Beton dekoracyjny na ścianach nowoczesnych wnętrz

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Beton dekoracyjny na ścianach nowoczesnych wnętrz

Beton na ścianie od kilku lat króluje w aranżacji wnętrz. Pomimo swojego surowego wyglądu, stał się hitem wśród dekoratorów.

ZASTOSOWANIE BETONU DEKORACYJNEGO W NOWOCZESNYCH WNĘTRZACH

Neutralna kolorystyka pozwala na zestawianie go z praktycznie każdą barwą niezależnie od jej intensywności, bowiem doskonale sprawdzą się zarówno barwy pastelowe (przygaszone) jak i mocne, soczyste kolory. Ponadto beton dekoracyjny będzie świetnym tłem dla wyrazistych i ciekawych elementów wnętrza, takich jak duży obraz, plakat, rzeźba, czy wzorzysty fotel. Surowość jaką nadaje beton w wykończeniu ścian daje duże możliwości dekoracyjne pod względem innych części pomieszczenia. Takie rozwiązanie będzie doskonale pasować do nowoczesnych wnętrz.

Uzyskanie efektu betonu na ścianie nie należy do skomplikowanych, ponadto możemy uzyskać kilka różnych wzorów, stosując jedną z poniższych metod.

Kilka wzorów łatwych do wykonania przy pomocy betonu dekoracyjnego
Kilka wzorów łatwych do wykonania przy pomocy betonu dekoracyjnego: (lewe górne) deskowanie, (prawe górne) szalunek, (lewe dolne) cegły, (prawe dolne) betonowe płyty. (fot. Magnat)

Niezależnie od wzoru jaki chcemy uzyskać na powierzchni ściany, należy ją na wstępie dobrze przygotować. Po pierwsze trzeba ją dokładnie oczyścić oraz zagruntować. Najlepiej jeśli podkład będzie przeznaczony pod wybrany przez nas tynk.

Kolejnym krokiem jest nałożenie masy tynkarskiej, która występuje w postaci proszku, który należy rozrobić z wodą, lub produktu gotowego do nałożenia. Aplikacja tynku odbywa się za pomocą pacy weneckiej. Po upływie kilkunastu minut od nałożenia produktu na ścianę należy go wygładzić. W sklepach znajdziemy masy tynkarskie, które zawierają wypełniacze mineralne, dzięki którym, podczas wysychania, na powierzchni betonu pojawiają się charakterystyczne wżery oraz przebarwienia.

Robienie wzorów na betonie nie należy do skomplikowanych i istnieje kilka sprawdzonych sposobów na wykończenie takich powierzchni. Jeśli zależy nam na efekcie metalowego szalunku wystarczy zrobić linie podziałów imitujące płyty, a następnie wykonać delikatne, symetrycznie rozstawione wgłębienia.

Innym ciekawym wzorem jest tzw. deskowanie. Uzyskamy je poprzez wykonanie delikatnych nacięć na powierzchni tynku, tuż po jego nałożeniu, które będą imitować deski. Dla lepszego efektu można użyć gumowego stempla, który pozostawi na powierzchni wzory imitujące drewniane słoje.

Szarość betonu w połączeniu z bielą w aranżacji salonu
Szarość betonu w połączeniu z bielą w aranżacji salonu. (fot. Lakma)

ZASTOSOWANIE BETONU ARCHITEKTONICZNEGO

Ponadto na rynku dostępny jest również beton architektoniczny, w postaci gotowych płyt, które montujemy do ściany. Z uwagi na dużą wagę tego materiału (nawet 40 kg/m2) konieczne jest upewnienie się, że powierzchnia, którą chcemy wykończyć w ten sposób wytrzyma obciążenie. Jeśli mamy do czynienia z płytami g-k, będą wymagały dodatkowego wzmocnienia.

Najszybszym sposobem na montaż betonu architektonicznego jest zastosowanie kotwy chemicznej, czyli środka używanego w budownictwie do mocowania cięższych konstrukcji. Pierwszym etapem jest przygotowanie otworów montażowych, w których za pomocą kotwy chemicznej umieszcza się elementy mocujące tzw. trzpienie. To bezpośrednio na nich zostaną osadzone płyty. System ten sprawdzi się w przypadku ścian murowanych. Inną metodą jest przyklejenie płyty bezpośrednio do ściany, a następnie przykręcenie jej za pomocą kotew.

Płyty betonowe możemy układać na ścianie bezpośrednio obok siebie, jak też w małych odstępach.

Masa tynkarska imitująca beton schnie ok. 12 godzin, jednak dla pewności warto dać jej odrobinę więcej czasu, bowiem wszystko zależy od panujących warunków (temperatura, wilgotność intensywność wietrzenia). Następnie zabezpiecza się betonową ścianę specjalną, bezbarwną farbą, która pozwoli na mycie i szorowanie powierzchni bez obawy o jej uszkodzenie czy pozostawienie niepożądanych plam.

Betonowe ściany z szalunkowym wzorem
Betonowe ściany z szalunkowym wzorem jako podstawa dla nowoczesnego wnętrza. (fot. Magnat)

KOSZTY BETONU DEKORACYJNEGO

Beton dekoracyjny znajdziemy już w cenie od 20 zł za 1 kg, co pozwala na pokrycie około 1 m2 ściany. Natomiast za 1 m2 betonowej płyty zapłacimy od 80 do 120 zł. Zatrudnienie osoby wykwalifikowanej do wykończenia naszych betonowych ścian wyniesie od 50 zł/m2, w zależności od preferowanego przez nas materiału.

Maja Wychowaniec
fot. otwierająca: Lakma

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Zdaniem naszych Czytelników

time image

07 Cze 2019, 09:49

Płyty z betonu architektonicznego to doskonały wybór do wnętrz nowoczesnych, industrialnych, w stylu skandynawskim i glamour. Obecnie na rynku jest coraz więcej firm, które oferują płyty betonowe. Warto jest jednak postawić na jakość i wybrać beton od Luxum -  nr 1 w Polsce ...

Sugeruję zainspirować alternatywnie się rozwiązaniem WALLDESIGN by Swiss Krono (kiedyś Kronopol). Firmę kojarzy Wielu z Was (np. z paneli podłogowych), ale tego typu pomysł na design w portfolio tej firmy wielu zaskoczy.   https://budujemydom.pl/irbj/wykanczanie-i-urzadzanie/systemy-suchej-zabudowy/plyty-drewnopochodne/swisskrono-walldesign   Zachęcam ...

time image

Gość Tomek

04 Cze 2019, 12:29

Świetnie to wygląda!

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje