dzięki któremu możemy cieszyć się drewnianym wnętrzem, jest ułożenie na ścianie drewnopochodnych płyt MDF. Mają dużą rozpiętość wymiarów, podobnie jak możliwości krycia, ponieważ pomalujemy je zarówno farbą kryjącą, jak też mogą zostać oklejone folią lub laminatem o drewnianym wzorze.

Montaż desek na ścianie przy pomocy listew montażowych. (fot. szpilkiremontuja.pl)

Koszty wykończenia ścian wewnętrznych drewnem

Pokrycie ścian drewnianymi elementami zależy od rodzaju materiału, który chcemy wykorzystać - i tak płyty MDF będą najtańszą z dostępnych opcji, a ich ceny zaczynają się już od 15 zł za płytę o długości około jednego metra. Jeśli do pokrycia powierzchni zechcemy wykorzystać panele ścienne, w tym wypadku zapłacimy już drożej, ponieważ m2 takiego pokrycia to koszt rzędu 150 zł. Zwykłe deski nieheblowane, o standardowej długości 220 cm i grubości 30 cm, w zależności od drewna występują w cenach nawet od 6 zł za 2 m.

Do tego musimy doliczyć koszt materiałów montażowych takich jak listwy stelażowe, kleje i wkręty. Praca fachowca na tym polu będzie nieco droższa niż w przypadku standardowego wykończenia ścian i jest to kwota od 50 do 80 zł/m2.

Maja Wychowaniec

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!