Wykańczamy ściany wewnętrzne kamiennymi płytkami

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Wykańczamy ściany wewnętrzne kamiennymi płytkami

Ciekawą propozycją wykończenia ścian wewnętrznych jest położenie na nich płytek z kamienia naturalnego, klinkierowych, czy cegłopodobnych. Fantastycznie sprawdzają się w kuchni, pomiędzy blatem a górnymi szafkami, jak też jako okrycie zewnętrznej ściany wyspy. Takie rozwiązanie równie często stosuje się w salonie lub sypialni, w których ściana przykryta kamieniem staje się głównym punktem pomieszczenia.

GDZIE UKŁADAMY KAMIENNE PŁYTKI?

Miejsca najchętniej wybierane na podłoże klinkieru albo kamienia, to ściana wokół kominka, ścianki działowe, ściany, pod którymi bezpośrednio stoją meble sypialniane albo salonowe. Dzięki bogatej kolorystyce kamienia czy klinkieru możemy te materiały zaplanować w wielu różnych pomieszczeniach. Uzyskany efekt na pewno wzbudzi zachwyt mieszkańców domu.

Dzięki swojej różnorodnej strukturze, która wywołuje wrażenie trójwymiarowości, możliwości aranżacyjnych z użyciem takich materiałów jest mnóstwo. To rozwiązanie pasuje i do wnętrz wykończonych nowocześnie, i do tych, które stylistyką przywołują klasykę. Zatem jeśli zależy nam na uzyskaniu efektu minimalistycznej elegancji lub zdobieniom rodem z poprzednich epok, bez trudu dopasujemy płytki do wybranej wersji.

Układamy płytki w stylu Stara Cegła - krok po kroku
Zobaczcie film z układania cementowych płytek w stylu Starej Cegły firmy ELKAMINO DOM. Każda płytka ma nieco inny nieregularny kształt i porowatą strukturę. Są barwione w masie, wyglądają stuprocentowo jak płytki cięte ze starych cegieł.

Najczęściej wybieranym materiałem do wykańczania ścian (oprócz płytek klinkierowych i cegłopodobnych) jest kamień naturalny - piaskowiec, marmur, trawertyn, granit i łupek. Najbardziej odporne na zużycie oraz nienasiąkliwe - łatwiejsze usuwanie plam - są granit i łupek. Inne rodzaje kamienia natomiast wymagają zaimpregnowania, co uchroni przed wsiąkaniem w nie plam, które pozostawią przebarwienia na ich powierzchni.

W przypadku płytek klinkierowych i cegłopodobnych, również warto zastosować środek zabezpieczający przed plamieniem, jednak należy mieć na uwadze, że im gładsza płytka, tym mniej kłopotu przy jej czyszczeniu.

Kamień dekoracyjny na fragmencie ściany
Kamień dekoracyjny na fragmencie ściany z kominkiem
Kamień dekoracyjny na fragmencie ściany (fot. Stonemaster)

KOSZTY WYKOŃCZENIA ŚCIAN WEWNĘTRZNYCH KAMIENNYMI PŁYTKAMI

Koszty z jakimi należy się liczyć przy pokryciu ścian kamiennymi płytkami, w największej mierze zależą od rodzaju materiału jaki wybierzemy. Koszt opakowania płytek cegłopodobnych to około 30 zł, gdzie jeden karton płytek wystarczy na pokrycie niecałego metra kwadratowego ściany. Kamień elewacyjny jest odrobinę droższy, ponieważ na opakowanie tego materiału wydamy już ponad 40 zł. Płytki klinkierowe wyniosą nas nie więcej niż 35 zł za m2. Najdroższym rozwiązaniem będzie kamień naturalny, którego m2 będzie kosztował już od 120 zł.

Dodatkowym kosztem będą odpowiednio dobrany klej, którego cena to około 50 zł za opakowanie, jak też specjalna zaprawa do fugowania, której koszt to około 30 zł za 5 kg. Wynajęcie wykwalifikowanej ekipy wykończeniowej to koszt mniej więcej 50 zł/m2.

Kamień dekoracyjny na ścianie w salonie
Kamień dekoracyjny na ścianie w sypialni
Wyróżnienie jednej powierzchni kamieniem dekoracyjnym to obecnie najmodniejsze rozwiązanie. (fot. Stonemaster)

Maja Wychowaniec
Na zdjęciu otwierającym: Płytka cegłopodobna Parma z gotową fugą (fot. Stegu)

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje