Ściany w domu alergika - tynkować, malować czy tapetować?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Ściany w domu alergika - tynkować, malować czy tapetować?

Ściany w domu alergika powinny być przede wszystkim gładkie, by nie osadzał się na nich kurz i by łatwo je było czyścić - także na mokro, gdy zajdzie potrzeba. Nie zaleca się stosować dekoracyjnych tynków fakturowych.

Infografika: Jaka podłoga i jakie ściany polecane są dla alergików?
Jaka podłoga i jakie ściany polecane są dla alergików?

Ściany w domu alergika - jakie tynki?

Podczas wykańczania pomieszczeń jedną z pierwszych podejmowanych czynności jest tynkowanie i następujące po nim wygładzanie ścian. Najczęściej stosuje się tynki cementowe, cementowo-wapienne, na które można naciągnąć gładź gipsową i jednowarstwowe gipsowe. Dla osób cierpiących na alergie szczególnie polecane są te ostatnie.

Przede wszystkim tynk gipsowy umożliwia uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni, na której trudniej osadza się kurz oraz nie drażni ludzkiej skóry, bo ma podobne do niej pH. Dzięki dobrej paroprzepuszczalności gips potrafi wchłaniać wilgoć z otoczenia i oddawać ją, gdy w pomieszczeniu zrobi się sucho, szybko się go nakłada, a po tynkowaniu wysycha w ciągu dwóch tygodni.

Alternatywą dla niego mogą być płyty gipsowo-kartonowe, świetnie korygujące duże nierówności ścian, które już po kilku dniach od zamontowania można malować lub tapetować. Należy pamiętać, aby tynków gipsowych i płyt g-k nie stosować w pomieszczeniach, w których panuje duża wilgotność, jak łazienki. Tam dobrze jest położyć na ściany tynk cementowy, na którym można ułożyć następnie płytki ceramiczne.

Montaż płyt gipsowo-kartonowych na ścianach
Zastąpienie tradycyjnych tynków mokrych płytami gipsowo-kartonowymi znacznie skraca czas wykańczania ścian. (fot. Rigips)

Alergicy powinni unikać tynków strukturalnych. Nie mają one gładkiej powierzchni, przez co łatwiej osadza się na nich kurz.

Prawidłowe przygotowanie podłoża to istotny element prac tynkarskich
Prawidłowe przygotowanie podłoża to istotny element prac tynkarskich. Idealna ściana powinna być równa, sucha i niepyląca. Ważne jest również, aby równomiernie chłonęła wodę, a podłoże było wolne od wykwitów oraz pozbawione rys i pęknięć. (fot. Baumit)
Gładź tynkarska - nakładanie
Aby uzyskać idealnie gładką ścianę lub sufit, na otynkowaną już powierzchnię trzeba nałożyć gładź tynkarską. (fot. Greinplast)

Ściany w domu alergika - malować czy tapetować?

Po otynkowaniu ścian dobrym pomysłem jest ich zagruntowanie (uszczelnia podłoże i wyrównuje jego chłonność). Gdy grunt przeschnie, można zrobić pierwsze malowanie. Najlepiej użyć do niego wodorozcieńczalnej, pozbawionej agresywnych rozpuszczalników i amoniaku, paroprzepuszczalnej farby emulsyjnej, która szybko schnie, nie emitując przy tym szkodliwych dla zdrowia substancji lotnych. Farby emulsyjne wytwarza się na bazie żywic akrylowych, winylowych lub lateksowych.

Ściana pomalowana farbą lateksową
Przy wybieraniu rodzaju produktu do malowania, warto wziąć pod uwagę możliwość zmywania ich powłoki. Farby lateksowe są odporne nie tylko na mycie, ale nawet na szorowanie. (fot. Tikkurila)

Te ostatnie zapewniają zwarte, niepylące powierzchnie, choć mogą wywoływać u niektórych osób lekkie reakcje uczuleniowe. Farby krzemianowe, choć do ich produkcji są używane głównie naturalne składniki, mają porowatą strukturę, co sprzyja osadzaniu się na ścianie kurzu. Nie powinny stosować ich więc osoby uczulone na roztocza.

Podobnie jest z farbami strukturalnymi. Choć pozwalają one uzyskiwać niezwykle oryginalne, dekoracyjne motywy często sprawiające wrażenie przestrzenności i wymiarowości oraz z powodzeniem imitują droższe, bardziej szlachetne materiały, po położeniu na ścianę nie tworzą gładkiej powierzchni, przez co łatwiej osadzają się na nich różnego rodzaju uczulające zabrudzenia.

Farby, którymi będziemy malować pokoje dziecięce lub pomieszczenia zamieszkiwane przez alergików, powinny mieć atest hipoalergiczny. Należy sprawdzić, czy dany wyrób jest oznaczony logo Polskiego Towarzystwa Alergicznego, znakiem Bezpieczeństwa E bądź znakiem Błękitnego Anioła, którym opatrywane są produkty o zmniejszonej zawartości alergenów produkowane w Niemczech i Skandynawii.

Farby rekomendowane alergikom to przede wszystkim emulsje wodorozcieńczalne
Farby rekomendowane alergikom to przede wszystkim emulsje wodorozcieńczalne. Są one wytrzymałe, łatwe do nakładania, a przy tym szybkoschnące. (fot. Śnieżka)

Popularnym materiałem wykończeniowym są także tapety. Nie tylko mają one walory dekoracyjne, ale potrafią świetnie zamaskować nierówności ścian i ubytki w tynku. Najlepsze dla alergików będą te papierowe, które mają gładką, łatwą do utrzymania w czystości powierzchnię.

Alternatywą dla nich mogą być tapety korkowe, posiadające właściwości antystatyczne. Nie wchłaniają one wilgoci oraz nie sprzyjają rozwojowi na ich powierzchni mikroorganizmów. Ponadto świetnie wygłuszają ściany i można czyścić je na mokro. Alergikom nie poleca się natomiast tapet winylowych, które często wydzielają silny zapach, mogący podrażniać górne drogi oddechowe.

Tapeta na ścianie w pokoju dziecka
W pokoju alergika można przykleić gładką tapetę papierową, winylową lub korkową, z dowolnym motywem lub fototapetę. (fot. Vilo)

Tapety należy starannie przykleić, w przeciwnym razie mogą rozwijać się pod nimi drobnoustroje. Ich powstawaniu sprzyja zwłaszcza duża wilgotność powietrza (powyżej 70%). Dlatego z tego rodzaju okładziny na pewno trzeba zrezygnować w pralni czy łazience. Alergicy powinni wybierać tapety pokryte preparatami aseptycznymi, które będą zapobiegały rozwojowi bakterii i grzybów a także kupować specjalne kleje, przeciwdziałające występowaniu pleśni.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Tapety papierowe - najlepsze dla alergików
Najlepszym rozwiązaniem dla alergików są tapety papierowe o gładkiej powierzchni. Ich czyszczenie jest niezwykle łatwe i nie wymaga stosowania środków chemicznych. Wystarczy wilgotna szmatka, by zetrzeć kurz, mogący przyczynić się do reakcji alergicznych. (fot. Muraspec)
Idealny dom dla niepełnosprawnych
Na jakiej wysokości umywalka, jakiej szerokości korytarze, jak zaprojektować łazienkę dla niepełnosprawnych, na jakiej wysokości powiesić szafki w kuchni. Zobaczcie film. Pan Leszek mówi, że to nie opowieść o budowie domu, ale o wolności...

Ceramika na ścianach w domu alergików

Idealną wykładziną dla alergików są także wszelkiego rodzaju płytki ceramiczne, które można stosować na ścianach oraz kamień naturalny, z którego często robi się blaty kuchenne, parapety lub wykorzystuje jako okładzinę kominka. Tego typu powierzchnie są nie tylko bardzo trwałe, ale nie emitują żadnych zapachów i są łatwe do czyszczenia.

Należy tylko pamiętać, aby wybierać kamienie i płytki o gładkiej fakturze, unikając wszelkich chropowatości. Do układania płytek, które przeważnie stosuje się w łazienkach i kuchni, dobrze jest użyć klejów, zapraw do spoinowania i silikonów o właściwościach biobójczych, zawierających substancje przeciwdziałające rozwojowi grzybów.

Okładziny ścienne i podłogowe z ceramiki
Płytki ceramiczne (tzw. terakota), gresowe i kamienne przez długie lata układano przede wszystkim w kuchni, łazience czy korytarzu (doskonale nadają się bowiem do miejsc narażonych na zawilgocenie oraz wymagających częstego sprzątania). (fot. Tubądzin)

Tomasz Wojciuk
Na zdjęciu otwierającym: Ściany w pokoju osoby uczulonej najlepiej przykryć farbami rekomendowanymi przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne. (fot. Beckers)

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
5,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje