Pokój dziecka - kreujemy świat

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Pokój dziecka - kreujemy świat

Pokój dziecka to miejsce zabawy i wypoczynku. Przestrzeń odzwierciedlająca osobowość i zainteresowania małego lokatora. Warto dobrze przemyśleć wybór mebli i dodatków, a przy okazji podpowiadać, proponować i kształtować wyczucie dobrego smaku od najmłodszych lat.

Pokój dziecka - choć nie należy do nas - wymaga naszego szczególnego zaangażowania. Kreujemy przecież czyjś świat: budzący obawy lub przyjazny, pobudzający melancholię albo przeciwnie, kojący wszystkie smutki.

Prezentujemy przykładowe aranżacje pokoju dla dziecka - niemowlaka, przedszkolaka i nastolatka.

Aranżacje pokoju dla niemowlaka

Pokój dla noworodka: nasycony odcień ścian rozweselają białe meble i dodatki
Kobalt koi. Tu prawo do krzyku ma tylko noworodek; kolory - w żadnym razie! Nasycony odcień ścian rozweselają białe meble i dodatki (fot. Benjamin Moore)
Niezwykłe łóżeczko z kolekcji XXL marki Sauthon z przewijakiem i półkami
Niezwykłe łóżeczko z kolekcji XXL marki Sauthon z przewijakiem i półkami. Dla starszego dziecka można zdjąć bok i do spania zakładać barierkę. Mebel przekształca się też w łóżko piętrowe z drabiną, wysuwanym biurkiem, kontenerkiem i regalikiem. (fot. Dobroteka)
Mebelki z kolekcji Hensvik są praktyczne i wielofunkcyjne
Łatwość zestawiania. Mebelki z kolekcji Hensvik są praktyczne i wielofunkcyjne. Po kilku miesiącach jeden bok łóżeczka można całkowicie usunąć, a blat do przewijania (sprzedawany osobno) zdemontować (fot. Ikea)
Meble dla noworodka z serii Oviella
Kompatybilne. Meble z serii Oviella to inwestycja na dziś i jutro. Otwartą szafkę z przewijakiem łatwo zmienić w biurko, a pojedyncze półki można zestawiać w systemy (fot. Hülsta)
Meble z kolekcji Young Users by Vox z łóżeczkiem, które można przekształcić w łóżko dla starszego dziecka
Meble z kolekcji Young Users by Vox z łóżeczkiem, które można przekształcić w łóżko dla starszego dziecka. Szafa dwudrzwiowa (106 x 159 cm), podest do szafy, łóżeczko (140 x 70 cm), szuflada (fot. Meble Vox)
Meble Good Night nawiązujące do stylu art deco
Meble Good Night nawiązujące do stylu art deco. Łóżeczko (pod materac 70 x 140 cm) ma wyjmowane szczebelki, można je przekształcić w tapczanik. Komoda (szer. 52 cm, wys. 93 cm) (fot. Bellamy)
Łóżeczko Fleksa Baby o zaokrąglonych bokach
Łóżeczko Fleksa Baby o zaokrąglonych bokach. Można regulować wysokość dna, zdemontować front, a także pozostałe szczebelki. Lite drewno bukowe, wym. 88 x 145,5 x 75,4 cm. (fot. Flexa Shop Domoteka)
Dywan akrylowy 4151-53 marki Arte Espina do dziecięcego pokoju
Dywan akrylowy 4151-53 marki Arte Espina do dziecięcego pokoju, utkany z włókien o różnych splotach i wysokościach, wym. 110 x 160 cm. (fot. Room+Idea)
Kołyska eko polskiej firmy Mano Design wykonana ze sprasowanych włókien drzewnych i organicznego środka utwardzającego
Kołyska eko polskiej firmy Mano Design wykonana ze sprasowanych włókien drzewnych i organicznego środka utwardzającego. Składa się ją samodzielnie z 5 części, bez użycia elementów łączących. (fot. Baby Boum)
Meble VX firmy ATB
Meble VX firmy ATB. Szafa (wys. 195 cm, szer. 93 cm) i łóżeczko z wyjmowanymi szczebelkami i możliwością przebudowy w tapczanik (140 x 70 cm). (fot. ATB)
Tapeta Esprit Kids 4 marki AS Creation
Pokój w pastelach. Tapeta Esprit Kids 4 marki AS Creation, wymiary 53 cm x 10,05 m (fot. swiatkolorow.com.pl)
Wielofunkcyjne łóżko małżeńskie 4 You z dostawianym łóżeczkiem niemowlęcym, baldachimem, regałem w zagłówku oraz systemem praktycznych schowków i drabinek
Wielofunkcyjne łóżko małżeńskie 4 You z dostawianym łóżeczkiem niemowlęcym, baldachimem, regałem w zagłówku oraz systemem praktycznych schowków i drabinek (fot. Meble Vox)
Lekka, ale stabilna kołyska Harmony marki BabyBjörn, wykonana z drewna i bawełny
Lekka, ale stabilna kołyska Harmony marki BabyBjörn, wykonana z drewna i bawełny; ścianki z przewiewnej mocnej tkaniny siateczkowej mesh (fot. Mukaki)

Aranżacje pokoju dla przedszkolaka lub małego ucznia

Aranżacja pokoju dla przedszkolaka
Rozmiar XXL. Nie żałujmy dziecku przestrzeni. W pokoju dziecięcym potrzeba jej znacznie więcej, niż w małżeńskiej sypialni. To miejsce gier, zabaw, spotkań i wypoczynku - arena licznych wydarzeń i wielkich emocji (fot. Hülsta)
Siedzisko do pokoju dziecka: Biedronka Sagosten
Leć do nieba! Biedronka Sagosten, lekka jak piórko, bo wypełniona nadmuchiwanym wkładem (sprzedawanym oddzielnie). Może być siedziskiem, urządzeniem do ćwiczeń albo po prostu... towarzyszką (fot. Ikea)
Aranżacja pokoju dla dziecka w kolorze zielonym i fioletowym
Moc barw. Kontrastowy zestaw, zrównoważony bielą. Na soczyście zielonym tle nawet biały grzejnik staje się ozdobnym akcentem (fot. Atlantic)
Meble firmy Haba z kolekcji Matti wykonane z drewna bukowego, lakierowanego i malowanego na żółto
Meble firmy Haba z kolekcji Matti wykonane z drewna bukowego, lakierowanego i malowanego na żółto. (fot. BabyVip)
Meble z kolekcji Parole marki Pinio w wersji dla dziewczynki
Meble z kolekcji Parole marki Pinio w wersji dla dziewczynki. Do wyboru łóżko o dł. 225 cm lub łóżeczko ze szczebelkami, które przekształca się w tapczanik. (fot. Kidstown)
Łóżeczko Kily marki Sebra w stylu lat 50. Można je wydłużyć ze 110 cm na 150 cm.
Łóżeczko Kily marki Sebra w stylu lat 50. Można je wydłużyć ze 110 cm na 150 cm. lakierowana brzoza, kilka kolorów do wyboru. (fot. Bavi)
Tkaniny i tapety z kolekcji Abracadabra marki Camengo
Tkaniny i tapety z kolekcji Abracadabra marki Camengo to baśniowy świat - słonie w koronach, pałace pokryte złotem, niebo pełne samolotów. W wersji dla dziewczynek urozmaicone są kwiatowymi haftami, złotymi nitkami, doszytymi pliskami i wstążeczkami. (fot. JVD)
Poducha Lula Basic marki Miuki do siedzenia, leżenia, oparcia, skakania i dziecięcych szaleństw
Poducha Lula Basic marki Miuki do siedzenia, leżenia, oparcia, skakania i dziecięcych szaleństw. Wewnątrz granulat polistyrenowy, pokrycie z poliestru, zdejmowane. 10 kolorów do wyboru. Wym. 130 x170 cm. (fot. Miuki)
Meble z kolekcji Matti marki Haba
Meble z kolekcji Matti marki Haba. Biurko, dzięki regulacji wysokości, nadaje się zarówno dla pięciolatka, jak i licealisty, blat można uzupełnić o podwieszane kontenerki. (fot. Dobroteka)
Meble Gusto firmy Dig Net w wersji kolorystycznej dla dziewczynek
Meble Gusto firmy Dig Net w wersji kolorystycznej dla dziewczynek. Łóżko z materacem, szafa, biurko (fot. Meble Kalina)
Dwudrzwiowa szafa z kolekcji Pook Pook - część z funkcją tablicy do pisania, płyta laminowana i jesion
Dwudrzwiowa szafa z kolekcji Pook Pook - część z funkcją tablicy do pisania, płyta laminowana i jesion. Wym. 89 x 190. (fot. Meble Vox)
Tekturowe sprzęty. Mogą służyć do zabawy lub przechowywania. Projekt Farida i Krzysiek Dubiel
Tekturowe sprzęty. Mogą służyć do zabawy lub przechowywania. Projekt Farida i Krzysiek Dubiel. Szafka, kuchenka, pralka (fot. Trzy Myszy)
Kolekcja mebli i detali Tiramisu włoskiej marki Altamoda
Kolekcja mebli i detali Tiramisu włoskiej marki Altamoda. Wezgłowie łóżka przypomina wielkie ciasto, na meblach motywy czajniczków do herbaty i filiżanek. Nastrój w sam raz do zabawy w przyjęcie. (fot. Altamoda)
Tapeta Lilleby marki Borastapeter, zmywalna, flizelinowa, wykonana na bazie celulozy i poliestru, nadruki z farb wodnych, wolne od PVC
Tapeta Lilleby marki Borastapeter, zmywalna, flizelinowa, wykonana na bazie celulozy i poliestru, nadruki z farb wodnych, wolne od PVC. Powtarzalność wzoru co 70 cm, wymiary 53 x 10,05 cm. (fot. JVD)
Biel i pastelowe dodatki to cechy mebli Melody
Biel i pastelowe dodatki to cechy mebli Melody. Kolekcja obejmuje łóżko z szufladami (128 x 204 cm), biurko narożne z szufladami i nadstawką, dwudrzwiową szafę i szafkę nocną (fot. Elies Meble)
Meble Sophia niemieckiej firmy Paidi wykonane z litego drewna, drzwiczki i szuflady wyposażone w system samodomykania
Meble Sophia niemieckiej firmy Paidi wykonane z litego drewna, drzwiczki i szuflady wyposażone w system samodomykania. (fot. Dino)
Pokój dziewczęcy według marki Casadeco
Pokój dziewczęcy według marki Casadeco. Nastrój tworzą tkaniny, tapeta i bordery z kolekcji Louise et Tom, dopasowane wzorem i kolorami. Wymiary rolek 53 cm x 10 m. (fot. Eksim)
Szafa z programu Young Users by Vox
Szafa z programu Young Users by Vox. Białe fronty można urozmaicić, stosując metalowe nakładki w różnych kolorach lub wzorach. Do szafy można dodać podest z szufladą. Projekt Marta Krupińska. Wys. szafy 159 cm, szer. 109 cm, wys. podestu 35 cm. (fot. Meble Vox)
Tekstylia i dekoracje do dziecięcego pokoju marki Ferm Living
Tekstylia i dekoracje do dziecięcego pokoju marki Ferm Living. Drewniana lampka nocna Car, obrazek Pan Lis Frank lub Słonica Felle (25 x 25 cm), poduszka Pan Lis Frank lub Panda Posey, poduszka Robot, poducha Samochody (fot. Mukaki & Friends)
Elementy ekskluzywnej kompletnej kolekcji Lulu do dziewczęcego pokoju
Elementy ekskluzywnej kompletnej kolekcji Lulu do dziewczęcego pokoju. Propozycja włoskiej firmy (fot. Altamoda)
Meble do pokoju dziecka Spot by Vox
Meble Spot by Vox. Łóżko z wysuwanym drugim łóżkiem umieszczone jest na wózku na kółkach Tipi, które można przykryć namiotem. Komody, toaletka, stolik z podnoszonym blatem (fot. Meble Vox)
Kolekcja mebli dla dzieci Chewron od firmy Meblik
Kolekcja Chewron od firmy Meblik. Meble zdobione są grawerowanym zygzakiem. Łóżko dostępne w wersji 90 x 200 cm i 120 x 200 cm, niski regał, szafa, komoda, skrzynia (fot. Meblik)
Bezpieczny pokój dziecięcy umeblowany elementami kolekcji Flexa Play
Bezpieczny pokój dziecięcy umeblowany elementami kolekcji Flexa Play. Łóżeczko z regulowanym poziomem materaca, 60 x 120 cm, Skrzynia-siedzisko (42 x 60 x 35 cm) (fot. Flexa)
Kompozycja otwartych regałów modułowego systemu Stacked autorstwa Juliena de Smedta
Kompozycja otwartych regałów modułowego systemu Stacked autorstwa Juliena de Smedta. Dostępne w trzech rozmiarach, dzięki praktycznym łącznikom umożliwiają indywidualną zabudowę. (fot. Muuto)
Praktyczna kombinacja piętrowego łóżka 90 x 200 cm z długim biurkiem i systemem półek oraz komódek
Praktyczna kombinacja piętrowego łóżka 90 x 200 cm (panel ochronny w kilku pastelowych kolorach do wyboru) z długim biurkiem i systemem półek oraz komódek (fot. Flexa)
Indiańskie tipi: konstrukcja z tkaniny z kolekcji Ashley
Indiańskie tipi: konstrukcja z tkaniny z kolekcji Ashley, wspartej na kilku dekoracyjnych dzidach bambusowych długości ok. 200 cm (fot. Dekoria)
Ręcznie wykonany, połączony z poduchą dywan Puffy Love marki Lorena Canals
Ręcznie wykonany, połączony z poduchą dywan Puffy Love marki Lorena Canals; przędza bawełniana. (fot. Kids Town)
Niemowlęce łóżeczko dostawne z drewna sosnowego marki Troll Nursery
Niemowlęce łóżeczko dostawne z drewna sosnowego marki Troll Nursery; starsze dzieci mogą wykorzystywać je jako mini-sofę. (fot. Lulubaby)
Rosnące krzesło Novo i biurko Woody z regulowanym blatem, wykonane z drewna sosnowego, dostępne w różnych wariantach kolorystycznych
"Rosnące" krzesło Novo i biurko Woody z regulowanym blatem, wykonane z drewna sosnowego, dostępne w różnych wariantach kolorystycznych. (fot. Flexa)
Składana, wypełniona pianką polietylenową mata gimnastyczna Plufsig w różnych odcieniach zieleni
Składana, wypełniona pianką polietylenową mata gimnastyczna Plufsig w różnych odcieniach zieleni; 78 x 185 cm. (fot. Ikea)

Aranżacje pokoju dla nastolatka

Aranżacja pokoju dla nastolatka w kolorze czerni i bieli
Prosty kod. Geometryczne formy, kilka plam mocnego koloru i dużo bieli przeciw młodzieńczej chandrze (fot. HTH)
Biurko Xpert spełnia oczekiwania rodziców w zakresie ergonomii, a dzieci - w kwestii modnego wzornictwa
Specjalista. Biurko Xpert spełnia oczekiwania rodziców w zakresie ergonomii, a dzieci - w kwestii modnego wzornictwa. Ma praktyczny system blatów, można je rozbudować wszerz, wzbogacić o relingi i podblatową komodę (fot. Hülsta)
Pokój dla czworga dzieci i dwa piętrowe łóżka Mydal
Pokój dla czworga dzieci. Problem miejsca do spania rozwiązują dwa piętrowe łóżka Mydal (90 x 200 cm) (fot. Ikea)
Dimix marki Gautier składa się z łóżka o wym. 90 x 200 cm, szafek i biurka
Dimix marki Gautier składa się z łóżka o wym. 90 x 200 cm, szafek i biurka. Wym. 206 x 85 cm, gł. od 125 do 212 cm (przy wysuniętym biurku). (fot. Abar)
Pokój nastolatki: funkcjonalne dwustronne biurko o regulowanej wysokości, modułowe meble i zindywidualizowane dekoracje
Pokój nastolatki: funkcjonalne dwustronne biurko o regulowanej wysokości (Meble VOX), modułowe meble i zindywidualizowane dekoracje. (fot. Homebook.pl / A2 Studio)
Utility Door and Wall Rack - system zabudowy płaszczyzny drzwi, pozwalający optymalnie wykorzystać przestrzeń
Utility Door and Wall Rack - system zabudowy płaszczyzny drzwi, pozwalający optymalnie wykorzystać przestrzeń. (fot. Elfa)
Nastrojowy pokój w klimacie eko: poszewka na kołdrę i nieprzepuszczająca światła zasłona z kolekcji Forest Cutie
Nastrojowy pokój w klimacie eko: poszewka na kołdrę i nieprzepuszczająca światła zasłona z kolekcji Forest Cutie. (fot. Pixers)
Pogodny pokój, urządzony meblami z kolekcji Amazon o białych lakierowanych frontach z wstawkami z dębowego dekoru
Pogodny pokój, urządzony meblami z kolekcji Amazon o białych lakierowanych frontach z wstawkami z dębowego dekoru; do wyboru 4 rodzaje uchwytów. (fot. Meble Wójcik)

Materiały pochodzą z "Numeru Specjalnego Budujemy Dom - Wnętrza"
fot. otwierająca: Hülsta

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Ilonka

19 Sie 2020, 13:35

Pokój naszego malucha musi mieć 3 rzeczy, dywan, łóżko i pudełka z zabawkami. Czym mniej się w nim znajduje tym lepiej sprzątać, ale i tak głównie odpalam roombę i robi to za mnie. Ja głównie chodzę i zbieram zabawki.

time image

28 Sie 2018, 19:14

Nasz synek ma niebieski pokój z dodatkami typu chmurki, niebo,gwiazdki. Postawiliśmy na coś uniwersalnego bo póki co jest jeszcze malutki i bez sensu było wybieranie za niego jaki chce styl pokoju.

time image

03 Lip 2011, 11:00

no mój przedszkolak zażyczył sobie pokój niebieski i ma niebieski......ściany dwie jaśniejsze dwie ciemniejsze i nie widać łapek brudnych.....jak mu się znudzi będziemy malować teraz łóżko trochę w innym miejscu, ale nie mam aktualnej fotki

time image

Gość Basia

03 Lip 2011, 09:13

Gdzie kupić taką tapetę w te bańki mydlane? bardzo mi się spodobała,ale nigdzie nie mogę jej znaleźć.... :-(.

time image

Gość Julia

30 Maj 2010, 13:08

a dla noworodka nie ma pokoju bo co.

time image

30 Cze 2009, 19:42

Dorastającemu dziecku to już trudno narzucic design pokoju:)Jeśli na przykład wciągnie je muzyka metalowa to cały pokój będzie w czarnych barwach:)

time image

Gość usiak

30 Cze 2009, 08:38

Właśnie czegoś takiego szukałam, może to w końcu rozwiąże mój problem z urządzeniem pokoju dla dziecka, zwłaszcza, że skorzystam jeszcze z fajnych pomysłów, bo wydają się ciekawe. Trzymajcie mocno kciuki żeby się udało.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak zaplanować wygodną szafę?
Jak zaplanować wygodną szafę?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje