Co na ściany wewnętrzne? Oryginalne pomysły i koszty wykonania
Co na ściany wewnętrzne? Oryginalne pomysły i koszty wykonania
Dekorowanie ścian salonu czy sypialni to już prawie standardowy etap urządzania własnego domu. Patentów na ich efektowny wygląd jest wiele. Ważne by przeznaczyć do tego najbardziej wyeksponowaną powierzchnię i dobrać materiał pasujący do stylistyki całego wnętrza, oraz pamiętać, że w aranżowaniu pomieszczeń cenny jest umiar.
Joanna Dąbrowska
Data publikacji: 2021-02-23
Data aktualizacji: 2021-02-23
Prawie każdy budujący dom chce, żeby spełniał on wszystkie oczekiwania dotyczące funkcjonalności i wygody, a także był efektownie urządzony. Różnorodność materiałów wykończeniowych jest tak duża, że trudno dokonać słusznych wyborów.
Duża grupa inwestorów, chcąc uniknąć wpadek, angażuje architekta wnętrz, który doświadczonym okiem potrafi spojrzeć na całość i zaproponować kilka pasujących rozwiązań. Zaletą skorzystania z takich usług jest możliwość oceny wyglądu ściany na podstawie wizualizacji i ewentualne zmodyfikowanie wstępnego wyboru. Najwygodniej, oczywiście, zlecić architektowi zaprojektowanie wystroju wszystkich wnętrz, kupno materiałów, zatrudnienie wykonawców i nadzór nad nimi, ale taka usługa to spory wydatek. Wysoki koszt rekompensuje znaczna oszczędność czasu i pewność, że efekt będzie satysfakcjonujący.
Większość budujących dom szuka jednak pomysłów na dekorację wnętrz samodzielnie, w Internecie, prasie fachowej i na stronach internetowych producentów. To nieograniczona skarbnica wiedzy i inspiracji. Ważne by wybierając materiały do dekoracji ścian, nie przesadzić. Najlepiej do takiego ozdobienia wytypować tylko jedną ścianę lub jej fragment. Pomalowanie ich różnego rodzaju farbami to oczywiście standard, ale oryginalny wygląd zapewni zastosowanie innych, najpopularniejszych obecnie materiałów, takich jak przeróżne okładziny: tapicerowane, imitujące beton, kamień, drewno oraz tapety.
Infografika: Ile kosztuje oryginale wykończenie ścian wewnętrznych?
1. Farby, masy i panele betonowe
Efekt bardzo modnego obecnie betonu architektonicznego można uzyskać za pomocą kilku różnych materiałów. Najprościej użyć specjalnej farby. Nanosząc ją na ścianę, otrzyma się powłokę przypominającą szarą, niejednolitą strukturę betonu - dzięki charakterystycznym nierównościom oraz spękaniom.
Można także zastosować odpowiednią masę. Po naniesieniu jej na ścianę - trzeba odczekać, by wyschła, i zabezpieczyć powłokę impregnatem. Jeżeli celem jest osiągnięcie imitacji np. deskowania, na tynku, tuż po jego nałożeniu, należy wykonać delikatne nacięcia naśladujące zarys desek. Aby wynik był lepszy, można użyć gumowego stempla o wzorze przypominającym słoje drewna.
Dość szybko da się wykończyć przegrody gotowymi płytami z betonu, które się przykleja. Dostępne są w kilku wielkościach i odcieniach, z gładką lub porowatą powierzchnią, z domieszką ozdobnego kruszywa, np. w kolorze złota, z otworami lub bez, w kształcie kwadratu, prostokąta lub puzzla oraz w wersji trójwymiarowej. Niestety, są dość ciężkie. Ich alternatywą są dużo lżejsze wyroby z gipsu.
Efekt betonowej ściany łatwo uzyskać malując ją specjalną farbą. (fot. Magnat)
Płyty betonowe z domieszką kruszywa w kolorze złota (fot. po lewej) lub w wersji trójwymiarowej (fot. po prawej) mocuje się do ścian za pomocą kleju i kołków rozporowych. (fot. weneve.com)
2. Drewno i panele drewnopochodne
Obecnie oferowane dekoracje drewniane to zazwyczaj panele i deski wykonane z rozmaitych gatunków drewna. Montuje się je do stelaża przytwierdzonego do ściany albo przykleja. Na ogół są to produkty przewidziane do zastosowania na podłodze jako klasyczny parkiet, ale coraz częściej są wykorzystywane do ozdoby ścian. Mogą być mocowane i w pionie, i w poziomie.
Alternatywą drewna podłogowego są panele drewnopochodne - odmiany przeznaczone tylko na ściany. Są wykończone wysokiej jakości nadrukiem cyfrowym, zabezpieczone lakierem i utwardzone promieniami UV. Dostępne są w kilkunastu wzorach naśladujących drewno, kamień, kolorową grafikę albo tkaniny. Ze względu na trwałość i wodoodporność, można je stosować również w kuchni i w łazience. Płyty łączy się na pióro i wpust, przykleja do przegrody lub przytwierdza wkrętami do stelaża.
Panele drewnopochodne mogą mieć dowolny wzór, np. w kratkę. (fot. Vox)
Drewniane deski lub panele ułożone na ścianie najczęściej są takie same, jak te na posadzce. (fot. Jawor Parkiet)
3. Tapety i fototapety
Ten rodzaj dekoracji znany jest od lat. Najmodniejsze są motywy kwiatowe, nawiązujące do natury oraz geometryczne wzory, graffiti, imitacje kamienia, skóry, tkaniny, cegieł - w formacie 3D. Popularne są również ciekawe architektonicznie budowle lub zdjęcia nadrukowane na papier. Oferta obejmuje bardzo szeroki wybór wzorów, ale można też zlecić wykonanie ozdoby z przesłanego zdjęcia. Największy asortyment tego typu dekoracji znajdziemy w sprzedaży internetowej, w której są narzędzia do dobierania wzoru pozwalające dobrać wzór (wykadrować) do kształtu i wymiaru przegrody. Obecnie produkowane tapety i fototapety są wytrzymałe i trwałe, odporne na mycie i płowienie pod wpływem słońca. Klej aplikuje się na bryty lub na ścianę.
Tapeta z dekoracyjnym motywem skóry krokodyla (fot. z lewej) lub architektonicznym detalem (fot. z prawej). (fot. Dekorian)
Ścianę w salonie może zdobić fototapeta np. z zimowym widokiem na Himalaje. (fot. tapetyonline.pl)
4. Płyty ceramiczne, gresowe, kamienne
Coraz bardziej modne staje się dekorowanie ścian różnego rodzaju płytami imitującymi kamień. Przeważnie są to produkty ceramiczne albo gresowe, przeznaczone do wykańczania ścian i podłóg w łazienkach i kuchniach. Te wybierane do salonu czy sypialni na ogół mają duży format, np. 60 × 120, 100 × 100, a nawet 120 × 240 cm. Największe elementy najbardziej przypominają taflę granitu bądź marmuru. Mocuje się je do ściany za pomocą kleju. Najlepiej wykończyć w ten sposób jedynie fragment ściany, którą chcemy wyeksponować, np. za wezgłowiem łóżka w sypialni, w kąciku z kominkiem lub telewizorem w salonie.
Zamożniejsi inwestorzy mogą zdecydować się na kamień, który jest dużo droższy od płytek.
Kamień i płytki go imitujące szczególnie pasują do wnętrz urządzonych w stylu glamour.
Płyt gresowe w dużych formatach przyklejone do ścian bardzo dobrze naśladują kamień. Z powodzeniem można nimi dekorować również pomieszczenia inne niż kuchni i łazienka, np. salon lub sypialnię. (fot. po lewej: Ceramika Tubądzin, fot. po prawej: Opoczno)
5. Panele tapicerowane
Najmodniejszym sposobem na ozdobienie ścian w sypialniach i pokojach małych dzieci są miękkie elementy obite różnymi tkaninami. Można je wykonać samodzielnie z płyt drewnopochodnych, gąbki, materiału obiciowego i przy użyciu takera, zamówić u stolarza albo tapicera, bądź kupić gotowe, np. w markecie budowlanym. Oferowane są w wielu rozmiarach w kilkudziesięciu kolorach, w kształcie kwadratu, prostokąta, rombu. Przytwierdza się je pionowo lub poziomo do drewnianego rusztu - przykręconego do ściany wkrętami. Można łączyć elementy o odmiennej wielkości i kolorze, tworząc oryginalną i miłą w dotyku dekorację. Zrobienie takiej miękkiej powierzchni to świetny pomysł na wykończenie przegrody nie tylko przy łóżku.
Panele tapicerowane to dobry pomysł na dekorację ściany w przedpokoju i salonie. (fot. Leroy Merlin)
6. Panele z mchem
To bardzo oryginalna, trójwymiarowa, naturalna dekoracja. Wykonane są z porostu, zwanego mchem reniferowym. Przeznaczone są do łączenia ze sobą w ramach, a także do montażu pojedynczego elementu w formie obrazu. Nie muszą być podlewane ani nawożone, nie potrzebują też światła. Są odporne (zaimpregnowane) na pleśnie i inne grzyby oraz owady. Mocuje się je do ścian klejem i przykręca. Aby zachowały miękkość, zdrowy wygląd i żywą barwę (proponowane są w kilkudziesięciu kolorach), w pomieszczeniu należy zachować minimum 40% wilgotność powietrza.
Panele z płyty, na której osadzony jest porost oferowane są np. w wielkości 50 x 50 cm. Można je dowolnie łączyć tworząc kompozycje nawet na całych ścianach. (fot. weneve.com)
W prasie budowlano-wnętrzarskiej od początku drogi zawodowej. W miesięczniku „Budujemy Dom” pracuję od kilkunastu lat. Moja ulubiona tematyka to architektura i aranżacja wnętrz. Śledzę trendy i nowości rynkowe. Cenię sobie kontakt z naturą. Kocham jazdę na nartach i pływanie kajakiem. W wolnym czasie spełniam marzenia podróżnicze - bliskie i dalekie.
Pomysł dobry, ale od pomysłów do patrzenia na obrazek ważniejsza jest kwestia eksploatacji. Czy ten pomysł nie przekłada się na pełny etat dla sprzątaczki.
I remontowca co dwa - trzy lata.
Gość Maritta
25-06-2021 22:01
Myślę, że dobrym pomysłem na ścianach wewnątrz domu czy mieszkania może być klinkier. Sama ten materiał wybrałam do kuchni i części salonu. Fajnie przełamuje nudę pomalowanych ścian i zastępuje płytki w takich pomieszczeniach jak kuchnia.
Dnia 3.03.2021 o 21:29, Gość Zosia napisał:
@lis rzeczywiście piękne wystarczy mieć pomysł i w sumie pieniądze i naprawdę można cuda zdziałać. A panele jak to one bardzo ocieplają wnętrze
Witaj!
Nie zawsze wielki budżet jest jedyną metodą na udane ...