Wykańczanie ścian - oryginalne i efektowne rozwiązania

Wykańczanie ścian - oryginalne i efektowne rozwiązania

Każdy budujący własny dom chce stworzyć miejsce, które będzie wyjątkowe i będzie spełniało wszystkie jego oczekiwania, również te dotyczące wystroju wnętrz. Szczególną uwagę poświęca się zatem aranżacji pomieszczeń oraz efektownemu wykończeniu ścian - zajmują bowiem największą ich powierzchnię. Oto pięć najmodniejszych obecnie propozycji.

W poszukiwaniu oryginalnych pomysłów na wykończenie ścian, najlepiej zwrócić się o pomoc do architekta wnętrz, który zaaranżuje nie tylko powierzchnię przegród, ale całą domową przestrzeń. Przygotuje on wizualizacje i precyzyjnie dobierze materiały.

Jeżeli zdecydujemy się zrobić to samodzielnie, możemy poszukać inspiracji np. w Internecie, przejrzeć propozycje producentów oraz wizualizacje i zdjęcia zamieszczane przez forumowiczów, skupionych wokół portali poświęconych budownictwu i wykańczaniu wnętrz (np. forum.budujemydom.pl), którzy bardzo chętnie wzajemnie sobie doradzają. To nieoceniona skarbnica wiedzy dla każdego inwestora.

Patentów na efektowne dekoracje jest wiele, lecz zanim zdecydujemy się na wykończenie ścian danego pomieszczenia w wybrany sposób, powinniśmy zastanowić się, czy wszystkie przegrody mają wyglądać tak samo, czy może wyróżnić tylko jedną z nich, na reszcie zachowując harmonijną, spokojną powierzchnię.

Do wyjątkowego ozdobienia warto przeznaczyć np. główną ścianę w salonie lub w sypialni, którą widać od wejścia i której nie dzielą okna ani nie zasłaniają meble lub obrazy.

Przedstawiamy 5 propozycji nowoczesnych, najbardziej popularnych grup materiałów. Wszystkie dekoracje można wykonać samodzielnie albo skorzystać z usług fachowców.

1. Drewno i panele drewnopochodne

Obecnie oferowane dekoracje drewniane to zazwyczaj parkiet, deski o różnym zabarwieniu. Wykonane z rozmaitych gatunków drewna. Mogą być stosowane i w pionie, i w poziomie, we wnętrzach o niskiej wilgotności. Montuje się je do stelaża przytwierdzonego do ściany lub przykleja. Na ogół są to produkty przewidziane do ułożenia na podłodze jako klasyczny parkiet, ale z powodzeniem można je wykorzystać do ozdoby ścian.

Alternatywą drewna podłogowego są przeznaczone tylko na ściany panele drewnopochodne. Są wykończone wysokiej jakości nadrukiem cyfrowym, zabezpieczone lakierem i utwardzone promieniami UV. Dostępne w kilkunastu wzorach naśladujących drewno, kamień, kolorową grafikę albo tkaniny. Ze względu na trwałość i wodoodporność, można je stosować również w kuchni i w łazience. Płyty łączy się ze sobą na pióro i wpust, przykleja do ściany lub przytwierdza wkrętami do stelaża.

Parkiet drewniany kosztuje od około 100 zł/m2, ścienne panele drewnopodobne - ok. 160 zł/m2.

Deski na ścianach w salonie

Deski na ścianach w sypialni
Deski na ścianach mogą być kontynuacją tych ułożonych na podłodze lub różnić się od nich kolorem i gatunkiem drewna. (fot. górna: JAF, fot. dolna: Jawor Parkiet)
Drewniane elementy ułożone w jodełkę lub trójwymiarowe kostki stworzą oryginalną ozdobę ścian. (fot. z lewej: Jawor Parkiet, fot. z prawej: Galerie Venis)
Jednolita drewniana płaszczyzna połączona z ażurowymi pionowymi elementami oraz tapicerowanym siedziskiem
Jednolita drewniana płaszczyzna połączona z ażurowymi pionowymi elementami oraz tapicerowanym siedziskiem. (fot. Jawor Parkiet)
Panele ścienne można mocować do ściany w poziomie lub w pionie. (fot. VOX)

2. Panele tapicerowane

Najmodniejszym sposobem na ozdobienie wnętrz - zwłaszcza w sypialniach i pokojach małych dzieci - są miękkie elementy obite różnymi tkaninami. Można je wykonać samodzielnie przy pomocy płyt drewnopochodnych, gąbki, materiału obiciowego i takera, zamówić u stolarza albo tapicera, bądź kupić gotowe, np. w markecie budowlanym.

