Ściany w domu alergika - tynkować, malować, czy tapetować?
Ściany w domu alergika - tynkować, malować, czy tapetować?
Ściany w domu alergika powinny być przede wszystkim gładkie, by nie osadzał się na nich kurz i by łatwo je było czyścić - także na mokro, gdy zajdzie potrzeba. Nie zaleca się stosować dekoracyjnych tynków fakturowych.
Tomasz Wojciuk
Data publikacji: 2020-11-20
Data aktualizacji: 2024-11-25
W domu alergika ściany powinny być gładkie i łatwe do czyszczenia, aby ograniczyć osadzanie się kurzu. Polecane są tynki gipsowe, które zapewniają idealnie gładką powierzchnię, są przyjazne dla skóry, a także dobrze regulują wilgotność w pomieszczeniu. Alternatywą mogą być płyty gipsowo-kartonowe, szczególnie do korygowania nierówności ścian. W pomieszczeniach wilgotnych, jak łazienki, lepszym wyborem jest tynk cementowy. Należy unikać tynków strukturalnych, na których łatwo gromadzi się kurz. Do malowania ścian najlepiej używać farb wodorozcieńczalnych z atestem hipoalergicznym, takich jak farby emulsyjne. Farby lateksowe są odporne na mycie, ale mogą wywoływać reakcje uczuleniowe u niektórych osób. Farby strukturalne i krzemianowe nie są polecane, ponieważ sprzyjają osadzaniu się kurzu. Dla alergików najlepsze są tapety papierowe o gładkiej powierzchni lub korkowe, które nie sprzyjają rozwojowi mikroorganizmów i łatwo się je czyści. Tapety winylowe należy unikać ze względu na ich drażniący zapach. Płytki ceramiczne i kamienne są dobrym rozwiązaniem, pod warunkiem wyboru gładkich powierzchni oraz użycia zapraw z właściwościami biobójczymi.
Jaka podłoga i jakie ściany polecane są dla alergików?
Ściany w domu alergika - jakie tynki?
Podczas wykańczania pomieszczeń jedną z pierwszych podejmowanych czynności jest tynkowanie i następujące po nim wygładzanie ścian. Najczęściej stosuje się tynki cementowe, cementowo-wapienne, na które można naciągnąć gładź gipsową i jednowarstwowe gipsowe. Dla osób cierpiących na alergie szczególnie polecane są te ostatnie.
Przede wszystkim tynk gipsowy umożliwia uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni, na której trudniej osadza się kurz oraz nie drażni ludzkiej skóry, bo ma podobne do niej pH. Dzięki dobrej paroprzepuszczalności gips potrafi wchłaniać wilgoć z otoczenia i oddawać ją, gdy w pomieszczeniu zrobi się sucho, szybko się go nakłada, a po tynkowaniu wysycha w ciągu dwóch tygodni.
Alternatywą dla niego mogą być płyty gipsowo-kartonowe, świetnie korygujące duże nierówności ścian, które już po kilku dniach od zamontowania można malować lub tapetować.Należy pamiętać, aby tynków gipsowych i płyt g-k nie stosować w pomieszczeniach, w których panuje duża wilgotność, jak łazienki. Tam dobrze jest położyć na ściany tynk cementowy, na którym można ułożyć następnie płytki ceramiczne.
Zastąpienie tradycyjnych tynków mokrych płytami gipsowo-kartonowymi znacznie skraca czas wykańczania ścian. (fot. Rigips)
Alergicy powinni unikać tynków strukturalnych. Nie mają one gładkiej powierzchni, przez co łatwiej osadza się na nich kurz.
Prawidłowe przygotowanie podłoża to istotny element prac tynkarskich. Idealna ściana powinna być równa, sucha i niepyląca. Ważne jest również, aby równomiernie chłonęła wodę, a podłoże było wolne od wykwitów oraz pozbawione rys i pęknięć. (fot. Baumit)
Aby uzyskać idealnie gładką ścianę lub sufit, na otynkowaną już powierzchnię trzeba nałożyć gładź tynkarską. (fot. Greinplast)
Po otynkowaniu ścian dobrym pomysłem jest ich zagruntowanie (uszczelnia podłoże i wyrównuje jego chłonność). Gdy grunt przeschnie, można zrobić pierwsze malowanie. Najlepiej użyć do niego wodorozcieńczalnej, pozbawionej agresywnych rozpuszczalników i amoniaku, paroprzepuszczalnej farby emulsyjnej, która szybko schnie, nie emitując przy tym szkodliwych dla zdrowia substancji lotnych. Farby emulsyjne wytwarza się na bazie żywic akrylowych, winylowych lub lateksowych.
Przy wybieraniu rodzaju produktu do malowania, warto wziąć pod uwagę możliwość zmywania ich powłoki. Farby lateksowe są odporne nie tylko na mycie, ale nawet na szorowanie. (fot. Tikkurila)
Te ostatnie zapewniają zwarte, niepylące powierzchnie, choć mogą wywoływać u niektórych osób lekkie reakcje uczuleniowe. Farby krzemianowe, choć do ich produkcji są używane głównie naturalne składniki, mają porowatą strukturę, co sprzyja osadzaniu się na ścianie kurzu. Nie powinny stosować ich więc osoby uczulone na roztocza.
Podobnie jest z farbami strukturalnymi. Choć pozwalają one uzyskiwać niezwykle oryginalne, dekoracyjne motywy często sprawiające wrażenie przestrzenności i wymiarowości oraz z powodzeniem imitują droższe, bardziej szlachetne materiały, po położeniu na ścianę nie tworzą gładkiej powierzchni, przez co łatwiej osadzają się na nich różnego rodzaju uczulające zabrudzenia.
Farby, którymi będziemy malować pokoje dziecięce lub pomieszczenia zamieszkiwane przez alergików, powinny mieć atest hipoalergiczny. Należy sprawdzić, czy dany wyrób jest oznaczony logo Polskiego Towarzystwa Alergicznego, znakiem Bezpieczeństwa E bądź znakiem Błękitnego Anioła, którym opatrywane są produkty o zmniejszonej zawartości alergenów produkowane w Niemczech i Skandynawii.
Farby rekomendowane alergikom to przede wszystkim emulsje wodorozcieńczalne. Są one wytrzymałe, łatwe do nakładania, a przy tym szybkoschnące. (fot. Śnieżka)
Popularnym materiałem wykończeniowym są także tapety. Nie tylko mają one walory dekoracyjne, ale potrafią świetnie zamaskować nierówności ścian i ubytki w tynku. Najlepsze dla alergików będą te papierowe, które mają gładką, łatwą do utrzymania w czystości powierzchnię.
Alternatywą dla nich mogą być tapety korkowe, posiadające właściwości antystatyczne. Nie wchłaniają one wilgoci oraz nie sprzyjają rozwojowi na ich powierzchni mikroorganizmów. Ponadto świetnie wygłuszają ściany i można czyścić je na mokro. Alergikom nie poleca się natomiast tapet winylowych, które często wydzielają silny zapach, mogący podrażniać górne drogi oddechowe.
W pokoju alergika można przykleić gładką tapetę papierową, winylową lub korkową, z dowolnym motywem lub fototapetę. (fot. Vilo)
Tapety należy starannie przykleić, w przeciwnym razie mogą rozwijać się pod nimi drobnoustroje. Ich powstawaniu sprzyja zwłaszcza duża wilgotność powietrza (powyżej 70%). Dlatego z tego rodzaju okładziny na pewno trzeba zrezygnować w pralni czy łazience. Alergicy powinni wybierać tapety pokryte preparatami aseptycznymi, które będą zapobiegały rozwojowi bakterii i grzybów a także kupować specjalne kleje, przeciwdziałające występowaniu pleśni.
Najlepszym rozwiązaniem dla alergików są tapety papierowe o gładkiej powierzchni. Ich czyszczenie jest niezwykle łatwe i nie wymaga stosowania środków chemicznych. Wystarczy wilgotna szmatka, by zetrzeć kurz, mogący przyczynić się do reakcji alergicznych. (fot. Muraspec)
Idealny dom dla niepełnosprawnych
Na jakiej wysokości umywalka, jakiej szerokości korytarze, jak zaprojektować łazienkę dla niepełnosprawnych, na jakiej wysokości powiesić szafki w kuchni. Zobaczcie film. Pan Leszek mówi, że to nie opowieść o budowie domu, ale o wolności...
Ceramika na ścianach w domu alergików
Idealną wykładziną dla alergików są także wszelkiego rodzaju płytki ceramiczne, które można stosować na ścianach oraz kamień naturalny, z którego często robi się blaty kuchenne, parapety lub wykorzystuje jako okładzinę kominka. Tego typu powierzchnie są nie tylko bardzo trwałe, ale nie emitują żadnych zapachów i są łatwe do czyszczenia.
Należy tylko pamiętać, aby wybierać kamienie i płytki o gładkiej fakturze, unikając wszelkich chropowatości. Do układania płytek, które przeważnie stosuje się w łazienkach i kuchni, dobrze jest użyć klejów, zapraw do spoinowania i silikonów o właściwościach biobójczych, zawierających substancje przeciwdziałające rozwojowi grzybów.
Płytki ceramiczne (tzw. terakota), gresowe i kamienne przez długie lata układano przede wszystkim w kuchni, łazience czy korytarzu (doskonale nadają się bowiem do miejsc narażonych na zawilgocenie oraz wymagających częstego sprzątania). (fot. Tubądzin)
Tomasz Wojciuk Na zdjęciu otwierającym: Ściany w pokoju osoby uczulonej najlepiej przykryć farbami rekomendowanymi przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne. (fot. Beckers)
FAQ Pytania i odpowiedzi
Jakie tynki są zalecane w domu alergika?
W domu alergika poleca się stosowanie tynków gipsowych, które zapewniają idealnie gładką powierzchnię, trudniej osadzający się kurz i są przyjazne dla skóry. Alternatywą mogą być płyty gipsowo-kartonowe.
Jakich tynków należy unikać w domu alergika?
Alergicy powinni unikać tynków strukturalnych, ponieważ ich nierówna powierzchnia sprzyja osadzaniu się kurzu.
Jakie farby są odpowiednie do malowania ścian w domu alergika?
Najlepsze są farby emulsyjne wodorozcieńczalne, pozbawione rozpuszczalników i amoniaku, które mają atesty hipoalergiczne. Dobrze, jeśli są odporne na zmywanie, jak farby lateksowe.
Jakie tapety są polecane alergikom?
Najlepsze dla alergików są tapety papierowe o gładkiej powierzchni lub korkowe, które są antystatyczne i łatwe do czyszczenia. Unikać należy tapet winylowych, które mogą wydzielać drażniący zapach.
Czy płytki ceramiczne są dobrym wyborem dla alergików?
Tak, płytki ceramiczne są odpowiednie, pod warunkiem, że ich powierzchnia jest gładka. Do układania zaleca się kleje i zaprawy z właściwościami biobójczymi.
Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Przygodę z prasą drukowaną zaczynał w Super Expressie, z „Budujemy Dom” współpracuje od roku 2009. Lubi rozmawiać z ludźmi, podąża za nowinkami technologicznymi, zwłaszcza związanymi z branżą budowlaną i wystrojem wnętrz. Ma dar przystępnego tłumaczenia zagadnień, które mogą być skomplikowane dla laików. Aktualnie jest w trakcie budowy swojego wymarzonego domu.