Nadaje się im dowolny kształt i wielkość. Przytwierdza się je pionowo lub poziomo do drewnianego rusztu - przykręconego do ściany wkrętami. Można łączyć elementy o różnej wielkości i kolorze, tworząc oryginalną i miłą w dotyku dekorację.

Panele tapicerowane o wymiarach 30 × 60 cm kosztują ok. 35 zł/szt.

Miękkie tapicerowane elementy mogą mięć różny kształt i kolor. (fot. Leroy Merlin)

3. Produkty dające efekt surowego betonu

To hit ostatnich lat. Najprościej i najszybciej otrzymamy taki wynik po użyciu specjalnej farby. Nanosząc ją na ścianę, uzyskamy powłokę przypominającą szarą, niejednolitą strukturę betonu - dzięki charakterystycznym nierównościom oraz spękaniom.

Można także wykończyć przegrody gotowymi płytami z betonu architektonicznego, które się przykleja. Dostępne są w kilku wielkościach z gładką lub porowatą powierzchnią, z otworami lub bez, w kształcie kwadratu, prostokąta lub puzzla. Nadają się do przykrycia dowolnego suchego i stabilnego podłoża.

Imitację betonu można również uzyskać, stosując odpowiednią masę. Po naniesieniu jej na ścianę - trzeba odczekać 12 h, by wyschła, i zabezpieczyć powłokę specjalną bezbarwną farbą, która pozwoli na jej mycie i szorowanie bez obawy o spowodowanie uszkodzeń czy pozostawienie plam. Jeżeli zależy nam na osiągnięciu efektu np. deskowania, na tynku, tuż po jego nałożeniu, należy wykonać delikatne nacięcia naśladujące deski. Aby wynik był lepszy, można użyć gumowego stempla o wzorze przypominającym słoje drewna.

Farba imitująca beton to wydatek około 35 zł/l, płyty kosztują ok. 165 zł/m2, masa o wyglądzie betonu ok. 20 zł/kg.

Ściana wewnętrzna wyłożona prostokątnymi płytami betonowymi z gładką lub frezowaną powierzchnią
Najpopularniejsze są prostokątne płyty betonowe z gładką lub frezowaną powierzchnią, ale dostępne są też kwadratowe i w kształcie puzzli. (fot. Elkamino-dom)
Efekt naturalnego betonu dzięki specjalnej farbie do wnętrz
Efekt naturalnego betonu najłatwiej uzyskać malując ścianę specjalną farbą. (fot. Magnat)

4. Tapety i fototapety

Od lat są chętnie wykorzystywane do dekoracji ścian. Tapety mogą przedstawiać wielobarwne, delikatne motywy kwiatowe, abstrakcyjne desenie, oraz geometryczne wzory, imitacje kamienia, skóry, tkaniny, cegieł - w formacie 3D.

Fototapety to na ogół różnego rodzaju pejzaże, ciekawe architektonicznie budowle lub inne zdjęcia nadrukowane na papier. Oferta obejmuje bardzo szeroki wybór wzorów, ale można też zlecić wykonanie ozdoby z przesłanego zdjęcia. Przed złożeniem zamówienia należy dokładnie wymierzyć ścianę i podać w sklepie te wyniki. Po upływie ok. 2 tygodni wyrób powinien być gotowy.

Największy asortyment tego typu dekoracji znajdziemy w sprzedaży internetowej, w której są narzędzia pozwalające dobrać wzór (wykadrować) do kształtu i wymiaru przegrody. Obecnie oferowane tapety i fototapety są wytrzymałe i trwałe, odporne na mycie i płowienie pod wpływem słońca. Klej aplikuje się na bryty lub na ścianę.

Tapety kosztują od 20 zł/10 m rolkę, fototapety ok. 150 zł/m2.

Kwiecista tapeta w angielskim stylu
Kwieciste tapety w angielskim stylu stają się hitem ostatniego sezonu. (fot. Hypnos)
Tapeta z technicznymi szkicami to oryginalna dekoracja loftowego wnętrza
Tapeta z technicznymi szkicami to oryginalna dekoracja loftowego wnętrza. (fot. Decorian)
Fototapeta z górskim widokiem
Fototapetę zamawia się na wymiar konkretnej ściany. (fot. tapety-sklep.com)

5. Farby tablicowe

Pozwalają uzyskać powierzchnię, po której można pisać kredą (albo specjalnymi pisakami) jak po szkolnej tablicy. Chętnie stosowane są w pokojach dzieci, poza tym w kuchni, przedpokoju. Można bowiem na nich nie tylko rysować, ale też zapisywać listy zakupów czy informacje dla domowników.

Dostępne są w co najmniej kilkunastu kolorach. Najpopularniejsze z nich to czarny, grafitowy, granatowy, czerwony, zielony. Chociaż z reguły są bardzo gęste, producenci sugerują aplikację minimum dwóch warstw, w celu osiągnięcia oczekiwanego efektu.

Wykańczanie ścian tymi rodzajami farb w zasadzie nie różni się od malowania zwykłą farbą akrylową. Powierzchnia musi być gładka, czysta, odtłuszczona i sucha. Zaleca się stosowanie wałka z gąbki lub z bardzo krótkim włosiem (im krótsze, tym gładszą powłokę otrzymamy) - pozwoli to uzyskać ładną strukturę powierzchni.

Farby tablicowe kosztują ok. 120 zł/l.

Ściana w pokoju dziecka wykończona zieloną tablicówką
Ściana w pokoju dziecka wykończona tablicówką to duża przestrzeń sprzyjająca rozwojowi plastycznego talentu. (fot. Tikkurila)
Farby tablicowe najczęściej wybierane są w wersji czarnej
Farby tablicowe najczęściej wybierane są w wersji czarnej. (fot. Eufoma)

Joanna Dąbrowska
fot. otwierająca: fototapeta4U.pl

Joanna Dąbrowska
Joanna Dąbrowska

W prasie budowlano-wnętrzarskiej od początku drogi zawodowej. W miesięczniku „Budujemy Dom” pracuję od kilkunastu lat. Moja ulubiona tematyka to architektura i aranżacja wnętrz. Śledzę trendy i nowości rynkowe. Cenię sobie kontakt z naturą. Kocham jazdę na nartach i pływanie kajakiem. W wolnym czasie spełniam marzenia podróżnicze - bliskie i dalekie.

Komentarze

Eksperci Śnieżka
05-07-2021 10:07
Szanowni Państwo, Jednym z kluczowych elementów jest wybór odpowiedniej farby. Do malowania rekomenduję Śnieżkę Plamoodporną. Szeroka paleta kolorystyczna, dobra wydajność, łatwość malowania oraz właściwości plamoodporne sprawiają, że można ją stosować praktycznie w ...
Gość Sasza
26-06-2021 21:58
Moim ulubionym materiałem który mam na kilku ścianach, uważam że to jeden z trwalszych materiałów, który będzie nam służył przez lata i przez lata będzie wyglądał jak nowy. Sprawdza się nawet w takich pomieszczeniach jak kuchnia bo jest naprawdę solidny. 
Gość Zesi8
25-06-2021 17:06
Wewnątrz mieszkania, na przykład do pokoju dziecka, do salonu, do sypialni, idealnie sprawdzi się klinkier. Mam ją u siebie w domu i uważam że jest warta uwagi, bo gwarantuje trwałość i ładny wygląd przez lata.
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz